Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 8. Урок розвитку зв’язного мовлення.

Опис предмета за малюнком і планом. Тема опису «Ромашка»

Мета: навчати учнів описувати предмет за малюнком і планом; формувати вміння давати відповіді на запитання; виховувати естетичні почуття.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 15, вправа 36)

— Прочитайте назви місяців року за абеткою.

— У яких словах довелося брати до уваги другу букву?

— Назвіть слова, у яких звуків менше, ніж букв.

2.Гра «Вилучи “зайву” літеру»

Вурлиця — вулиця, зайєць — заєць, килдим — килим, меторо — метро, дознака — ознака.

III. Повідомлення теми і мети уроку IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота над загадкою

yy Я на сонце дуже схожа — Золотиста, ніжна, гожа. Я щоранку розквітаю, Промінцями всіх вітаю. Відгадати всім неважко, Що за квітка я? (Ромашка)

Які слова допомогли знайти відгадку?

Доберіть із тексту загадки слова, які описують ромашку. Доповніть ними речення.

Ромашка ..., ..., ... (золотиста, ніжна, гожа).

2.Робота за малюнком

Розгляньте малюнок ромашки. Дайте відповіді на запитання.

Де росте ромашка? (Ромашка росте у садочках та палісадниках,

упарках та на городі, у лузі та на полі.)

Яке в неї стебло? (Стебло в неї тонке, тендітне.)

Які в ромашки листочки? (Листочки у ромашки зелені, довгасті.)

Які в неї пелюстки? (Пелюстки білі та ніжні.)

Яка у квіточки серединка? (Серединка золотиста.)

Що вам відомо про ромашку? (Ромашка лікує людей від багатьох хвороб, годує солодким нектаром комах.)

3.Складання опису ромашки

Зразки описів ромашки

yy У ромашки кругла серединка яскраво-жовтого кольору. Пелюстки біленькі та ніжні-ніжні. Ромашка, неначе маленьке сонечко, усміхається до всіх навкруги.

Дата _______________________

Клас _______________________

21

yy Ромашка росте у садочках та палісадниках, у парках та на городі, у лузі та полі.

У неї тоненьке стебельце, зелені листочки. У ромашки білі-білі пелюстки. Ця ніжна квіточка має золотисту, мов сонечко, серединку. Ромашка лікує людей від багатьох хвороб, годує солодким нектаром комах. Усі, хто дивиться на неї, не можуть відірвати очей від такої краси.

4.Фізкультхвилинка

Косооке зайченятко — Довгі вушка, гарні лапки — Повернулось вправо, вліво, Головою покрутило. Пострибало, потягнулось, За морквинками нагнулось. І почало їх збирать —

Один! Два! Три! Чотири! П’ять! Першу, другу — мамі й тату. Дві морквинки — сестрі й брату. На пеньочок тихо сіло, П’яту моркву смачно з’їло.

V.Узагальнення й систематизація знань

Слухання й обговорення аудіозапису казки Г. Х. Андерсена «Ромашка»

Кого автор обрав головними героями свого твору?

Чи подобалося ромашці її життя?

Чому жайворонок із безлічі квітів обрав саме ромашку?

Що затьмарило щастя ромашки?

Як поставилися до щастя ромашки горді тюльпани і нарциси?

Ми будемо пишатися ромашкою, запам’ятаємо все те хороше, що вона робила. Напевно, Андерсен хотів, щоб ромашка була прикладом для всіх. Щоб люди прагнули бути добрими, дбайливими, чуйними, а не такими, як синьйори квіти.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Чого навчилися на уроці?

Що найбільше сподобалося?

VII. Домашнє завдання

Намалювати ромашку і скласти її опис.

22

Урок 9. Склад. Перенос слів із рядка в рядок по складах

Мета: поглибити знання учнів про склади як частини слова, на які воно ділиться при вимові; розвивати вміння розрізняти в слові кількість складів за кількістю голосних; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

Учні читають описи ромашки.

2.Вправа на повторення

Уважно прочитайте, що написано на дошці. Розділіть написане на 2 групи.

Вітер, ша, Ні, дме, ти, Та, сильний

Що ви віднесли до першої групи? (Вітер, дме, сильний)

Як можна назвати те, що ви віднесли до першої групи? (Слова)

Доведіть, що це слова. (Вони мають зміст.)

