Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 23. Правильна вимова звуків [г], [ґ],

позначення їх буквами «ге», «ґе»

Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки [г], [ґ]; розвивати вміння розрізняти на слух звуки [г] і [ґ]; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 36, вправа 99)

Прочитайте слова, правильно вимовляйте перший звук.

Назвіть букви, якими він позначається.

У виділених словах назвіть кількість звуків і букв.

2.Вправи на повторення

Словниковий диктант

Ґава, аґрус, ґудзик, годинник, ґедзь, дзиґа, ягода, герой, ґрунт, погода, горох.

Складіть звукові моделі слів ґедзь і ягода.

Поясніть, чому в слові ґедзь букв більше, ніж звуків, а в слові ягода — звуків більше, ніж букв.

III.Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 36–38)

Вправа 100 (робота в парах)

Учні читають скоромовку. Правильно вимовляють звуки, позначені буквами г і ґ.

— Спишіть скоромовку. Слова з буквами г і ґ поділіть на склади.

Вправа 101

Учитель читає текст.

Скільки видів горобини росте в Україні?

Як горобина зустрічає пернатих друзів?

Які тварини пригощаються плодами горобини?

Назвіть слова з буквою г.

Вправа 102

Учні читають загадки та відгадують їх.

Правильно вимовляйте звук [ґ] у словах-відгадках!

Виконайте звуковий аналіз слова ґудзик. Поясніть, як це слово можна поділити для переносу.

Слово про слово

Без угаву — безперестанку, безперервно.

Вправа 103

Учні пояснюють, про кого так говорять.

yy Гострий на язик — той, хто говорить дотепно, влучно або дошкульно.

yy Може гори перевернути — може виконати неможливу роботу, зробити дуже багато.

Дата _______________________

Клас _______________________

51

yy Ґав ловить — марно витрачає час.

yy Крутиться дзиґою — вертлява людина.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1.Гра «Віконечка»

— Прочитайте слова. Запишіть їх, вставляючи букви ґ або г.

Об  ортка, а  рус, по  ода, дзи  а,   удзик,   уси,   ава,   рім,   рунт, по  ляд.

Прочитайте спочатку слова, в яких уставили букву г, а потім — слова

збуквою ґ.

2.Творча робота

Переставте речення так, щоб утворився текст. Запишіть його.

1)На зупинці в автобус зайшла старенька бабуся.

2)Бабуся подякувала Ігореві й сіла.

3)Хлопчик схопився з місця.

4)Ігор з мамою їхали автобусом.

Слова першого речення поділіть на склади.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які звуки вчилися розрізняти на уроці?

Якими літерами вони позначаються на письмі? ([ґ] — «ґе» — ґ, [г] — «ге» — г)

Наведіть приклади слів, які починаються цими буквами.

VII. Домашнє завдання

С. 38, вправа 104.

52

Урок 24. Урок розвитку звязного мовлення.

Розповідь за сюжетним малюнком, планом і змістом вірша А. Житкевича «Осінь». Тема розповіді «Осінь»

Мета: закріплювати вміння учнів вимовляти і писати слова з дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу перед глухим; розвивати зв’язне мовлення, вміння давати повні відповіді на запитання; виховувати уважність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 38, вправа 104)

— Розкажіть народні прикмети, які ви знаєте.

— Прочитайте народну прикмету, яку ви дописали до поданих у підруч-

нику.

Великі і високі мурашині купи восени — на сувору зиму. Грім у вересні — на теплу і тривалу осінь.

2.Слухання легенди про осінь

Легенда

За народним переказом, Осінь — старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай усе моє багатство, віддаю все моє золото. Будь щирою — і люди полюблять тебе».

І Осінь виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки.

В Осені є три сини. Відгадайте, хто вони?

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота над віршем А. Житкевича «Осінь»

Осінь, осінь, листопад, жовте листя стелить сад, за моря в краї далекі відлетіли вже лелеки. Хмари небо затягли, вітер віє з-за гори, ходить осінь листопадом,

жовте листя стелить садом.

2.Робота за сюжетним малюнком і планом

— Яка пора року зображена на малюнку?

— Які хмари пливуть по небу?

— Якого кольору листочки на деревах?

— Які плоди дарує осінній сад?

