Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспект біологія.doc
Скачиваний:
1046
Добавлен:
09.02.2016
Размер:
1.28 Mб
Скачать

Гормони

Гормони – біологічно активні органічні речовини різної хімічної будови, здатні включатися до циклу біохімічних реакцій і регулювати обмін речовин та енергії. Їх виділяють у кров деякі нервові клітини (нейрогормони) та залози внутрішньої секреції.

Характерними властивостями гормонів є:

1. Висока біологічна активність. Гормони діють на клітини, тканини та органи у дуже малих концентраціях. Під час секреції будь-якого гормону його концентрація у крові зростає у декілька сот разів і після закінчення його утворення швидко зменшується до вихідного рівня.

2. Висока специфічність. Гормони спричинюють тільки певні реакції клітин, тканин і органів. Розпізнають гормональні сигнал клітини-мішені, які мають специфічні молекули – рецептори. У деяких клітинах є рецептори для кількох різних гормонів, тобто вони перебувають під множинним гормональним контролем.

3. Дистанційність дії. Гормони переносяться з плином крові далеко від місця їхнього утворення до клітин-мішеней.. Вони впливають на відповідні чутливі саме до них клітини-мішені. Є гормони, здатні проникати всередину клітини. Там вони взаємодіють із специфічними рецепторами, розташованими в цитоплазмі, а й утворюють гормон-рецепторний комплекс, який після молекулярної перебудови проникає у ядро, де взаємодіє з хроматином. У результаті цього змінюється характер синтезу речовин клітинами-мішенями.

4. Відносно невеликий час існування в організмі – кілька хвилин чи годин. Як тільки необхідність у присутності гормону відпадає, він швидко втрачає активність під впливом певного ферменту. Деякі гормони спричиняють негайну біохімічну чи фізіологічну відповідь, в інших випадках максимальна дія гормону проявляється через кілька годин і навіть днів.

У грибів і вищих рослин знайдено фітогормони, які мають різну хімічну будову та утворюються в певних клітинах. Поширюючись по організму рослини, вони здатні в дуже малих кількостях регулювати і координувати індивідуальний розвиток рослин.

Відомо багато різних фітогормонів. Один із них утворюється у верхівковій твірній тканині і спричиняє розтягування клітин, що спричиняє видовженню пагона. Він також впливає на диференціювання провідних тканин і стимулює поділ клітин камбію, прискорює формування додаткових коренів у живців. Інші фітогормони прискорюють поділ клітин і ріст бічних бруньок чи стимулюють проростання насіння.

Алкалоїди

У клітинах рослин і деяких інших організмів виявлено ще одну групу біологічно активних речовин – алканоїди. Це здебільшого органічні сполуки, з’єднані з радикалами, що містять азот. Алканоїдам притаманні лужні властивості, вони знаходяться у клітинному соку вакуолей разом із пігментами, продуктами обміну. Алкалоїди отруйні для тварин і людини. Багато з них здійснюють наркотичний вплив на організм людини і тварин (нікотин, морфін).

Алкалоїди знайдено приблизно у 2500 видів покритонасінних рослин. Значення алкалоїдів у житті рослин – це захист від поїдання тваринами. Чимало алкалоїдів використовують у медицині, а також для експериментального одержання поліплоїдних клітин (алкалоїд колхіцин).