- •Економіка підприємства:
- •А.А. Кравченко, в.А. Харченко, 2008
- •Передмова
- •Інформація про кафедру „управління виробництвом імені ю.В. БондаренкА” (Державний вищий навчальний заклад «Донецький національний технічний університет»).
- •1.2 Основні аспекти теми з поясненнями.
- •1.3 Структурно-логічні схеми (таблиці).
- •1.4 Контрольні питання.
- •1.5 Умовні позначання у формулах, наведених у тестах і задачах.
- •1.7 Задачі з порядком розв’язання.
- •5. Визначення залишкової вартості основних фондів на кінець року ():
- •1.8 Задачі для самостійного розв'язання.
- •1.9 Ситуаційні задачі.
- •II. Завдання до ситуації
- •III. Інформаційне забезпечення задачі
- •1.10 Відповіді на тести.
- •1.11 Відповіді на задачі
- •1.11.1 Для самостійного розв'язання:
- •1.11.2 Відповіді на ситуаційні задачі: Задача №9:
- •Задача №10:
- •2.2 Основні аспекти теми з поясненнями.
- •2.3 Структурно-логічні схеми (таблиці).
- •2.4 Контрольні питання.
- •2.5 Умовні позначання у формулах, наведених у тестах і задачах.
- •2.7 Задачі з порядком розв’язання.
- •2.8 Задачі для самостійного розв'язання.
- •2.9 Ситуаційні завдання.
- •II. Завдання до ситуації
- •III. Інформаційне забезпечення задачі
- •II. Завдання до ситуації
- •III. Інформаційне забезпечення задачі
- •2.10 Відповіді на тести.
- •2.11 Відповіді на задачі
- •2.11.1 Для самостійного розв'язання:
- •2.11.2 Відповіді на ситуаційні задачі:
- •3.2 Питання, що розглядаються у темі:
- •3.3 Структурно-логічні схеми (таблиці).
- •3.4 Контрольні питання.
- •3.5 Умовні позначення у формулах, наведених у тестах і задачах.
- •3.7 Задачі з порядком розв’язання.
- •3.8 Задачі для самостійного розв'язання.
- •3.9 Ситуаційні задачі.
- •III. Інформаційне забезпечення задачі
- •3.10 Відповіді на тести
- •3.11 Відповіді на задачі
- •3.11.1 Для самостійного розв'язання:
- •3.11.2 Відповіді на ситуаційні задачі: Задача №5:
- •Задача №6:
- •4.2 Основні аспекти теми з поясненнями.
- •4.3 Структурно-логічні схеми (таблиці).
- •4.4 Контрольні запитання.
- •4.5 Умовні позначання у формулах, наведених у тестах і задачах.
- •4.7 Задачі з порядком розв’язання.
- •4.8 Задачі для самостійного розв'язання.
- •4.9 Ситуаційні задачі. Задача №5
- •II. Завдання до ситуації
- •III. Інформаційне забезпечення задачі
- •Задача №6
- •II. Завдання до ситуації
- •III. Інформаційне забезпечення задачі
- •4.10 Відповіді на тести.
- •4.11 Відповіді на задачі
- •4.11.1 Для самостійного розв'язання:
- •4.11.2 Відповіді на ситуаційні задачі:
- •5.2 Основні аспекти теми з поясненнями.
- •5.3 Структурно-логічні схеми (таблиці).
- •5.4 Контрольні питання.
- •5.5 Умовні позначання у формулах, наведених у тестах і задачах.
- •5.7 Задачі з порядком розв’язання.
- •5.8 Задачі для самостійного розв'язання.
- •5.9 Ситуаційні завдання.
- •5.11 Відповіді на задачі
- •5.11.1 Для самостійного розв'язання:
- •5.11.2 Відповіді на ситуаційні задачі:
- •Список рекомендованих джерел
- •Адреса _____________________________________ баланс на ____________________ 20__ р.
- •Додаток б
- •Державне статистичне спостереження
- •Звіт про наявність та рух основних засобів, амортизацію (знос) за 200___ рік
- •I. Наявність та рух основних засобів
- •Додаток в
- •Примітки до річної фінансової звітності (витяг)
- •I. Нематеріальні активи
- •II. Основні засоби
- •XIII. Використання амортизаційних відрахувань
- •Додаток д
- •Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" (витяг)
- •Додаток е
- •Додаток ж
- •Державне статистичне спостереження
- •Звіт з праці (витяг) за січень - ____________ 200_ року
- •Додаток з
- •Додаток к
- •Звiт про собiвартiсть готової вугiльної продукцiї (витяг)
- •Звіт про фінансові результати
- •І. Фінансові результати
- •II. Елементи операційних витрат
- •III. Розрахунок показників прибутковості акцій
- •Додаток м
- •Стаття 5. Валові витрати
- •Післямова
- •Інформація про авторів
1.11.2 Відповіді на ситуаційні задачі: Задача №9:
1. Прямолінійний метод:
, .
