Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 13. Букви, що позначають голосні звуки

Мета: закріпити вміння учнів перелічувати голосні звуки і називати букви на їх позначення; розвивати логічне мислення; збагачувати мовлення; формувати вміння висловлювати свої думки; виховувати уважність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 21, вправа 54)

— Назвіть осінні місяці.

— Розкажіть, чому вони мають такі назви.

— Назвіть голосні звуки і букви, які їх позначають.

2.Вправи на повторення

— Прочитайте вірш уголос.

Один осел в гніздо осине оберемок сіна кинув. От оказія була — оси жалили осла!

Який звук найчастіше зустрічався?

Який він — голосний чи приголосний?

Якою буквою він позначається?

Випишіть з вірша слова, у яких є буква О. Підкресліть у цих словах букви, що позначають голосні звуки.

Поділіть слова для переносу. Назвіть голосні звуки.

Пенал, жолудь, журавель, олень.

Скільки голосних звуків в українській мові?

III. Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку «Букви, що позначають голосні звуки».

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 21–22)

Вправа 55

Учні читають слова і ділять їх дужками знизу на склади за зразком.

Вимовте склади з буквами я, ю, є, і.

Назвіть звуки, які ми чуємо і вимовляємо в цих складах.

Прочитайте правило на с. 22.

Вправа 56

Учні читають вірш спочатку мовчки, міркують, які слова треба виділяти голосом. Потім читають виразно вголос.

До чого закликає нас поет?

Як він говорить про українську мову?

Вимовте голосні звуки, які найчастіше трапляються у словах вірша. Назвіть букви, якими вони позначені.

Пам’ятайте!

Під час переносу сполучення букв йо не можна розривати. Переносити треба так: ра-йон, га-йок.

2.Фізкультхвилинка

Дата _______________________

Клас _______________________

31

V.Узагальнення й систематизація знань

1.Гра «За абеткою»

— Запишіть слова за алфавітним порядком. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

Олень, дідусь, театр, льон, вуж, метро, диван.

2.Робота в парах

1)Гра «Розгубилися склади».

— Запишіть утворені слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

вед

 

ли

ве

ця

мідь

ву

си

сло

2)Гра «Шифрувальник».

— Розшифруйте слова і запишіть їх. Назвіть одним словом. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

ПАВМА

КАБІЛ

СУКБОР

КАЛАСТІВ

ЛЕКАЛЕ

РОКАСО

3.Списування

— Спишіть речення. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

Збудувала хатку, піч і поличку, Запрошу я в гості хитру лисичку.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Як поділяються всі звуки української мови?

Скільки голосних звуків є в українській мові? Назвіть їх.

Скількома буквами вони позначаються на письмі? Назвіть їх.

VII. Домашнє завдання

С. 22, вправа 57.

32

Урок 14. Наголос. Наголошені й ненаголошені

звуки і склади

Мета: вчити учнів вимовляти слова так, щоб чітко було чути наголошений звук (не розтягуючи слово по складах); розвивати пам`ять та увагу; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 22, вправа 57)

Прочитайте утворені словосполучення.

Вимовте звуки і назвіть букви у словах майорить і гайові.

Як ви поділили їх для переносу?

2. Словникова робота

Прочитайте слова.

Які голосні пропущено?

Запишіть слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

ч тв р

м д ль

г р й

ш ф р

Скільки складів у кожному слові?

Який склад у кожному слові наголошений? Як його розпізнати?

III. Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку «Наголос».

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 23–25)

Вправа 58

Учні читають уривок із тексту.

— Що ви дізналися про наголос?

Слово про слово

Наголос — виділення складу в слові посиленням голосу; значок над літерою, який указує на виділення звука в слові посиленням голосу.

Вправа 59

Учні читають вірш Олександра Олеся і порівнюють його з віршем Ліни Костенко (с. 4). У виділених словах підраховують кількість голосних звуків і роблять висновок про кількість складів у цих словах.

— Прочитайте склади, позначені однією буквою. Назвіть звуки, які позначаються цими буквами.

Слово про слово

Канва — сітчаста основа для вишивання.

