Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ А-4.doc
Скачиваний:
110
Добавлен:
10.11.2019
Размер:
12.83 Mб
Скачать

Питання для самоконтролю:

1. 3 яких приладів складається система електропуску? Їх призначення.

2. Який двигун називають „двигуном з послідовним збудженням? Чому саме цей тип двигуна використовується в стартерах? Призначення та будова обмотки збудження. Як вона вмикається в колі електродвигуна?

3. Вкажіть мінімально допустимі пускові частоти обертання колін-валів бензинових та дизельних двигунів.

4. Як регулюється вільний хід муфти вільного ходу в стартерах СТ-130, СТ-103; СТ-142?

5. Як і чому відіб'ються на роботі стартера такі несправності:

а) обрив обмотки реле ввімкнення стартера?

б) зношення роликової муфти вільного ходу?

в) окислення вивідних клем АКБ?

г) замикання на масу щіткотримача позитивної щітки?

д) окислення контактного диска тягового реле?

6. Несправності стартерів; несправності реле вимикання стартера. До яких наслідків призводить кожна несправність?

Заповнити таблиці:

Двиг.

ЗМЗ-24

ЗМЗ-53

ЗІЛ-130

ЯМЗ-236

КамАЗ-740

Модель:

- Стартера

- Тягового

реле:

- Реле вкл.

стартера:

- Місце встановлення

- Шлях стру-

до під час пуску двиг.

Таб.2

п/п

Прояви

несправності

Назва

несправності

Спосіб усунення

несправності

1.

2.

Тема 8 . Контрольно-вимірювальні прилади.

1. Загальні відомості (призначення, заг. Будова та

класифікація КВП).

2. Прилади вимірювання температури.

3. Прилади вимірювання тиску.

4. Прилади вимірювання рівня пального.

5. Прилади вимірювання швидкості руху та обертів К.В.

6. Експлуатація та основні несправності КВП.

1. Загальні відомості.

Контрольно-вимірювальні прилади забезпечують контроль різних параметрів агрегатів та систем автомобіля (температуру чи тиск у різних системах, рівень або запас рідини, швидкість руху автомобіля і пройдений шлях, частоту обертання колінчастого вала двигуна чи зарядний режим акумулятора), їх можна поділити на дві групи: перша група дає змогу оцінювати технічний стан вузлів автомобіля; друга група допомагає водієві правильно вибрати режими роботи автомобіля та його основних вузлів.

За виглядом, в якому інформація надходить до водія, контрольно-вимірювальні прилади поділяють на показувальні та сигнальні. Показувальні прилади мають стрілковий прилад, за яким визначають вимірюваний параметр. Користуючись цими приладами, водій має спеціально зосереджувати свою увагу на їхніх показниках, а це заважає йому під час руху автомобіля виконувати основні функції з іншого боку, показувальні прилади за абсолютним значенням показників та інтенсивністю зміни їх дають змогу контролювати і завчасно передбачати момент настання критичного стану вузла чи системи.

Сигнальні прилади (сигналізатори) поділяють на дві групи. Одні світловим або звуковим сигналом передають водієві інформацію про критичне (граничне) значення вимірюваного параметра (здебільшого ці сигналізатори дублюють роботу показувальних приладів), а інші - - про функціональний стан механізмів автомобіля (ввімкнено чи вимкнено, відкрито чи закрито).

За принципом дії автомобільні прилади поділяють на електричні та механічні. Електричні прилади перетворюють неелектричні вимірювані параметри на електричні. Джерелом електричної енергії для них є бортова мережа автомобіля.

У механічних приладах дія від контрольованого середовища до стрідкового приладу передається з використанням енергії самого середовища, їх ще називають приладами безпосередньої дії.

Здебільшого застосовують електричні прилади, бо в цьому разі найпростіше передавати інформацію від місця контролю до місця спостереження.

Електричний контрольно-вимірюнальний прилад складається з датчика чи покажчика, з'єднаних між собою проводами для передавання сигналу. Датчик розміщують безпосередньо на об'єкті в тому місці, де потрібно контролювати вимірюваний параметр, а покажчик — там, де зручніше спостерігати. Звичайно, це панель приладів у кабіні перед водієм. Під час вимірювання неелектричних величин призначення датчика - перетворення неелектричного параметра на електричний. Зв'язок між вимірюваним параметром, електричним сигналом датчика та відхиленням стрілки покажчика вибирають у такий спосіб, щоб відхилена стрілка фіксувала зміну вимірюваного параметра в необхідних межах. Шкалу покажчика градуюють в одиницях вимірюваного параметра.

У сигнальних електричних приладах покажчиком є сигнальна лампа, яку спостерігають крізь світлофільтр певного кольору. Датчики сигналізатора виконують роль вимикача, який замикає чи розмикає коло сигнальних ламп за заданих значень контрольованого параметра.

У випадку контролювання електричних параметрів контрольно-вимірювальний прилад датчиків може не мати, оскільки вимірюється контрольований параметр.

За призначенням контрольно-вимірювальні прилади поділяють на такі групи: вимірювання температури — термометри; вимірювання тиску — манометри; вимірювання рівня пального — рівнеміри; контролю зарядного режиму акумуляторної батареї — амперметри, вольтметри; вимірювання швидкості руху автомобіля і пройденого шляху — спідометри; вимірювання частоти обертання — тахометри.