Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ А-4.doc
Скачиваний:
110
Добавлен:
10.11.2019
Размер:
12.83 Mб
Скачать

Мал. 9.11. Світловий покажчик повороту

При збільшенні сили струму в обмотці сердечника (тобто при замкнутих лівих контактах) додатковий якір притягується і замикає контакти ланцюга контрольної лампи. Після розмикання лівих контактів сила струму в обмотці сердечника зменшується, і праві контакти розімкнуться. На сучасних автомобілях покажчик поворотів часто суміщений з системою аварійної сигналізації, при включенні якою спеціальною кнопкою на панелі приладів мигають всі покажчики поворотів автомобіля.

Отримання миготливого світла досягається за рахунок контактно-транзисторного переривника.

П ереривник покажчика поворотів і аварійної сигналізації. Переривник призначений для отримання імпульсного світлового сигналу при поворотах автомобіля (при включеному покажчику повороту) і для отримання переривистої світлової сигналізації всіх ламп покажчиків поворотів при аварійному стані автомобіля (при включеному вмикачі аварійному сигналізації).

Електрична схема переривника РС-950 показана на мал. 9.12.

Схема переривника є електронним генератором прямокутних імпульсів струму з електротехнічним зворотним зв'язком, здійснюваним за допомогою контактів виконавчого електромагнітного реле.

У переривнику використано три транзистори і чотири діоди. Транзистор Т1 (власне генератор релаксації) включений по мостовій схемі з метою зменшення впливу імпульсів напруги, при живленні від одного генератора без акумулятора. Транзистор Т2 працює в режимі емітерного повторювача, а транзистор Т3 — в режимі підсилювача потужності. У роботі генератора використовується один перезарядний конденсатор типа К50-3.

У початковому стані, коли не підключені лампи покажчиків повороту, транзистор Т1 закритий. Цей стан транзистора забезпечується дільником напруги, що складається з резисторів К1 і К2.В закритому стані знаходяться і транзистори Т2 і Т3. При підключенні ламп покажчиків повороту емітер транзистора Т1 підключається до мінуса джерела живлення через нитки ламп, діод Д1 і резистор

Мал. 9.12. Електрична схема переривника покажчиків повороту рс-950 в нормальному і аварійному режимах:

I — реле в зборі; II — вмикач аварійної сигналізації; ЛТ — лампи покажчиків повороту лівої сторони; ПТ — лампи покажчиків повороту правої сторони; ЛП, ПП — для підключення ламп покажчиків повороту причепа; КТ — контрольна лампа на щитку приладів; КП — для підключення контрольної лампи причепа; Р2, РЗ — реле контролю; W2, W3, W4, W5 — обмотки реле контролю; ПБ — права сторона; ЛБ — ліва сторона; Д1, Д4 — діод КД 105А; Т1— транзистор КТ 315А, Т2, ТЗ — транзистор МП25А; R1 — резистор подстроєчний МЛТ-0,5-6,8 кОм; R2— резистор МЛТ-0,5-8,2 Ом; R3, R7— резистор МЛТ-0,5-510 Ом; R4 — резистор МЛТ-0,5-240 Ом; R5 — резистор МЛТ-1-240 Ом; R6 — резистор МЛТ-0,5-51 Ом; R8 - резистор МЛТ-0,5-200 Ом; RK9 - резистор МЛТ-0,5-390 Ом; R10 — резистор МЛТ-0,5-1 кОм; С1 — конденсатор К-50-3-25-50; Р1 — реле старанне; ПУП— перемикач покажчиків повороту; ЛАС— лампа аварійної сигналізації; П — до середньої клеми перемикання; а — до вмикача габаритних вогнів; б— підключається в ланцюг при застосуванні дворежимних ліхтарів; у — до джерела живлення; г — до вмикача запалення К6. База транзистора Т1 по відношенню до емітера виявляється під позитивним потенціалом. Транзистор Т1, отже, і транзистори Т2 і ТЗ відкриваються. Виконавче реле Р1 спрацьовує, і за допомогою його контактів на сигнальні лампи подається «плюс» напруги джерел живлення. При цьому починається заряд конденсатора С1, струм якого утримує транзистор Т1 у відкритому стані. Після закінчення деякого часу величина струму заряду стане недостатньою для утримання транзистора у відкритому стані і він закриється. Транзистори Т2 і ТЗ теж закриються. Реле Р1 вимкнеться. Контакти розімкнуться. Конденсатор С1 почне розряджатися, утримуючи транзистор Т1 в закритому стані. Після розряду С1 цикл повториться. Діод Д1 служить для запобігання попаданню позитивного потенціалу напруги живлення на емітер транзистора Т1. Діод Д2 служить для шунтування струму ЕРС обмотки реле Р1. Діод ДЗ служить для отримання замикаючої напруги на базі транзистора ТЗ. Діод Д4 служить для шунтування зворотних викидів напруги живлення, що утворюються при зміні навантаження в схемі електроустаткуванні автомобіля.

Вимикач сигнальних ліхтарів гальмування робочої гальмівної системи, встановлюваний на більшості легкових автомобілів (мал. 9.13), діє автоматично при натисненні на гальмівну педаль. При цьому шток (1), що ковзає в штуцері (2), переміщається вліво, і під дією пружин (5) і (7) відбувається замикання між собою штекерних контактів (5) за допомогою встановленого в ізолюючій підставі рухомого контакту (б). Вимикач укручений в кронштейн осі педалі. Штекерні контакти, ізольовані ковпачком (4), з'єднуються з джерелом струму. Полярність приєднання дротів значення не має. Встановлювані вимикачі можуть відрізнятися по конструктивному виконанню, але аналогічні по пристрою і принципу дії.