Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Цикл уроків.docx
Скачиваний:
41
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
138.9 Кб
Скачать

Хід уроку

І. Організаційний момент . Емоційне забарвлення уроку . Створення позитивного настрою (побажання гарного настрою та успішної роботи на уроках.)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

- Перегляд поетичної сторінки «Гірькі сльози Ду Фу».

- Виконання завдання  « Істинне - хибне» (  Додаток 1,слайд  2,3)                                   http://www.slideshare.net/aleabestteather/1-28783416

ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності .                                                                                       

1.Вступне слово вчителя. Література  Сходу схожа на коштовний камінь, який виблискує  від  сонячного проміння. Виплекана душею східних філософів, вона проросла із серця дивовижною трояндою, красою якої милуються люди протягом багатьох століть. Ми приєднаємось до багатств східної культури, глибше її зрозуміємо, поринемо в її пахощі, долучимося до чарівної поезії Сходу.

2.Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте цей вислів.

3.Учитель. Послухайте східну притчу про найважливіші речі .

Один юнак постійно непокоївся з приводу свого життя і майбутнього. Якось, гуляючи берегом моря, зустрів він мудрого старця.

- Що тебе тривожить, юначе?    - запитав старець.

- Здається, я не можу збагнути, що в житті для мене найважливі­ше, - відповів юнак.

- Це дуже просто, — сказав старець. Він підняв із землі порожнього глечика і почав заповнювати його камінням завбільшки з кулак.

Заповнивши глечик по вінця, запитав:

- Цей глечик повний, чи не так?

- Так,  - погодився юнак.

Старець мовчки кивнув, узяв жменю дрібних камінців, кинув їх у глечик і злегка потрусив. Камінці заповнили пустоти між великим камін­ням. Він усміхнувся і запитав:

- А тепер глечик повний?

Юнак ствердно кивнув.

Тоді старець узяв пригорщу піску і висипав його у глечик. Пісок заповнив пустоти, що залишилися.

- Ось відповідь на твоє запитання, - сказав старець. - Велике каміння - це найважливіші речі в житті: родина, кохана людина, твій духовний розвиток, мудрість. Якщо втратиш усе, крім цього, твоє життя все одно буде повним.

Він хвильку помовчав, а відтак мовив:

- Дрібні камінці  - це також важливі для тебе речі: робота, дім, матеріальний добробут. А пісок - дрібниці, які насправді не мають жодного значення.

Юнак слухав дуже уважно, і старець продовжив:

- Деякі люди роблять помилку. Вони спочатку засипають у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті. Якщо витрачати сили на дрібні й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім подбай про велике каміння, не забувай і про дрібне. А пісок хвилі життя самі наб'ють у проміжки між ними.

Міркування до обговорення притчі  «Найважливіші речі».

-         Які життєві цінності схожі на велике каміння, які - на малі, які - на пісок?

-         Як ви їх розрізняєте?

-         У якому порядку ви «наповнюєте глечик» на цьому етапі свого життя?

-         Як можна більше дбати про велике каміння?

Висновок: Деякі люди роблять помилку, вони засипають спочатку у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті: якщо витрачати сили на дрібницій незначущі речі, у ньому не буде місця для

найважливіших цінностей. Тому передусім дбай про велике каміння, не забувай і про дрібне, а пісок хвилі життя самі наб’ють у проміжки між ними.

Перед вами – глечик, який ми до кінця уроку  маємо наповнити коштовними перлинами, що сповідує персько-таджицька поезія.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу .

1. Вступне слово вчителя про місце східної літератури у розвитку світового мистецтва Середньовіччя. Інформація-довідка ( Додаток 1. Слайд  4)

Робота із словником літературознавчих термінів.

Бейт (араб.) — дворядкова строфа, яка містить закінчену думку.

Газель (від араб, газаль — ліричний вірш). Складаєть­ся з кількох дворядкових строф-бейтів. Зміст , як правило, — оспівування коханої жінки, спогад про молодість.

Рубаї — одна з найбільш складних жанрових форм персько-таджицької поезії. Обсяг їх — 4 рядки, в яких три римуються: 1-й, 2-й, 4-й. Іноді можуть мати риму й усі чотири. Співаються один за одним, розмежовуються паузами (як куплети).

Учитель.Основоположником усіх іраномовних літератур вважається Рудакі. Велика поетична спадщина Рудакі відзначається глибиною філософської думки, гуманізмом, простотою і художністю поетичних образів.

Що ж відомо про цього поета? Що складає його літературну спадщину?

2.Презентація учнями результатів  випереджального завдання «Життя та творчість Рудакі» (Додаток 2).          http://www.slideshare.net/aleabestteather/ss-28783518

Відомостей про життя Рудакі збереглося дуже мало. Ще в юнацькі роки він був відомий на батьківщині як співак і музикант. Ось що написано про поета в одній з ранніх антологій перської поезії «Серцевина серцевин»: «Він народився сліпим (за іншими відомостями, Рудакі був осліпленим у зрілому віці), але був настільки талановитим і здібним, що до восьми років знав напам’ять увесь Коран і став читцем Корану; він почав складати вірші, які народ захоплено зустрічав. Любов до нього дедалі зростала, до того ж Господь обдарував його чудовим голосом і здатністю співом чарувати серця. Він навчився гри на барбаті (лютні), став майстром гри, і чутки про нього пішли по всьому світу. Емір Наср, син Ахмада Саманіда, особливо наблизив його до себе».