Вправа 60

Учні записують слова — назви зображених предметів, ставлять наголос. Роблять висновок про те, як наголошуються слова в українській мові:

вукраїнській мові слова можуть мати наголос на... складі.

У слові один голосний звук і склад із цим звуком вимовляється з більшою силою голосу. Цей голосний звук і склад називаються наголошеними. Решта голосних звуків і складів у слові — ненаголошені.

Дата _______________________

Клас _______________________

33

2. Первинне закріплення

— Прочитайте «луною» (за вчителем), виділяючи голосом наголошений склад у таких словах: кішка, собака, папуга, рибка.

— Прочитайте слова кожної групи, виділяючи голосом наголошений голосний.

Ліс, лісовий, лісник, лісок. Липень, липа, липовий, липка. Вода, водичка, водяний, водний.

— Як називаються слова кожної групи?

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1.Робота над віршем

— Прочитайте вірш уголос.

Вовк ведмедя розбудив:

Вже весна, вставай, іди! Виліз велетень з барлога — Вовк втікає в ліс від нього.

— Випишіть виділені слова. Поставте знак наголосу.

2.Гра «За абеткою»

— Запишіть слова в алфавітному порядку. Поставте наголос. Малина, абрикос, трава, сидить, росте, сонце.

3.Робота в групах

— Зі слів кожного рядка складіть речення і запишіть їх. Над словами поставте наголос.

yy ліс, у, весна, прийшла;

yy одяглися, у, дерева, вбрання, зелене; yy над, бджоли, гудуть, квітами.

4.Робота в парах

— Прочитайте акровірш. Запишіть слово-відгадку. Поставте наголос. Складіть звукову модель слова.

Віє, віє, повіває І всюди він гуляє.

То холодний, то колючий, Енергійний, хоч куди! Раді йому вітряки.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Що таке наголос?

Який склад називається наголошеним?

Чи може бути в слові два наголошені склади?

Як називаються склади на які не падає наголос?

VII. Домашнє завдання

С. 24, вправа 61.

34

Урок 15. Визначення наголосу в словах.

Робота зі словами, наголос у яких треба запам’ятати

Мета: ознайомити учнів з літературною вимовою ненаголошених голосних звуків; формувати навички вимови голосних е, и, о в коренях слів; виховувати інтерес до усної народної творчості.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 24, вправа 61)

— Назвіть у словах першого речення наголошені голосні звуки.

2.Вправи на повторення

Робота в групах

— Підкресліть слова, в яких тільки два склади.

Павук, заєць, веселка, лісник, дорога, букварі, бабка, конвалії, бесіда, учні, огорожа, баян.

Прочитайте слова, розподіліть їх за алфавітним порядком, в цьому самому порядку запишіть номери цих слів у зошиті.

1-ша група: 1) пенал; 2) буквар; 3) книга; 4) лінійка; 5) учень.

Запис у зошитах: 2; 3; 4; 1; 5.

2-га група: 1) олівець; 2) портфель; 3) ножиці; 4) азбука; 5) щоденник.

Запис в зошитах: 4; 3; 1; 2; 5.

Яке слово «зайве» у кожній групі слів? Чому? (За кількістю складів.)

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за словами, наголос у яких треба запам’ятати.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 25–26)

Вправа 62

Учні читають загадки, знаходять потрібне слово в довідці. Записують слова-відгадки, ставлячи наголос.

Вправа 63

Учні читають текст, правильно наголошуючи виділені слова.

Де можна побачити багато вишитих рушників?

Що прикрашають вишитими рушниками? Де їх використовують?

Яких тільки узорів немає на рушниках! Але найбільше вишивальниці

вУкраїні використовували нитки якого кольору? (Червоного і чорного.) Слухання пісні про рушник.

Що означає чорний колір? (Журба, смуток)

А червоний? (Любов і кохання)

I донині на весіллях, щоби бути щасливими, за народним звичаєм, стають на вишитий рушник.

Ще раз прочитайте виділені слова, правильно їх наголошуючи.

Учні списують перші два речення, підкреслюють виділені слова, позначають наголос.