— Куди відлітають лелеки?

— Які кольори використав художник?

3.Складання розповіді «Осінь»

Дата _______________________

Клас _______________________

53

V.Узагальнення й систематизація знань

1.Гра «Устав потрібне слово»

Прийшла (яка?) осінь.

Дерева і кущі одягли (яке?) вбрання. Повіває (який?) вітерець.

Сонечко (що робить?), але не гріє. (Хто?) готується до зими.

2.Гра «Скільки речень?»

— Поділіть текст на речення.

Підкралась холодна осінь дерева і кущі скинули свої розкішні вбрання сонечко все рідше виглядає комахи поховалися у щілини.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Осінь така мила, осінь славна Осінь матусі їсти несе: Борщик у горщику; Кашка у жменьці; Скибка у пазусі; Грушки у фартушку.

Осінь така мила, Осінь славна, щира.

П. Тичина

додаток до уроку 47

1)Розповідь учителя.

— На земній кулі існує багато мов (понад 5 тисяч), які за своїм походженням поділяються на сім’ї, а ті, у свою чергу,— на групи. Одна з найвідоміших мовних сімей — індоєвропейська. До неї входять такі групи мов: романська, германська, слов’янська та інші.

2)Робота з дидактичним матеріалом.

— Прочитайте вірш. Про що в ньому розповідається? Назвіть слова, спільні для слов’янських мов.

Велика й могутня слов’янська родина, Колись у слов’ян була мова єдина.

З тих давніх часів до сьогоднішніх днів Дійшли до нас групи однакових слів. Послухай шумить українська верба,

Іверба російська, й болгарська врьба,

Івежба у Польщі, і чеська врба,

Ісербська врба, й білоруська вярба.

А. Свашенко

Розгляньте слов’янське «Мовне дерево». (Малюнок — на дошці.)

Які три основні гілки бачимо на мовному дереві?

До якої групи належить українська мова?

Які ще мови входять до східнослов’янської групи мов?

54

Урок 25. Буква «ща», позначення нею звукосполучення [шч]

Мета: уточнити і закріпити знання учнів про букву щ і звуки, які вона позначає; розвивати вміння ділити слова на склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

Замініть звук [ш] звукосполученням [шч]. Запишіть слова, що утворилися. Поставте наголос.

Пишу (пищу), шипучий (щипучий), шабель (щабель), ширити (щирити), плюш (плющ).

Які слова вам були незрозумілі?

III.Повідомлення теми і мети уроку

На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємося про букву щ та звуки, які вона позначає.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 38–40)

Вправа 105

Учні читають вірш, називають слова із буквою щ.

Пригадайте, які звуки позначає буква щ. Назвіть їх.

Доберіть і запишіть сім слів із буквою щ. Можете скористатися словником.

Звірте свої висновки з правилом на с. 38.

Вправа 106 (робота в групах)

Прочитайте українську народну дитячу пісеньку.

Розкажіть, чи доводилося вам її співати? Якщо ні — вивчіть її напам’ять

іпроспівайте.

Назвіть букву, яка часто трапляється в словах пісеньки. Випишіть слова з цією буквою.

Вправа 107

Учні слухають текст і відповідають на запитання.

Чому щиглика вважають однією із найгарніших пташок?

Де оселяються щиглики?

Чому щиглики — корисні птахи?

На що схоже гніздо щиглика?

Доведіть, що у слові щиглик звуків більше, ніж букв.

Вправа 108

Учні читають текст спочатку мовчки, потім — уголос, позначають кінцівку кожного речення зниженням голосу і паузою.

Спишіть текст, не повторюючи слова Сашко. Використайте слова: він,

хлопчик.

Підкресліть слова з буквою щ. Поясніть, які звуки вона позначає.

Вправа 109

Учні читають прислів’я, пояснюють, як вони їх розуміють.

2.Фізкультхвилинка

Дата _______________________

Клас _______________________

55

V.Узагальнення й систематизація знань

— Прочитайте прислів’я. Букви я, є, ю, ї, що позначають два звуки, підкресліть двома рисками; букви я, є, ю, що позначають один звук,— однією. yy Хто працює — той не бідує.

yy Язиком так і сяк, а ділом ніяк. yy Шануй учителя, як родителя.

yy Щоб рибу їсти, треба у воду лізти. yy Хто хвалиться, той кається.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які звуки позначає буква щ?

