Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
практичні заняття Мирошниченко.docx
Скачиваний:
63
Добавлен:
13.03.2015
Размер:
461.43 Кб
Скачать
  1. Вступ до педагогічної професії

Мета: розкриття складності педагогічної професії, багатогранності й глибини її змісту, структури педагогічної діяльності, формування первинних навичок ототожнення (ідентифікації з професійними зразками) Ознайомлення із суттю педагогічної рефлекси, формування навичок рефлекси.

Обладнання: бланки тестів, опитувальних листків

Опорні поняття: освіта, навчання, педагогічна діяльність, функції вчителя, структура діяльності, мета, об'єкт, суб'єкт, засоби, результат, мета-діяльність, рефлексійна діяльність, педагогічна позиція

Завдання для студентів:

  1. Ознайомившись із рекомендованою літературою, підготуватися до обговорення питань

    1. Учитель у житті дитини Функції учителя в суспільстві

    2. Специфіка професійної діяльності вчителя

    3. Педагогічна діяльність як мета-діяльність

  2. Ознайомитися з описом роботи вчителів у запропонованій літературі (одна книжка на вибір студента):

  1. Все начинается с учителя. – М.: Просвещение, 1983. («Словесник Селиханович», «Преподаватель словесности», «Фотография, на которой меня нет», «Классный», «Добрые зерна», «Савва Ильич»)

  2. Соловейчик С. Час ученичества – М.: Дет.лит.,1986. (розд. 3 про Сковороду, с. 26 – 32, розд. 12 про К. Д. Ушинського, с. 109-120, розд. 19 про А.С.Макаренка, с. 181- 197, розд. 20 про В.О.Сухомлинського, с.197-210)

  3. Львова Ю. Л. Педагогические этюды. – М.: Просвещение, 1990

  4. Амонашвили Ш.А. Здравствуйте, дети! – М.: Просвещение, 1983

  5. Большой педсовет. – М.: Мол. гвардия, 1986

На підставі прочитаного написати твір-роздум, відповісти на запитання:

  1. Які особливості професії вчителя спонукали автора написати ці історії?

  2. 3 якими вчителями ви спілкувалися читаючи ці оповідання? Що приваблює вас у цих учителях?

  3. Чим допомагав учитель дитині в описаних ситуаціях?

  4. Яке місце посідають уподобані вами якості в цих розповідях у системі професійних вимог до вчителя?

  5. Чи були у вашому житті такі вчителі і як вони вплинули на вашу долю?

  1. З рекомендованої літератури (Слово про вчителя – К., 1983, Учитель. Статьи. Документи. – М., 1991. – С. 70-199) виписати яскраві вислови про вчителя, які можуть увійти до професійного кодексу педагога.

  2. Підготуватися до виступу на тему «Я і моя професія».

Список рекомендованої літератури:

  1. Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві. Порада 1// Вибр. твори В 5 т. – К., 1976. – Т 2. – С. 420-425.

  2. Сухомлинський В.О.Серце віддаю дітям // Вибр.твори. В 5 т.– К., 1977. – Т. 3 – С. 162-176.

  3. Педагогічна майстерність. Тексти. – Модуль 1. – Полтава, 2001.– 41.– С. 7-50.

  4. Бортова Е.М., Логинова Г.П. Индивидуальность и профессия. – М., 1991. – С.11-39.

  5. Все начинается с учителя. – М., 1983. – С. 41-46, 68-73, 158-170.

  6. Соловейчик С. Час ученичества – М., 1986. – С. 26-32, 109-120, 181-210.

  7. Львова Ю.Л. Педагогические этюды. – М., 1990. – 62 с.

  8. Амонашвили Ш.А. Здравствуйте, дети! – М., 1983. – С 8– 15

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Діагностування педагогічної спрямованості студентів

Для діагностування професійно педагогічної спрямованості студентів доцільно використати диференційно-діагностичний опитувальник Є Климова (ДДО), тест на схильність до педагогічної професії, тест Форверга на контактність

Диференційно-діагностичний опитувальник

Припустімо, що після відповідного навчання ви зможете виконувати будь-яку роботу Проте якщо б вам довелося вибирати тільки з двох можливостей, якій з них ви віддали б перевагу?

  1. Доглядати за тваринами

  1. Обслуговувати машини, прилади(стежити, регулювати)

  1. Доглядати хворих, лікувати їх

  1. Складати таблиці, схеми, програми для обчислювальних машин

  1. Стежити за якістю книжкових ілюстрацій, художніх листівок

  1. Стежити за станом, розвитком рослин

  1. Обробляти матеріали (дерево, тканини, метал, пластмасу тощо)

  1. Постачати товар споживачеві (рекламувати, продавати)

  1. Обговорювати науково-популярні книжки, статті

  1. Обговорювати художні твори (п'єси, концерти)

  1. Вирощувати молодняк (тварин будь-якої породи)

  1. Тренувати товаришів (або молодших) з виконання певних дій – трудових, навчальних, спортивних

  1. Копіювати малюнки, зображення

  1. Керувати будь-яким вантажним(піднімальним чи транспортним) засобом (піднімальним краном, трактором, тепловозом тощо)

  1. Повідомляти, роз'яснювати людям потрібні їм відомості (у довідковому бюро, на екскурсії тощо)

  1. Художньо оформляти виставки, вітрини (чи брати участь у підготовці п'єс, концертів)

  1. Ремонтувати речі, вироби (одяг, техніку), житло

  1. Виправляти помилки у текстах, таблицях, малюнках

  1. Лікувати тварин

  1. Виконувати обчислювальні роз рахунки

  1. Виводити нові сорти рослин

  1. Конструювати, проектувати нові види промислових виробів (машин, одягу, будинків, продуктів споживання тощо

  1. Розбирати суперечки між людьми (переконувати, роз'яснювати, заохочувати, карати)

  1. Розбиратися у кресленнях, схемах, таблицях (перевіряти, уточнювати, упорядковувати)

  1. Спостерігати, вивчати роботу гуртків художньої самодіяльності

  1. Спостерігати, вивчати життя мікробів

  1. Налагоджувати медичні прилади, апарати

  1. Надавати медичну допомогу людям при пораненнях, опіках, ударах

  1. Складати точні описи-звіти про спостережувані явища, події, вимірювання об'єктів тощо

  1. Художньо описувати зображувані події (спостережені чи уявні)

  1. Робити лабораторні аналізи у лікарні кування.

  1. Приймати, оглядати хворих, вести з ними бесіди, призначати ліки

  1. Малювати чи розписувати стіни приміщень, поверхню виробів

  1. Виконувати монтаж будівлі чи складання машин, приладів

  1. Організовувати культпоходи ровесників чи молодших (до театрів, музеїв), екскурсії, туристичні походи тощо

  1. Грати на сцені, брати участь у концертах

  1. Виготовляти за кресленнями де талі, вироби (машини, одяг), споруджувати будинки

  1. Займатися кресленням, копіювати креслення, карти

  1. Проводити боротьбу з хвороба ми, зі шкідниками (лісу, саду)

  1. Працювати на клавішних машинах (телетайпі, комп'ютері тощо)

Після ознайомлення з інструкцією до опитувальника слід на прикладі першої пари альтернатив пояснити принцип заповнення листка відповідей. Якщо учні віддають перевагу доглядові за тваринами, то повинні поставити знак плюса (+) у клітинці листка відповідей, позначеній індексом 1а, а в клітинці 16 – поставити знак мінуса (-). І навпаки, якщо вони віддають перевагу обслуговуванню машин і приладів, то мають поставити знак (+) у клітинці 16, а знак (-) – у клітинці 1а.