Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 3. Звуки і букви

Мета: закріплювати знання учнів про звуки і букви; повторити, чим звуки відрізняються від букв; розвивати мову, мислення; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 7, вправа 11)

Прочитайте слова, які відрізняються від слова рік першою буквою. (Вік,

сік, бік, лік, пік, тік)

Поясніть, що означає кожне з утворених слів.

Наведіть власні приклади слів, що розрізняються тільки одним звуком.

2.Робота над загадкою

yy Часом чорні криві, від народження німі.

Астануть у ряд,— враз заговорять. (Букви)

Які бувають букви?

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми повторимо, як позначаються звуки мовлення на письмі.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 7–9)

Вправа 12

Учні читають і відгадують загадку про букви і звуки.

Чим звуки відрізняються від букв?

Буква ь окремого звука не позначає.

Слово про слово

Буква — письмовий знак, що позначає один звук або сполучення двох звуків.

Вправа 13

Учні читають вірш Н. Становської «Звуки і букви».

Що сказано у вірші про звуки? про букви?

Поясніть, чим відрізняються звуки від букв.

Спишіть три останні рядки вірша.

Запам’ятайте!

Звуки ми чуємо і вимовляємо. Букви ми бачимо, читаємо і пишемо.

Вправа 14

Учні переставляють рядки так, щоб можна було прочитати вірш.

Це місто алфавітом звуть. Усі тут літери живуть. Щасливо й дружно, як сім’я, Їх 33 — від А до Я.

— Як по-іншому можна назвати алфавіт?

Учитель звертає увагу учнів на те, що слово алфавіт має подвійний на-

голос (на другому і третьому складі).

Дата _______________________

Клас _______________________

11

Слово про слово

Абетка (алфавіт) — сукупність літер, прийнятих у писемності якої-небудь мови і розміщених у певному порядку.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Чи є однакові звуки у парах слів лось — ліс, джміль — джем, чашка — лящ, гай — як, їда — сій, лак — ляк, мій — їм? Якщо є, то які саме?

Назвіть слова, в яких останній звук позначається двома буквами. (Сіль,

день, пень...)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Назвіть алфавіти, які складаються з шести літер. (Азбука, абетка)

VII. Домашнє завдання

С. 9, вправа 15.

Додаток до уроку 12

1.Вимовляй правильно!

— Прочитайте скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.

yy Наша Міла рук не мила, За сніданок вранці сіла. Загукали дітки хором:

З милом рук не мити — сором!

Та не бійся, мила Міло, Тільки руки вимий з милом.

yy Заіскрились в лузі роси. Заспівали в росах коси, і синочкові не спиться, коли в тата косовиця.

Л. Куліш-Зіньків

2.Робота в парах

Випишіть зі скоромовок по п’ять слів у два стовпчики: в перший — двоскладові слова, а в другий — трискладові.

Зробіть висновок, доповнивши речення.

У слові стільки складів, ...

3.Гра «Добери слово»

— До кожного з поданих слів доберіть такі, що відрізняються лише голосним звуком.

Зразок. Слава — слива.

Булка — ... (білка) дим — ... (дім) крук — ... (крик) бак — ... (бік) сила — ...(сіла)

нірка — ... (нирка) лис — ... (ліс) лук — ... (лак) лад — ... (лід) мир — ...(мур)

— Запишіть слова, підкресліть букви, якими розрізняються ці слова. До слова дим доберіть спільнокореневі слова — назву ознаки та назву дії.

12

Урок 4. Українська абетка.

Рукописні букви української абетки

Мета: закріплювати знання учнів про українську абетку, назви літер за абеткою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів, спостережливість; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв українського алфавіту; виховувати інтерес до навчання.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 9, вправа 15)

— Дайте правильну відповідь на запитання вчительки.

2.Хвилинка каліграфії

Аа ай аб ат ал ам ан ва ка ау Абетка азбука алфавіт і алфавіт Ми вивчаємо українську абетку.

3.Робота над загадкою

yy Коли хочеш ти читати, То мене повинен знати! А коли мене не знаєш,

То нічого не вгадаєш. (Абетка)

Які ви знаєте близькі за значенням слова до слова абетка? (Азбука, ал-

фавіт)

Що означають ці слова? (Сталий порядок розташування всіх літер певної мови.)

Назвіть послідовно звуки у слові українську.

Чим позначаються звуки мовлення на письмі?

Чим букви відрізняються від звуків?

Чого в українській мові більше: букв чи звуків?