Наведіть приклади слів із буквою щ.

VII. Домашнє завдання

С. 40, вправа 110.

додаток до уроку 47

1)Розповідь учителя.

— Наша мова постійно розвивається. З появою нових предметів з’являються і нові слова. А назви тих предметів, які вже віджили або були замінені іншими, поступово виходять з ужитку. Наприклад, в давні часи в жнива люди користувалися жаткою, молотаркою, віялкою. У наш час ці машини замінили комбайном. Старі слова вийшли з ужитку, їх замінило нове слово.

2)Гра «З якої професії?».

Назвіть, з якої професії прийшли в життя подані прислів’я та приказки. yy Куй залізо, поки гаряче. (Коваль)

yy Жартуй глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар) yy Порожня бочка говорить, а повна мовчить. (Бондар)

Це старі слова.

Хто керує автомобілем? (Шофер)

Це слово прийшло до нас із французької мови. Воно належить до нових слів, хоч ми до нього вже звикли. З французької мови до нас також прийшло слово телевізор (теле — «далеко», візор — «той, хто бачить»).

У наше мовлення повертаються слова, які нагадують про історичне минуле України. Це слова, пов’язані з козацтвом: гетьман, булава, Запорізька Січ.

Виконуючи домашню вправу, ви ознайомитеся зі значенням слова

козак.

56

Урок 26. Перевірна робота

Мета: перевірити рівень знань, умінь та навичок учнів з вивчених тем; розвивати уважність; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Контроль знань

1.Продовж речення.

У слові стільки складів, скільки...: а) приголосних звуків; б) голосних звуків; в) букв.

2.Визнач кількість звуків і букв у поданих словах: Повітря — __зв., __б.

День — __зв., __б.

Лялька — __зв., __б.

3.Прочитай текст. Підкресли букви, які позначають приголосні звуки.

Вітрила тихі ледь-ледь видніються, то морем линуть, то в небі мріють...

В. Грінчак

4.Встав пропущені букви я, ю, є, ї чи ь.

Прац  вати, за  ць, д  тел, Ки  в, л  бити, мрі  ти, Бат  ківщина.

5.Встав у слова хв чи ф.

Ци  ра,   арба,   артух,   востатий,   руктова,   онтан,   іалка,   иля,

 илина.

6. Прочитай вірш. Встав буквосполучення дж чи дз, підкресли їх.

Дж і дз — запам’ятай, одним звуком промовляй:

ерело, хо   у, б

ола,

ьоб,    віночки,

 еркала.

 

 

Д. Білоус

7.Дай короткі відповіді на питання. Які комахи дають мед?

З чого починається кожна річка? У чому ти завжди бачиш себе? Що кличе дітей на урок?

8.До слів першого стовпчика добери слова з другого та з’єднай їх рисками. Встав пропущені букви г чи ґ.

Дзи   а

смачний.

А

рус

вертлява.

рунт

справжній.

Дру   

родючий.

9.У словах постав наголос так, щоб вони мали різне значення. На березі — на березі, мука — мука, дорога — дорога.

10.Поділи слова для переносу.

Професія, портфель, район, фазан, лялька.

Дата _______________________

Клас _______________________

57

11.Прочитай речення. Запиши назви міст за алфавітним порядком.

Дніпро — довга могутня річка. На його берегах розкинулися такі міста:

Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Черкаси, Кременчук, Канів.

12.Із поданих слів склади і запиши речення.

1)Вікном, під, щиглик, щодня, щебече.

2)Ящірка, на, гріється, щебені.

3)Щуку, Юрко, і, спіймав, ляща.

III.Підсумок уроку

Чи з усіма завданнями вам удалося впоратися?

додаток до уроку 48

2.Робота над загадками

yy Печуть мене, смажать і варять,

Їдять мене і дуже хвалять. (Картопля)

yy Сидить Марушка в семи кожушках.

Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)

yy Довгий, зелений, Добрий і солоний, Добрий і сирий.

Хто він такий? (Огірок)

yy В полі хороше мені Зеленіти навесні.

