Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекції_РЕ.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
17.04.2019
Размер:
946.18 Кб
Скачать

Газова промисловість

Газова промисловість – здійснює видобування, транспортування, зберігання та перероблення природного газу.

Природний газ для економіки України має дуже велике значення. Його вага в паливному балансі досить значна, що свідчить про не оптимальність балансу. Україна не забезпечена запасами газу, і це спричиняє енергетичну залежність.

Які переваги має газ? Він більш екологічно чистий, більший ККД, зручність використання, більш економічний.

Значення: Природний газ використовується як паливо в різних галузях господарства (+комунальне господарство), а також як сировина для одержання різних хімічних продуктів (на його основі виробляють: аміак, азотні добрива, синтетичні спирти, сірку).

Видобуток газу в Україні почався дещо пізніше, ніж видобуток нафти. У 1910 р. в Прикарпатті поблизу г. Калуш (Івано-Франківська обл.) було відкрито родовище газу, яке почали експлуатувати в 1933 р. У 1913 р. було відкрито Дашавське родовище (поблизу г. Дашави), яке експлуатують з 1924 р. (використовується для підземного зберігання газу), Шебелинське родовище (Харківська обл.), відкрите в 1950 р. (промислова експлуатація з 1956 р.), у 2000 р. відзначило своє 50-річчя і, на думку спеціалістів, не втра­тило свого значення. Сьогодні газова промисловість також розвивається в Полтавській області (Карловський район, 2000 р.), на Волині та в Криму.

Регіони добування природного газу:

  • Прикарпатський – 1\5 видобутку в Україні (видобуток газу в цьому регіоні різко зменшився. Причини: вичерпання старих родовищ; застарілі технології (багато газу залишається в родовищах); нові родовища малопотужні; велика глибина залягання потребує нове технічне обладнання (5-6 км); (Немирівське, Мукачівське, Іршанське, Солотвинське…);

  • Дніпровсько-Донецька газоносна область – 80% (Харківська (Шебелинське, Дружелюбівське, Хрестищенське…, Сумська (Рибальське, Качанівське), Полтавська (Солохо-Диканське), Дніпропетровська, Чернігівська (Гнідинцівське) – 111 родовищ – (виявлено природний газ в Луганській обл.);

  • Причорноморський регіон – 3% - 17 родовищ (шельф Чорного та Азовського морів); (Голіцинське, Джанкойське, Оленівське…).

Розвідані газові родовища відпрацьовані на 60%.

Україна одна з найбільших у світі споживачів природного газу. А обсяги власного видобутку – недостатні. Для газової промисловості, як і для нафтової, характерною рисою було падіння обсягу видобутку (найбільшого розвитку газова промисловість Україна набула на початку 70-х років, а вже з кінця 70-х і до середини 90-х років відбувалося падіння обсягів видобутку). Хоча падіння видобутку припинилося, але нарощування – немає.

Причини зменшення видобутку:

  • виснаження основних родовищ;

  • нові родовища малопотужні;

  • складні умови розташування газоносних пластів (+ глибоке залягання);

  • повільне впровадження нових технологій (багато газу залишається в родовищах).

На даний момент природного газу добувається приблизно 19 млрд м3 (хоча може зрости до 50 млрд м3 ), адже запаси газу в Україні становлять 1,1 трлн м3 (відкрито 500 млрд м3 ) – потрібно Україні майже 80 млрд м3 .

Україна імпортує газ з Росії, Туркменії, Узбекистану.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.