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з українською абеткою.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Повідомлення вчителя

— Слово алфавіт походить від назв перших двох букв грецького алфа-

віту — альфа і бета, або віта.

Слово азбука утворилося від складання староросійських назв букв аз і буки, якими починався алфавіт, а слово абетка — від сучасних назв цих букв

(«а» і «бе»).

Учні читають українську абетку або розказують її напам’ять.

2. Первинне закріплення

Абеткова пісенька

 

Абеткову пісеньку

А, Бе, Ве —

Весело співать.

Коник у траві живе,

Абеткову пісеньку

Ге, Ґе, Де, Е —

Треба добре знать.

Мама донечку веде,

Дата _______________________

Клас _______________________

13

Є, Же, Зе — По стежині жук повзе, И, І, І і И —

Гріється на сонці змій, Ка, еЛ, еМ — Лисенятко під кущем, еН, О, Пе — Песик носиком сопе, еР, еС, Те —

В полі житечко росте,

У, еФ, Ха — Я сміюся — ха-ха-ха! Це, Ча, Ша —

Кіт в дорогу вируша, Ща, Ю, Я — Гарна пісенька моя, Знак м’який Ь —

Помічник він мовчазний, Не мовчи, А абеточку учи.

Назвіть букви української абетки, назви яких закінчуються на [а]. (а, к,

х, ш, щ)

Яка буква в українській абетці стоїть п’ятою?

а) ґ; б) г; в) д; г) е.

3.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота за підручником (с. 9–10)

Вправа 16

Пригадайте українську абетку (алфавіт).

Згадайте малі букви — друковані й рукописні. Прочитайте їх напівго-

лосно.

Яка буква не позначає окремого звука?

Прочитайте, як ще називають букву й.

Назвіть букви, назви яких закінчуються на е (наприклад, «бе», «ве»...).

Пограйте у гру «Звуки і букви». Один учень чітко вимовляє будь-який звук або звуки, а інший — називає відповідну букву. Наприклад: [ґ] — «ґе»; [н], [н’] — «ен»; [о] — «о».

Вправа 17

Учні називають рукописні букви і записують їх за зразком, усно добирають слова, у яких треба писати ці букви.

— Запишіть три слова (на вибір). Послідовно назвіть усі букви в цих словах.

Вправа 18

Учні порівнюють слова рак і мак, називають, якими звуками вони різняться, складають два речення з цими словами.

Вправа 19

Учні знаходять у лівому і правому стовпчиках слова, які різняться одним звуком, записують слова за зразком і підкреслюють у них різні букви.

— Назвіть звуки і букви у слові ґанок.

Ґанок — трохи піднятий над землею майданчик перед дверима будівлі, може мати навіс або дах з наметом, сходи, огородження.

2.Гра «Додай букву»

— Додайте на початку або в кінці слова букву, щоб утворилося нове слово. (Луг, коса, рак, риба, мак, оса)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

 

— У якому зі слів кількість букв і звуків однакова?

 

а) Джміль;

б) лось;

в) заєць;

г) їжак.

VII. Домашнє завдання

С. 10, вправа 20.

14

Урок 5. Великі букви української абетки

Мета: закріплювати знання української абетки, навички каліграфічного письма великих букв українського алфавіту; вдосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 10, вправа 20)

Учні читають речення зі словом вересень; пояснюють, чому в цьому слові звуків менше, ніж букв.

Що ви знаєте про звуки?

Чим вони позначаються на письмі?

2.Гра «Плутанина»

— Утворіть нові слова, використовуючи числове значення літер.

1

4

3

2

 

3

2

1

4

 

3

2

 

4

1

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

К

І

Н

О

 

Т

І

Л

О

 

Р

У

Ч

К

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(коні)

 

 

 

(літо)

 

 

 

 

(курча)

 

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми закріплюватимемо навички каліграфічного письма великих букв української абетки.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 11–12)

Вправа 21

Учні читають великі букви українського алфавіту, списують їх, підкреслюють ті, які писати було найважче.

Прочитайте слова в рамці.

Поміркуйте, чому вони об’єднані. (Слово «буква» і слово «літера» нази-

вають письмовий знак, що позначає звук або сполучення звуків мови.)

Наведіть приклади звуків і відповідних букв, літер.

Вправа 22

Учні добирають букви, якими починаються імена хлопчиків і дівчаток. Записують спочатку імена дівчаток, а потім — хлопчиків. Усно складають речення з двома іменами (на вибір).