Отже, АВ=9000/5=1800 грн. протягом п'яти років.
Залишкова вартість на кінець 3-го року:
Взал=10000-1800*3=4600 грн.
Залишкова вартість на кінець 5-го року:
Взал=1000 грн., тобто дорівнює ліквідаційній вартості.
2. Зменшення залишкової вартості:
.
Отже, =37%.
Для першого року: АВ=0,37*10000=3700 грн.
Взал=1000 – 3700=6300 грн.
Для другого року: АВ=0,37*6300=2331 грн.
Взал=6300 – 2331=3969 грн.
Для третього року: АВ=0,37*3969=1469 грн.
Взал=3969 – 1469=2500 грн.
Для четвертого року: АВ=0,37*2500=925 грн.
Взал=2500 – 1469=1575 грн.
Для п'ятого року: АВ=0,37*1575=583 грн.
Взал=1575 – 583=992 грн.
3. Прискореного зменшення залишкової вартості:
, .
Отже, =40%
Для першого року: АВ=0,4*10000=4000 грн.
Взал=1000 – 4000=6000 грн.
Для другого року: АВ=0,4*6000=2400 грн.
Взал=6000 – 2400=3600 грн.
Для третього року: АВ=0,4*3600=1440 грн.
Взал=3600 – 1440=2160 грн.
Для четвертого року: АВ=0,4*2100=864 грн.
Взал=2160 – 864=1296 грн.
Для п'ятого року: АВ=0,4*1296=296 грн.
Взал=1296 – 296=1000 грн.
4. Кумулятивний метод:
, .
Для першого року: АВ=10000*0,9*(5/15)=3000 грн.
Взал=1000 – 3000=7000 грн.
Для другого року: АВ=10000*0,9*(4/15)=2400 грн.
Взал=7000 – 2400=4600 грн.
Для третього року: АВ=10000*0,9*(3/15)=1800 грн.
Взал=4600 – 1800=2800 грн.
Для четвертого року: АВ=10000*0,9*(2/15)=1200 грн.
Взал=2800 – 1200=1600 грн.
Для п'ятого року: АВ=10000*0,9*(1/15)=600 грн.
Взал=1600 – 600=1000 грн.
5. Виробничий метод:
.
Отже, =1,8 грн./шт.
Для першого року: АВ=2500*1,8=4500 грн.
Взал=10000 – 4500=5500 грн.
Для другого року: АВ=1000*1,8=1800 грн.
Взал=5500 – 1800=3700 грн.
Для третього року: АВ=800*1,8=1440 грн.
Взал=3700 – 1440=2260 грн.
Для четвертого року: АВ=500*1,8=900 грн.
Взал=2260 – 900=1360 грн.
Для п'ятого року: АВ=200*1,8=360 грн.
Взал=1360 – 360=1000 грн.
6. Податковий метод:
На=60%.
Для першого року: АВ=10000*0,6=6000 грн.
Взал=10000 – 6000=4000 грн.
Для другого року: АВ=4000*0,6=2400 грн.
Взал=4000 – 2400=1600 грн.
Для третього року: АВ=1600*0,6=960 грн.
Взал=1600 – 960=640 грн.
Для четвертого року: АВ=640*0,6=384 грн.
Взал=640 – 384=256 грн.
Для п'ятого року: АВ=256*0,6=153,6 грн.
Взал=256 – 153,6=102,4 грн.
Висновки: Найбільша сума амортизаційних відрахувань за три роки зафіксована за податковим методом, найменша – за прямолінійним, а також кумулятивним. Отже, використовуючи податковий метод нарахування амортизації, підприємство буде у змозі раніше придбати новий апарат. Прямолінійне списання вартості «Саnon» дозволить тільки зменшити витрати на амортизацію у собівартості копій.
Задача №10:
1. Середньорічна вартість основних фондів (Фсер):
Фсер=Фп+(Фвв*nм/12)-(Фвиб*mм/12), nм=11 місяців; mм=8 місяців.
