
- •5. Бібліотека як інформаційний центр навчального закладу с.
- •6. Інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу сучасної школи с.
- •Історія розвитку шкільних бібліотек України.
- •Орієнтовний план роботи шкільної бібліотеки
- •1. Популяризація діяльності бібліотеки
- •2.1. Довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування читачів
- •2.2. Поточне комплектування
- •2.3. Облік бібліотечного фонду
- •2.4. Організація та ведення бібліотечних каталогів
- •2.5. Вивчення складу і використання бібліотечного фонду
- •2.6. Організація та зберігання бібліотечного фонду
- •4. Популяризація природничої, технічної та економічної літератури.
- •5. На допомогу навчальному процесу та забезпечення потреб дозвілля школярів.
- •6. Патріотичне виховання читачів. Українознавство. Краєзнавство.
- •ІнНоваційні процеси в роботі шкільних бібліотек
- •Інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу.
- •Робота бібліотекаря з фондом
- •Бібліографічна та інформаційна робота шкільної бібліотеки
- •Роль бібліотекаря у формуванні громадянської компетентності учнів засобами книги
- •Роль шкільного бібліотекаря у формуванні правовового та морального виховання учнів.
- •Шкільна бібліотека на допомогу педагогам.
- •Морально – етичні норми спілкування бібліотекаря з читачем
- •Бібліотекар спеціальної школи-інтернату № 26
- •Позакласні заходи в системі формування інформаційної культури.
- •Країна книжкова– Країна казкова Посвячення першокласників у читачі : бібліотечний урок
- •Обладнання
- •1. Плакати з народними прислів'ями та приказками про книгу;
- •1 Телеграма.
- •2 Телеграма.
- •3 Телеграма.
- •(Розгадування загадок).
- •Урочиста обіцянка
- •Самостійний вибір книг у бібліотеці Бібліотечний урок
- •1. Розповідь бібліотекаря.
- •2. Читання і обговорення вірша і розстановки книг у фонді.
- •3. Розповідь про книжкову виставку.
- •4. Розповідь про систематичний каталог.
- •5. Розповідь про покажчики.
- •7. Підсумок заняття.
- •Робота бібліотекаря з систематичним каталогом: бібліотечний урок
- •Хід уроку
- •Алфавітні, Систематичні, Предметні.
- •Вплив засобів масової інформації на формування особистості дитини
- •Державні символи України
- •Слово про рідну Україну
- •Народні символи України
- •Мова калинова
- •Свято до Всеукраїнського дня бібліотек
- •«У світі казок»: літературна вікторина:
- •Україна - країна моєї мрії
- •29 Січня – День пам’яті героїв Крут
- •Не плачте, мамо.
Робота бібліотекаря з систематичним каталогом: бібліотечний урок
Хазанович Наталія Миколаївна,
бібліотекар СЗШ №285
Оболонський р-н
Мета. Засвоїти важливість систематичного каталогу. Вивчити розділи каталогу. Отримати практичні навики.
Обладнання. Каталог. Каталожні картки.
Хід уроку
Вступне слово бібліотекаря:
Книга як джерело нових знань продовжує залишатися одним з основних і незмінних засобів самоосвіти, виховання і духовного зростання людини. Наш час вимагає оволодіння різноманітною інформацією, засвоєння її швидше і в більшому обсязі, ефективнішого використання у практичній діяльності.
Як же відшукати серед безмежної кількості друкованих видань необхідне?
Це під силу читачеві, котрий володіє навиками культури читання. Культура читання – це складова частина загальної культури особистості, що являє собою комплекс навиків у роботі з книгою, знаходити необхідну літературу за допомогою бібліографічних посібників, користуватися довідково-бібліографічним апаратом.
ДБА – сукупність довідкових і бібліографічних видань, призначених для інформування та популяризації творів друку. Обов’язковий мінімум ДБА шкільної бібліотеки складає система каталогів – (алфавітний, систематичний) і картотек, довідково-бібліографічний фонд (довідкові видання, універсальні енциклопедії, довідники, словники).
Кожен учень повинен вміти користуватися каталогами.
Каталог – слово грецького походження, означає, перелік, список наявних у бібліотеці творів друку, який розкриває зміст фонду і сприяє кращому використанню.
Який був перший каталог?
Декілька тисяч років тому також збирали книги. Перший каталог-перелік книг на глиняних табличках – знайдений археологами при розкопках одного з міст стародавнього Шумера.
Як розставляли перші книги?
Вперше в історії книги підбиралися та розставлялися по розділах, враховуючи зміст, систематизували за темами, тобто розпочинав зароджуватись прообраз систематичного каталогу
Хто склав перший каталог?
Один з перших каталогів ( бібліотечно-бібліографічних праць) склав поет та вчений, Олександрійської бібліотеки Каллімах (310 – 240 р. д. н. е.) Бібліотека Багдадського Халіфа нараховувала близько 100 000 книг. Більшу частину життя він провів у воєнних походах і його завжди супроводжував караван з книгами. Причому верблюди йшли по порядку літер алфавіту і караванник-бібліотекар міг швидко знайти потрібну книгу. Це був свого роду каталог (так зароджувався алфавітний каталог).
На перших порах каталог виглядав як список, перелік книг, які зберігалися в бібліотеці. З ростом книжкових багатств, подібні списки не могли задовольнити ні бібліотекарів, ні читачів. І ось на початку ХІХ ст. з’явився новий вид каталогу картковий, який існує і нині.
Залежно від способу групувань карток каталоги поділяють на:
Алфавітні, Систематичні, Предметні.
Чому вони так називаються ?
В алфавітному каталозі– картки групуються в алфавітному порядку (пріз вища авторів або назв творів).
