Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 48 Усне і писемне мовлення.

Перевірна робота. Аудіювання

Мета: дати учням поняття про усне і писемне мовлення; вдосконалювати вміння дотримуватися правил усного і писемного мовлення; перевірити вміння учнів сприймати на слух незнайомий текст і розуміти його з одного прослуховування; виховувати повагу до людей похилого віку, бажання їм допомогти.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 71–72, вправа 191)

Що нового дізналися про козаків? Розкажіть.

Зачитайте слова, які відповідають на питання що робили?. (Ставали,

йшли, розорювали, засівали, будували, займалися, захищали)

Як можна перенести слова означає, вільна?

Як ви розумієте прислів’я: «Козацькому роду нема переводу»?

2.Робота над загадками (див. Додаток на с. 58)

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку

— Ми почали вивчати тему «Мова і мовлення». Яким може бути наше мовлення?

Робота за таблицею

 

 

Мовлення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Усне

 

Писемне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вуста (губи)

 

Пишу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Говоримо і слухаємо

 

Пишемо і читаємо

 

 

 

 

 

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про усне і писемне мовлення, будемо вчитися правил мовного спілкування, а також перевіримо, як ви вмієте сприймати на слух незнайомий текст і розуміти його з одного прослуховування.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Розповідь учителя

— Свої думки люди найчастіше передавали одне одному в усній формі, тобто за допомогою органів мовлення, бо за їх допомогою ми вимовляємо звуки, слова, речення. Казки, легенди, народні прикмети прийшли до нас з давнини, бо люди передавали їх із вуст у вуста (давні назви губ). Так виникло усне мовлення. Пізніше люди почали записувати свої думки або читати думки інших людей. Так виникло писемне мовлення.

2. Робота за підручником (с. 72–74)

Вправа 192

1) Бесіда за малюнком.

— Яка пора року зображена? Де заховалися лісові тварини?

Дата _______________________

Клас _______________________

101

Хто з цих звірят на зиму засинає, а хто одягає теплу шубку?

Якого кольору шубка в зайчика взимку? Чому?

2)Усне складання речення про одну з тварин.

3)Відповідність звукової моделі слову.

Назви яких тварин позначено звуковими моделями?

Яким мовленням усним чи письмовим ви користувалися під час виконання вправи?

Ознайомлення з вимогами до усного мовлення (с. 73)

— Яким повинне бути усне мовлення? (Чітким, виразним, зрозумілим)

Вибіркове списування (вправа 193)

Прочитайте текст уголос. Про яку пору року йдеться?

Спишіть речення, яке відповідає поданій схемі. (З дерев повільно опа-

дали різнокольорові листочки.)

Поділіть для переносу слово повільно.

Ознайомлення з вимогами до писемного мовлення (с. 73)

— Яким повинне бути писемне мовлення? (Каліграфічним, розбірливим,

охайним, без помилок.)

3.Фізкультхвилинка

V. Закріплення вивченого матеріалу

1.Робота над образними висловами (с. 73–74, вправа 194)

Як ви розумієте вислів підійти навшпиньках? Хто бажає показати, як це робиться?

Прочитайте два тексти. Порівняйте їх.

У якому тексті про вечір говориться образно? (У другому.)

Поясніть, як ви розумієте виділений вислів?

До слова незабаром доберіть слово, близьке за значенням. (Скоро)

2.Самостійна робота (с. 74, вправа 195)

Перевірка виконаної роботи.

— Прочитайте утворені словосполучення.

— Як ви читали записані словосполучення? (Виразно)

— На який склад падає наголос у цьому слові?

3.Аудіювання (див. Додаток на с. 64)

4.Розвиток зв’язного мовлення. Казка «Курочка Ряба» (с. 74, вправа 196)

Бесіда за малюнком

Розгляньте малюнок і скажіть, до якої він казки?

Пригадайте, чому плакали дід та баба. Розкажіть коротко.

Підпишіть малюнок словами з казки.