Що ви віднесли до другої групи? (ша, Та, ти, Ні)

Як називається те, що ви віднесли до другої групи? (Склад)

Чим відрізняється склад від слова? (Слово щось означає, а склади нічого не означають.)

III.Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку «Склад». Ми будемо ділити дво-трискладові слова на склади, визначати кількість складів у слові.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Пояснення вчителя

Що можна скласти зі складів? (Слова)

З яких складів можна скласти слово. (Тиша)

Запишіть це слово і поділіть на склади. (Ти — ша)

Доповніть інші склади до слів. (Ніна, Таня)

Чому зі складами Ні, Та ви утворили імена? (Склади написані з великої букви — отримали імена.)

Запишіть ці слова і поділіть на склади.

Отже, що таке склад? (Склад — частина слова.)

Учитель може дати пораду, як легше розділити слово на склади.

Уявіть собі, що вам потрібно дуже голосно і повільно прокричати слово, щоб було чутно далеко. Наприклад, вам потрібно назвати ім’я переможця

узмаганні. Як ви тоді вимовите імена: Марина, Саша, Наташа? (Діти вимов-

ляють імена, скандуючи.)

Згадайте, коли люди можуть вимовляти слова по складах.

2.Робота за підручником (с. 15–17)

Вправа 37

Учні додають до частин слів склади так, щоб утворилися слова, визначають, скільки складів і скільки голосних звуків у кожному слові, роблять висновок і перевіряють його, користуючись правилом: «Скільки в слові голосних, стільки і складів».

Дата _______________________

Клас _______________________

23

Пригадайте прислів’я, у якому вживаються слова синиця, журавель. (Краще синиця в жмені, ніж журавель у небі. Журавлі прилетіли — весну принесли. Синиця шкоду робить, а журавель відповідає.)

Дайте загальну назву словам кожного стовпчика.

Вправа 38

Учні читають слова і називають ті, які не можна поділити на склади. Списують спочатку слова, що містять один склад, потім — два і, нарешті, три склади; підкреслюють склади, які позначено однією буквою.

— Поміркуйте, чому слова грак і шпак не можна поділити на склади.

Візьміть до уваги!

У кожному складі обов’язково є голосний звук. Саме він і утворює склад. Слова переносяться з рядка в рядок складами: ли-па, бе-ре-за.

Склад, позначений однією буквою, не залишається в рядку і не перено-

ситься: ака-ція, оси-ка, ірис, орел.

Вправа 39

Учні списують слова, поділяючи їх рисками для переносу.

У яких словах є склади, яких не можна залишити в рядку або перенести?

Визначте слова, у яких звуків більше, ніж букв.

Візьміть до уваги!

Односкладові слова не поділяються для переносу.

Вправа 40 (робота в парах)

Які з поданих слів можна перенести.

Поясніть, чому решта слів не ділиться для переносу.

3.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 10)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Що таке склад? (Склад — частина слова, яка вимовляється одним поштовхом повітря.)

Як дізнатися, скільки в слові складів? (Потрібно знати, скільки в слові голосних звуків. У слові стільки складів, скільки голосних звуків.)

VII. Домашнє завдання

С. 17, вправа 41.

24

Урок 10. Правила перенесення слів зі збігом двох

і кількох приголосних звуків

Мета: вчити учнів застосовувати правило переносу слів зі збігом приголосних (шап-ка, ша-пка); формувати вміння ділити дво-, трискладові слова на склади; виховувати культуру мовлення.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 17, вправа 41)

Назвіть імена, які не вдалося поділити для переносу. Поясніть свою думку.

Наведіть власні приклади таких імен.

2.Гра «Зачаровані слова»

Учитель показує «зачаровані» слова, в кожне з яких вставлений «зайвий» склад. Треба «звільнити» від чар слово, прочитавши його правильно, без зайвого складу.

ЦУПОКОР, ПЕРАЧИВО, ХАДУЛВА, ЦУСУКЕРКИ, ГРУКРИШІ, КАБРИКАО, ПАТУСТИЛА, БУБГРОЛИКИ, ПИНОРІЖКИ, ГОРІБРИХИ.

Усно поділіть утворені слова на склади для переносу.

Які слова викликають у вас труднощі? (Халва, цукерки, пастила, бу-

блики, пиріжки.)

