Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

книга для маши

.pdf
Скачиваний:
448
Добавлен:
20.05.2015
Размер:
3.47 Mб
Скачать

Дидактичні ігри

131

 

 

кури, гуси та ін.; зображення місць, де мешкають тварини (водойма для качок та гусей, вольєри для курей, невеликі загони для поросят, стійла для коней, великий відкритий загін для корів та телят (їх можна зробити із картонних планок різної ширини і довжини)); харч може бути уявним, тоді діти годуватимуть своїх тварин умовно.

Сюжетні картинки: телятниця доглядає за телятами; пастух пасе отару овець; доярки доять корів, зливають молоко в цистерни; стрижуть овець; свинарка годує поросят; птахівниця на птахофермі годує курей, качок, гусей, збирає і сортує яйця; ветеринар оглядає хвору ногу коня, бинтує її; механізатори косять сінокосаркою на лузі (зібрати картинки за допомогою батьків).

Предметні картинки із зображенням продуктів праці тварин-

ників: молоко, кефір, масло, сир, м’ясо, ковбаса, сосиски, яйця; теплий шерстяний шарф і рукавички; шуба тощо.

Хід гри

Вихователь об’єднує дітей у групи за бажанням: «доярки», «телятниці», «свинарки», «птахівниці», «пастухи».

Де ж це тварини? Необхідно відкрити фланелеграф: виявляється, тварини «розбрелися по полях і лугах», «стомилися, не можуть знайти дорогу додому, де на них чекають їжа та відпочинок».

Діти по черзі йдуть на пошуки своїх годованців. Кожен обирає одну тварину. Діти — «працівники ферми» — обговорюють, як потрібно доглядати за тваринами. Коли все виконано, можна запросити «гостей з інших ферм». «Телятниці», «пастухи», «доярки», «вівчарі», «свинарки», «птахівниці», «ветеринари» розповідають про особливості догляду за різними тваринами, показують, як це робиться. «Гості» дають свої поради, а «господарі» приймають їх або ні. Усі разом оцінюють працю «тваринників кожної ферми».

За відмінну роботу діти отримують рожевий вимпел; за добру з незначними помилками — зелений; за роботу з істотними помилками — білий.

Гра продовжується, виникають проблемні ситуації. Поки діти захоплені оглядом якої-небудь «ферми», на іншу можуть потрапити ті «тварини», які «заблукали». Виявивши курку серед качок або серед телят, діти вирішують: де їхній дім, куди їх потрібно відвести, чим годувати.

Можете помістити декілька «тварин, які заблукали» на демонстраційному фланелеграфі. Під час «відвідування ферм» вихователь

132

745 ігор для дошкільників

 

 

створюєпроблемніситуації:пропонуєтваринамневластивийїмхарч, перевіряючи таким чином знання дітей (наприклад, сіно — птахам, зерно—вівцям).Якщодітинепомітятьпомилок,віндивуєтьсяніби- то за тварин: «Як же я клюватиму сіно? Я не проковтну сухе зерно».

Виникла, наприклад, така ситуація: тварина захворіла. Як їй допомогти? Вихователь вигадує й інші ситуації.

Рекомендації до гри

Вихователеві слід використати вірші, загадки про тварин.

З бородою народився Та ніколи не голився. (Козлик)

Коротенькі ноги, Завитками роги, Шерсть м’яка і густа

І курдюк замість хвоста. (Баран)

Дивиться на землю, Як зерно клює, Дивиться на небо, Як водичку п’є. (Курка)

ПІШОХОДИ І ТРАНСПОРТ

Мета: практично засвоїти правила дорожнього руху. Ігрове завдання: пройти або проїхати без порушень.

Правила гри: рухатися і зупинятися за сигналом; уміло регулювати рух.

Ігровий матеріал: емблеми із зображенням різних видів міського транспорту: автомобіль, трамвай, тролейбус, автобус; світлофор; квитки водія; візитні картки пішоходів; свисток; дорожні знаки.

