Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ukr.-mova-2klas-vashulenko

.pdf
Скачиваний:
215
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.57 Mб
Скачать

Урок 18. Ненаголошені голосні звуки [е], [и]

Мета: ознайомити учнів з літературною вимовою ненаголошених голосних звуків; формувати навички правильної вимови голосних е, и, о в коренях слів; виховувати інтерес до усної народної творчості.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 28, вправа 72)

Прочитайте виділені слова і назвіть наголошені склади. Поставте до них питання.

Прочитайте загадку. У якому реченні сховалася відгадка до неї?

2.Робота в зошиті

— Запишіть слова, поділяючи їх для переносу.

Зебра, мавпа, листок, дерево, лев, коза, слон, лісок, сиджу.

У яких словах є розбіжність між вимовою голосних звуків і букв? (Листок, дерево, сиджу)

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за словами з ненаголошеними голосними, у яких вимова не повністю відповідає написанню.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 28–30)

Вправа 73

Учні читають вірш, виписують виділені слова, позначають наголос. (Небо,

рибам, озерце, серце)

Вимовте наголошені звуки.

Уважно прочитайте правило на с. 29 і запам’ятайте його.

Вправа 74

Учні читають слова, правильно вимовляючи голосні звуки в ненаголошених складах.

Роблять висновок про правила вимови ненаголошених голосних [е] та [и].

Вправа 75

Правильно вимовте голосні звуки в ненаголошених складах у словах.

Якою буквою позначено наголошений і ненаголошений звук [е]? (Лі-

терою «е»)

Якою літерою позначено наголошений і ненаголошений звук [и]? (Буквою «и»)

Як же дізнатися, коли яку букву писати?

Вправа 76

Учні записують у стовпчик назви предметів, зображених на перших двох малюнках.

Якщо не знаєте, яку букву писати,— пропустіть її. (Серпи, гриби)

У другий стовпчик запишіть назви предметів з третього і четвертого ма-

люнків. (Серп, гриб)

Зробіть висновок, які букви треба писати у словах першого стовпчика? (Яку букву пишемо в назві одного предмета, таку — і в назві багатьох таких предметів.)

Дата _______________________

Клас _______________________

41

Складіть зі словами серпи, гриби речення і запишіть їх. (Косарі наго-

стрили серпи. Ми ходили в ліс по гриби.)

Уважно прочитайте правило на с. 29 і запам’ятайте його.

Вправа 77

Учні читають слова, правильно вимовляючи голосні звуки в ненаголошених складах.

Називають слова з правого стовпчика, які допомогли вибрати потрібну букву.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1.Робота над скоромовками

Прочитайте вголос скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.

Які голосні у ненаголошених складах вимовляються чітко? Які — не-

чітко?

yy Босий хлопець Сіно косить, Роса росить Ноги босі.

yy От Кіндрат, так Кіндрат! Зуб зламав об мармелад!

(Народна творчість)

2.Робота в парах

— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

Перший місяць осені за календарем — вересень. Тихі, задумливі вересневі дні ще теплі, наче літні. Та подих осені вже відчутний у вечірній і нічній прохолоді. День народжується в осінньому серпанку, але поступово туман зникає, розсіюється. Піднімається сонечко і обігріває землю.

А. Волкова

— Випишіть з тексту три слова з наголошеним голосним у першому складі та три слова — у другому складі. Позначте наголос.

3.Гра «Обери та запиши»

— Прослухайте уважно скоромовку.

Тигренятко з тигром-татом Тренувалися стрибати.

— Запишіть слова, в яких голосні у ненаголошених складах вимовляються нечітко. (Тигренятко, тренувалися, стрибати)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах? Наведіть приклади.

Як вимовляються ненаголошені [е], [и]? Наведіть приклади.

VII. Домашнє завдання

С. 30, вправа 78.

42

Урок 19. Приголосні звуки. Спостереження за роботою

мовленнєвих органів (язик, губи, зуби) під час вимови приголосних звуків

Мета: навчати учнів упізнавати і розрізняти на слух та за способом вимовляння приголосні звуки (утворення перешкоди на шляху видихуваного повітря); повторити алфавіт; формувати навички звуко-буквеного аналізу слова; розвивати спостережливість; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 30, вправа 78)

Прочитайте слова, змінюючи кожне слово так, щоб ненаголошений склад став наголошеним.

Що треба зробити зі словом, щоб дізнатися, яку букву («е» чи «и») слід писати в ненаголошеному складі?

2.Фронтальне опитування

Чим відрізняються звуки і букви?