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми вчитимемося ділити для переносу слова зі збігом приголосних, закріплюватимемо вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка на рядок.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 17–18)

Вправа 42

Учні читають і пояснюють, як вони розуміють прочитане, чому осінь нази-

вають золотою.

Списують речення, поділяючи виділені слова (вересень, осені, красне) для переносу.

— Яке слово можна перенести різними способами?

Слово про слово

Красне — гарне, любе, прекрасне.

Візьміть до уваги!

Є багато слів, де приголосні звуки збігаються, наприклад: листки, синичка, гострий. Такі слова можна переносити по-різному:

ли-стки

лис-тки

лист-ки

си-ничка

сини-чка

синич-ка

го-стрий

гос-трий

гост-рий

Не можна переносити так, щоб розривалося сполучення приголосного з голосним (злиття). Наприклад, не можна переносити: син-ичка, літ-ечко. Тут розірвано злиття ни, те.

Дата _______________________

Клас _______________________

25

Вправа 43

Учні слухають загадку і відгадують її; запам’ятовують слова, які закінчуються на звуки [д], [д’]; тренуються у правильному вимовлянні слів зі звуками [д], [д’] в кінці.

Які ще фрукти і ягоди достигають у вересні?

Запишіть їх назви, одне слово поділіть для переносу.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Прочитайте слова. Як можна по-різному перенести ці слова? Запишіть. Пастила, бублики, пиріжки.

Запишіть слова в зошит, відновивши правильний порядок складів.

РО-СО-КА, БА-СО-КА, ШЕ-КО-НЯ, КО-ВА-РО, ЦЕ-ЦУ-НЯ, СЯ-РО-ПО, ЧА-КУР, ЦЯ-ВІВ.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Що таке склад?

Як дізнатися, скільки в слові складів? Наведіть приклади.

Скільки складів може бути в слові? Наведіть приклади.

У слові є приголосні та один голосний. Скільки в слові складів?

У слові 3 приголосних і 3 голосних. На скільки складів можна розділити це слово?

У слові кіт 3 звуки, і в слові няв 3 звуки. Чи однакова кількість складів

уцих словах? Поясніть чому.

Як треба ділити для переносу з рядка на рядок слова зі збігом приголосних? Наведіть приклади.

VII. Домашнє завдання

С. 18, вправа 44.

26

Урок 11. Перенос слів з буквами й та ь

Мета: вчити учнів застосовувати правило переносу слів з буквами й та ь; закріплювати вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка на рядок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до українського слова.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 18, вправа 44)

Прочитайте слова, які можна поділити для переносу різними способами.

Прочитайте слово опадає по складах. Скільки в ньому складів? На скільки частин можна поділити його для переносу?

2.Гра «Утвори стовпчики»

Записати слова в 3 стовпчики: в перший — односкладові, в другій — двоскладові, в третій — трискладові.

Кит, сокира, міст, олівець, автобус, рак, пилка, склянка, голуби, горобець, тигр, кінь, рама, кулі, барабан, сова, стіл, кури, папуга, слон, ластівка.

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми вчитимемося правильно переносити слова з буквами й та ь.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 18–20)

Вправа 45

Учні читають загадку і відгадують її.

Якими різними словами в нашій мові називають відгадку? (Райдуга, ве-

селка)

Усно поділіть для переносу слова веселка, райдуга, тільки.

Букви й та ь під час переносу слів не можна відривати від попередньої букви. Перенось так: ліній-ка або лі-нійка, ляль-ка або ля-лька.

Вправа 46 (робота в парах)

Прочитайте і спишіть слова, поділяючи їх для переносу одним зі спо-

собів.

Перевірте один в одного, чи правильно виконали роботу.

Назвіть слово, яке не можна поділити для переносу. (Їжак)

Вправа 47

Учні читають речення, записують слова — назви птахів у стовпчик. Через риску поділяють їх для переносу різними способами.

— Пригадайте правило, яким довелося скористатися.

Вправа 48

Учні читають текст, розповідають, які ще осінні квіти вони знають. Записують слова — назви осінніх квітів, поділяють слова для переносу.

2.Фізкультхвилинка

Ой, яка вона швиденька, Наша білочка руденька!

Дата _______________________

Клас _______________________

27

Не звірятко — просто диво, Невгамовне, пустотливе. Вгору — вниз — Нема зупинки,

Й ми поскачемо хвилинку. Розімнемо ніжки, спинку. Відпочили гарно всі, Час за парти сісти всім.

