Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
практичні заняття Мирошниченко.docx
Скачиваний:
63
Добавлен:
13.03.2015
Размер:
461.43 Кб
Скачать

Урок як педагогічна взаємодія

Мета: поглиблення знань про діалог у навчанні, формування вмінь порівняльного аналізу моделей уроку-діалогу і уроку монологу, розвиток особистісних складни­ків досвіду гуманістичного навчання – діалогічного мислення, педагогічної рефлекси, емпати, ідентифікації

Обладнання відеозаписи уроків, зразки різних варіантів уроків, опубліковані в педагогічній літературі, роздатковий дидактичний матеріал

Опорні поняття: гуманістичне навчання, авторитарне навчання, урок-діалог, урок-монолог, співробітництво на уроці, ситуація успіху у навчанні, психологічна пози­ція вчителя й учня на уроці, персоналізація учня у навчанні, емоційна захищеність учня на уроці, пізнавальна активність учня на уроці

Завдання для студентів

  1. Опрацювавши рекомендовану літературу, підготуватися до співбесіди

  1. Гуманістичне та авторитарне навчання Сутність, результативність, перспек­тиви розвитку

  2. Поняття діалогу у навчанні Критерії ефективності уроку-діалогу

  3. Особистісні складники майстерності вчителя у забезпеченні навчального діалогу

  1. Виконати вправи 1, 2, 4

  2. Змоделювати загальну побудову уроків, розроблених за однією темою і для одного класу (тема, клас – за вибором студента), але з різних педагогічних по­зицій – авторитарного і гуманістичного навчання Визначити педагогічну ефек­тивність цих різних моделей уроку

Список рекомендованої літератури

  1. Основи педагогического майстерства./Под ред. Й.А.Зязюна. – М., 1989. – С. 210-238.

  2. Педагогічна майстерність./ За ред І. А. Зязюна. – К. , 1997. – С. 268 – 287.

  3. Амонашвили Ш.А. Психологические основи педагогики сотрудничества – К., 1991. – С. 5-10,46-96.

  4. Курганов С.Ю. Ребенок и взрослый в учебном диалоге. – М., 1989. – С.3-11.

  5. Педагогічний пошук./Упоряд І.М.Баженова. Пер з рос. – К., 1988. – 496 с. (досвід учителів-новаторів за вибором студента)

  6. Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві./Вибр твори у 5 т. – К. , 1976. – Т 2 -С 452-454,470-473,478-481.

  7. Фридман Л. М. Педагогический опыт глазами психолога. Кн. для учителя. – М., 1987. – С.11-34.

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Діагностування рівня сформованості позиції студентів щодо ефективності авторитарного і гуманістичного навчання, ролі особистості вчителя у забезпеченні успішного навчання учнів

На початку заняття можна запропонувати студентам висловитися щодо класичного питання шкільної освіти – як наблизити уроки до

інтересів учнів, зробити їх цікавими й корисними, допомогти школя­рам усвідомити сенс навчання? Мотивацією для обговорення слугує думка видатного грузинського вченого Д. Узнадзе про «основну траге­дію виховання». Він дав цікаве тлумачення природи антагонізму, який існує між метою вчителя і метою учнів у навчанні. На його думку, цей антагонізм породжений різницею між сприйманням навчання вчителем – дорослою, вже сформованою особистістю – і учнем – особистістю, яка ще формується. Учитель, звичайно, вчить учня для майбутнього, орієн­тує його на завтра («учись, тобі це знадобиться потім у житті»). Учні, навпаки, живуть у теперішньому часі, їм важко уявити себе в майбутньо­му, збагнути всю відповідальність і складність дорослого самостійного життя. Тому реальний сенс шкільного навчання для них не завжди зрозумілий і актуальний. Це і є однією з причин неуспішності дітей у школі. Саме цю особливість позиції учнів у навчанні Д. Узнадзе і визна­чив як «основну трагедію виховання».

Студентам пропонують висловитися щодо шляхів подолання цієї «трагедії», які, на їхню думку, «повернуть» учнів до школи. Узагальнен­ня їхніх думок, аргументів, досвіду дасть змогу говорити про орієнта­цію майбутніх педагогів щодо вибору стратегії організації навчання дітей, розуміння ролі педагога, своєї майбутньої ролі у забезпеченні зростан­ня школярів.