Хід гри

Діти перетворюються на «пішоходів», «водіїв транспорту» і «пасажирів». Крім того, вихователь обирає дітей-«світло­ ­ форів» і «міліціонерів-регулювальників на перехрестях вулиць». За сигналом вихователя (свисток) починається «рух транспорту і пасажирів». «Світлофори регулюють рух транспорту», а «міліціонери стежать за дотриманням правил руху». Якщо «пішохід» або «водій» порушив правила, «міліціонер зупиняє рух», «проколює квиток водія», а «пішоходові» пропонує стати «пасажиром» або «посидіти на лавці», щоб зі сторони подивитися і вивчити правила руху. Крім того, «міліціонер робить заміну на візитній карточці пішохода». Виграють ті, в кого немає жодних порушень.

Дидактичні ігри

133

 

 

Рекомендації до гри

Під час повторення гри діти міняються ролями.

Дидактичні ігри математичного змісту

ПОДРУЖКИ-МОТРІЙКИ Мета: вправляти дітей в порядковій лічбі.

Хід гри

Вихователь виставляє мотрійок від найбільшої з цифрою 1 до найменшої з цифрою 5. Але і найбільша може бути п’ятою, якщо лічити від найменшої, позначивши її цифрою 1.

В и х о в а т е л ь. Отже, зі зміною напрямку лічби мотрійка отримає іншу цифру. Але, як би ми їх не лічили, разом їх п’ять. А пальчиків на одній руці у нас скільки? Лічимо... Так само п’ять!

Ніжку бубликом зігнула, Ручку вправо простягнула. Також пішла гулять На папері цифра... (п’ять).

У ЛІСІ

Мета: закріплювати навички лічби у межах 6; ознайомлювати з цифрою 6; вправляти в умінні використовувати геометричний матеріал в ігрових вправах.

Ігровий матеріал: відомі дітям геометричні фігури (овали, трикутники різних кольорів і розмірів); цифри від 1 до 6.

Хід гри

Вихователь починає гру загадкою.

В нього рук багато, А нога одна. Пишне, пелехате,

Хто його не зна? (Дерево)

Якщо діти не здогадаються, вихователь пропонує їм поглянути у вікно для того, щоб побачити дерево, про яке йдеться у загадці. Повторює її ще раз, виділяючи інтонацією підкреслені слова.

134

745 ігор для дошкільників

 

 

Лічить із дітьми: скільки стовбурів у кожного дерева, скільки від них йде великих гілок. Вихователь спільно з дітьми розглядають крони дерев. Чому про них сказано: «пишне, пелехате»? Якої форми крона?

Завдання різної складності за бажанням дітей.

Викласти велике і мале дерево.

Викласти стільки дерев, скільки зумієте (полічити і позначити це число цифрою).

Вихователь спостерігає за діями дітей, якщо вони виклали дерева в межах 5–6, то зупиняє їх, запропонувавши дібрати відповідну цифру й позначити нею цю кількість. Якщо діти вміють лічити і далі, то нехай викладають більшу кількість дерев.

Водночас хтось із дітей викладає п’ять дерев унизу, на демонстраційному фланелеграфі. Вихователь звертає на це увагу дітей. Після кожного викладеного дерева ставить запитання: «Скільки стало у лісі дерев?» Підводить дітей до висновку, що дерева можуть бути великими і малими, але від цього їх кількість не зменшується.

В и х о в а т е л ь

Осінь ходить по діброві, Золотить листки кленові, Прощавай, наш рідний гай, Летимо у теплий край!

Іполетіли високо в небо.

Ви х о в а т е л ь. Хто полетів високо в небо? (Журавлі або інші перелітні птахи)

— Хочете, щоб і над вашим лісом злетіли журавлі?

Завдання різної складності за бажанням дітей.

Викласти стільки журавлів, скільки дерев у вашому лісі.

Показати картинку із зображенням журавлів у польоті. (Ключ)

З яких фігур краще викласти журавлів? (Із трикутників)

На демонстраційному фланелеграфі дитина викладає журавлів за кількістю дерев, наприклад, п’ять.