Які бувають букви?

На які групи розподіляються всі звуки? (Голосні звуки, приголосні звуки, знак м’якшення, всього три групи.)

Скільки в українській мові голосних звуків? (Шість)

Скількома буквами вони позначаються? (Десятьма)

Скільки всього букв в українській абетці?

Повторимо абетку всі разом.

Хто сам хоче розказати українську абетку?

III.Повідомлення теми і мети уроку

На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємося про приголосні звуки. Тема уроку «Приголосні звуки».

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 30–32)

Вправа 79

Учні роздивляються малюнок і розповідають, що на ньому зображено.

Мак — це рослина, яка в Україні росте і на городі, і в саду, і на луках,

ів полі. Особливо вабить око мак польовий. Такий, як на нашому малюнку. А декоративний мак буває і білий, і блідо-рожевий, і бузковий, і червоний,

іжовтогарячий! Але коли мова заходить про мак, то майже всі, в першу чергу, уявляють собі квітку маку саме червоного кольору.

Подивіться на нього ще раз і скажіть:

Яке в маку стебло? (Стебло в маку соковите, ворсисте.)

Які листочки? (Листочки мають розсічену форму.)

Які пелюстки? (У маку великі червоні пелюстки.)

Яка серединка? (Серединка має форму кульки з чорним пилком.)

Де ростуть маки? (Маки ростуть у полі, на городі, в саду.)

Запишіть повну відповідь на третє запитання у зошит. (У маку великі червоні пелюстки.)

Як перевірити написання слова червоні? (Червень)

Вимовте всі приголосні звуки у цьому слові.

Дата _______________________

Клас _______________________

43

Вправа 80

Учні вимовляють звуки в слові мак, називають звук, під час вимовляння якого повітря проходить вільно через рот.

— Поясніть, на які перешкоди натрапляє повітря під час вимови приголосних звуків [м] і [к].

Візьміть до уваги!

Звуки [м], [к] — приголосні, тому що: утворюються за допомогою голосу і шуму або тільки шуму; під час їх вимови повітря проходить через рот, натрапляючи на перешкоди; вони не утворюють складу.

Вправа 81

Учні читають текст і відповідають на запитання.

Як українські господині використовували мак?

Коли мак освячували в церкві?

Разом з якими квітами мак складали в букети?

Прочитайте перше речення та опишіть його. Знайдіть у ньому слова зі збігом двох або трьох приголосних звуків. Підкресліть букви, якими вони позначені.

Хвилинка спілкування

Мені дуже подобаються осінні квіти. Особливо я люблю чорнобривці.

Ати?

Я люблю весняні квіти.

Які саме?

Продовжіть розмову.

Вправа 82

Учні читають слова вголос. Записують в один стовпчик слова, в яких приголосних звуків більше, ніж голосних, а в другий — решту слів.

Ще раз прочитайте слова і скажіть, які з них вимовляти було важче. (Слова першого стовпчика вимовляти важче.)

Як ви вважаєте чому? (Бо кілька приголосних поспіль вимовляти важче.)

Під цією вправою прочитайте висновок.

Візьміть до уваги!

В українській мові слова зі збігом кількох приголосних звуків трапляються рідко. Тому нашу мову називають співучою, мелодійною, милозвучною.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 46)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які бувають звуки?

Як упізнати і розрізнити на слух приголосні звуки? (Приголосні звуки відрізняються від голосних тим, що при їх вимові повітря потрапляє на перешкоду.)

VII. Домашнє завдання

С. 32, вправа 83.

44

Урок 20. Звук [ф], позначення його буквою ф

Мета: навчати учнів правильно артикулювати слова зі звуком [ф], вправляти у правильній вимові і правильному написанні слів із цим звуком; розвивати уважність; виховувати допитливість.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 32, вправа 83)

Прочитайте прислів’я про книгу. (Одна книга тисячі людей навчає.

Книга — не пряник, а дітей до себе манить.)

Назвіть слова, які починаються і закінчуються приголосними звуками.

2.Гра «Буква Ф»

Прочитайте речення. Запишіть його. Підкресліть слова, в яких є буква ф.

Фарбувала Фрося вікна. Федір їй допомагав.

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти приголосний звук [ф]

іписати слова з буквою ф.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 32–33)

Вправа 84

Прочитайте скоромовку, правильно вимовляючи звук [ф].

Запам’ятайте її і розкажіть сусідові по парті.

Доведіть, що звук [ф] є приголосним. Простежте, якими органами мовлення створюється перешкода на шляху струменя повітря.

