Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 33. Урок розвитку мовлення.

Складання продовження казки за поданим початком (за казкою І. Прокопенко «Куди сховалися гриби»)

Мета: розвивати мовлення, мислення учнів; розширювати їхній словниковий запас; виховувати інтерес до слова.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання (с. 48, вправа 135)

Прочитайте загадку і відгадку.

Вимовте у слові-відгадці звуки і назвіть букви.

На яке питання відповідає це слово?

Назвіть слова, у яких м’якість приголосних позначено буквами є, ь.

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Читання казки І. Прокопенко «Куди сховалися гриби»

КУДИ СХОВАЛИСЯ ГРИБИ

Якось червневого світанку зібралися гриби. Чи то в них було свято, чи просто вони вирішили повеселитися, але зібралося їх видимо-невидимо. Кого тут тільки не було: і руді Лисички, і чепурні Сироїжки, і веселі Маслюки; прийшов шляхетний Боровик, навіть старий Груздь вирішив завітати на веселе зборище. Ну й весело ж було! У танку кружляли і старі, й малі.

Веселіш, веселіш кружляйте! — гукав розпорядник, пишно вбраний Мухомор, розмахуючи пістрявим капелюхом.— Рижики, запрошуйте Опеньків!

Заусміхалися Опеньки. Були вони сироти, бліді, тоненькі, довгоногі, завжди боязко тулились одне до одного, але, підхоплені веселими Рижиками, закружляли й вони в танку. А Сироїжки, оце так Сироїжки! Так і мигтять їх рожеві, зелені та червоні сарафани. Взявши руки в боки, пішов до танцю поважний Боровик, а старий Груздь притупував ногами так, що підстрибував його капелюх з бахромою на загнутих краях. Розгомонілись гриби, розгулялись.

Невідомо, скільки тривали ці веселощі, як раптом десь вдалині пролунало протяжно:

Раптом, десь удалині почулося:

Ау-у-у! Ау-у-у!

2.Бесіда за змістом

— Де зібралися гриби?

— Які гриби прийшли на свято?

— Як вони веселилися?

— Що почули гриби?

— Складіть продовження казки.

3.Фізкультхвилинка

4.Складання продовження казки учнями

— Порівняйте, чи подібна ваша казка до казки автора:

Дата _______________________

Клас _______________________

71

5.Читання авторської кінцівки казки

Наче вкопані, зупинились гриби: знали вони, що значить це «ау».

Рятуйся, хто може! — крикнув Груздь і перший кинувся навтікача,

втраві сховався. Боровик, забувши про свою статечність, помчався в хащу, заліз під ялину і причаївся. За ним рушив Рижик, теж у ялиннику скрився.

Матінко! Батечку! — в паніці метушилися Сироїжки, розбігаючись по всьому лісові: то тут, то там майоріли їхні строкаті сарафани. Сироти Опеньки цілою сім’єю до пенька притулилися.

Ті гриби, що біля беріз поховалися, так і стали називатися Підберезниками, а ті, що в осичняку — Підосичниками.

Пропадайте ви всі пропадом,— прошепотів Шампіньйон та й утік з лісу на луки. Якийсь дивак на дерево заліз, там і залишився. Це Трутовик, він дереву шкодить, бо годується його соками. Маслюки юрбою кинулись під сосни та ялинки.

Не злякався один Мухомор, залишився стояти на видному місці. Знає Мухомор, що нікому він не потрібен, хіба що невдаха-грибник з досади піддасть його ногою або зіб’є палицею.

З тих пір гриби не збираються на великі зборища, а по-сімейному водять танки — маслюки з маслюками, боровики з боровиками. Ці грибні танки у народі називають «відьминими кругами».

Поміркуйте, як утворилися назви грибів.

Поясніть вираз: стоїть, як укопаний. (Нерухомо, непорушно, застигши на місці.)

Назвіть у тексті образні слова.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Поміркуйте, які з буквосполучень си, йьо, ма, ьо, йу, льо, га, нь, нйьо не можуть уживатися в словах.

Чи погоджуєтеся ви з таким твердженням?

