Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 58. Перевірна робота. Контрольний диктант

Мета: перевірити вміння учнів писати під диктування речення, що містять слова, вимову і правопис яких потрібно запам’ятати, добирати заголовок до тексту, застосовувати правила переносу слів, навички звуко-буквеного аналізу слів; виховувати любов до своєї країни.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми й мети уроку

III. Контроль знань

1 варіант

1.Диктант

Український рушник пройшов крізь віки. Жодне свято не обходилось без рушників.

Рушники бувають вишивані й ткані. Кожен куточок України має свої кольорові гами, своє оздоблення рушників. (26 слів)

2.Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки — раз! На носках стоїть весь клас. Два — присіли, руки вниз, На сусіда подивись.

Раз! — і вгору, Два! — і вниз, На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати, Щоб ногам роботу дати.

Раз — присіли, два — піднялись. Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати, Може вже відпочивати.

3.Граматичне завдання

yy Доберіть і запишіть заголовок до тексту. yy Випишіть трискладове слово.

yy Складіть звукові моделі слів свято, рушник.

2 варіант

1.Диктант

Людина має право завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння. Без рідної мови людина — дикун. Без неї немає нас як народу, немає минулого, немає й майбутнього. Знання рідної мови — священний обов’язок кожного українця. (33 слова)

2.Фізкультхвилинка

3.Граматичне завдання

yy Доберіть і запишіть заголовок до тексту. yy Складіть звукову модель слова коріння.

yy Підкресліть слова, які не можна переносити.

Дата _______________________

Клас _______________________

121

3 варіант

1.Диктант

Яке гарне місто Київ! У ньому багато парків і садів. Вулиці широкі. Будинки високі. Під землею казкові станції метро.

Я люблю милуватися красою цього чудового міста. А ви були в столиці України?

2.Фізкультхвилинка

3.Граматичне завдання

yy Доберіть і запишіть заголовок до тексту. yy Складіть звукову модель слова столиця.

yy Слово Україна поділити на склади для переносу.

IV. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які труднощі виникли у вас під час виконання завдання?

Як ви написали слова Україна, Київ? Чому?

Додаток до уроку 63

1. Інтонування речень (с. 92, вправа 237)

— Прочитайте вголос спочатку запитання, а потім — відповідь.

— Вимовляйте з більшою силою голосу виділені слова.

— Зверніть увагу на правопис слова дятел.

— Спишіть перші два запитання і відповіді на них.

2. Робота за таблицею

ПИТАЛЬНІ РЕЧЕННЯ

Уживаються для того, щоб про щось запитати.

Вимовляються із питальною інтонацією.

3.Робота з дидактичним матеріалом

— Спишіть. Поставте потрібні знаки в кінці речень. Визначте типи речень.

Де це ти порвав штани____

Лазив знов по кавуни____

Кавуни не винні:

Лазив я по дині____

Г. Бойко

4.Самостійна робота

— Прочитайте речення. Складіть запитання за зразком.

Де живе кішка?

Кішка живе в будинку.

...?

Вона ловить мишей.

...?

Собака живе у будці.

...?

Вона охороняє будинок.

— Спишіть перші два запитання і відповіді до них.

122

Урок 59. Контроль та оцінювання знань за темою

«Мова і мовлення. Текст»

Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темою «Мова і мовлення. Текст»; розвивати мислення, уяву учнів; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми й мети уроку

III.Контроль знань

1 варіант

1.Обери правильну відповідь. Усне мовлення має бути:

а) швидким, тихим, зрозумілим; б) правильним, зрозумілим, виразним;

в) голосним, правильним, швидким.

2.Доповни речення.

Людям мова потрібна...

а) для письма; б) для читання;

в) для спілкування.

3.Підкресли звертання.

— Що ти, донечко, шепочеш? І чому це ти не спиш?

— Я, матусю, спати хочу, Але треба вивчить вірш.

4.Встав слова ввічливості.

Оленка та Мар’янка малюють. Оленка сказала:

— Мар’янко, дай, ____, жовту фарбу. Мар’янка дала фарбу й сказала:

— ____.

Оленка відповіла:

— ____.

5.Виконай завдання.

