Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ПРАКТИКУМ. Ч.1 doc.doc
Скачиваний:
15
Добавлен:
06.11.2018
Размер:
2.15 Mб
Скачать

Навчальні завдання для самостійної роботи

Х. D Створіть портрет споживача Вашої “кращої організації”, використавши чотири типи інформації:

  • географічна: географічне розміщення визначається національними, сільськими, міськими чи столичними межами, щільністю населення та кліматом;

  • демографічні змінні: вік, стать, розмір сім’ї, стадія життєвого циклу, доходи, релігія, освіта, раса, національність, соціальний клас;

  • психографічні змінні: товарність, автономність, консерватизм, лідерство, амбіційність споживачів, фізична активність, стиль життя, орієнтація на групове чи індивідуальне мислення, професіоналізм;

  • інформація про поведінку покупців: рівень споживання, пошук вигоди, вірність фірмі.

ХІ. D Дайте загальну характеристику середовища зовнішнього впливу Вашої “кращої організації”.

ХІІ. D Кожній мікрогрупі підготувати доповідь на тему “Національно-етнічні особливості українського народу” і вибрати студента, який з нею виступить.

XІІІ. D Самостійно опрацюйте матеріал усіх лекцій з теми “Організації як об’єкти управління” і складіть загальну схему-конспект, яка б об’єднала усю викладену на цих лекціях інформацію.

XІV. ■ Підготуйтесь до наступного практичного заняття за навчальними запитаннями до нього.

Для підготовки до наступного заняття

3 [с. 419 - 468], 12 [с. 474 - 487], 17 [с. 133 -134].

Практичне заняття №7

Тема: Організаційна культура

Мета: Закріпити знання з теми “Організаційна культура”, навчитися формувати, аналізувати та описувати у відповідних термінах організаційну культуру.

Навчальні запитання:

  1. Розкрийте зміст організаційної культури.

  2. Охарактеризуйте розвиток організаційної культури.

  3. Дайте порівняльну характеристику шляхів впливу культури на організаційну ефективність.

  4. Як можна управляти організаційною культурою?

  5. Що потрібно знати про національну культуру, щоб визначитись з її можливим впливом на організаційну культуру?

Запитання для роздумів:

Чому організаційну культуру називають “душею організації”?

Хід заняття

I. ■ Опишіть споживача Вашої “кращої організації” і дайте загальну характеристику середовища її зовнішнього впливу.

ІI. ■ Гра “Давайте говорити компліменти” (за джерелом 42).

Підготовчий етап гри. Розділіться на пари. Подивіться на свого напарника і подумайте, що Ви можете сказати йому приємного.

Основний етап гри. Скажіть компліменти і похваліть один одного.

Заключний етап гри. Скажіть напарникові, чи дійсно те, що він Вам сказав Ви сприйняли як комплімент. Чому?

Запитання

    1. Скільки разів у день Ви говорите комусь компліменти?

2. Чи Часто Ви чуєте, як інші це роблять?

  1. Як часто Ви стаєте предметом подібних похвал?

III. D З допомогою анкети визначте рівень сприятливості мікроклімату в колективі [26 (с. 264 – 266, перероблена)]:

Нижче наведено деякі характеристики роботи й життя колективу. Кожен член колективу заповнює дану анкету. При заповненні на кожній зі шкал, які визначають ступінь тієї чи іншої характеристики, зробіть дві помітки:

- знаком "X" вкажіть, наскільки дана характеристика притаманна Вашому колективу на сьогоднішній день;

- знаком "О" вкажіть те місце, яке ця характеристика повинна була б займати, на Вашу думку, у роботі й у житті колективу.