Що кудкудаче курочка? Запишіть.

Усно поділіть на склади слово яєчко. Що ви помітили? (Букви «я», «є» утворюють склад.)

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Які види мовлення ви запам’ятали?

Чим усне мовлення відрізняється від писемного?

VII. Домашнє завдання

С. 74, вправа 197.

102

Урок 49. Урок розвитку зв’язного мовлення.

Складання 2–3 речень на задані теми

Мета: навчати учнів складати 2–3 речення на задані теми; розвивати вміння визначати послідовність і зв’язність речень у тексті, встановлювати смислову залежність між реченнями; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Вибіркове списування

Йшов Мишко по лісу. Біля дуба. Він знайшов гриб. Мишко був радий. Гриб великий. Хлопчик відніс гриб додому.

(Йшов Мишко по лісу. Він знайшов гриб. Мишко був радий. Хлопчик відніс гриб додому.)

2. Робота над деформованим текстом

— Спишіть і позначте межі речень.

Була сильна спека поле і ліс чекали дощу насунулася темна хмара гримнув грім застукали великі краплі дощу.

(Була сильна спека. Поле і ліс чекали дощу. Насунулася темна хмара. Гримнув грім. Застукали великі краплі дощу.)

III.Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні ми будемо вчитися складати речення на задані теми.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Самодиктант

Складіть зі слів речення і запишіть його, диктуючи собі по складах. Навесні, в, купаються, горобці, калюжах.

(Навесні горобці купаються в калюжах.)

Складіть ще одне речення про горобця, щоб вийшов текст. Запишіть

його.

2.Робота в групах

— Прочитайте початок казки.

У казковому місті жив ляльковий майстер. Він виготовляв чудові іграшки. Одного разу до майстра прийшов...

Придумайте продовження казки.

Складіть текст з 3–4 речень на тему «Дятел — корисна птиця». Почніть текст реченням: Не дарма дятла лісовим доктором називають!

3.Фізкультхвилинка

4.Самостійна робота

Прочитайте і порівняйте два заголовки: «Наш клас», «Наш клас дружний».

Однакові вони чи відрізняються один від одного? Поясніть.

Складіть текст, використовуючи один із заголовків. Напишіть 2–3 речення.

Перевірка роботи. (Враховується зміст і граматична правильність побудови речень.)

Двоє-троє учнів читають речення, решта — аналізують їх.

Дата _______________________

Клас _______________________

103

5.Робота в парах. Гра «Коректор»

Учні обмінюються зошитами, читають роботи, дають поради одне одному.

V.Підбиття підсумків. Рефлексія

Чого ви навчилися на уроці?

Яке речення вам сподобалося найбільше?

VI. Домашнє завдання

Скласти 2–3 речення про зайчика.

Додаток до уроку 62

1. Ознайомлення з окличними реченнями. Виконання тренувальної вправа 232 (с. 90)

Розкажіть, про що говориться в другій строфі вірша Олеся Лупія (впра-

ва 231).

Скільки речень у цій строфі?

Який розділовий знак стоїть у кінці кожного речення?

З якою інтонацією треба читати речення другої строфи.

Аналіз правила (с. 91)

Спишіть останнє речення вірша.

Яким словом можна замінити вираз рідна земля? (Батьківщина,

Україна, Вітчизна)

2.Гра «Знайди “зайве” слово»

Морква, картопля, огірок, яблуко, буряк, помідор.

Яке слово «зайве»? Чому?

Чи можна назвати цю групу слів реченням? Чому?

Об’єднайте ці слова так, щоб утворилося речення. Запишіть його. (Морква, картопля, огірок, буряк, помідор — це овочі.)

3.Виконання вправи 233 (с. 91)

— Прочитайте виразно вірш.

— Що таке Карпати? Хто відпочивав у Карпатах?

— Як ви гадаєте, чому Карпати називають легенями України?

— Поясніть розділові знаки в кінці речень.

— Спишіть вірш, дотримуючись розділових знаків.

