Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 63. Питальні речення. Розділові знаки

в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях

Мета: дати учням уявлення про питальні речення; формувати навички інтонування питальних речень; розвивати усне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до книги.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 91, вправа 234)

— Прочитайте текст з утворених речень.

— Розкажіть, що ви дізналися про іній.

2.Гра «Слова загубились»

— Доповніть речення словами з довідки. Запишіть їх.

Прийшла зима. Випало ... снігу. Діти надумали ... гірку. Вони взялися ...

до роботи.

Гірка ... на славу. Як весело взимку! (Багато, зробити, дружно, вийшла)

Скільки речень ви записали?

Доведіть, що це речення.

Прочитайте розповідні неокличні речення.

Прочитайте розповідні окличні речення.

Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного неокличного речення?

Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного окличного речення?

III.Мотивація навчальної діяльності

1.Робота над загадкою

yy Не кущ, а з листочками.

Не сорочка, а зшита. (Книга)

— Складіть речення зі словом книга.

2.Каліграфічна хвилинка

Бб біб л от ек ка

— Яке слово можна утворити?

3.Гра «Роз’єднай слова»

Утворіть речення і запишіть його.

Дітипідклеїликнигиушкільнійбібліотеці.

Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією?

IV. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми будемо вивчати питальні речення, навчимося правильно інтонувати їх.

Дата _______________________

Клас _______________________

131

V.Вивчення нового матеріалу

1.Виконання вправи 235 (с. 91–92)

1) Робота за малюнком.

Розгляньте малюнок у підручнику на с. 92.

Кого зображено на малюнку?

Що роблять діти в бібліотеці?

Хто видає школярам книги?

Як потрібно ставитись до книги? Чому?

2)Читання в особах розмови бібліотекаря з читачем.

— Спробуйте продовжити цей діалог.

3)Вибіркове читання речень.

Прочитайте речення, в яких про щось запитується.

Як ви вважаєте, як такі речення можна назвати? (Питальними)

Який знак стоїть у кінці таких речень?

Загадка

yy Він після речення, цитати Вмостився схожий на гачок, Всіх нас примушує питати,

А сам ні пари з вуст — мовчок! (Знак питання)

Висновок. Речення, в якому про щось запитується, називається питальним. У кінці питального речення ставиться знак питання.

— Випишіть питальні речення.

2.Ознайомлення з правилом (с. 92)

Яке речення називається питальним?

Що ставимо в кінці питального речення?

3.Фізкультхвилинка

4.Виконання вправи 236 (с. 92)

Робота в парах

— Запитайте одне одного про те, що вас цікавить, і дайте одне одному відповідь.

5.Цікаво знати!

У розмові двох осіб речення-запитання і речення-відповіді називаються ре-

пліками.

VI. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 122)

VII. Підбиття підсумків. Рефлексія

З якими новими реченнями ви ознайомилися на сьогоднішньому уроці? (Питальними)

Чому ці речення називаються питальними? (Бо в них про когось чи про щось запитується.)

Що ставимо в кінці питальних речень? (Знак питання.)

VIII. Домашнє завдання

С. 93, вправа 238; вивчити правило (с. 92).

132

Урок 64. Інтонаційне виділення в реченнях слів,

найважливіших для висловлення думки

Мета: закріплювати знання учнів про типи речень за метою висловлювання; вчити інтонаційно виділяти в реченнях слова, найважливіші для висловлення думки; розвивати вміння узагальнювати, порівнювати; виховувати бажання допомагати пернатим друзям.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 93, вправа 238)

— Прочитайте записане речення.

Робота в парі

Один учень ставить запитання із вправи 238, а інший — відповідає.

2.Робота над загадкою

yy Хитра я і довгохвоста. На курей я вельми ласа —

В них таке смачненьке м’ясо...

Вовку — братку я сестриця,

Азовуть мене... (лисиця).

3.Гра «Знаки загубилися»

— Лисичка бігла, хвостиком махнула, знаки в реченнях зачепила. Відно-

віть текст, розставте розділові знаки. Запишіть текст у зошити.

Ми ходили до зимового лісу... Дерева і кущі виблискують на сонці від

морозу...

Хто ж це їх пофарбував... Та це ж чарівниця — зима...

Прочитайте розповідні неокличні речення.

Прочитайте питальне речення.

Прочитайте розповідне окличне речення.

4.Гра «Мікрофон»

Що виражає речення?

Які речення називаються розповідними?

На які групи за інтонацією діляться розповідні речення?

Які речення називаються питальними?

Який знак ставиться в кінці питального речення?

III.Повідомлення теми й мети уроку

Сьогодні ми продовжимо працювати над розповідними і питальними реченнями. Вчитимемося виділяти в реченні слова, які є найважливішими для вираження думки.

IV. Закріплення вивченого матеріалу 1. Виконання вправи 239 (с. 93)

Прочитайте виразно вірш.

Кого побачила автор біля годівниці?

Що її здивувало у поведінці горобчика?

Прочитайте питальні речення. Виділене слово вимовляйте з більшою силою голосу.

Дата _______________________

Клас _______________________

133

Дайте повні відповіді на запитання.

Запишіть їх у зошити.

Висновок. Коли ми запитуємо, то підвищуємо голос на тому слові, яке показує, про що запитуємо.

— Як ви допомагаєте пташкам узимку?

2.Творче завдання

— Прочитайте текст. Поставте запитання до виділених слів, використовуючи слова-«чомучки»: Хто? Де? Хто? Які?

Один учень запитує, інший відповідає, і навпаки.

Славко захворів. Він лежить у лікарні. Петрик і Наталка допомагають йому вчити уроки. Гарні друзі у Славка!

— Запишіть питальні речення.

3. Фізкультхвилинка

4. Робота над скоромовкою

— Прочитайте скоромовки спочатку повільно, а потім — швидко (с. 93,

вправа 240).

— Яке слово в скоромовці однаково читається зліва направо і справа наліво?

— Які інші слова, що так само читаються, ви знаєте? (Алла, Пилип, око,

корок, піп, тут, зараз)

5. Інтонування питальних речень. Учись виразно читати! (с. 93–94, вправа 241)

Прочитайте питальне речення так, щоб одержати відповідь, подану

вдужках.

Учора малята проводили ранок казок? (Так, проводили.) Учора малята проводили ранок казок? (Так, учора.)

Учора малята проводили ранок казок? (Так, ранок казок.)

Учора малята проводили ранок казок? (Так, малята.)

Спишіть питальне речення.

Запишіть одну з відповідей, яка вам найбільше сподобалася.

6.Гра «Зачаровані слова»

 

А

в

т

о

м

о

б

і

л

ь

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

345

9634

1345

78910

58910

315

 

289

23451

V.Підбиття підсумків. Рефлексія

Які речення називаються питальними?

Що ставимо в кінці питального речення?

Чим відрізняється питальне речення від розповідного?

Який вид роботи вам найбільше сподобався на уроці?

VI. Домашнє завдання

С. 94, вправа 242.

Прочитайте завдання до вправи.

Чи зможете ви дібрати до кожного речення розділовий знак?

Удома запишіть їх у зошити.

134

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]