Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспект гроші.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
16.09.2019
Размер:
151.56 Кб
Скачать

24.Суть та значення системи міжбанківських розрахунків

Міжбанківські розрахунки являють собою систему організації та здійснення платежів за грошовими вимогами та зобов’язаннями, що виникають між банківськими установами. В Україні реалізуються загальні принципи організації міжбанківських розрахунків, які склалися у світовій практиці та які основані на таких моделях:

1) за рахунками міжфілійних оборотів – виконуються, якщо операції за платіжними картками обслуговують філії одного ж банку;

2) через кореспондентські рахунки, які відкривають комерційні банки один у одного, їх ще називають лоро-ностро;

3) через кореспондентські рахунки, відкриті банками в НБУ, які можна характеризувати, як платежі брутто. Зазвичай це є повні розрахунки, що виконуються індивідуально, на валовій основі;

4) через клірингові палати – платежі нетто, до яких вдаються з метою полегшення управління міжбанківськими розрахунками, зниження їхніх ризиків та зменшення потреби тримати великі резерви в центральному банку, тобто до заліку взаємних вимог. Кліринг - це система безготівкових розрахунків, що базується на заліку взаємних вимог і зобов'язань фізичних та юридичних осіб. Важливою функцією клірингової палати є її участь у підготовці розрахункових документів для своїх учасників після кожного циклу клірингу. За його результатами складається звіт про платіжні операції з визначенням нетто позиції кожного учасника, за допомогою взаємної компенсації загальної грошової суми платіжних доручень, платіжних вимог, чеків поданих йому іншими учасниками. Даний звіт передається до ЦБ де здійсн. розрахунки на кориспонденських рахунках учасників.

25.Порядок проведення міжбанківських розрахунків

Кореспондентські відносини – це договірні відносини між банками з метою виконання кожним із них для іншого певних операцій та послуг, пов’язаних з розрахунками між клієнтами та з власними відносинами.

Необхідність у кореспондентських відносинах виникає, коли банк не може запропонувати певні послуги своїм клієнтам, або коли відомо, що інший банк зробить це швидше, краще та дешевше.

Для встановлення кореспондентських відносин з іноземним банком комерційному банку необхідно отримати генеральну ліцензію в центральному банку.

Організація кореспондентських відносин між банками передбачає відкриття рахунків один у одного.

Кореспондентський рахунок банку в іншому банку – це пасивний рахунок банку кореспондента. Якщо при цьому кориспондендський рахунок відкривається в установі центрального банку то на ньому зберігаються власні кошти номеру банку, статутний, резервний та інші фонди банку.

В українській практиці використовуютььтакі кореспондентські рахунки:

- відкриті на взаємній основі – два банки відкривають рахунки один в одного; - відкриті в односторонньому порядку – один банк відкриває рахунок в іншому банку (як правило українські банки в іноземних, або малі банки у великих); - відкриті банками другого рівня в регіональних управліннях НБУ; - технічні – відкриті банками учасниками системи електронних платежів у регіональних розрахункових палатах; - клірингові – для проведення заліку взаємних вимог між банками. Рахунок-лоро = "Ваш рахунок у нас". Рахунок-ностро = "Наш рахунок у Вас".