V.Узагальнення й систематизація знань

1.Робота над віршем

— Прочитайте вірш уголос. Спишіть його. Поділіть слова (дужечками знизу) на склади.

Бавляться біля нори бобренята і бобри. Бубонить бобер до білки:

Бобреня боїться бджілки!

Складіть звукову модель слова бобер.

2.Гра «Шифрувальники». Робота в парах

— Запишіть слова. Поділіть слова на склади, поставте наголос.

РБЕБО

КАЛБІ

КВВО

МІДЬДЕВ

КАЛДЖІБ

 

— Про яких тварин не згадується у попередньому вірші?

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які правила переносу слів ми сьогодні повторили?

Які слова не можна переносити по складах? Наведіть приклади.

VII. Домашнє завдання

С. 19–20, вправа 49.

28

Урок 12. Голосні звуки [а], [о], [у], [е], [и], [і].

Спостереження за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків

Мета: вчити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків; упізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсутність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 19–20, вправа 49)

— Прочитайте загадки і відгадки.

— Поділіть слова-відгадки для переносу.

— Розкажіть правила переносу слів, якими довелося скористатися.

2.Словникова робота

— Вставте букви, запишіть словникові слова.

Д кт нт з вд нн в вт р к ч т нн

Які букви вставили?

Які звуки вони позначають?

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми повторимо те, що ви знаєте про голосні звуки, будемо впізнавати голосні звуки.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Пояснення вчителя

— Повторимо за таблицею ваші знання про звуки.

 

 

З В У К И

 

Б У К В И

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

вимовляємо і чуємо

 

бачимо, читаємо, пишемо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГОЛОСНІ

 

 

 

ПРИГОЛОСНІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учу я звуки голосні. Чому так весело мені? Бо вчу я звуки голосні.

Їх рівно шість. Я всі назву: А, І та Е, О, И та У.

І. Січовик

Вимовте голосні звуки.

За допомогою чого утворюються голосні звуки?

Як проходить повітря через ротову порожнину під час промовляння голосних звуків?

Голосні звуки — це звуки, які утворюються тільки за допомогою голосу. При вимові голосних звуків повітря вільно виходить через ротову порожнину, не зустрічаючи перешкод.

Дата _______________________

Клас _______________________

29

Голосних звуків у нашій мові 6. Цей знак [ ] — скобочки-коробочки, у яких ховаються звуки.

Голосні звуки: [а], [о], [у], [е], [и], [і].

2. Первинне закріплення

— Послухайте звуки. Чи однаково вони вимовляються?

— Вимовте подані звуки.

— Під час вимови яких звуків повітря проходить вільно через ротову порожнину? Як називаються ці звуки?

[с], [а], [о], [к], [у], [м], [л], [и], [е], [р], [дз], [н], [в].

— Доберіть кілька слів із цими звуками. Що означають ці слова, на які питання відповідають?

3. Робота за підручником (с. 20–21)

Вправа 50

Вимовте різні голосні звуки.

Поміркуйте, чому вони мають таку назву. Порівняйте свої міркування

зправилом на с. 20.

Вправа 51 (робота в групах)

Прочитайте текст.

Розкажіть, що ви бачили, коли спостерігали за хмарами. Вимовте голосні звуки у виділених словах.

Вправа 52

Учні читають вірш, складають звукові моделі слів кораблі, любить.

Назвіть голосні і приголосні звуки у слові любить.

До слова Батьківщина доберіть близькі за значенням слова.

Вправа 53

Учні читають слова, протяжно вимовляючи у кожному з них останній голосний звук, записують букву, якою він позначений.

Назвіть різні голосні звуки, які ви вимовили.

Порахуйте, скільки їх.

А скільки букв ви записали?

Перевірте свої записи за правилом на с. 21.

4.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 12)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Продовжіть речення:

yy Звуки ми... (вимовляємо, чуємо).

yy Букви ми... (бачимо, читаємо, пишемо).

Скільки букв в українській абетці? (33)

Як поділяються всі звуки української абетки? (На голосні і приголосні.)

Скільки голосних звуків в українській мові? (6 звуків.)

Як визначити кількість складів у слові?

VII. Домашнє завдання

С. 21, вправа 54.

30

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]