Дата _______________________

Клас _______________________

35

Візьміть до уваги!

В українській мові є й інші слова, які можна вимовляти по-різному. На-

приклад: помилка і помилка, завжди і завжди, усмішка і усмішка.

Вправа 64

Учні читають й запам’ятовують, як вимовляються і пишуться словникові слова.

Спочатку списують слова з наголошеним першим складом, потім — з другим, далі — з третім. Наголошені склади підкреслюють. (Дрова, столяр,

шофер, дочка, старий, новий, український, одинадцять, чотирнадцять)

Вправа 65

Учні читають і відгадують загадку. Записують відгадку. (Дятел) Підкреслюють букву, якою позначено ненаголошений голосний звук.

Уважно стежте й запам’ятовуйте, як треба проводити звуковий аналіз слова (с. 26).

Тепер завжди звуковий аналіз будемо проводити у такій послідовності, тому постарайтеся її запам’ятати.

2.Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки — раз! На носках стоїть весь клас, Два — присіли, руки вниз, На сусіда подивись.

Раз! — і вгору, Два! — і вниз, На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати, Щоб ногам роботу дати.

Раз — присіли, два — піднялись. Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати, Може вже відпочивати.

V.Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 40)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Назвіть слова, наголос у яких ви вивчили на уроці.

VII. Домашнє завдання

С. 26, вправа 66.

36

Урок 16. Урок розвитку зв’язного мовлення.

Опис істоти за сюжетним малюнком, планом, змістом загадки. Тема опису «Білочка»

Мета: навчати учнів складати опис істоти за сюжетним малюнком, планом, змістом загадки; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до тварин.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 26, вправа 66)

— Який заголовок ви дібрали?

— Прочитайте двоскладові; трискладові; чотирискладові слова.

2.Робота над загадками

Учні слухають загадки й обирають потрібну відгадку за словами з довідки.

yy Має шубку з колючок, Сіру шубку, гарні очки. Хто це? (Їжак)

yy Бігли діти повз ялинку І побачили хатинку, Лісова пустунка там Оселилась — і діткам Чемно лапку подавала, Ківш грибів подарувала,

А тоді — себе назвала. (Білка)

yy В темнім лісі проживає, Довгий хвостик має. Їй на місці не сидиться, А зовуть її... (лисиця).

Слова для довідки: лісова мешканка, руда, м’яка шубка, спинка вигнута, вушка гострі з китичками, пухнастий хвіст, обережна, гарна господарка, запаслива, прудка.

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за малюнком із зображенням білки та загадкою

— Прочитайте та відгадайте загадку. Хто це? Спробуйте відгадати.

yy Червонясту шубку має, По гілках вона стрибає. Хоч сама мала на зріст, Та великий має хвіст, Як намисто, оченята...

Хто це? Спробуй відгадати.

Словами із загадки дайте відповіді на запитання.

Де живе білочка?

Яка вона на зріст?

Яка в білочки шубка?

Який у білочки хвіст?

Які в білочки оченята?

Дата _______________________

Клас _______________________

37

Що любить білочка гризти?

Складіть опис білочки за сюжетним малюнком, планом, змістом загадки.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1.Робота в групах

Учні заслуховують складені описи білочки, дають поради.

Зразки описів

yy Білочка — це маленька лісова тварина. У неї пухнастий хвіст, китички на вушках. Хвіст у неї, як кермо. За допомогою хвоста вона спритно перестрибує з гілки одного дерева на друге.

yy Білочка — дуже гарна тваринка. Хвіст у неї пухнастий, голівка маленька з гарними оченятами. Вушка гостренькі з китичками на кінцівках. Вона прудка, швидка. Стрибає по деревах. Гарна господарка. На зиму запасає горіхи, насіння, гриби. Будує гарне гніздо.

2.Чи знаєте ви?

Де зимує білочка? У дуплі. Влаштовує тепле гніздечко. Устеляє його мохом, сухим листям.

Як запасає харчі? Ще восени вона збирає горішки, гриби, насіння з шишок. Все вона у своїй коморі ховає.