Характеристики роботи й життя колективу

Кількість балів

можливість у рамках Вашого колективу вибирати напрямок своєї діяльності, зміст робіт

1

2

3

4

5

6

7

можливість у межах планових термінів установлювати на свій розсуд черговість робіт, вибирати спосіб і час їх виконання

1

2

3

4

5

6

7

можливість вибору тих людей, із ким хотілося б виконувати те чи інше завдання

1

2

3

4

5

6

7

можливість зміни напрямку робіт, виду діяльності

1

2

3

4

5

6

7

задоволеність взаєминами з колегами

1

2

3

4

5

6

7

задоволеність взаєминами з керівником (старостою)

1

2

3

4

5

6

7

можливість виявити свої ділові якості

1

2

3

4

5

6

7

визнання й схвалення товаришами Ваших трудових (навчальних), суспільних заслуг і досягнень

1

2

3

4

5

6

7

визнання й схвалення товаришами (у групі) Ваших особистих якостей

1

2

3

4

5

6

7

визнання й схвалення керівником (старостою) Ваших особистих якостей

1

2

3

4

5

6

7

одержання чітких, однозначних завдань

1

2

3

4

5

6

7

визначеність, ясність у взаєминах із керівником (старостою)

1

2

3

4

5

6

7

ступінь нервової напруги, зв'язаної з роботою (навчанням)

1

2

3

4

5

6

7

ступінь нервової напруги, пов'язаної з товаришами

1

2

3

4

5

6

7

ступінь нервової напруги, пов'язаної з керівником (старостою)

1

2

3

4

5

6

7

Інтерпретуючи результати анкетування, необхідно розрахувати середнє арифметичне за кожним показником (як за "X", так і за "О") і знайти їхнє відношення за формулою:

М = Х / О.

Чим значення М ближче до 1, тим більш сприятливим є мікроклімат у Вашому колективі.

ІV. D Розв’яжіть задачі [20 (c. 13)]:

1. Кредит у банку на один рік у розмірі 5 млн. гривень приніс річний дохід 100 тис. грн. Якому відсоткові річних це відповідає?

2. Підприємство має власний капітал у 100 млн. грн. і бере в банку кредит у 50 млн. грн. під 10 % річних. Прибуток складає 30 %. Яка величина доходу власника?

V. D З допомогою анкети оцініть психологічний клімат у колективі [за джерелом 26 (с. 266 - 267)]:

За кожним із пунктів, які нижче приводяться, ліворуч або праворуч, позначте ступінь вираженості того чи іншого твердження числами від -3 до +3. Причому варто мати на увазі, що оцінки означають:

3 - властивість виявляється завжди;

2 - властивість виявляється в більшості випадків;

1 - властивість виявляється, але рідко.

Позити-вні бали

Позитивні твердження

Негативні твердження

Негати-вні бали

У колективі переважає бадьорий, життєрадісний настрій

У колективі переважає подавлений

тон

Переважають доброзичливість у взаєминах, взаємні симпатії

Переважають конфліктність у відносинах, агресивність, антипатія

Членам колективу подобається бути разом

Члени колективу виражають негативне відношення до спільної діяльності

Успіхи або невдачі товаришів викликають співпереживання

Успіхи викликають заздрість, невдачі — зловтіху

Члени колективу з повагою відносяться до думки товаришів

Кожен нетерпимий до думки товаришів

Один за всіх, усі за одного

Кожен за себе

Почуття гордості за кожного члена колективу

Члени колективу байдужі один до іншого

Кожен активний, повний енергії

Кожен інертний, пасивний

Спільні справи всіх захоплюють

Колектив неможливо підняти на спільну справу

У колективі справедливо відносяться один до іншого

Колектив розпадається на привілейованихізнедолених

Щоб обробити результати, необхідно скласти всі позитивні бали, потім негативні бали і від більшої суми відняти меншу. Далі отриманий результат треба розділити на 10.

Тепер можна судити про те, сприятливий у колективі психологічний клімат (+3, +2, +1) чи несприятливий (-1, -2, -3).

VI. D Тренінг “Ознаки “нездорової організації”” 11 (с. 81 - 83)]:

Тема: Вивчення рівня стану Вашої “кращої організації” на основі ознак “нездорової організації”.

Мета: Ознайомити студентів із методиками діагнозу надійності функціонування підприємства, визначення його перспектив.

Хід роботи

1. Студент самостійно вибирає промислове підприємство, установу, із роботою яких він добре ознайомлений.

2. Відповіді на поставлені запитання "ознак нездорової організації" подаються у вигляді слів "так" або "ні". Підсумовується кількість "так" і "ні".

3. На основі ключа до тренінгу визначається рівень організації.