Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Neprod_tov_ekzaen.docx
Скачиваний:
39
Добавлен:
16.12.2018
Размер:
150.58 Кб
Скачать

23. Дати характеристику асортименту металевого посуду

За способом оброблення алюмінієвий посуд з листового матеріалу буває матовою, полірованою, анодованою і хромо­ваною поверхнею. Поверхня посуду з мельхіору буває посріблена, нікельова­на чи хромована. За призначенням металевий посуд групують у харчовий і нехарчовий, а харчовий поділяється на кухонний, столовий і для зберігання й перенесення харчових продуктів. За способом виготовлення металевий посуд одержують литтям (чавунний й алюмінієвий) і штампуванням (стале­вий та алюмінієвий). Асортимент залежно від призначення: - кухонний: каструлі різних розмірів і форм, у тому числі з подвійним дном, качатниці і гусятниці, сковороди, чайники, кавники, самовари, тази для варення, чуда-печі, скороварки (під тиском), казани і т.д.; столовий: блюда, миски, тарілки, розноси, глечики, цу­корниці, соусники, креманки;для зберігання і перенесення: банки для сипучих речовин, судки, відра, бідони, цебри, ковші тощо; нехарчовий: посуд для прання - тази, рукомийники, ди­тячі ванни, корита, банки для води, відра для сміття, ка­ністри, лійки тощо.

Металевий посуд класифікують за матеріалом:чавунна (чорна, селікатна емаль);алюмінієва (листова алюмінієва, литних сплавів);сталева (емальована, оцинкована, тифлонова, нержавіюча, фарбована, чорна, луджена);мідна (латунна, мідно-нікелевих сплавів);мельхіорова;нейзільберова. Чавунний посуд - відливають з сірого чавуну з механічними властивостями не нижче марки СЧ 12-28 (ГОСТ 1412-70). Основна гідність - відносно низька теплопровідність. Чавунний посуд термостійкий, довговічний, зручний для приготування різних блюд. Їжа в такому посуді розігрівається рівномірно. Проте при зберіганні їжі може з'являтися металевий присмак, їжа темніє. Крім того, такий посуд має досить велику масу. Асортимент посуду невеликий - горщики, сковороди, качатники, гусятниці, качатники, котли, каструлі. Алюмінієвий посуд ділиться на листову штамповану і литу. Листовий штампований посуд випускається з дюралюмінію марок Д1, Д16. За призначенням, конфігурації корпусу, способу накладення кришок аналогічна сталевою емальованою. Арматура, на відміну від сталевої, кріпиться не точковим зварюванням, а клепкою внахлест. Висока теплопровідність алюмінію забезпечує швидке приготування, проте їжа може підгорати, тому потовщують дно. Обробка зовнішніх поверхонь може бути найрізноманітніша: труїть, крацовка, галтовка, анодування хромування, нікелювання, плакировка, тефлонове покриття. Алюмінієвий штампований посуд - легкий, нешкідливий, має високу термостійкість і теплостійкість. Асортимент алюмінієвого штампованого посуду широкий: бідони, каструлі, ковши, ложки розливальні, миски, сковороди, судки, тази, цедилки, чайники, скороварки і так далі. Алюмінієвий литий посуд - виготовляють з алюмінієвих сплавів. Асортимент посуду: каструлі, сковороди, гусятниці, качатники, горщики.

Асортимент розширюється за рахунок випуску виробів різних форм і розмірів, конструкції і матеріалу ручок, видів покриттів і способів обробки поверхні і інших чинників. Сталевий посуд робиться з вуглецевих конструкційних сталей і нержавіючих сталей і відрізняється високими гігієнічними і естетичними властивостями, легкістю і довговічністю. Сталевий оцинкований посуд - із-за шкідливих цинкових з'єднань цей посуд непридатний для зберігання і приготування їжі. Асортимент посуду - банки, тази, ванни, відра, корита, бідони, лійки, воронки. Сталевий емальований посуд підрозділяється: за кольором емалі - силікатна біла і (чи) кольорова; виду покриттів - живопис, декалькоманія, розпис по трафарету, фотооброблення, тонування способом пульверизації. Сталевий емальований посуд найчастіше вона виготовляється з тонколистового холоднокатаного прокату, завтовшки 0,5 - 2мм, вуглецевій сталі марок Ст1кп, 08кп, 10кп. Недоліки сталевого емальованого посуду в основному пов'язані з емалевим покриттям: посуд малостійкий на поверхнях, що мають навіть невеликий нахил, при википанні рідини емаль розтріскується і сколюється, посуд має низьку стійкість до ударних навантажень, при застосуванні абразивних миючих засобах емаль може стиратися і дряпатися. Асортимент - каструлі, кавники, чашки з блюдцями, миски, кухлі, глеки, друшляки та ін.