Однак не можна сказати, що все життя Рудакі минуло в розкоші й щасті. Поет, який понад сорок років служив Саманідському двору, в старості попав у неласку. За наказом еміра його заслали у вигнання. Причина вигнання невідома, але припускають, що чималу роль у цьому відіграло його співчутливе ставлення до одного з народних бунтів у Бухарі. Останні роки Рудакі жив у злиднях, помер 942 р. і був похований у своєму рідному селищі, від назви якого він узяв свій псевдонім. Через тисячу років було знайдено його могилу й збудовано мавзолей. Маленький гірський кишлак у Таджикистані здобув світову славу, став місцем паломництва прихильників поезії.

Як зазначають історичні джерела, Рудакі написав дуже багато. Однак з його величезної творчої спадщини до нас дійшло лише близько тисячі двовіршів (бейтів).

Перси називають Рудакі «Адамом поетів», оскільки його творчість мала вагоме значення у формуванні й подальшому розвитку однієї з найбагатших літератур світу. Поет був прихильником фольклорних жанрів, епічних мотивів, міфічно-казкових образів стародавньої іранської культури. Він приніс у поезію і «свіжість ранішньої роси», і «шерехатість полови, розсипаної на току», і «важку селянську думу про врожай». Поет не пристосовувався до панівних канонів високої поезії, а творив свою, для якої зразком була народна пісня (недаремно у молоді роки він сам був народним співцем і музикантом)..

Вірші Рудакі особливі не лише високою майстерністю. У них виражені передові гуманістичні ідеї. Саме Рудакі першим у поезії мовою фарсі звернув свій погляд на людину, ввів її в літературу. І природу, і філософські ідеї Рудакі передавав крізь бачення звичайної, «земної» людини, яка міркує чітко та просто. У його віршах -істинна людяність та неповторна емоційна виразність.

Уславлення Розуму - основа світогляду поета, його розуміння Добра і Зла, викриття несправедливості та філософського примирення з жорстокістю долі. Поезія Рудакі завоювала весь світ і стала видатним явищем світової культури.

3. Підготовка до сприйняття віршів. Прослуховування учнями  плейкаста(Відеофрагмент  1) до поезії Рудакі.

Бесіда.

- Чи сподобалась вам ця поезія?

- Чим вона незвична?

- Чи легко зрозуміти  її зміст?

4.Читання поезій Рудакі. Робота в групах ( звучить спокійна фонова музика, відео фрагмент 2 ).

Група № 1. Бейти.   Читання віршів.

1) До  тебе прагне вся краса земна,

Як до провалля прагне бистрина.

2) У час розлуки я горю на вогнищі твоїм.

Навіщо ж деревом тобі опалювати дім?

3) Дай один цілунок, тільки хай він тягнеться години.

Нащо борг такий, кохана, розбивати на частини?

 Завдання: Який образ автора створюється у цих поезіях? (автор  - закоханий у свою милу, зачарований нею, він опоетизовує кохану, використовує перебільшення («До тебе прагне вся краса земна»), порівняння («як до провалля прагне бистрина»; ліричний герой - хитрий, лукавий, запевняє кохану, що «борг» не треба розбивати на частини, та й дім опалювати вже не потрібно — так палає його кохання до дівчини)

Група № 2. Газель «Відколи сонце сяє серед неба».

Відколи сонце сяє серед неба,

Не жив такий, кому знання не треба.

Які б віки прадавні не взяли ми —

Розумні люди мовами усіми

Знання шукали, сил не шкодували

І речення у скелю вкарбували:

«Знання для серця — світоч найясніший,

Знання для тіла — панцир найміцніший».

 Завдання:

- Визначте ідею вірша і запишіть її. Доведіть справедливість думки автора поезії.

- Чи погоджуєтесь ви з ним? («Знання для серця — світоч найясніший, Знання для тіла — панцир найміцніший».)

Група № 3. Газель «О дівчино! Розлуки буревій...»

О дівчино! Розлуки буревій,

З корінням вирвав цвіт моїх надій!

Чи став би я навік твоїм рабом,

Якби не став арканом локон твій?

Хто має тільки душу, той ціни

Твого цілунку і питать не смій.

Що сонячніш горить твоя краса,

То менше світла у душі моїй.

 Завдання:

- Визначте тему вірша та художні засоби,  що створюють певний настрій поезії. (Вірш присвячений темі нерозділеного кохання. Ліричний герой страждає у розлуці за своєю обраницею. Силу почуття закоханого допомагають передати яскраві метафори:«Розлуки буревій з корінням вирвав цвіт моїх надій!», «...якби не став арканом локон твій», «що сонячніш горить твоя краса...»).

Група № 4. Рубаї «Себе в руках весь час тримати».

Себе в руках весь час тримати — от справжнє благородство.

Глухих, сліпих не ображати — от справжнє благородство.

Не благородство — наступити на груди бідному, що впав,

Ні, руку впалому подати — от справжнє благородство!

 Завдання:

- Визначте тему та ідею вірша, доведіть, що це -  рубаї. (Вірш присвячений роздумам про таку рису характеру людини, як благородство. Автор доходить висновку, що благородною може зватися людина, яка вміє бути стриманою, не образить слабких та завжди допоможе тим, хто в скруті. Цей вірш  рубаї, оскільки складається з 4 рядків, у яких римуються 1,2 та 4 рядки та має філософський зміст.)

Група № 5. Рубаї «Ей, Рудакі...».

Ей, Рудакі, од кайданів печалі звільнись!

Завжди веселий, вперед безтурботно дивись.

Думаєш, тільки тобі одному так погано?

В цілому світі не краще! Живи й не журись!

 Завдання:

- Чим утішає себе Рудакі у незгодах?

- Які художні засоби використовуються у вірші? (У цій поезії автор звертається сам до себе, адже поет — теж людина, і він може бути сумним і розчарованим. Ліричний герой знаходить утішання для себе в тому, що не лише йому доводиться страждати, іншим теж нелегко буває у житті. Використовуються метафора «кайдани печалі», епітети «веселий», «безтурботно».)

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.