Придумайте і запишіть п’ять слів, які починаються на букву ф.

Вправа 85

Учні відгадують загадки, добирають слова, які закінчуються на -фон.

Вправа 86

Учні змагаються, хто більше добере і запише слів, які починаються

зфото-.

Перевірте правильність написання цих слів за підручником на с. 33.

Вправа 87

Учитель читає вірш, а учні оплесками виділяють слова зі звуком [ф]. Після цього учні читають вірш, правильно вимовляючи звук [ф].

— Спишіть вірш. Підкресліть букву ф у словах.

Вправа 88

Учні з поданих слів складають і записують речення, читають складену розповідь, правильно вимовляючи слова зі звуком [ф].

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

— Запишіть слова, вставляючи пропущені букви.

 едір,  утбол, ту  ля,   орма,   ільм, сара  ан,   абрика,   рукти,    ільм.

— Слова, які починаються буквою ф, назвіть в абетковій послідовності.

Дата _______________________

Клас _______________________

45

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Назвіть п’ять слів зі звуком [ф].

VII. Домашнє завдання

С. 33, вправа 89.

Додаток до уроку 19

1.Робота над віршем

— Прочитайте вірш. Спишіть другий рядок.

Лось і лосенятко з ним. Ліс для лосів — рідний дім. Літо в ліс гукнуло осінь.

Лист летить на спини лосям.

Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.

Прочитати букви і вимовити відповідні приголосні звуки.

2.Гра «Віконечка»

— Запишіть слова, вставляючи пропущені букви. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.

З  мля, с  ниця, ц  буля, т  пло, л  сточок.

3.Списування із граматичним завданням

— Спишіть слова, поділяючи їх для переносу. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.

Вулиця, їжак, цукор, верблюд, неділя.

4.Диктант

У садку співав соловей. Його пісня була дуже гарна. Він знав, що його пісню люблять люди.

— У першому реченні підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.

46

Урок 21. Буква ф і буквосполучення хв

Мета: навчати учнів правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф], вправляти у правильній вимові і правильному написанні слів із цими звуками; розвивати уважність; виховувати допитливість.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 33, вправа 89)

Які назви предметів ви записали? (Портфель, фарба, шафа, графин)

Зачитайте речення, які склали.

2.Гра «Цікава буква»

Назвіть «найпасивнішу», тобто найрідше вживану букву українського алфавіту. (Буква «ф»)

Доберіть слова з такими буквосполученнями: фі, фо, фа, хв. (Фігура,

фікус, фіга, фірма; форма, фокус, форель, формуляр, фортеця; фабрика, фарба, факел; хвалько, хвиля, хвіст, хворостина)

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти приголосні звуки [хв] та [ф] і правильно позначати їх буквами.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 34–35)

Вправа 90

Учні вправляються у швидкому і правильному читанні скоромовки, вчаться правильно вимовляти звук [ф].

Доведіть, що цей звук є приголосним.

Пригадайте і запишіть п’ять слів, які починаються на букву ф. (Фото-

граф, фазан, фінік, фізкультура, фіалка)

Вправа 91

Учні малюють фонтан у вигляді букви ф.

— Розкажіть про зображене на своїх малюнках. Складіть і запишіть загадку про фонтан. Загадайте її своїм товаришам.

yy Що за струмінь-водоспад?

Вспеку кожен йому радий;

Внашім парку — гарний, гожий — Веселить він перехожих.

В’ються вгору води потоки, Краплі бризкають нівроку...

Знають Юля та Роман, Ця загадка про... (фонтан).

Вправа 92

Учні читають і списують слова. Порівнюють вимову звуків, позначених виділеними буквами, роблять висновок.

Правильно вимовляйте і пишіть!

хвойний

фотограф

факел

хвіст

фігура

смолоскип

Дата _______________________

Клас _______________________

47

хвалько факел хвилина шофер хвилюватись фонтан

хворий футбол

Що спільного у слів першого стовпчика? другого?

Чому слова смолоскип і факел записані в окремому стовпчику? Що означають ці слова?

Смолоскип — це переносний світильник у вигляді палиці з намотаним просмоленим клоччям для освітлення, підпалювання. Давній смолоскип уже майже не зустрічається, бо є факел (наприклад, факел з олімпійським вогнем).

Адля освітлення існує багато видів світильників. Один з переносних — ліхтар. Отже, смолоскип і факел — це слова, близькі за значенням.

Вправа 93

Учні читають прислів’я, пояснюють, коли їх доречно вживати.