Оцинкований сталевий посуд виготовляють шляхом нанесення на її поверхню цинку гарячим методом або в гальванічних ваннах. Покриття з часом тьмяніє. Жорсткість виробів забезпечується загортанням у борт дроту, а також виконанням ребер жорсткості, які зазвичай розташовуються по усій довжині кола на стінках виробу. Для герметизації швів виробів застосують пайку олов'яно-свинцевим припоєм. Цинкове покриття оберігає посуд від корозії, проте швидко окислюється під дію харчових продуктів. Тому оцинкований сталевий посуд можна застосовувати тільки для зберігання води або речовин, що не споживаються. Обов'язково повинна мати маркування "не для харчових продуктів". Асортимент виробів: баки для прання білизни, тази, ванни, корита, відра для короткочасного зберігання холодної води, бідони для гасу, лійки, воронки для заливки паливно-мастильних матеріалів. Для виробництва сталевого лудженого посуду використовують білу жерсть завтовшки 0,36 - 0,45мм або листову сталь, яку зшивають і покривають гарячим оловом для надання посуду властивості стійкості до дії розчинів органічних кислот, гарячої води і атмосферних впливів. Такий посуд придатний для зберігання молока, кисломолочних і сипких продуктів. Основним недоліком сталевого лудженого посуду є швидке кородирування у разі порушення цілісності олов'яного покриття. Асортимент лудженого посуду невеликий: відра для молока, дійниці, фляги для перевезення молока, цедилки, воронки, банки для зберігання сипких продуктів.Сталевий фарбований і чорний посуд робиться шляхом штампування або зшивання деталей без подальшого нанесення покриття. Посуд з нержавіючої сталі має високу хімічну міцність до води, красивий зовнішній вигляд, добре подається обробки, у неї високі естетичні і гігієнічні властивості. Головним достоїнством такого посуду є те, що вона не вступає в хімічні реакції з харчовими продуктами. Її роблять методом штампування. Асортимент цього посуду каструлі, сковороди. Латунний посуд робиться за допомогою сплаву міді з цинком - латунь методом штампування або зшивання з листової латуні, 62 - 90% міді, що містить. Латунь токсична, тому латунний посуд, зсередини покривають оловом шаром не менше 9 мкм. Зовні такий посуд може мати нікелеве або хромове покриття. Посуд з мельхіору і нейзільберу - застосовують мельхіор марки МН-19 і нейзільбер марки МНЦ-15-20. Цей посуд відрізняється високими естетичними властивостями, гігієнічністю, надійністю в експлуатації. Вона має гарний зовнішній вигляд, має високу стійкість і міцність. З мельхіору і нейзільберу марок МН 19 і МНЦ 18-20 випускають в основному столові прилади. Асортимент посуду: чайники для кип'ячення води і заварні, кавники, цукорниці, цукерниці, сільниці, перечниці, соусники, миски, сковороди, відра для охолодження шампанського, молочники, сливочники, підсклянники, блюда, креманки, підноси і так далі

Залежно від способу виготовлення металевий посуд розрізняють: штамповану, суцільнотягнуту, литу, зшивну, виготовлену на давильних верстатах. За обробкою металевий посуд розрізняють: емальована, оцинкована, луджена нікельована та ін. За формою металевий посуд розрізняють: циліндрична, канонічна,

квадратна, сферична, напівкуляста і так далі Асортимент металевого посуду за призначенням: для теплової обробки харчових продуктів (варіння, гасіння, смажіння), для приготування холодних блюд і сервіровки столу, для зберігання і перенесення харчових продуктів, санітарно-гігієнічну і допоміжну. Асортимент посуду для теплової обробки харчових продуктів включає наступні види виробів: каструлі, качатники, гусятниці, котли, горщики, сковороди, рибники, дека, форми для випічки, чайники, баки для стерилізації при домашній консервації. Асортимент посуду для приготування блюд, сервіровки столу і подання на стіл входять блюда, тарілки, миски, кухля, вази для хліба, фруктів, тортів, соусники, сухарниці, відра для охолодження шампанського, сливочники, молочники, кавники, кокильниці, сирниці, креманки, масельнички, кавоварки, цукорниці, підсклянники, баранчики, сковороди порційні, підноси, друшляки, ковши та ін.Асортимент посуду для зберігання і перенесення харчових продуктів представлений бідонами, відрами, каністрами для води, судками. Санітарно-гігієнічний і допоміжний посуд включає вироби для прання білизни, для купання, для зберігання і перенесення нехарчових продуктів та ін. (каністри, баки, тази, ванни, корита, горщики нічні, бідони для гасу, воронки та ін.). Різноманітність асортименту металевого посуду створюється за рахунок різних розмірів виробів, форми і конструкції ручок, виду борту, конструкції кришок, декоративного оформлення виробів. Таким чином, металевий посуд є однією з найширше представлених груп металогосподарських товарів. Для її класифікації можуть бути використані наступні класифікаційні ознаки: призначення, вид металу (сплаву), захисно-декоративне покриття; комплектність та ін.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]