Чим же я — не молодець? Маю диво-корінець, Все про нього дбаю,

Цукор відкладаю. (Буряк)

Хто з вас поцікавився, як ці слова звучать і пишуться в споріднених мовах: російській, білоруській? (Огірок — огурец — огурок; цибуля — лук — лук; картопля — картошка — бульба; буряк — свекла — бурак)

Складіть з одним із цих слів речення і запишіть його в зошит.

58

Урок 27. Аналіз перевірної роботи.

Уявлення про дзвінкі і глухі приголосні звуки. Парні дзвінкі та глухі приголосні звуки

Мета: навчати учнів правильно вимовляти дзвінкі і глухі приголосні звуки; розвивати орфоепічну чіткість, увагу, мовлення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 40, вправа 110)

Зачитайте слова із двома звуками. (Я) Із трьома. (Сон, що, він, дзьоб, ліс,

ґедзь) Із чотирма. (Дощ, джміль, яма, щит) Із п’ятьма. (Щука, юнак, їжак)

У яких словах звуків більше, ніж букв? (Я, що, дощ, яма, щит, щука,

юнак, їжак) Чому?

У яких словах звуків менше, ніж букв? (Дзьоб, ґедзь, джміль) Чому?

Чим відрізняються приголосні звуки від голосних?

2.Списування

— Спишіть слова. Поставте над словами наголос. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.

Хвалько, хвалиться, хвала, хвіст, хвіртка, хвилина.

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми дізнаємося, за якою ознакою поділяються приголосні

вукраїнській мові.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 40–41)

Вправа 111

Учні прикладають долоньку до гортані і чітко вимовляють звуки парами.

Назвіть звуки, під час вимови яких ви чуєте голос і шум.

Вимовте звуки, які утворюються тільки з участю шуму, без голосу.

Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 42.

Вправа 112

Розгляньте таблицю парних дзвінких і глухих приголосних звуків.

Прочитайте таблицю решти приголосних, що не утворюють пар.

Потренуйтеся в попарному вимовлянні дзвінких і глухих звуків.

Пам’ятайте, що під час вимови глухих звукін голосу зовсім не чути.

Переконайтеся, що всі приголосні звуки української мови належать чи то до глухих, чи то до дзвінких звуків.

Вправа 113

Учні читають слова і замінюють за зразком дзвінкий приголосний звук, позначений виділеною буквою, парним глухим.

— Зробіть висновок про те, що сталося зі словами під час заміни звуків.

Злива (сильний дощ) — слива (фрукт). Ґуля (на лобі) — куля (земна).

Жити (у світі) — шити (голкою). Гори (вогнем) — хори (співають).

Дата _______________________

Клас _______________________

59

Бити (палицею) — пити (воду).

Дітоньки (діти) — тітоньки (тітка).

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Робота в парах

Прочитайте вірш. Знайдіть пари слів, що розрізняються дзвінкими

іглухими приголосними.

В дощ шукав у лісі гриб, Й захворів тепер на грип. Лікував я довго зуб, На обід поїв лиш суп.

Д. Чередниченко

(Гриб — грип, зуб — суп)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

За якими ознаками поділяються приголосні звуки?

Чи може один і той самий звук бути то дзвінким, то глухим?

Назвіть пари приголосних за дзвінкістю — глухістю.

Які звуки називаються дзвінкими? А глухими?

VII. Домашнє завдання

С. 41, вправа 114, правило — с. 40.

додаток до уроку 50

1.Виконання вправи 200 (с. 75–76)

1)Мовчазне читання уривків казок.

— З якої казки дані рядки?

2)Добирання сили голосу під час читання уривків казок.

— Поміркуйте, де треба читати звичайним голосом, лагідно, а де — голосно, напружено.

3) Робота в парах.

— Прочитайте уривки виразно одне одному.

4) Вибіркове списування.

— Спишіть слова Півника, з якими він звертався до Котика.

2.Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 76, «Учіться звертатися!»)

— Як виділяється слово-звертання на письмі?

— Наведіть приклад з підручника.

3.Творчий диктант

Запишіть, як треба звертатися до осіб, тварин, предметів.

Сестричка, мама, Петрик, Оленка, горобчик, земля, калина.

Складіть речення з одним зі слів-звертань.

Перевірка виконаної роботи.

60

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]