Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
135
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

Давайте підрахуємо, скільки є книг на світі і чи можна їх прочитати?

Людина в середньому читає два слова за секунду. Уявімо, що вона нічого іншого не робить, а лише чи- тає по 12 годин на добу. За рік зможе прочитати 3 мільйони слів, або 400 книжок по 270 сторінок кожна. Протягом 50 років вона зможе прочитати майже 20 тисяч книг.

Даремно шукати такого книгопоглинача, який про- водить за книжкою 12 годин на добу. Якщо читати по 6 годин у день, то за все життя можна подолати

10тисяч книжок.

Ав світі з часів книгодрукування вийшло більше

50мільйонів назв книг, брошур, журналів... Важко уявити собі таку кількість. Недарма кажуть: «гори книжок», «море книжок».

Якщо порівняємо дві названі цифри 10 тисяч і 50 мільйонів стає зрозуміло, що як не старайся, як не прагни, всі книжки прочитати не зможеш. На це треба витратити 250 тисяч років!

Однак журитися не варто. Читати всі книжки не треба. Головне, щоб із цих мільйонів книжок ти зміг би вибрати ті, які дійсно тобі необхідні най- більше.

V.Ознайомлення з виставкою книжок

Зверніть увагу на книжки, що виставлені. Які автори вам уже знайомі?

Ось саме з цих книжок ви можете починати свою подорож «книжковим океаном».

Ці книжки люблять багато дітей, а також і голов- на героїня вірша В. Лучука «Книголюбка».

VI. Опрацювання вірша В. Лучука «Книголюбка»

1. Робота над заголовками.

Кого називають книголюбом?

Як ви думаєте, про кого йдеться в цьому вірші?

2.Читання вірша вчителем.

Чому дівчинку названо книголюбкою?

3.Словникова робота.

42

Хтîзна Відкîли Пелехàті До півнîчі

Яворè

Леся

Мàндри

Дніпро

На чîвенці

Микита

В піднåбессі

Малишко

 

Українка

Прочитайте колонки слів.

Які з них вам не зрозумілі?

Поясніть правопис слів останньої колонки.

4.Мовчазне читання.

Прочитайте вірш. Зверніть увагу на виділені ряд- ки. Як ви розумієте їх зміст?

5.Аналіз прочитаного твору.

Як ви уявляєте дівчинку, що захоплена читанням?

Скільки їй років?

З яким почуттям поет її описує?

Що хотіла б зробити дівчинка?

Чи зможе вона здійснити своє бажання? Чому?

Чи поділяєте ви захоплення дівчинки книжками?

Які книжки любите читати ви?

6.Колективна робота.

Прочитайте вірш ще раз і скажіть, твори яких поетів згадуються у вірші.

7.Робота із «Словниковою скринькою» О. Ісаєнко (І частина).

Прочитайте у вірші рядки, де йдеться про котрогось

зпоетів. Відшукайте його портрет на дошці. В «Слов- никовій скриньці» в розділі «Словник дитячих пись- менників» знайдіть і прочитайте коротку інформацію про цього поета.

8.Робота над виразним читанням вірша.

Подумайте, з якою інтонацією слід читати вірш?

З яким почуттям ви будете читати останню стро-

фу?

Попрацюйте в парах над виразним читанням.

VІІ. Опрацювання вірша с. Жупанина «Я бібліоте- кар»

1. Словникова робота.

Поясніть значення слів кедри, смереки, біблі-

отека, спека.

43

2. Самостійне читання вірша учнями.

Про кого йдеться у вірші?

Що ви можете сказати про хлопчика? Яким ви його уявляєте?

3.Вибіркове читання вірша.

Де хлопчик відкрив бібліотеку?

Що змайстрував хлопчик?

Що люблять читати друзі хлопчика?

З яким почуттям очікує читачів юний бібліотекар?

4.Робота з ілюстрацією.

Розгляньте малюнок. Чи все на ньому зображено так, як розповів поет?

5.Виразне читання вірша. Робота в парах.

6.Порівняння двох віршів.

Подумайте, чим подібні вірші «Книголюбка» і «Я бі- бліотекар».

VІІІ. Підсумок уроку

Про кого ми читали на уроці.

Імена яких письменників ви запамятали?

Яка головна думка віршів, які ми читали на уро-

ці?

УРОК 16

Тема. Подружімося з книгою.

Матеріал до уроку. В. Сухомлинський «Спляча книга», «Біблі- отека затишний дім для зустрічі читача з книгою» (за матеріалами Державної бібліотеки України для дітей).

Мета. Удосконалювати вміння правильного свідомого читання; розширювати знання учнів про бібліотеку, збагачувати мовлення дітей «бібліотечними словами»; розвивати вмін- ня орієнтуватись в структурі тексту; розвивати память, уміння розповідати за малюнками; виховувати інтерес до читання, до книги.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвитокнавичокчитаннязаскладовимитабли- цями

44

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Я хочу прочитати вам уривок з оповідання росій- ського письменника К. Паустовського «Розумні і вірні друзі». Як ви гадаєте, про яких друзів буде йтися?