Систематичний каталог – розкриває фонд бібліотеки за змістом. У нього всі описи творів друку розставляються за бібліотечно-бібліографічною класифікацією ББК.
Предметний каталог – це каталог в якому картки з бібліографічним описом різних видів друкованої продукції групуються за змістом, але не за галузями знань, а за предметами, питаннями, яким присвячені книжки, журнали та газетні публікації.
Чим більша кількість книг в бібліотеці, тим більші каталоги.
Каталожні картки розташовуються в каталожних ящиках, які містяться в каталожних шафах.
Є бібліотеки де каталоги займають цілі зали.
Вміти користуватися каталогом дуже важливо. Уявіть собі, що ви готуєтесь до вступу в ВУЗ. В сучасних умовах в шкільній бібліотеці для підготовки недостатньо літератури, необхідно звертатись до районної або наукової бібліотеки. Як знайти потрібну книжку?
Знаючи її назву, автора, потрібно відшукати її в каталозі. А якщо ви не навчилися користуватися правильно каталогами, тоді не зможете відшукати потрібну літературу. Як дізнатись, яка література є в бібліотеці з галузі знань, яка вас хвилює? Пропоную звернутись до систематичного каталогу. Картки в систематичному каталозі розставляються не по алфавіту, а в строго визначеній системі за галузями знань.
Які ж галузі знань охоплює систематичний каталог , які має розділи.
Розділи систематичного каталогу охоплюють всі галузі знань, які вивчаються в шкільних програмах.
Як розміщуються відділи в систематичному каталозі?
У систематичному каталозі відділи розміщені в тій послідовності, як подано в таблиці ББК за їхніми індексами. Кожний відділ і підвідділ в систематичному каталозі виділяється роздільником.
Що це за роздільник?
Роздільник – це спеціальна картка з товстого картону з виступом у верхній частині.
Роздільники в систематичному каталозі як і в алфавітному каталозі бувають – центральні, лівосторонні, правосторонні.
Основні розділи позначаються на центральних роздільниках, підрозділи – на лівосторонніх та правосторонніх.
На розділових картках усі необхідні дані записуються чітким бібліографічним почерком.
Як вести пошук літератури за допомогою систематичного каталогу?
Звернемось до таблиці з переліком розділів СК.
Для нашого пошуку підходить розділ 3 Техніка, технічні науки. Шукаємо в каталожної шафі скриньку, де зібрана література 3 розділу. Звернемо увагу, що в 3 розділі за центральним роздільником багато правосторонніх та лівосторонніх роздільників, які вказують на багатогалузевість великої галузі техніка. Тут енергетика, радіоелектроніка, транспорт, машинобудування, будівництво та ін.
Крім основного розділу нам треба познайомитись з підрозділами і знайти потрібний: 32. ось за цим підрозділом і знаходиться картки за описом літератури по нашій тематиці. Тут не одна книга. Тепер дізнавшись, що літературу, яку ми шукаємо в бібліотеці є, треба знайти її на стелажі. Шукаємо потрібний розділ і за роздільником знаходимо потрібну книжку, отже ви бачите, що під час пошуку існує прямий зв'язок СК і книжкової полиці. Самий раціональний підбір літератури – від каталогу до стелажа.
Яку кількість карток можна ставити за роздільником?
Для швидкого пошуку в СК за роздільником пропонується ставити до 30 карток. Якщо літератури більші, вводиться новий роздільник уже як підрозділ.
Усі картки розставляють в каталожних шафах у скриньки, які мають ярлики де подаються відомості про наповнення кожної з них.
Користування каталогом зберігає час. Звичайно робота з каталогом вимагає вміння та навиків.
Пошук потрібного документа за СК неможливий у тих випадках, коли користувач не знає до якої галузі знань належить, або в яких ще галузях знань може бути висвітлена проблема, що його цікавить. Для полегшення пошуку до СК складається абетково-предметний покажчик (АПП), який часто називають «ключем до каталогу».
(АПП) Абетково – предметний покажчик до СК – це абетковий перелік предметних рубрик, який відображає назви різних предметів 6- галузей знань, наукових дисциплін, подій особистих імен, назв колективів та інше.
Основна функція АПП - полегшити читачеві пошук потрібного відділу каталогу, в якому він знайде записи документів, що його цікавлять. Одночасно АПП служить засобом встановлення зв’язків різних аспектів одного предмета, інформація про який в каталозі зосереджена.
В АПП використовуються три види карток:
Прості, які містять назву предмета та індекс, зведені, довідкові картки.
Прості картки – оформляють так: зліва вгорі записують назву предметної рубрики, а справа проставляють індекс того відділення СК, в якому містяться документи, що відображають деякий предмет.
Зведені картки – складаються в тих випадках, коли предмет розглядається з точок зору різних галузей знань і документи про нього будуть відображені в різних розділах СК.
Довідкова картка – роз’яснює читачеві, де шукати однотипні документи, які знаходяться в багатьох відділах СК., перелік яких зайняв би дуже багато місця й утруднив би користування покажчиком.
(Наводиться приклад на картках).
Пояснить які функції виконує систематичний каталог?
Інформаційно-пошуковий апарат СК розкриває зміст бібліоте6чного фонду, є джерелом інформації про документи, забезпечує пошук необхідних документів з якоїсь галузі в цілому, частини галузі, або окремого питання з даної галузі дає змогу інформувати користувачів про розвиток і сучасний стан науки в цілому.
Систематичний каталог відіграє велику роль, як в роботі бібліотекаря, так і для читачів. Завдяки СК шкільний бібліотекар може безпосередньо обслуговувати читачів, проводити інформаційну, довідково-бібліографічну, масову роботу .
Розділ 5. Масова робота шкільної бібліотеки.