Одна буква може позначати два звуки. Але дві букви ніколи не позначають один звук.

VII. Домашнє завдання

Намалювати гриби та скласти про них казку.

72

Урок 34. Тренувальні вправи у написанні, звуко-буквеному

аналізі слів з м’якими приголосними

Мета: поглибити знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; вчити позначати м’якість приголосних знаком м’якшення (ь); розвивати зв’язне мовлення; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

Учні читають складені казки.

2.Гра «Віконечка»

— Вставте пропущені я, ю, є. Підкресліть букви, якими позначені м’які приголосні звуки.

Гал  , т  льпан, ранн  , Л  дмила, Вал  , трет  , кл  ч, л  ди, Ол  , за  ць, Тол  , школ  р, Натал  .

Поділіть на склади дужками знизу слова — імена людей.

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 49–50)

Вправа 136

Учні читають вірш, виписують слова зі знаком м’якшення, пояснюють їх написання.

— Поділіть ці слова для переносу.

Слово про слово

Гаптувати — вишивати шовковими, вкритими тонким шаром золота чи срібла нитками.

Вправа 137

Учні списують слова, поділяючи їх для переносу.

— У кожному слові назвіть м’який приголосний звук, позначений двома буквами.

Відповідайте так: «У слові батько м’який звук [т’] позначено двома буквами — “те” і “знаком м’якшення”».

Вправа 138

Учні відгадують загадку, виконують звуко-буквений аналіз виділеного слова за зразком.

— Знайдіть у загадці двоскладове слово, яке не можна поділити для переносу. (Її) Чим цікаве це слово?

Вправа 139

Учні читають прислів’я, вставляючи пропущені букви.

— Запам’ятайте написання виділених слів.

2.Фізкультхвилинка

Дата _______________________

Клас _______________________

73

V.Узагальнення й систематизація знань

1.Гра «Добери слово»

— Доповніть речення потрібними за змістом словами. Від нашого села до Києва далеко, а до Харкова — ...

2. Гра «Допоможи Незнайкові»

— Прочитайте. Знайдіть і виправте помилки, допущені Незнайкою у диктанті.

Осінь, окун, пенки, пальто, серпень, тільки, у ньйого, сьйогодні, альбом, колори, тінь, маленький, знайомий, бадьорий, синька.

— З окремими словами (на вибір) складіть розповідне, питальне і спонукальне речення. Запишіть їх.

3. Робота над прислів’ями

Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

Підкресліть букви, що позначають тверді приголосні.

yy Мудрим ніхто не народився, а навчився.

— Підкресліть букви, що позначають м’які приголосні. yy Биків люблять за роги, а людину — за слово.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Чого навчалися на уроці?

Які букви позначають м’який звук у слові альбом?

VII. Домашнє завдання

С. 50, вправа 140.

74

Урок 35. Вправляння у звуко-буквеному аналізі слів

з м’якими приголосними

Мета: закріплювати знання про позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати самостійність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 50, вправа 140)

Вимовте приголосні звуки у виділених словах. Назвіть букви, якими вони позначені.

Як ви поділили для переносу слово джерельце? Який висновок зробили?

2.Вправи на повторення

Гра «Упіймай слово»

— Упіймайте слово з двох складів (оплесками).

По діброві вітер виє, Гуляє по полю, Край дороги гне тополю До самого долу.

Скільки слів із двох складів у цьому вірші? а) 3 слова; б) 4 слова; в) 5 слів; г) 2 слова.

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на вас чекають завдання, під час виконання яких стануть

упригоді ваші знання про тверді і м’які приголосні звуки.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 51)

Вправа 141

Учні читають і списують, вставляючи пропущені букви.

Вираз бити дзьобом усно замініть одним словом.

Поділіть для переносу виділені слова. (Де-ньок, дзьо-бом)

Вправа 142

Учитель читає текст.

Хто із хлібів сповістив про себе?

Де спершу озвалася перепілка?

Куди перепілка загукує до себе?

Послухайте текст ще один раз. Доберіть до нього влучний заголовок.

Запишіть слова з буквосполученням ьо. Поділіть їх для переносу.