Для «Солодощі»: Фсер= 80+(4*11/12)-(1*8/12) = 83 млн. грн.
Для «Десерт»: Фсер= 90+(5*11/12)-(3*8/12) = 92,58 млн. грн.
2. Сума амортизаційних відрахувань за рік (АВ):
На=6% за квартал, АВ=НаФзал/100,
АВ=АВ1+АВ2+АВ3+АВ4,
=+Фвв-Фвиб-АВ.
Для « Солодощі »:
1 квартал: Фзал = 50+4-0-0=54 млн. грн.
АВ1=0,06*54=3,2 млн. грн.
2 квартал: Фзал = 54+0-1-3,2=49,8 млн. грн.
АВ2=0,06*49,8 = 3,0 млн. грн.
3 квартал: Фзал = 49,8+0-0-3,2-3,0=43,5 млн. грн.
АВ3=0,06*43,5 = 2,6 млн. грн.
4 квартал: Фзал = 43,5+0-0-3,2-3,0-2,6=34,7 млн. грн.
АВ4=0,06*34,7 = 2,1 млн. грн.
Отже, сума амортизаційних відрахувань за рік дорівнює
АВ=3,2+3,0+2,6+2,1=10,9 млн. грн.
Для «Десерт»:
1 квартал: Фзал = 55+5-0-0=60 млн. грн.
АВ1=0,06*60=3,6 млн. грн.
2 квартал: Фзал = 60+0-3-3,6= 53,4 млн. грн.
АВ2=0,06*53,4 = 3,2 млн. грн.
3 квартал: Фзал = 53,4+0-0-3,6-3,2=46,6 млн. грн.
АВ3=0,06*46,6 = 2,8 млн. грн.
4 квартал: Фзал = 46,6+0-0-3,6-3,2-2,8=37,0 млн. грн.
АВ4=0,06*37,0 = 2,2 млн. грн.
Отже, сума амортизаційних відрахувань за рік дорівнює
АВ=3,6+3,2+2,8+2,2=11,8 млн. грн.
3. Визначення фондовіддачі устаткування:
Для «Солодощі»: Фвід=70 / 83 = 0,84 грн./грн.
Для «Десерт»: Фвід=83 / 92,58 = 0,90 грн./грн.
Отже, на ВАТ «Солодощі» на 1 грн. середньорічної вартості основних фондів припадає 84 коп. товарної продукції. На ВАТ «Десерт» на 1 грн. середньорічної вартості основних фондів товарної продукції припадає на 6 коп. більше, тобто на ВАТ «Десерт» основні фонди використовуються ефективніше.
4. Визначення фондомісткості устаткування:
Для «Солодощі»: Фміст = 1/0,84 = 1,19 грн./грн.
Для «Десерт»: Фміст = 1/0,90 = 1,12 грн./грн.
5. Визначення коефіцієнта оновлення основних фондів:
Для «Солодощі»: Кон = 4/(80+4-1)=0,048.
Для «Десерт»: Кон = 5/(90+5-3)=0,054.
6. Визначення коефіцієнта вибуття основних фондів:
.
Для «Солодощі»: Квиб = 1/80=0,01.
Для «Десерт»: Квиб = 3/90=0,03.
7. Розрахунок технічної озброєності праці:
.
Для «Солодощі»: W=83/7500=0,011 млн. грн./люд.
Для «Десерт»: W=92,58/7500=0,012 млн. грн./люд.
Висновки: Отже, підприємство «Солодощі» має меншу середньорічну вартість основних фондів, ніж ВАТ «Десерт» на 9,58 млн. грн. Амортизаційні відрахування на ВАТ «Солодощі» склали на 0,9 млн. грн. менше завдяки різниці у первісній вартості основних фондів, а також у значеннях руху основних фондів протягом року. Однак коефіцієнти поновлення основних фондів і технічна озброєність праці на досліджених підприємствах майже однакові. Це свідчить про досить вдале використання основних фондів на підприємстві «Солодощі». За фондовіддачею має перевагу підприємство «Десерт».
Тема |
2 |
оборотні кошти підприємства |
Поки ми будемо розміряти наші потреби
і бажання з нашими засобами,
ми можемо жити щасливо і довго.
Вірей.
2.1 Ключові терміни: оборотні кошти, оборотні фонди, фонди обігу, робочий (оборотний) капітал, кругообіг оборотних коштів, елементи оборотних коштів, ефективність використання оборотних фондів, ефективність використання оборотних коштів, нормативна база і нормування оборотних коштів.