Цікаво знати, що білка ще й розбійниця. Іноді їй набридає годуватися насінням, грибами. От і починає шукати пташині яйця. А потім, як виводяться маленькі пташенятка, вона їх поїдає. Отже, білка — хижа тваринка.

Два рази на рік вона народжує білченят. Вони сліпі, голі, важать до 12 грамів. Через 3–4 тижні вже вкриті пухом. Вилазять з гнізда через 35 днів.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Що нового ви дізналися про білочку?

VII. Домашнє завдання

Намалювати тварину. Скласти її опис.

38

Урок 17. Роль наголосу в значенні слова.

Правильне вимовляння слів

Мета: поглиблювати знання учнів про наголос і його роль у мовленні; вчити добирати слова, однакові за написанням і різні за значенням; виховувати працьовитість.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

Учні читають складені описи тварин.

2.Гра «Наголос»

— Поставте наголос у словах.

Новий — нового, старий — старого, легкий — легкого. (Рос. новый, старый,

лёгкий)

Учитель звертає увагу учнів на відмінність наголошення тих самих слів

уросійській та українській мовах.

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за словами, наголос у яких треба запам’ятати.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 27–28)

Вправа 67

Учні читають і пояснюють прислів’я.

Коли так говорять? (Мама працювала, попросила допомогти, а син чи донька не хотіли допомагати. Коли ж мама приготувала смачний пиріг, дитина першою сідає за стіл.)

Прочитайте виділені слова, наголошуючи перший склад.

Складіть речення зі словами носить і варить. Зверніть увагу, як наголос змінює значення слів.

Вправа 68

Учні читають слова і змінюють за зразком так, щоб наголошеним став другий склад.

Навчаючи учнів ставити наголос у поданих словах, доцільно звернути увагу на те, що у множині наголос переходить з основи на закінчення.

— Запам’ятайте правильну вимову цих слів!

Вправа 69

Учні читають речення, звертаючи увагу на вимову виділених слів.

— Поясніть значення виділених слів. (На березі (стрункій) — на дереві,

на березі (річки) — біля річки.)

Вправа 70

Учні читають слова і змінюють наголос так, щоб змінилося значення слів.

Хоча й пишуться слова однаково, але вимовляють їх по-різному. Тому

вдеяких словах лише наголос допомагає розрізнити їхні значення: коси —

коси, дорога — дорога, брати — брати.

Дата _______________________

Клас _______________________

39

Вправа 71

Учні розглядають малюнки на с. 28 і називають, який із зображених предметів є відгадкою до загадки «Не гавкає, не кусає, а в дім не пускає». (Замок)

— Запишіть назви зображених предметів і позначте наголос. (Замок,

замок)

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

— Поставте наголос у словах.

yy Гілка — гілки — на гілці, берег — береги — на березі, стежка — стежки — на стежці.

yy Тарілки, дочки, нитки, ложки, верби, бруньки, миски, стрілки, казки.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Назвіть вивчені на уроці слова, наголос у яких треба запам’ятати.

VII. Домашнє завдання

С. 28, вправа 72.

Додаток до уроку 15

1.Слухання вірша

— Прослухайте вірш і запам’ятайте різницю у наголошенні російських та українських слів.

Українську нашу мову І російське братнє слово Ми вивчаєм залюбки.

Дуже мовці ми близькі, Та закон у кожній свій, Непорушний і міцний. Ти про нього пам’ятай, Будь уважним, розрізняй:

Верба кажуть по-російські,

Аверба — по-українські. Українці кажуть кремінь, Ще ім’я, й петля і ремінь. У Росії ж це кремень, Петля, имя і ремень. Столяр ми вживаєм слово,

Астоляр — в російській мові.

В нас тонкий, у них же — тонкий, Наш дзвінкий, у них же — звонкий. Їхній новий, наш — новий, Їхній старий, наш старий.

Дочка в них, у нас — дочка, Ось різниця тут яка!

(З живого джерела)

2. Виконання практичного завдання

— Поставте наголос у словах. Верба — верби — на вербі. Дочка — дочки — дочці.

Дерево — дерева — деревце (деревце). Подруга — подруги — подрузі.

40

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]