— Яким виразом можна замінити слово тихо? (Ні звуку не чуть.)

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова сяє.

4.Розвиток мовлення

Учитель пропонує учням розглянути картину зимового пейзажу.

— Складіть і запишіть два розповідні речення про природу взимку.

104

Урок 50. Сила голосу і швидкість мовлення.

Практичне ознайомлення зі словами звертаннями

Мета: дати учням уявлення про залежність сили голосу і швидкості мовлення від мовленнєвої ситуації; розвивати вміння користуватися у своєму мовленні словамизвертаннями; володіти у процесі читання монологічних і діалогічних текстів силою голосу і темпом мовлення, наближеним до природного говоріння і спілкування; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 74, вправа 197)

Назвіть пропущені букви в словах слон, лисиця, ведмідь.

Усно опишіть лисицю.

Прочитайте записані слова за алфавітом. (Виразно, ганок, дитина, за-

вдання, олень, читання, шофер)

2.Гра «Знавці мови»

Клас об’єднується у групи. Кожна група отримує запитання. Після обговорення група дає відповіді на запитання. Виграє та група, яка дасть більшу кількість правильних відповідей.

Картка 1

Яке мовлення — усне чи писемне — з’явилося раніше? (Усне)

Що спонукало людей до створення мови? (Бажання розуміти одне одного.)

Картка 2

Якими знаками ми користуємося, щоб записувати слова? (Буквами)

А для чого нам потрібна мова?

Картка 3

Які мови є спорідненими до української мови?

Як потрібно ставитися до своєї мови?

Картка 4

Хто володіє усним мовленням? (Той, хто вміє говорити, хто знає мову.)

Яке значення для людини має писемне мовлення?

III. Повідомлення теми, мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розв’язування проблемної ситуації «Від чого залежить сила нашого голосу?»

Слухання колискової пісні «Котику сіренький» (діти підспівують).

Як ви співали колискову пісню? Чому?

А як ви будете розмовляти в музеї, в церкві? Обґрунтуйте свої відповіді.

Чи завжди ви говорите тихо?

Інколи вам хочеться покричати. Де ви можете це зробити? (На ста-

діоні.)

Отже, ми розв’язали проблему. Сила голосу залежить від мовленнєвої ситуації.

Дата _______________________

Клас _______________________

105

2.Робота за підручником (с. 74–76)

Вправа 199

— Розгляньте малюнки. Де знаходяться діти на першому малюнку? (У бі-

бліотеці.)

Словникова робота

Бібліотека — установа, де збираються книги, журнали, газети для громадського користування.

Як можна спілкуватися у бібліотеці? (Пошепки)

Складіть і запишіть речення про те, що зображено на першому ма-

люнку. (Петрик і Мар’янка у бібліотеці. Петрик пошепки звертається до Мар’янки.)

Що зображено на другому малюнку?

А як потрібно відповідати на уроці? (На уроці потрібно відповідати зви-

чайним голосом.)

Вправа 198

Гра «Хто швидше?»

Прочитайте скоромовку в різному темпі.

Який звук найчастіше повторюється в скоромовці? ([з])

Які різні приголосні звуки вимовляємо у словах заліз і злізь?

Побудуйте звукові моделі перших двох слів і порівняйте їх.

Так ми говоримо!

— Поясніть, коли так говорять: «Строчить, як з кулемета», «Треба тягти за язик»?

3.Фізкультхвилинка

V. Закріплення вивченого матеріалу (див. додаток на с. 60)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Від чого залежить сила голосу і швидкість мовлення?

Як треба розмовляти в автобусі, на стадіоні?

За допомогою яких знаків на письмі виділяються слова-звертання?

Гра «Упіймай помилку»

— Виправте помилки.

Дмитрик (у) прочитай, будь ласка, вірш.

Олена (о) Михайлівна (о), дозвольте зайти до класу. Україна (о)! Ти моя молитва...

VII. Домашнє завдання

С. 76, вправа 201.