— Спишіть. Підкресліть буквосполучення хв у словах. Запам’ятайте написання слів.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Гра «Ф або ХВ?»

 іалка,  іст,   ея,   утбол,   ороба,   ортеця,  иля,   илина,   онтан, сара  ан,   оя.

— Прочитайте утворені слова, правильно вимовляючи звук [ф].

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Назвіть п’ять слів зі звуком [ф].

Назвіть п’ять слів зі сполученням звуків [хв].

VII. Домашнє завдання

С. 35, вправа 94.

48

Урок 22. Звуки [дж], [дз], [дз’], позначення їх

буквосполученнями дж, дз

Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки [дз], [дз’], [дж] та позначення їх на письмі; розвивати навички переносу слів з рядка на рядок; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (с. 35, вправа 94)

Прочитайте п’ять слів із буквою ф і п’ять слів із буквосполученням хв.

Прочитайте складені речення.

2.Робота над віршем

Прочитайте вірш. Чому він так називається?

Зверніть увагу на правильну вимову звуків [дж], [дз].

Польові дзвіночки

Піднімає джміль фіранку, каже: — Доброго вам ранку! Як вам, бджілко, ночувалось? Чи дощу не почувалось? Виглядає бджілка з хатки:

— У дзвіночку добре спати. Цей дзвіночок — як намет. Тільки дощ — як кулемет.

Л. Костенко

Випишіть спочатку слова зі звуком [дж], потім — зі звуком [дз].

У якому із записаних слів найменше звуків?

Складіть його звукову модель. Яким буде співвідношення букв і звуків

уцьому слові?

Як на письмі позначається звук [дж]?

А який ще звук ми позначаємо на письмі двома буквами?

Поміркуйте, чи можна при переносі розривати буквосполучення дж та дз, якщо вони позначають звуки [дж], [дз], [дз’]?

Поясніть розділові знаки в кінці речень. Назвіть питальне речення зі звертанням.

III.Повідомлення теми і мети уроку

На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємося про приголосні звуки

[дж], [дз], [дз’].

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 35–36)

Вправа 95

Учні читають речення. У виділених словах правильно вимовляють звуки

[дж], [дз], [дз’].

Скільки в тексті абзаців? Прочитайте початок кожного.

Випишіть виділені слова. Підкресліть буквосполучення дж, дз.

Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 36.

Вправа 96

Учні записують речення, доповнюють їх словами, користуючись малюнками.

Дата _______________________

Клас _______________________

49

Поділіть для переносу слова з буквосполученнями дж, дз.

Полічіть кількість звуків і букв у цих словах.

Вправа 97

Учні читають текст.

Чим відрізняються джміль і джмелик? (Джміль більший від джмелика за розміром, старший за віком.)

Користуючись текстом, усно опишіть джмелика за запитаннями.

1)На що схожий джмелик? (Джмелик схожий на вертоліт.)

2)Якого він кольору? (Джмелик чорний, мов вуглинка.)

3)Що у нього на голівці і на спинці? (У нього на спинці та голівці дві плямки, мов пелюсточки квітки прилипли.)

4)На що схожі крильця джмелики? (Крильця джмелика схожі на пропелери.)

5)Як джмелик гуде? («Джу-джу-джу!» — дзвінко гуде джмелик.)

Вправа 98

«Перетворіть» рослину хміль на комаху, замінивши один звук. Запишіть слова.

Визначте, чи однакова кількість звуків і букв у записаних словах.

Зодним зі слів складіть і запишіть речення.

2.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1.Гра «Чарівні слова»

Складіть слова за зразком. а) пани (сани) сапа

пальто (____) рама б) пожежа (поле) левеня

вагон (____) таксі в) крапка (крапля) галявина

мисливець (____) наказав г) сирота (сирник) сінник

мило (____) ніша

Підкресліть в утворених словах приголосні звуки.

2.Робота в групах. Творча робота

Зі слів кожного рядка складіть і запишіть речення. yy Маленького, в, знайшли, козлика, лісі, діти.

yy Годували, його, вони, спочатку, молоком. yy На, городі, потім, пасли.

yy Грався, він, з, і, бігав, дітьми.

Назвіть слова зі збігом приголосних. Як їх можна перенести?

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Якими буквосполученнями позначаються на письмі звуки [дж], [дз], [дз’]? Наведіть приклади.

Як треба переносити слова з такими буквосполученнями? Наведіть приклади.

VII. Домашнє завдання

С. 36, вправа 99.

50

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]