Вправа 143

Учні читають скоромовку тричі, щоразу прискорюючи темп. Потім записують з пам’яті.

— Знайдіть у скоромовці слово, в якому немає м’яких приголосних звуків.

Дата _______________________

Клас _______________________

75

Який звук найчастіше трапляється у скоромовці?

Поділіть для переносу виділені слова.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Гра «Зміни звук»

— Замініть твердий [л] на м’який [л’]. Прочитайте слова, що утворилися. Складіть речення зі словами біла, біля.

Галка (галька), лук (люк), лак (ляк), біла (біля), Лола (Льоля), лила (Ліля), білити (біліти), булка (булька).

— Наведіть приклади слів, які починаються (закінчуються) твердим (м’яким) приголосним звуком.

2. Робота над загадками

yy У воді водиться, з хвостом родиться, А як виростає, хвіст відпадає. (Жаба)

yy Бачити — не бачить. Чути — не чує. Мовчки говорить.

Добре мудрує. (Книжка)

yy То холодним, то гарячим Вдома кожен мене бачив.

Іспіваю я від жару,

Іпускаю носом пару. (Чайник)

yy Ходить, бродить по болоті, Хоче жабку упіймати, Принести в гніздечко потім

Своїм діточкам пухнатим. (Чапля)

Запишіть відгадки. Підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки.

Виконайте звуко-буквений аналіз слів щука, щупальця.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Чого навчалися на уроці?

Наведіть приклади слів із м’якими (твердими) приголосними.

VII. Домашнє завдання

С. 52, вправа 144.

76

Урок 36. Тверді й м’які приголосні. Позначення м’якості

приголосних буквами і, я, ю, є

Мета: поглибити знання учнів про позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати мовлення, пам’ять, увагу; виховувати уважність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 52, вправа 144)

— Про кого йдеться в тексті?

— Назвіть у виділених словах букви, якими позначено м’які приголосні

звуки, та букви, якими позначено м’якість приголосних.

2.Гра «Заміни звук»

— Замініть тверді приголосні [д], [т], [н] м’якими [д’] [т’] [н’]. Які слова утворилися?

Дим (дім), багатий (багатій), порад (порадь), завод (заводь), дружний

(дружній), тин (тінь), радити (радіти), полин (полинь), знати (зняти), дати (діти).

3.Читання складів

Прочитайте склади парами. ди — ді не — нє лу — лю та — тя

Вимовте попарно приголосні звуки.

Як вони вимовляються?

Які букви підказали, що приголосні у другому стовпчику треба вимовляти м’яко?

III.Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 52–53)

Вправа 145

Прочитайте вголос склади парами. Вимовте попарно приголосні звуки.

Назвіть букви, які підказали вам, що приголосні, позначені виділеними буквами, треба вимовляти м’яко.

Звірте свою відповідь з правилом на с. 52.

Вправа 146

Учні читають і списують речення.

Знайдіть слова з м’якими приголосними звуками. Вимовте ці звуки.

Виділені слова поділіть для переносу.

Пам’ятайте!

Буква й завжди позначає м’який приголосний звук [й].

— Назвіть слово у вірші, у якому всі приголосні звуки м’які. (Сійся)

Вправа 147

— Розгляньте малюнок і прочитайте вірш.

Дата _______________________

Клас _______________________

77

З чого видно, що люди бережливо ставляться до природи, охороняють її?

Спишіть виділені слова.

Вимовте м’які приголосні звуки.

Букви, якими позначено м’якість цих звуків, підкресліть двома рис-

ками.

Вправа 148

Назвіть звуки (не букви!), які треба додати до частинки слова -інь, щоб утворилися такі слова: тінь, лінь, дзінь.

Якими буквами позначено ці звуки?

А якою буквою позначено їх м’якість?

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1.Робота над загадкою

— Прочитайте і відгадайте загадку.

yy У траві лежить клубок,

Вньому безліч голочок.

Складіть звукову модель слова їжак.

Скільки звуків позначає буква ї?

2.Робота в групах

Опишіть їжачка за запитаннями та опорними словами.

1)Яка це тварина?

2)Де живе?