а) Пронумеруй речення так, щоб утворився текст. Підкресли зачин тексту.

Вони дружно почали ліпити хатку.

Навесні повернулися ластівки.

У гніздечку з’явилися ластів’ята.

Вони веселим щебетанням зустрічали сонечко. б) Визнач тип тексту.

Ялинковий шишкар такий яскраво-червоний, немов стигла ягода. У нього

дзьоб міцний. Кінчики його у протилежні боки загнуті. Так і працює з ранку до вечора — шишки трощить.

а) Розповідь; б) міркування; в) опис.

2 варіант

1.Обери правильну відповідь. Писемне мовлення має бути:

а) розбірливим, швидким, охайним;

Дата _______________________

Клас _______________________

123

б) без помилок, розбірливим, повільним; в) каліграфічним, розбірливим, охайним, без помилок.

2.Доповни речення.

Людям мова потрібна...

а) для спілкування; б) для листування; в) для читання.

3.Підкресли звертання.

Мамо, я впав у калюжу.

Як, у нових штанях, сину?

Все сталося так швидко, що я не встиг їх зняти.

4.Встав слова ввічливості.

Мами немає вдома. Прийшла мамина знайома. Тарас зустрів її біля дверей.

____, Тарасику! Мама вдома?

Ні, мама незабаром прийде. Сідайте, ____, ось стілець.

____, Тарасику!

5.Виконай завдання.

а) Пронумеруй речення так, щоб утворився текст. Підкресліть кінцівку тексту.

Раптом із яру вискочив вовк.

Молодий пастух пас овець.

Це трапилось у гірському селі.

Пастух кинувся на вовка і прогнав його.

Він схопив вівцю. б) Визнач тип тексту.

Заєць — гризун великого розміру. У нього довгі ноги, великі вуха, короткий хвіст. Пухнасте хутро влітку сіре, а взимку біле.

а) Опис; б) розповідь;

в) міркування.

IV. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які труднощі виникли у вас під час виконання завдань?

124

Речення

Урок 60. Речення. Основні ознаки речення

Мета: формувати в учнів поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; розвивати вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення; виховувати доброзичливе ставлення до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Аналіз перевірної роботи

III.Повідомлення теми й мети уроку

Сьогодні ми помандруємо казковою країною «Речення», де пригадаємо,

зчого складається речення, навчимося правильно складати і записувати речення. А допомагати нам буде веселий герой. Відгадайте загадку — і дізнаєтесь, хто він.

yy Я — клубочок не простий.

Я— клубочок чарівний.

Ятобі допоможу

Ідорогу покажу. Я від діда утік,

Івід баби утік.

Ти тепер за мною йди І знання собі знайди. (Колобок)

Каліграфічна хвилинка

На кого схожий Колобок? (На сонечко.)

На яку букву починається слово сонечко?

Сьогодні ми повторимо написання букви «ес».

С с со сві ос схо

Запишіть каліграфічно речення.

Сонце світить, та не гріє.

— Коли так кажуть? Поясніть.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Гра «Кращий знавець мови»

Колобок пропонує вам зіграти в гру. Хто першим правильну відповідь дав, той фішку отримав. Хто назбирає більше фішок, той і переможець.

З чого складається текст? (З речень.)

Як відокремлюються речення в усному мовленні? (Паузою)

А в писемному? (Розділовими знаками.)

З чого складається речення? (Зі слів.)

Як пишуться слова в реченні? (Окремо)

З якої букви пишеться перше слово в реченні?

Що ставимо в кінці речення?

Оголошення переможця.

2.Інтонування речень (с. 88, вправа 222)

Прочитайте виразно текст. Кінець кожного речення позначайте зниженням голосу і паузою.

Скільки абзаців у цьому тексті?

Дата _______________________

Клас _______________________

125

Про що розповідається в першому абзаці?

Скільки в ньому речень?

Спишіть друге речення. (Твій обов’язок — добре вчитися.)

Про що розповідається в другому абзаці?

Скільки в ньому речень?

Спишіть перше речення. (У школі тебе навчають учителі.)

3.Словникова робота

Учитель — той, хто вчить, викладає навчальний предмет у школі.

— Складіть речення зі словом учителька і запишіть в зошиті.