Вправа 23

Учні читають речення, розповідають, що вони знають про Київ.

Розгляньте фотографію на с. 11. Що на ній зображено?

Вимовте звуки і назвіть букви у словах Київ, Україна.

Поясніть, чому в них звуків більше, ніж букв.

Вправа 24

Пригадайте назви трьох сусідніх країн України. (Росія, Білорусь,

Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова)

Запишіть їх в абетковій послідовності.

Дата _______________________

Клас _______________________

15

Учні розповідають, що вони знають про ці країни, за таким планом:

1)Які міста є столицями цих країн? (Росія — Москва, Білорусь — Мінськ,

Польща — Варшава, Словаччина — Братислава, Угорщина — Будапешт, Румунія — Бухарест, Молдова — Кишинів)

2)Якою мовою розмовляють там громадяни? (Росія — російська, Білорусь — білоруська, Польща — польська, Словаччина — словацька, Угорщина — угорська, Румунія — румунська, Молдова — молдавська)

3)Які слова ви знаєте з цих мов?

2. Фізкультхвилинка

Руки в сторони та вгору,— На носочках піднялись. Підняли голівку вгору Й на долоньки подивись. Руки в сторони розводим, Опускаєм плавно вниз. Присідати ми почнем, Добре ноги розімнем.

Раз присіли — руки прямо. Встали. Знову все так само. Вправу дружно почали, Нахил вліво — раз, два, три! Повертаємося вправо.

Все виконуємо гарно. Вліво, вправо повернулись, Ось розминці вже й кінець. Хто ж старався — молодець!

V.Узагальнення й систематизація знань

— Щоб зекономити місце, в одному словнику прізвища видатних людей надрукували лише приголосними літерами та ь. Прізвища яких українських письменників надрукували у словнику?

Швчнк, Фрнк, Гнчр, Стльмх, Схмлнськй, Кцбнськй.

— Твори яких з цих письменників ви читали?

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Закінчіть речення:

Сукупність літер, прийнятих у писемності якої-небудь мови і розміщених

у певному порядку, називається...

VII. Домашнє завдання

С. 12, вправа 25.

16

Урок 6. Розташування слів за абеткою

Мета: закріплювати знання української абетки; вчити учнів розташовувати слова за абеткою з орієнтацією на першу літеру; розвивати мовлення учнів, виховувати інтерес до читання.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 12, вправа 25)

Прочитайте імена і прізвища поетів, чиї вірші вміщені у підручнику «Літературне читання». Учні читають вірші, які вони вивчили напам’ять.

Послідовно назвіть звуки і букви у слові поетеса.

2.Робота над загадкою

yy З однієї ми родини Від Андрія до Ярини. Як по одному, самі, Ми буваємо німі. Хоч і маєм різні назви

Й добре знаєте всіх нас ви, Певним станемо рядком — Заговоримо ладком.

Ми — писемності основа, А без нас ніхто ні слова! Що то таке? (Алфавіт)

Д. Білоус

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання української абетки, вчитися розташовувати слова за абеткою.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 12–14)

Вправа 26

Учні читають слова, вимовляють звуки кожного слова, переставляють у словах букви так, щоб утворилися інші слова: курча — круча, рис — сир,

кури — руки.

— Запишіть утворені слова за абеткою.

Так ми говоримо!

Розташовуємо слова за абеткою (в абетковій послідовності).

Вправа 27

Учні розглядають малюнки ягід, записують назви за абеткою.

— Поясніть, чому корисно вживати ягоди.

Хвилинка спілкування

Найбільше я люблю клубніку і земляніку.

Таких назв немає. Українською мовою треба казати полуниця і суниця.

Добре, запам’ятаю. А які ягоди тобі найбільше смакують?

Продовжіть розмову.

Дата _______________________

Клас _______________________

17

Вправа 28

Учитель читає вірш М. Стельмаха.

Учні називають назви дерев і записують їх за абеткою.

— Складіть звукову модель слова, у якому звуків більше, ніж букв. (Лі-

щина)

Вправа 29 (робота в парах)

Учні міркують, яка буква випала зі слова. Порівнюють, чи однакові слова вони записали.

Вправа 30

Користуватися алфавітом необхідно при складанні будь-яких списків

(наприклад, в класному журналі — прізвища учнів), при розставлянні книг

убібліотеці (за прізвищем автора книги, а у разі його відсутності — за першою буквою назви), при зберіганні формулярів, абонементів у бібліотеці, при складанні картотек і каталогів (переліків видань).