Є вираз: «Скажи мені, з ким ти дружиш, і я скажу тобі, хто ти».

Людина, яка любить і вміє читати, — щаслива людина. Коло неї завжди багато-багато розумних, добрих і вірних друзів. Друзі ці книги.

Книги зустрічають нас у ранньому дитинстві

іведуть усе життя. Вони змушують нас працювати, безупину вдосконалюватися, щоб ми могли стати справжніми людьми...

Читайте, читайте й читайте! Читайте не по- спішаючи, щоб не втратити жодної краплі доро- гоцінного змісту книг. Людина, що «ковтає» книги, схожа на мандрівника, який знайомиться з країною з вікна вагона.

Привчайтеся читати повільно, все вбираючи в себе, обдумуючи, уявляючи самого себе в гущі тих подій

іобставин, що ними сповнена книга, стаючи немовби безпосереднім їхнім свідком і навіть учасником. Лише тоді перед вами відкриється створений письменником великий чарівний світ...

Читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги.

До чого закликає письменник?

Чи кожного дня ви читаєте?

А що ви робите з книгами, які вже прочитали?

Про одну з таких книг ми прочитаємо в оповіданні В. Сухомлинського «Спляча книга».

ІV. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Спляча книга»

1. Словникова робота.

Палкі

Яріли

Розпечене

Займеться

Вогненне

Меркнути

Могутньою

Доторкнеться

Прочитайте колонки слів.

45

До яких частин мови належать слова першої ко- лонки? Другої?

Значення яких слів вам незрозуміле?

2.Первинне читання.

Чому книга стала Сплячою?

3.Мовчазне читання.

4.Аналіз змісту твору.

Які книги стояли на полиці?

Про що розповідалося у Вогненній Книзі?

Яку властивість мала Книга?

Як довго не читали Книгу?

Як поводилися господарі з Книгою?

Що сталося з Книгою?

5.Гра «Дочитай речення».

Учитель починає читати речення, а діти продовжують. 6. Колективна робота.

Придумайте різні закінчення речення. «Якщо книгу не читають...»

Що треба робити з уже прочитаними книжками?

V. Опрацювання тексту «Бібліотека затишний дім для зустрічі читача з книгою».

1. Вступне слово вчителя.

Важко знайти людину, яка б не любила читати. І часто вдома вже немає жодної нечитаної книги. Тоді читач звертається до бібліотеки.

Саме слово «бібліотека» — грецького походження, а перекладається так: «бібліо» — книга, «тека» — збе- рігання. Отож, місце, де зберігаються книжки.

2. Первинне читання.

Що означає слово «бібліотека»?

Для чого існує бібліотека?

3. Словникова робота.

Шифр

Абонемент

Каталîг

Книгозбірня

Примірник

Читальний зал

Бібліотека

Книжкова лікарня

Бібліотекар

Державна бібліотека

Прочитайте слова.

Значення яких слів ви можете зараз пояснити?

46

Прочитайте текст і довідайтесь з нього про значення невідомих слів.

4.Самостійне читання твору.

5.Вибіркове читання.

Що називається абонементом?

З ким можна порадитися в бібліотеці?

Для чого існує читальний зал?

З чого складається каталог?

Яких правил треба дотримуватись в бібліотеці?

Що роблять із старими пошкодженими книгами?

Яка бібліотека для дітей є найбільшою?

Що написав читач-третьокласник про цю бібліо-

теку?

6. Гра «Знайди речення».

Вчитель називає слово. Діти повинні відшукати ре- чення, в якому це слово зустрічається.

7. Робота в парах. Складання плану тексту. 8. Переказ тексту кількома учнями.

VІ. Підсумок уроку

Що нового ви довідались на уроці?

Як потрібно користуватися бібліотечними фондами?

Як треба ставитися до книжок?

Послухайте деякі цікавинки з історії.

У минулому цінні книги зберігалися умонастирях. Їх приковували довгими ланцюгами до стін і полиць.

Тисячу років тому також збирали книжки. Бібліоте- ка багдадського халіфа Везір-ас-Сахіда налічувала майже сто тисяч книжок. Більшу частину життя він провів у військових походах, і його завжди супро- воджував караван з книгами. Цікаво, що верблюди йшли в порядку розташування букв алфавіту і кара- ванники-бібліотекарі могли швидко знайти потрібну книжку. Це був перший своєрідний каталог.

Забудькуваті читачі були у всі часи. В 1975 році в одну з англійських бібліотек повернули книгу «Вчися вязати і вишивати». Читачка так захопи- лася нею, що тримала аж 43 роки.

(За матеріалами В. Г. Валькової, О. М. Спаль

«Книжковий дім»)

47

Найстарішою з діючих бібліотек можна вважати Наукову бібліотеку Львівського університету, за- сновану у 1608 р.

Найбільше «бібліотечне місто» України Київ. Тут 1339 бібліотек, які вміщують 1,5 млн. одиниць зберігання.