3)Яка в нього шубка?

4)Який носик?

5)Які очі?

6)Які ніжки?

Опорні слова: з колючок; маленький, гостренький; мов ґудзики.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які букви вказують на м’якість приголосних?

Поясніть такі мовні явища:

yy у слові знака м’якшення немає, а м’які приголосні є; yy букви у немає, а звук [у] є?

VII. Домашнє завдання

С. 53, вправа 149.

78

Урок 37. Спостереження за твердими

та м’якими приголосними в словах

Мета: закріплювати знання учнів про тверді та м’які приголосні в словах; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слова; виховувати охайність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 53, вправа 149)

— Розкажіть напам’ять вірш.

— Вимовте кожен приголосний звук у виділених словах.

— Які різні звуки в цих словах позначає буква л?

— Яка буква вживається для позначення м’якості приголосного звука [л]

услові полю?

2.Складання речення

— Побудуйте речення із поданих слів. Підкресліть буквосполучення ьо. Не відкладай, на, роботи, завтра, сьогоднішньої.

3.Гра «Заміни звук»

— Замініть тверді приголосні пом’якшеними. Прочитайте утворені слова. Бик (бік), вити (віти), умити (уміти), пити (піти), миша (Міша), била

(біла), бий (бій), мий (мій).

Складіть речення зі словами мий, мій.

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 54–55)

Вправа 150

Візьміть участь у діалозі вчителя з учнями.

Потренуйтеся читати діалог в особах (учителя й учнів).

Виконайте звуко-буквений аналіз виділених слів.

Слово про слово

Льон — однорічна або багаторічна трав’яниста рослина, зі стебел якої виготовляють волокно.

Бавовник — рослина з насінням, з якого виробляють пряжу.

2.Фізкультхвилинка

Станем в коло, дітвора, Дітвора, дітвора.

До ялинки вже пора, Нам пора, нам пора.

Станем в коло й покружляєм, Покружляєм, покружляєм. Зупинились й поплескаєм, Поплескаєм, поплескаєм. Тупаємо ніжками, Мов йдемо доріжками.

Дата _______________________

Клас _______________________

79

Наче зайчики, йдемо, Ідемо ми, ідемо. Поплигали, поскакали

Іза парти посідали.

V. Узагальнення й систематизація знань

1.Гра «Утвори слова за зразком»

Один Багато

день деньок пень

кінь

опеньки

2.Творче списування

— Спишіть слова, вставляючи пропущені букви. Поставте над словами наголос.

С  годні, т  хкає, сл  зи, л  дяник, л  тчик, с  мий, бад  рий, в  сна, оз  рце, н  бесний, з  мовий, кал  ндар, дорі  ка, соло  кий.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які букви не можна писати після букв, що позначають тверді приголосні букви?

VII. Домашнє завдання

С. 55, вправа 151.

додаток до уроку 51

1.Творча вправа

— Послухайте вірш Н. Красоткіної «Чарівні слова», запишіть у зошит ввічливі слова, які ви почули.

Я слова чарівні знаю, Вивчила охоче!

Ів розмові їх вживаю З ранку і до ночі!

«Доброго здоров’я, Галю!» «Добрий день, Оленко!» Ти до мене, я до тебе Звернемось гарненько!

З добрим ранком всіх вітаю, Як іду із хати.

Ікажу всім «на добраніч», Як лягаю спати.

І «спасибі», й «дуже прошу», «Вдячна вам», «будь ласка!» Словом радість всім приношу, Світ стає, як казка!

«Всім привіт!, «Іди здорова!», «Дякую красненько!» — Ось така чарівна мова Радує серденько.

«До побачення вам, люди», «Будьте всі здорові!» — Ці слова чарівні всюди Ви вживайте в мові!

— Придумайте речення з одним із цих слів.

2.Розвиток діалогічного мовлення (робота в парах)

— Уявіть, що до автобусу заходить дідусь з палицею, а вільних місць немає. Складіть діалог за опорними словами та словосполученнями.

Дідусю, сідайте будь ласка, далеко їхати, виходжу на наступній зупинці, нехай щастить, щасливої дороги.

80

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]