Як ви вважаєте, чи зручно це? Чому? (Відповіді учнів.)

Учні читають речення, записують прізвища письменників у такій послідовності, у якій треба поставити їхні книжки на поличках шафи.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Запишіть імена 5 учнів вашого класу за алфавітним порядком.

Запишіть назви 6 іграшок за алфавітним порядком.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Для чого потрібний алфавіт?

Як записати слова за алфавітним порядком?

VII. Домашнє завдання

С. 14, вправа 31.

18

Урок 7. Розташування слів за алфавітним порядком.

Робота з орфографічним словником

Мета: закріплювати вміння учнів розташовувати слова за абеткою; розвивати мовлення; виховувати інтерес до читання.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 14, вправа 31)

Учні читають назви днів тижня в абетковій послідовності; розповідають про те, чим запам’яталися їм вихідні дні.

2.Гра «Утвори слова»

Учитель називає слова. Учні мають скласти з них слово таким чином: узяти

зпершого слова перший звук і позначити його буквою, а з другого — другий,

зтретього — третій і т. д.

Виграє той, хто першим складе слово і правильно його прочитає. зір, ліс, бір, марка, рамка (зірка); мало, дим, сир (мир); пара, перо, він, мама, канал (пенал);

заєць, лис, ломи, собака (зима); звір, лось, шишка, лини, корито (зошит);

рука, нема, рада, сади, насос, фабрика, записка (редиска); лава, лин, бамбук, молодий, батон (лимон).

Запишіть слова. Усно доберіть до них назви ознак.

Чи можете ви прочитати ці слова за алфавітним порядком?

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати вміння розташовувати слова за абеткою.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Пояснення вчителя

Навіщо потрібен алфавіт? Що розміщують за алфавітом?

А ще за алфавітом розміщують слова в словниках.

Словник — це зібрання слів, розміщених за алфавітним порядком, з поясненням, тлумаченням чи перекладом на іншу мову. Словники — скарби національної мови, наші друзі і помічники. Вони допомагають нам правильно писати слова, визначати їх значення, пояснювати походження слів, розширюють світогляд, дають різноманітну інформацію, розвивають культуру мовлення.

Орфографічні словники — найголовніші порадники кожної освіченої людини. У них ми можемо дізнатися про правопис і наголошення слів.

2.Робота за підручником (с. 14–15)

Вправа 32

Розгляньте орфографічний словник для учнів початкової школи.

Слова в ньому розміщені за абеткою. До уваги береться не тільки перша буква в слові, а й усі наступні.

Знайдіть у словнику слова алфавіт, іній, немовля, троянда.

Випишіть зі словника три слова, які відповідають на питання хто?,

ітри слова, які відповідають на питання що?.

Дата _______________________

Клас _______________________

19

— Усно складіть з виписаними словами речення.

Слово про слово

Словник — книга, у якій в абетковій послідовності подано слова певної мови.

Вправа 33

Учні записують слова за абеткою, беручи до уваги першу і другу букви в слові.

Вправа 34

Учні читають назви українських міст за абеткою і визначають, назва якого міста потрапила до вправи помилково; доводять, чому слово Дніпропетровськ необхідно написати перед словом Донецьк, а слово Київ — після слова Канів.

— Спишіть назви українських міст за абеткою.

Вправа 35 (робота в групах)

Учні читають слова і розташовують їх за абеткою. Складають із цими словами коротку розповідь про пору року (за вибором).

3.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Робота в групах

Допоможіть учителеві заповнити класний журнал, бібліотекареві — розставити картки з прізвищами письменників, а листоноші — рознести листи по вулицях. Усі списки мають бути складені за алфавітним порядком.

1-ша група

Петров, Іванов, Долженко, Ляшенко, Савченко.

За яким номером записане ваше прізвище в класному журналі? Складіть речення.

2-га група

Нестайко, Шевченко, Леся Українка, Франко, Глібов.

Які твори цих письменників ви прочитали? Про що з них дізналися? Складіть про це кілька речень.

3-тя група

Сумська, Пушкінська, Київська, Одеська, Абрикосова.

На якій вулиці ви живете? Складіть речення.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Як ви вважаєте, чому книжки в бібліотеці розташовують за алфавітним порядком?

Чи знаєте ви, де ще використовується абетка?

Чи допомагало вам знання абетки у виконанні завдань?

VII. Домашнє завдання

С. 15, вправа 36.

20

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]