Найдавнішим засобом боротьби з викрадачами книжок було приковування книжки до свого міс- ця ланцюгами. Та найцікавішим був засіб, який широко практикувався в Україні. На полях книги чи на початку її писалося міцне прокляття або лайка до того, хто хотів би книжку привласнити. Ось зразок такого запису: «Хто хотів би цю книжку віддалити з цього місця, той буде мати зі мною справу перед божим судом». На одному рукописі стояв навіть такий двовірш: «Хто би мав сю книгу вкрасти, тому сім літ свині пасти».

(За матеріалами книги «Україна

вцікавих фактах». Упорядник Г. О. Маценко).

УРОК 17

Тема. Підсумковий урок з теми «Похвала книгамМатеріал до уроку. Питання до теми на с. 40 «Чи уважно ти

читав».

Мета. Перевірити і узагальнити знання учнів з теми «Похвала книгам!»; розвивати звязне мовлення, бажання читати книги; виховувати культуру спілкування.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проведемо його у вигляді гри «Слабка ланка» і визначимо най- кращого знавця вивченої теми.

ІІІ. Проведення гри

Перед грою проводиться відбірковий тур.

Учні на аркушах паперу пишуть відповіді на пи- тання, вміщені в підручнику на с. 40 («Чи уважно ти читав?»)

48

Колективною перевіркою виявляють 8 гравців-пере- можців.

Гра має 7 раундів. Перший триває 3 хвилини, а кожний наступний на 20 секунд менше:

ІІ раунд — 160 сек.

ІІІ раунд — 140 сек. ІV раунд — 120 сек. V раунд — 100 сек. VІ раунд — 80 сек. VІІ раунд — 60 сек.

Поки триває раунд, ведучий задає кожному учню по колу одне запитання, поки не пролунає сигнал про за- кінчення раунду. Після цього визначається імя гравця, що вибуває. Учень обраний «журналістом», може запи- тати гравця, який вибув, про його ставлення до гри, про труднощі. «Слабка ланка» вибуває з гри обовязково під оплески глядачів. Далі починається наступний раунд. Коли залишаються два гравці, вони відповідають на запи- тання по черзі протягом 1 хвилини. Виграє той, хто дасть більше правильних відповідей. Цей учень оголошується найкращим знавцем теми і отримує приз-книгу.

Запитання до гри «Слабка ланка».

1.Хто був першодрукарем в Росії? (І. Федоров)

2.У якому творі розповідається про Івана Федорова?

3.З чого виготовляли книги в Стародавньому Єгипті?

4.Продовжити прислівя: «Книга вчить, (як на світі жить»).

5.Назвіть імя хлопчика, який учився в школі Во- лодимира Великого. (Борис).

6.Де було засновано першу в Київській Русі бібліо- теку? (В Києві при Софіївському соборі).

7.Хто був винахідником друкарського верстата? (Йоганн Гутенберг).

8.Що означає слово «бібліотека»? (Книгосховище).

9.Хто автор слів

«Хотіла б я уміти швидко так читати, щоб усі на світі книги прочитати!»?

(Володимир Лучук)

49

10.Як називається оповідання Остапа Вишні про хлопчика Василька? («Любіть книгу!»)

11.Продовжити прислівя: «Людина без книги,...» («...як криниця без води»).

12.Що таке абонемент? (Відділ бібліотеки, де ви- даються книги додому).

13.Що означає слово «каталог»? (список).

14.Якою стала Книга з оповідання В. Сухомлин- ського? (Сплячою).

15.Як назвав В. Лучук героїню свого вірша? (Книго- любка).

16.Де влаштував бібліотеку хлопчик з вірша С. Жу- панина «Я бібліотекар»? (В саду).

17.Що приснилося Василькові з оповідання О. Ви- шні? (Що він книжка).

18.Що робило Сонце у вірші Д. Павличка «Соняш- ник»? (Перегортало сторінки і вливало світло в слова).

19.Як називаються твори, в яких розповідається не про вигадані, а правдиві події, вказуються імена, дати, насправді відомі історії? (Науково-популярні).

20.На чому писалися перші книги в Київській Русі? (На пергаменті).

21.Назвіть першу книгу, надруковану І. Федоровим. («Апостол»).

22.Де в Україні розташована найбільша бібліотека для дітей? (У Києві).

23.Хто допоможе вам вибрати книгу в бібліотеці?

24.В якому оповіданні зустрічаються слова: «Учіться діти, знайте, що, хто читає книжки, той здобуває справ- жнє щастя». («Школа Володимира Великого»).

25.Хто заснував першу бібліотеку в Київській Русі? (Ярослав Мудрий).

26.Як називаються майстерні і фабрики, де виго- товлялися книги? (Друкарні).

27.Чим оздоблювали палітурки перших ще рукопис- них книг? (Коштовним камінням, золотом, сріблом).

28.Як в давнину боролися з викраданням книг з бі- бліотеки? (Приковували книгу ланцюгом).

29.Чи згадується у вірші В. Лучука «Книголюбка» про твори Максима Рильського? (Так).

50

30. Як називається місце у бібліотеці, де лагодять книги? («Книжкова лікарня»).

ІV. Підведення підсумків гри.

УРОК 18

Тема. Урок позакласного читання. Вірші Ліни Костенко.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]