Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ИДиТР / ИДиТР Книги (семестр 1) / Ярема Технічне редагування 2003.doc
Скачиваний:
358
Добавлен:
29.03.2016
Размер:
20.08 Mб
Скачать

5.11.1. Вибір сторінки складання віршового тексту

Ми знаємо, що віршовий текст на відміну від прозового ніколи не заповнює прямокутника сторінки складання. Його силует залежатиме від форми, побудови та довжини рядків кожного вірша. Будь-яке, не передбачене автором, перенесення частини віршового рядка порушує форму вірша, а отже, й ритм його читання. Якщо v віршах класичного типу перенесення іноді ще допускаються, то у віршах вільної побудови вони взагалі недопустимі, оскільки змінюють авторське акцентування окремих частин рядка й утруднюють сприйняття його змісту.

Тому при виборі формату видання і формату сторінки складання для віршового тексту доводиться ураховувати не тільки ті чинники, що впливають на вибір формату для будь-якого прозового видання, а й особливості побудови віршів та довжину віршових рядків.

Ураховуючи специфіку читання віршів і заповнення ними сторінок складання, для віршових видань, як правило, використовують формати невеликого розміру та частіше подовжених пропорцій. Так, з існуючих на сьогодні форматів для віршових видань можна рекомендувати такі (починаючи з найменших): 70х108/64, 84х108/64, 60x84/ 32, 60x90/32, 70x90/32, 70x108/32, 75x90/32, 84x100/32, 84x108/32, 70x100/32.

Основна вимога, якій мають відповідати формати видання і формат сторінки складання віршового твору, - можливість розміщення віршових рядків без перенесень або з найменшою їх кількістю. Так, для віршових текстів, де багато довгих рядків, краще вибрати формат великого розміру або більш широкий, ніж для віршів з переважно короткими рядками.

На вибір формату можуть впливати також довжина віршів та тип верстки. Наприклад, якщо у виданні багато коротких віршів і починаються вони кожного разу з нової шпальти, то слід узяти формат менший за висотою, ніж у тому разі, коли вірші довгі або коли вони йдуть підряд один за одним.

У технічних умовах на верстання є три варіанти оформлення шпальт. Дтя складання віршів дуже часто ці варіанти доводиться змінювати як у ширину, так і у висоту залежно від довжини рядків.

Як же розрахувати сторінку складання для віршових видань?

Здебільшого раціонально вибрати ширину сторінки складання, виходячи з найдовших рядків віршового тексту. Для цього підраховують кількість знаків у найдовшому рядку (рахуючи пробіли між словами за один знак) і залежно від вибраної гарнітури та кегля шрифту визначають формат, у якому рядок розміститься без перенесення. Це і є рядок складання.

Так, якщо в найдовшому рядку 45 знаків, а для складання вибрано літературну гарнітуру кг. 10, то сторінка складання (виходячи з таблиці місткості шрифтів) дорівнюватиме 5 кв. Для того щоб уникнути можливого перевантаження правих боків сторінок складання при розміщенні віршів по центральній осі, можна трохи збільшити формат порівняно з найдовшим рядком. У нашому прикладі можна взяти ширину формату від 5 до 57, кв.

У тих випадках, коли у віршових текстах є кілька довгих рядків або розрахунок за найдовшими рядками призводить до недоцільного за шириною формату, ширину сторінки складання визначають за довжиною більшості середніх рядків, допускаючи переносення для найдовших.

Щоб перенесення менше порушувало ритм читання, у віршах переносять не частину слова, як у прозових текстах, а все слово повністю або навіть групу слів. Перенесені слова верстають із виключанням у правий край складання окремим рядком (можна задати невеликий відступ від правого краю, незмінний для всього віщання).

Задавати однаковий відступ ліворуч не можна, бо це створює враження нового короткого рядка, а не перенесення. Іноді перенесення верстають із виключанням у кінець наступного рядка, що також неприйнятно, оскільки це утруднює читання тексту.

У віршах східчастої побудови, щоб уникнути перенесень, робляться відступи зліва для окремих частин віршового рядка. Це трохи порушує пов'язане виключання рядків, зате зберігає авторську форму вірша.

Висоту сторінки складання також слід пов'язувати з довжиною більшості рядків віршового тексту. Так, якщо у виданні переважають короткі рядки, які створюють в основному звужені шпальти тексту і широкі бічні поля, висоту сторінки складання потрібно трохи зменшити. Якщо цього не зробити, то шпальта буде здаватися занадто довгою та вузькою на сторінці складання, а бічні поля - занадто великими відносно верхніх і нижніх полів.

Формат шпальти, як правило, узгоджують із гарнітурою й кеглем шрифту. Щоб уникнути зайвих перенесень при складанні віршів у невеликі формати, краще використати більш місткі гарнітури або шрифт зменшеного кегля.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.