- •Державний вищий навчальний заклад «херсонський державний аграрний університет»
- •Передмова
- •Хід заняття
- •Vі. D Визначте рівень керівника на основі “Тесту Жарікова” [11 (c. 22 - 25)].
- •Перелік запитань “тесту Жарікова”
- •Бланк тестування
- •Орієнтовний приклад побудови графіка
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Практичне заняття №3
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №6
- •Ресурси:
- •Якою є роль менеджменту?
- •Контрольні завдання
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №7
- •Хід заняття
- •Чинники зовнішнього середовища організації
- •Групові
- •Контрольні завдання
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття № 8
- •Методика організації колективного обговорення управлінських ситуацій методом „мозкової атаки".
- •Адміністративні методи управління
- •Соціально-психологічні методи управління
- •Практичне заняття № 9
- •Практичне заняття № 10-11 Тема: Пошук об’єктивно обгрунтованого управлінського рішення.
- •Контрольні завдання
- •Електронний конспект лекцій з дисципліни, 1 [с. 113 - 128], 8 [с. 195 - 244], 10 [с. 217 -229], 11 [с. 182 - 196]. Практичне заняття №12
- •2. Тема: Встановлення цілей у малій навчальній групі 27 [с. 116 - 117]
- •Пам’ятайте!
- •Вiдновiть
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №13
- •Хід заняття
- •Рекомендації щодо складання одноразових планів
- •Навчальні завдання для самостійної роботи:
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №14
- •1. Переплетіть пальці рук.
- •2. Визначення провідного ока.
- •3. Проба "схрещування рук ", або "поза Наполеони”.
- •Навчальні завдання для самостійної роботи:
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Аналіз складу управлінських працівників в залежності від їх ролі у процесі виробництва
- •Аналіз співвідношення лінійного, функціонального і лінійно -функціонального персоналу
- •Організаційна оцінка запропонованої структури управління
- •Основні виробничі показники сільськогосподарських підприємств
- •Оцінка ефективності структури управління виробництвом (за методикою і.Ф. Піскуненко)
- •Поняття:
- •Навчальні завдання для самостійної роботи:
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Виберіть вірні відповіді
- •12. Встановiть відповідність
- •Практичне заняття № 18
- •Практичне заняття № 19
- •Хід заняття:
- •Контрольні завдання
- •19. Встановiть відповідність
- •Практичне заняття № 20
- •Практичне заняття № 21
- •Контрольні завдання
- •1. Безпосередньо в процесі управління виникає
- •7. Встановiть відповідність
- •Практичне заняття № 23
- •Контрольні запитання
- •Практичне заняття № 25
- •73000, Україна, м. Херсон, вул. Р. Люксембург, 23
Навчальні завдання для самостійної роботи:
VІІ ■ Підготуйтесь до наступного практичного заняття за навчальними запитаннями до нього.
Для підготовки до наступного заняття
1 [с. 187 – 216], 3 [с. 236, 334 - 376], 8 [с. 90 - 93], 10 [с. 95 – 128], 12 [с. 250 – 272].
ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ №15-16
Тема: Аналіз та побудова різних типів організаційних структур управління організаціями
Мета: Закріпити теоретичні знання щодо здійснення функції “організування”; навчитися аналізувати організаційні структури управління організаціями і формувати фактичну, раціональну та бажану органіграми різних видів структур управління підприємством.
Навчальні запитання:
1. Сутність організаційної діяльності.
2. Повноваження, обов’язки, відповідальність.
3. Процес делегування повноважень і відповідальності.
Вертикальна та горизонтальна структуризація управління.
Вертикальна і горизонтальна координація.
Департаменталізація.
Взаємодія та взаємовплив структур організації.
Сутність організаційної структури управління.
Види організаційних структур управління.
Єдиноначальність: поняття, сутність.
Централізація й децентралізація.
Принципи побудови організаційних структур управління.
Фактори, які впливають на формування організаційної структури.
Критерії оцінки організаційної структури управління.
Методи вибору організаційної структури управління.
Проектування організаційних структур управління.
Формування структурних елементів.
Запитання для роздумів:
Що в нашому житті підлягає організуванню?
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ■ Міні-семінар з теми заняття (30 хв.).
ІІ. ■ Вивчіть методики аналізу існуючої і проектування удосконаленої структур управління (з джерел 40, 41)
Для того щоб побудувати схему існуючої структури управління необхідно мати фактичну схему організаційного устрою підприємства і його штатну чисельність управлінського персоналу. В залежності від організаційно-правової форми господарювання на схемі потрібно відобразити колективні й колегіальні органи управління, всіх керівників внутрішньогосподарських підрозділів, враховуючи систему супідрядності і взаємозв'язку всіх служб, ланок і осіб, що беруть участь в управлінні. При цьому рівнозначні ланки структури управління на схемі будуються на одному рівні. Управлінці, діяльність яких поширюється на все господарство в цілому, розміщуються на верхньому щаблі.
Методика аналізу структури управління:
1. Визначення типу структури управління.
При цьому необхідно класифікувати структуру управління за такими ознаками:
а) ступінчатість;
б) організація виробництва;
в) тип зв'язків супідрядності управлінських функцій.
2. Аналіз чисельності працівників управлінського персоналу.
Виконується з метою виявлення можливих відхилень від штатних нормативів і вакантних посад.
3. Аналіз складу адміністративно-управлінського персоналу.
За складом управлінських працівників поділяють за такими критеріями:
а) у залежності від їх ролі у процесі виробництва (керівники, спеціалісти, технічні виконавці);
б) у залежності від їх повноважень (головні та рядові спеціалісти);
в) у залежності від функціональних обов'язків (лінійний, функціональний та лінійно-функціональний персонал).
Наприклад, згідно з Типовим положенням про штати і штатні нормативи для сільськогосподарських підприємств України співвідношення між чисельністю головних (старших) і рядових спеціалістів не повинно бути більшим ніж 1: 2, а з вищою і середньою освітою - 1: 3.