Удома ви спробуєте уявити себе вчителем.

Спробуйте продиктувати диктант своїм рідним. Перевірте їх помилки за підручником.

Поміняйтеся ролями. Попросіть когось із рідних, щоб вам продиктували цей текст.

106

Урок 51. Слова ввічливості

Мета: навчати школярів уживати слова та вислови ввічливості в різних мовленнєвих ситуаціях; формувати культуру мовлення; виховувати загальну культуру.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Перевірка домашнього завдання (с. 76, вправа 201)

Прочитайте записані речення.

Як називається столиця України?

Яка головна вулиця міста?

Що ви знаєте про Київ?

Назвіть кількість букв, звуків у цьому слові.

Що ви помітили? (Букв — 4, а звуків — 5.)

Чому звуків більше, ніж букв?

III. Актуалізація опорних знань

1.Списування

— Запишіть речення. Підкресліть у них слова-звертання.

Україно! Край милий, край золотавий.

Вчіться, діти! Мудра книжка скаже вам чогось багато.

2.Словникова робота

Яким словом можна замінити слово Україна? (Батьківщина)

Що таке Батьківщина?

Знаєш ти, що таке Батьківщина? Батьківщина — це ліс осінній, Це домівка твоя і школа,

Ігаряче сонячне коло. Батьківщина — це труд і свято, Батьківщина — це мама і тато, Це твої найщиріші друзі

Ібджола у веснянім лузі. Батьківщина — це рідна мова, Це дотримане чесне слово.

А. Костецький

3. Каліграфічна хвилинка

Бб ба об бу уб бе

— Доповніть речення.

Я люблю свою...

IV. Мотивація навчальної діяльності

Усі слова в українській мові цікаві, потрібні. Та є серед них «чарівні» — ті, які мають магічну силу.

Хто здогадався, що це за слова?

Скажіть, будь ласка, а якими словами вітаються один з одним українці?

Запис на дошці висловлювань учнів

Добрий день! Добрий вечір! Добрий ранок! Доброго здоров’я! Здоровенькі були! Здрастуйте! Привіт!

Як називаються такі слова? (Ввічливі)

Дата _______________________

Клас _______________________

107

V.Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися вживати слова ввічливості в різних мовленнєвих ситуаціях.

VI. Вивчення нового матеріалу 1. Робота за підручником (с. 76–77)

Вправа 202

Прочитайте текст.

Про який давній звичай українського народу розповів письменник?

Які слова, близькі за значенням, можна дібрати до слова чудесний? (Чу-

довий, розкішний, прекрасний, незрівнянний)

Спишіть останнє речення.

Як ви розумієте вислів знаменує собою? (Означає, являє)

Поділіть виділені слова на склади для переносу.

Вправа 203 (робота в групах)

Прочитайте подані слова. Запам’ятайте їх.

Повчіться вимовляти їх, звертаючись до рідних, учителів, друзів.

Запишіть ці слова в зошити.

1-ша група записує слова привітання.

2-га група записує слова прощання.

3-тя група записує слова прохання.

Цікаво знати. Запам’ятай!

Треба говорити: «Дякую вам», а не «Дякую вас», «Пробачте мені», а не «Пробачте мене».

2.Фізкультхвилинка

VII. Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу (див. додаток на с. 80)

VIII. Підбиття підсумків. Рефлексія

Про які нові слова ви почули сьогодні на уроці?

Які ввічливі слова ви запам’ятали?

Як почуває себе людина, до якої звертаються ввічливо?

Гра «Закінчи речення»

— Ми вже знаємо правила письма, правила поведінки у школі, а сьогодні пригадаємо правила мовного спілкування, які повинна знати кожна культурна людина.

Коли говориш — не... (горлань). Слів поганих — не... (вживай). На всі боки — не... (крутись).

У вічі співрозмовнику... (дивись). Говори спокійно, чемно, Спілкуватись тоді буде дуже ...(приємно).