4. Створення проблемної ситуації (с. 88, вправа 223)

— Прочитайте кожну групу слів.

— Зіставте ці дві групи слів.

— Яка з них виражає закінчену думку, а яка — ні?

— Отже, що можна сказати про речення? (Речення виражає закінчену думку.)

5. Ознайомлення з правилом (с. 88)

6. Бесіда про допомогу пташкам узимку

Яких птахів можна побачити взимку в місті?

Як ви гадаєте, чи легко пережити пташкам морози взимку?

Як діти і дорослі можуть допомогти пернатим друзям?

7.Фізкультхвилинка

V. Закріплення вивченого матеріалу (див. додаток на с. 96)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Як називається країна, якою ми сьогодні мандрували?

З чого складаються речення?

Що є головною ознакою речення?

Якщо вам було цікаво мандрувати, намалюйте Колобка, який посміха-

ється.

Якщо вам було складно, намалюйте Колобка, який сумує.

VII. Домашнє завдання

С. 89, вправа 226 (1, 3 завдання — усно, 2 завдання — письмово); вивчити правило (с. 88).

126

Урок 61. Поділ тексту на речення. Зв’язок слів у реченні.

Перевірна робота. Контрольне списування тексту «Ліс»

Мета: закріпити знання учнів про речення як складову частину зв’язного мовлення, вміння ділити текст на речення, відокремлювати речення одне від одного, встановлювати зв’язок слів у реченні; формувати орфографічну увагу; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 89, вправа 226)

— Прочитайте речення, які ви записали вдома.

— Зачитайте речення, яке відповідає схемі в підручнику. (Спить ліс. Спо-

рожніло поле.)

2.Гра «Мікрофон»

— Що таке текст?

— З чого складаються речення?

— Як позначається на письмі початок і кінець речення?

— Як пишуться слова в реченні?

— Що виражає речення?

3.Каліграфічна хвилинка

Урок продовжим без зупинки

Зкаліграфічної хвилинки.

Запишіть каліграфічно:

К к ов рою ко ковдрою

Усно складіть речення з цим словом.

III.Повідомлення теми й мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися ділити текст на речення, встановлювати зв’язок слів у реченні.

IV. Мотивація навчальної діяльності 1. Поділ тексту на речення (с. 89, вправа 227)

Прочитайте мовчки.

Установіть межі речення.

Прочитайте вголос, позначаючи кінець кожного речення зниженням голосу і паузою.

Учитель показує малюнок ковдри і малюнок засніженого поля.

Поясніть, чому сніг порівнюють з білою ковдрою.

Спишіть текст.

Перше слово в кожному реченні пишіть з великої букви. У кінці речення ставте крапку.

2.Робота з дидактичним матеріалом. Зв’язок слів у реченні

Весело стрибає білка з гілка на гілка. Весело стрибає білка з гілки на гілку.

— Яку групу слів не можна назвати реченням? Чому?

3.Ознайомлення з правилом (с. 89)

Дата _______________________

Клас _______________________

127

4. Виконання тренувальної вправи 228 (с. 89)

— Прочитайте записи. Яку групу слів не можна назвати реченням? Чому?

— Перебудуйте їх так, щоб вийшло речення. Прочитайте речення.

5. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота з деформованим текстом (с. 90, вправа 229)

— Прочитайте. Як ви гадаєте, про яку пору року йдеться? Які зміни відбулися в природі?

— Зверніть увагу на слова в дужках.

— Скажіть, чи пов’язані вони з іншими словами в реченні?

— Змініть слова в дужках так, щоб утворилися речення. Запишіть текст. Перевірка виконаної вправи.

2. Перевірна робота. Контрольне списування

Ліс

Чудовий ліс узимку. Виблискують пухнасті шапки на столітніх соснах. Ось і сонечко зазирнуло до лісу. Заіскрились шишки на гілках ялинок. Вітерець весело грає з березами та осиками. Білою пухнастою ковдрою вкрилися галявини. Ліс виспівує свою зимову пісню.

Пальчикова гімнастика

3.Робота з дидактичним матеріалом. Робота в групах

Кожна група отримує картку із завданням прочитати слова. Із слів кожного рядка утворити прислів’я. Пояснити його зміст.

