Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Цикл уроків.docx
Скачиваний:
41
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
138.9 Кб
Скачать

9. Прийом « Займи позицію».

- Один із сучасних письменників сказав про рубаї : « Афоризми, переконуючи, мов постріли». Поясніть  та обгрунтуйте свою думку.

Учитель. А зараз я пропоную Вам дослідити рубаї та визначити тематику чотиривіршів.

10. Робота в групах.

 Виразне читання і обговорення віршів. Висновки.

Учні визначають провідні теми лірики О.Хайям ( запис до зошитів):

-         людські чесноти і вади;

-         дружба, кохання, вино;

-         роздуми над Кораном;

-         осмислення  місця  людини  у світі;

-         тема життєрадісного сприймання світу.

Слово вчителя. Діти, ми вже багато цікавого знаємо про Омара Хайяма,  а з чим у вас асоціюється ця людина?

11. « Створіть гроно». Продовжить асоціативний ряд:  «Омар Хайям - це поет,…»

( Відповіді учнів: філософ, гуманіст, вчений, майстер рубаї, фізик, мудрець, енциклопедист свого часу, знавець людських душ, математик, астроном, класик таджико-персидської поезії ).

12. «Знайди відповідь». Відгадайте зашифроване поняття, пов’язане   з темою уроку, але ставити ви повинні такі запитання, щоб я могла відповісти вам «так» або «ні»( Додаток 1.Слайд 4).

13.  Робота з таблицею (учні записують , що необхідно людині, щоб мудро прожити , по - Хайяму).

V. Підсумки уроку .

Дати відповіді на питання:

Які епізоди життя та творчості  Хайяма вам запам’ ятались і чому?

Що в житті людини найцінніше?

- Чи  змінилися  загальнолюдські цінності?

- Чи знайшли ми відповідь на запитання , яке поставили на початку уроку?

- Сучасники присвоїли Омару Хайяму почесний титул “Доказ істини”.

Мікрофон.

- Які істини ви особисто відкрили для себе на сьогоднішньому уроці?

На шляху людини багато спокус, але ніколи не можна зрадити друга, образити слабшого, залишити в біді безпорадного. Потрібно не тільки брати від життя все, але й самому бути щедрим до інших. Людина повинна вміти протистояти суворій долі, стримувати свій гнів бути м'якою до оточуючих).

- Чим  східна поезія приваблює сучасних читачів?(Заворожлива, багатогранна та багатолика східна поезія епохи середньовіччя приваблює сучасних читачів своїм глибоким філософським змістом, любов’ю до життя, яке сприймається митцями того часу в усій його повноті та утвердженням права людини на особисте щастя. Бо в людях найбільшою цінністю є чесність, гідність, доброта, справедливість, незалежність та вірність у дружбі. І люди це розуміли у всі часи, розуміють вони це й сьогодні).

Моделювання ситуації.

- У житті  бувають складні ситуаціі, коли людина знаходиться на роздоріжжі.

В такий момент до кого ви звернетесь за порадою?

- А я пропоную вам знайти відповіді на хвилюючі питання у книзі Омара Хайяма.

Робота з інтерактивною збіркою поезій Омара Хайяма (учні загадують питання, називають будь - яку  цифру та читають і коментують відповіді).

Учитель. Омар Хайям прожив непросте життя: були в ньому злети і падіння, кохання і ненависть, хвилини щастя і смутку. Проте і на троні поряд з султаном і у гнітючій бідності він ніколи не втрачав людської гідності, завжди залишався щирою, доброю і мудрою людиною.

Сучасники називали Хайяма “Царем філософів Сходу і Заходу”. Як ви гадаєте, чому?(Можливо, тому що в рубаї він висловлює свої думки щодо того, як потрібно жити на землі, як треба ставитися до життя, які якості виховувати в собі тощо).

Заключне слово вчителя.

Мені здається , що поезія викликала у вас, як і у мене, захоплення. Я впевнена, що літературна  спадщина цього поета належить сучасності і майбутньому, сьогодні вона довела нам, що життя -  складне, його прожити, не поле перейти. Своїм життям Хайям довів, що людина може і має формувати себе,  виховувати в себе найкращі людські якості.   Сенс життя - в самому житті. Треба жити всупереч обставинам і негараздам. Життя дається нам один раз, тому маємо витратити його на добрі справи заради полегшення життя інших людей. Українська поетеса Ліна Костенко влучно сказала про те, що жити треба всупереч обставинам.

Виразне читання вчителем  «Вірш з варіаціями» Ліни Костенко.

То ж бажаю Вам ,щоб Ви були уважними один до одного, цінували людей, які здатні віддавати тепло своїх сердець іншим, адже життя радісно цвіте тільки під зливою тепла. Якщо ви каміння - будьте магнітом, якщо ви рослина - будьте мімозою, якщо ви людина - будьте коханням! Нехай кохання та  добро стане сенсом і вашого життя!

VIРізнорівневе домашнє завдання.

1.Написати лист другові “Відкрий для себе Омара Хайяма!”або створіть публікацію “Знайомтесь – Омар Хайям!” (Програма “Publisher”).

2. Вивчити напам’ять рубаї О.Хайяма.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.