Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
практичні заняття Мирошниченко.docx
Скачиваний:
63
Добавлен:
13.03.2015
Размер:
461.43 Кб
Скачать

4. Виконання вправ на розвиток голосу

Вправа 7. «Колискова». Уявіть, як заколисують дитину, співаючи м'яко й вільно знайому фразу колискової мелодії:

Наспівуйте цю мелодію усіма голосними, досягаючи м'якої атаки звуку (змикання зв'язок збігається з початком видиху).

Для розвитку діапазону та інтонації голосу корисно виконувати вправу «Маляр».

Вправа 8. «Маляр». Уявіть, що фарбуєте віконну раму, супроводжу­ючи рухи руки (за вертикаллю) словами: «І вгору, і вниз, і вгору, і вниз...».

Кисть руки повинна бути вільною. Рухи легкі, м'які.

Спочатку маленькі «мазки» (треба пристосуватися) тільки кистю руки. За нею йдуть слова, так само недовгі:

Рухи стають дедалі упевненішими, ширшими (від ліктя) і слова довшими. Голос піднімається дедалі вище, разом з рухом руки. Потім рука починає працювати від плеча! Широкий «мазок» угору і вниз. Голосна у слові ніби ширшає, голос підноситься ще вище і опускається ще нижче.

Для розвитку сили голосу проведімо вправу на чергування тихого й голосного промовляння. Щоб розвинути злетність голосу, потрібно навчитися і на неголосному звучанні посилати звук ніби вдалечінь. Не напружуйте надто голосовий апарат (не витягуйте шию уперед). Треба домогтися відчуття того, що говориш, наче посилаючи звук «до себе», а не «від себе». Як цього можна досягти? Дійте, маючи за мету приверну­ти увагу аудиторії до себе. Перед тим як почати говорити, промовте

подумки або вголос «Увага – починаю!» – і голос зазвучить спокій­но, увага аудиторії зосередиться на вашому мовленні

5.Мікровикладання. Моделювання педагогічної ситуації: проведення початкового етапу педагогічної розповіді

Студенти демонструють початок розповіді (етап мотивації), намагаю­чись збудити увагу слухачів до теми, залучити їх до взаємодії Доціль­но, щоб студенти продемонстрували різні прийоми виходу на контакт з учнями звернення, опертя на досвід учнів, апеляцію до власного досві­ду, запрошення до роздумів, постановку запитання, опис цікавого факту, наведення парадоксу, повідомлення плану розповіді При цьому по­трібно домогтися, щоб студент почував себе вільно, був звернений до аудитори, говорив лише на видиху, добирав відповідно до ситуації силу, висоту, тембр голосу

Дикція як елемент педагогічної техніки

Мета: розвиток у студентів артикуляційного апарату відпрацювання дикції, оволодіння прийомами емоційного завершення розповіді

Обладнання: записи скоромовок на магнітній плівці тексти зразків завершального етапу розповіді таблиці дзеркальця

Опорні поняття: дикція артикуляція, артикуляційна зарядка орфоепія емоцій на завершеність розповіді

Завдання для студентів

  1. Підготуватися до обговорення теоретичних положень

  1. Дикція Значення її в педагогічній діяльності

  2. Будова мовного апарату Органи артикуляції

  3. Основні недоліки в дикції педагога та шляхи їх усунення

  4. Прийоми емоційної завершеності розповіді вчителя

2. Виконати (усно) вправу 8.

3. Дібрати крилатий вислів (девіз) для виголошення його напам'ять в аудиторії.

4. Обдумати зміст і прийоми емоційного завершення розповіді, зафіксувати найважливіші тези в зошиті, підготуватися до проведення його в аудиторії.

Список рекомендованої літератури

  1. Бабич Н. Д. Основи культури мовлення. – Л., 1990.– С. 173– 181.

  2. Буяльський Б. А. Поезія усного слова. – К., 1969. – С. 26 – 27,33 – 36.

  3. Вербовая Н. П. Искусство речи. – М., 1977. – С. 5 – 63.

  4. Чихачев В. П. Культура й техника речи учителя // Учителю о педагогической технике. – М., 1987. – С. 84 – 87.

  5. Педагогічна майстерність. Тексти. – Полтава, 2001. – Модуль І. – Ч 2. – С. 101-126

  6. Педагогічна майстерність. Тести. Комплект завдань для контролю знань. – Київ, Полтава, 1996. – С. 27-29

ХІД ЗАНЯТТЯ