До, язик, Києва, доведе.

Під, камінь, лежачий, і, не тече, вода. Бджола, а, мала, та, й, працює.

З, великий, іскри, буває, малої, вогонь. Звітування груп.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Що нового дізналися на уроці? (Слова в реченні зв’язані між собою.)

Що навчилися робити? (Училися ділити текст на речення, встановлювати межі речення.)

Вправа «Незавершене речення»

На сьогоднішньому уроці я удосконалив свої знання про...

На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям було...

На сьогоднішньому уроці я навчився...

На сьогоднішньому уроці мені запам’яталися такі види роботи...

Мені було цікаво, коли...

VII. Домашнє завдання

С. 90, вправа 230, повторити правила (с. 88–89).

128

Урок 62. Розповідні речення. Розділові знаки в кінці

розповідного речення

Мета: дати учням уявлення про розповідне речення; формувати навички інтонування розповідних речень; розвивати мовлення, пам’ять, увагу учнів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 90, вправа 230)

Прочитайте речення, які ви склали зі слів кожного рядка.

Запишіть на дошці звукові моделі слів теплі краї.

2.Робота з деформованим текстом

Красуня зима ходить луками, лісами і полями. Пролетіла вона і над нашим містом. І вам школярам надіслала повідомлення на сніжинках. Але віхола переплутала слова. Розставте слова так, щоб вийшли речення.

Дерева, шати, білі, одягли. Скував, річку, мороз, міцний.

Сніговою, під, ковдрою, звірі, сплять. Перевірка.

Які звірі не впадають у сплячку?

3. Словникова робота

— Відгадайте загадку.

yy Влітку наїдається, а взимку висипається? (Ведмідь)

Скільки складів у цьому слові?

Виконайте його звуко-буквений аналіз.

4. Каліграфічна хвилинка

Вв ве вед мі ідь

Запишіть каліграфічно прислів’я, поясніть його зміст.

У ведмедя десять пісень, і всі про мед.

III.Повідомлення теми й мети уроку

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з розповідними реченнями, з розділовими знаками в кінці таких речень, а також будемо вчитися вимовляти ці речення з правильною інтонацією.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

Настав казковий вечір. Настав казковий вечір!

Прочитайте перше речення. Про що в ньому розповідається?

А щоб дізнатися, який знак ставимо в кінці цього речення, відгадайте загадку.

yy Маленька, менша від мачини, Ні з ким не стану на борню, А при читанні, коли треба,

Й людини мову зупиню. (Крапка)

Д. Білоус

Дата _______________________

Клас _______________________

129

— То що ставимо в кінці розповідного речення?

Висновок. Речення, в якому про щось розповідається або повідомляється, називається розповідним. У кінці розповідного речення ставиться крапка.

Цвітуть сади. Шумлять гаї. Це речення розповідні. Розкажуть щось тобі й мені,

Ікрапку ставимо в кінці.

Прочитайте друге речення. Про що говориться в другому реченні? (На-

став казковий вечір!)

Чим відрізняється друге речення від першого? (Розділовими знаками.)

Що стоїть у кінці другого речення? (Знак оклику.)

Висновок. Якщо розповідне речення вимовляється з особливим почуттям, із захопленням, радістю, то в кінці такого речення ставиться знак оклику.

2. Виконання вправи 231 (с. 90)

— Прочитайте виразно текст.

— Із скількох речень складається перша строфа вірша?

— Про що йдеться в кожному з них?

— Як потрібно читати останнє речення? (З особливим почуттям, із захо-

пленням.)

— Яким словом у другому реченні замінено слово сніжок?

3. Ознайомлення із правилом (с. 90)

Яке речення називається розповідним?

Що ставимо в кінці розповідного речення.

Наведіть приклади власних розповідних речень.

4.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 104)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які речення називаються розповідними?

На які групи розподіляються розповідні речення за інтонацією? Для підбиття підсумку діти обирають одне з речень:

yy Я задоволений, але...

yy Я дізнався...

yy Я не задоволений, тому що...

yy У мене гарний настрій, тому що...

VII. Домашнє завдання

С. 91, вправа 234; вивчити правила (с. 90–91).

130

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]