Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
пос.сиров рос.Ч 4-6.doc
Скачиваний:
193
Добавлен:
15.02.2016
Размер:
19.07 Mб
Скачать

§3. Товарознавча характеристика джуту та його волокон

Джут або юта (Corchorus) – це однорічна тепло-, світло- і вологолюбна рос­лина з родини липових. Батьківщиною джуту вважають Індію. Приблизно до 40 видів джуту вирощують у тропічних районах Азії, Африки, Америки, Австралії.

В Індії, Пакистані і Бангладеші зосереджено 90% світового виробництва цих волокон. Джут культивують також в Китаї, Бразилії, Ірані, респубці Куба та інших країнах.

Вирощування джуту вимагає теплого й вологого клімату з температурою між 24°C - 37°C, його широко обробляють у субтропічних районах Азії.Вегетаційний період джуту триває 100 днів. Висота стебел сягає 4,5 м, товщи­на - до 30 мм. Квіти жовті, двостатеві,розміщені по 2-3 у пазухах листків. Плід являє собою ребристу коробочку стручковидного або кулястого типу. Джутне насіння дрібне, коричневого кольору. Рослина вимагає тропічного клімату, багатих ґрунтів і рясних опадів. Врожайність джуту досягає 15 ц/га.

Джут, з якого отримують текстильні волокна, поділяють на 2 види (мають квіти двопалі, жовті, по 1-3 у пазухах листя; насіння дрібне, коричневого, сірого, зеленого забарвлення):

♦ короткоплідний джут (С. capsularis) – це прядильна рослина з ви­соким прямим стеблом висотою до 3 м, роздвоєною верхівкою, овально-ланцетними листям, дрібними (5-6 мм діаметром) поодинокими або зібраними по 2-3 квітками і май­же кулястими (1-2 см) плодами-коробочками;

♦ довгоплідний джут (С. olitorius) – це гілляста рослина висотою до 3,5 м, дуже подібна на короткоплідного джуту. Вона має квіти вдвічі більші за розміром, плід у вигляді видовженої реб­ристої стручкоподібної коробочки (5-10 см) з загостреною верхівкою.

Рис.7.5. Джут:

а - рослина;

б - елементарні волокна

У стеблі джуту міститься 20-25% цінного волокна. Технологія відділення волокна від стебел досить трудомістка. Після збору сухі стебла, зв'язані в снопи, ідуть на луб'яний завод. Їх піддають вимочуванню для зм'якшення сировини протягом двох-трьох тижнів. Потім стебла мнуть, розбивають дерев'яними молотками, тріпають. Отримані волокна джуту йдуть на виробництво мішечного полотна (грубої тканини типу мішковини), килимів, меблевих матерій, мотузок, утеплювачів.

Волокно джуту (jute fibre) має таку ж назву, що і рослина. Воно дуже міцне, жорстке і гігроскопічне, з шовковистим м’яким блиском. Волокна джуту бувають елементарні та технічні. Елементарні волокна джуту мають довжину 15-20 мкм. Технічні волокна мають довжину 120-300 см і лінійну густину 2,2-5 текс (рис. 7.5) Волокна джуту грубі, сухі та ламкі. Його широко використовують для виготовлення технічних, пакувальних і меблевих тканин, килимів, мотузок, утеплювачів. Із джуту роблять циновки, сумки, взуття, папір тощо.

Джутові сумки, легкі й щільні, з яскравими малюнками - одна із самих модних тенденцій сьогодні. Існує безліч різновидів сумок із джуту: пляжні, спортивні, промосумки, господарські, сумки для напоїв, а також подарункові сумки до святкових дат.

Головною перевагою джут-волокна є те, що воно за вмістом лігніну подібне до деревини. Лігнін - це природний високомолекулярний полімер, що скріплює волокна целюлози в рослині. Його наявність визначає високі механічні характеристики й водопроникність дерева. Стрічки із джуту володіють високою щільністю 500-800 г/мч. Саме тому джутове волокно широко використовується у виробництві проміжних утеплювачів дерев'яних будинків.

Джутова повсть є добрим теплоізоляційним матеріалом для прокладок між проміжками стін будинків із бруса й каліброваних колод, герметизації дверних і віконних блоків, стиків стінних панелей, інших утеплювальних робіт. Переваги джутових теплоізоляційних матеріалів наступні:

  • виключення зі свого складу дорогої подвійної конопатки;

  • чудова рівномірність і злежуваність;

  • не продувається, не псується міллю та не порошиться;

  • не піддається розтаскуванню птахами;.

  • ідеально рівний шов прокладки дозволяє відмовитися від внутрішнього обшивання вагонкою стін брусового будинку.

Джут є не тільки одним з головних текстильних волокон, але й сировиною для нетекстильної промисловості. Джут використовується для створення композитних пластмас, які зберігають здатність джутового волокна "дихати". Приклад застосування таких пластмас - упакування чаю, кава тощо.

Причинами такого успіху джуту є його висока врожайність, низька собівартість виробництва, і , як наслідок - низька ціна (світові ціни на джутове волокно в 2-3 рази нижче, ніж на лляне).

Вченими доведено, що головною цінністю джуту є його натуральне походження. "Джут є золотим волокном, що відомий у світі завдяки своїй унікальній властивості біодеградації...", - так стверджують індійські менеджери текстильної промисловості про цю культуру.

Джутове волокно є екологічно чистим матеріалом, оскільки повністю розкладається мікроорганізмами. Це призводить до збагачення ґрунту цінними органічними речовинами, збільшуючи при цьому урожайність зернових культур. При згорянні його випари не виділяють ніяких шкідливих речовин, що в урбанізованих містах є ідеальним замінником лісу.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.