Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
практичні заняття Мирошниченко.docx
Скачиваний:
64
Добавлен:
13.03.2015
Размер:
461.43 Кб
Скачать

5. Мікровикладання. Проведення заключної частини педагогічної розповіді з метою досягнення її емоційної завершеності

Цю частину заняття присвячено роботі над заключною частиною роз­повіді, де реалізуються вимоги не лише до її побудови, а й до виголо­шення, зокрема й дикції.

Кільком студентам пропонують виступити з підготовленими зак­лючними частинами педагогічної розповіді Перед виступом кожний з них нагадує тему й надзавдання своєї дії

Для аналізу експертам роздають картки із зазначенням об'єкта спо­стереження

Картка 1 Який емоційний стан викликає зміст, тональність мовлен­ня, ставлення самого студента до педагогічної дії?

Картка 2 Чи повертає вчитель слухача до головної думки, заради якої організовано розповідь?

Картка 3 Чим виділяється цей етап розповіді (паузи, зміна темпу, інтонація)?

Картка 4 Які прийоми використано для завершення розмови (уза­гальнення, побажання, цитати, віршовані рядки, спонукання до роздумів)?

Картка 5 Чи виявив учитель власне ставлення до теми й змісту розмови?

Картка 6 Чи був учитель спрямований до слухачів (зоровий кон­такт, вербальний контакт, дистанція)?

Картка 7 Чи сприяла дикція мовця донесенню змісту?

Професійно-педагогічне спілкування

Мета: усвідомлення специфіки педагогічного спілкування як діалогічної взаємо­дії; формування установки на особистісно орієнтовану позицію в роботі з аудито­рією; розвиток уміння аналізувати педагогічну діяльність.

Обладнання: фрагменти фільму «Учитель, на якого чекають», схема «Порівняль­на характеристика стилів спілкування вчителя», картки із завданнями для аналізу різних аспектів професійно-педагогічного спілкування.


Опорні поняття: педагогічне спілкування; діалогічне педагогічне спілкування; суб'єкт-суб'єктний характер педагогічного спілкування; поліфонія у спілкуванні; модальність у спілкуванні; персоніфікація тексту повідомлення; установка на відповідь; стиль керівництва авторитарний, демократичний, ліберальний; моделю­вання у спілкуванні; комунікативна атака; формально-рольове й особистісно орієн­товане спілкування; комунікативна, перцептивна та інтерактивна сторони спілку­вання.

Завдання для студентів

  1. Ознайомившись із рекомендованою літературою, підготуватися до співбесіди з наведених питань.

  1. Специфіка педагогічного спілкування, його особливості й функції.

  2. Діалогічне педагогічне спілкування, його критерії.

  3. Структура педагогічного спілкування.

  4. Стилі педагогічного керівництва і стилі спілкування.

Підготуватися до керівництва обговоренням одного питання плану (вправа 1).

  1. Виконати вправи 5 (письмово) і 6 (усно).

  2. Вибрати педагогічну ситуацію, що потребує індивідуальної педагогічної бесіди, записати зміст ситуації; визначити доцільну позицію – формально-рольовучи особистісно орієнтовану, а також доцільний стиль спілкування.

Список рекомендованої літератури

  1. Педагогічна майстерність: Підручник/ За ред. І.А.Зязюна. – К., 1997. – С. 199-208, 215-220.

  2. Леонтьев А. А. Педагогическое общение. – М., 1979. – С. 3– 17.

  3. Кан КаликВ. А. Учителю о педагогическом общении. – М., 1987. – С. 9 – 21, 26-33,97-101.

  4. Петровская Л. А. Воспитатель – подросток: пути развития диалога //Учителям и родителям о психологии подростка. – М., 1990. – С. 130– 144.

  5. Савченко О. Я. Сучасний урок у початкових класах. – К., 1987. – С. 138 – 146.

  6. Щуркова Н. Е. Практикум по педагогической технологии. – М., 1998. – С. 49-54, 58-63, 98-99.

  7. Юсупов И. М. Психология взаимопонимания. – Казань, 1991. – С. 6 – 10.

  8. Словник термінології з педагогічної майстерності. – Полтава, 1995. – 64с.

  9. Основи педагогічної майстерності. Тести. – К., 1997. – С. 36 – 38.

ХІД ЗАНЯТТЯ