IX. Домашнє завдання

С. 77, вправа 204.

108

Текст

Урок 52. Поняття про текст.

Розрізнення групи окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту тексту

Мета: ознайомити учнів з поняттям «текст», навчати розрізняти окремі речення і текст; розвивати вміння добирати заголовки до тексту відповідно до його змісту; виховувати спостережливість, бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Перевірка домашнього завдання (с. 77, вправа 204)

Що ви можете сказати про хлопчика?

Прочитайте речення зі звертанням.

Які слова ввічливості ви підкреслили?

III. Актуалізація опорних знань

Що таке мова? (Все те, про що ми говоримо, читаємо, пишемо.)

Для чого нам потрібна мова? (Щоб спілкуватися.)

Яким буває мовлення? (Усним і писемним.)

Гра «Яке це мовлення?»

Хлопчики піднімають руку, якщо почують про усне мовлення. Дівчатка піднімають руку, якщо почують про писемне мовлення.

yy Двоє учнів розмовляють. yy Учитель пише на дошці.

yy Бабуся розмовляє по телефону. yy Тато читає газету.

yy Діти пишуть у зошитах.

IV. Повідомлення теми й мети уроку

— Наша мова складається з речень. Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що саме утворюють декілька речень, але спочатку проведемо хвилинку каліграфії.

V.Каліграфічна хвилинка

— Напишіть каліграфічно.

У у Ук укр їн

VI. Словникова робота

Загадка

yy У світі одна — наша мати вона. (Україна)

Україна — це край, в якому ми живемо. З якої букви будемо писати назву нашого краю?

Запишіть речення, вписуючи пропущені слова: українці, Україна, укра-

їнський.

___ — одна з найбільших країн Європи. Основне населення держави — ___

Державна мова — ___

Дата _______________________

Клас _______________________

109

VII. Вивчення нового матеріалу

1.Робота з дидактичним матеріалом

Бджола — це комаха.

До нас у вікно залетіла муха. Мурахи — лісові мешканці.

Різнобарвний метелик сів на квітку.

Мурашки — лісові санітари.

Вони поїдають шкідливих гусениць і тлю. Мурашник — це їх місто.

Зруйнувати мурашник — загине мурашина сім’я.

Скільки речень у 1-му стовпчику? (4)

Про кого йдеться в кожному реченні? (Про бджолу, муху, мурах, мете-

лика.)

Скільки малюнків можна намалювати? (4)

Чи можна дібрати заголовок до цих речень?

Прочитайте, що написано в другому стовпчику.

Скільки тут речень? (4)

Про кого йдеться в кожному реченні? (Про мурашок.)

Скільки малюнків можна намалювати? (1)

Чи можна дібрати заголовок до всіх цих речень?

Висновок. Порівняйте записи. Чим вони схожі? (Вони про комах.)

— Чим вони відрізняються? (У першому стовпчику — про різних комах, це різні речення. А в другому — всі про мурашок. Речення зв’язані за змістом.)

2. Робота за підручником (с. 79)

Вправа 205

Прочитайте написане ліворуч і праворуч.

Де речення зв’язані між собою, а де — ні?

Доведіть свою думку.

Який заголовок написано ліворуч?

Чи можна до написаного праворуч дібрати заголовок? Чому?

Ознайомлення з правилом (с. 79)

Що утворює текст?

Як розміщені речення у тексті?

Що можна дібрати до тексту?

Робота з деформованим текстом (вправа 206)

Змініть порядок речень так, щоб можна було прочитати текст.

Запишіть його в зошит.

3.Фізкультхвилинка

VIII. Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу (див. додаток на с. 84)

IX. Підбиття підсумків. Рефлексія

З чого складається текст?

Що можна дібрати до тексту?

Як зв’язані між собою речення в тексті?

Що вам найбільше сподобалося на уроці?

Що для вас було складним?

X.Домашнє завдання

С. 80–81, вправа 209, вивчити правило (с. 79).

110

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]