В и х о в а т е л ь. Порівняйте кількість дерев і журавлів. (Скільки дерев, стільки й журавлів.) Позначте їх цифрою 5. На певній відстані від інших викладіть ще одного журавля. Скільки тепер журавлів? (Шість)

— Викладіть цифру 6, розгляньте її, порівняйте з п’ятіркою­ .

Дидактичні ігри

135

 

 

Вихователь пропонує дітям знайти фігуру, на яку схожі цифри

5і 6 (круг, овал).

Ви х о в а т е л ь

Дуже схожа на дверний замок: Знизу кружечок, а зверху гачок. Сусідка її — величава п’ятірка,

Анезнайомку назвали... (шестірка).

Живе собі один батько, Тисячі синів має, Всім шапку справляє,

Асобі не має. (Дуб і жолуді)

Завдання різної складності за бажанням дітей.

Жолудь.

Дуб. Дуби.

Дуби й жолуді.

Вихователеві слід щоразу загадувати різну кількість дубів

іжолудів. Наприклад, чотири, три, два, один, шість, п’ять. Вихователь давати завдання може й мовчки, обравши відому всім цифру і виставивши її на дошці. Діти викладають овальні зелені дуби. Кожен лічить, скільки він виклав дерев.

В и х о в а т е л ь. На дубах виросли жолуді. Необхідно викласти на кожному дубі різну кількість жолудів (малі коричневі овали).

Після виконання завдання він ставить по кілька запитань кожній дитині:

Скільки жолудів на першому дубі? На другому? На третьому? На четвертому? На п’ятому? На шостому?

Кожному числу добери відповідну цифру.

Порівняй, на якому дубі жолудів більше? На якому — менше? На яких — однакова кількість жолудів?

Згодом завдання ще більше ускладнюється. З кожного дуба впав один жолудь. Скільки тепер залишилося жолудів на дубі?

Поступово і вчасно вихователь ставить запитання «Скільки дубів?» Отже, дубів і жолудів — однакова кількість. Якщо дубів не менше ніж три і жолудів стільки ж, то можна полічити, скільки їх разом (один і один, два і два, один і два, два і три, три і три). Можливо, під якийсь дуб не впало жодного жолудя?

Скільки дубів?

Скільки жолудів?

Чого більше? На скільки?

Чого менше? На скільки?

136

745 ігор для дошкільників

 

 

Скільки жолудів упало, а скільки — залишилось на дубі?

Де їх більше: на дереві, чи під ним?

Де менше: під деревом, чи на дереві?

РІПКА

Мета: учити порівнювати розмір предметів, створювати виразні образи, сюжетні композиції; закріплювати знання про число та цифру 7.

Ігровий матеріал: круги, овали, трикутники, чотирикутники різного кольору та розміру; цифри 1–6; картинки (ріпка, дід, баба, онучка, собачка, кішка, мишка).

Хід гри

У першій грі-вправі вихователь попередньо на демонстраційному фланелеграфі викладає дідуся й 6 ріпок (один великий та п’ять малих жовтих кругів). Прикриває їх ширмою.

Пригадує з дітьми казку «Ріпка».

Ви х о в а т е л ь. На городі в дідуся виросла ріпка. (Показує картинку.) Яка фігура схожа на ріпку? (Жовтий круг) Ви відгадали. Дідусь запрошує вас на свій город.

(Відсуває ширму і показує заздалегідь створену композицію.)

Радіє дід. Не знає, де стати. Час, каже, нашу ріпку з землі витягати! Скільки ріпок виросло на городі? Знайдіть, діти, таку саму цифру і викладіть її на дошці. Вони однакові чи різні? Чим вони різняться? Скільки малих? Скільки великих? Позначимо цифрами. Полічіть зліва направо. Яка тепер по порядку найбільша ріпка? (Четверта)

Пограймося з дідусем. Ми йому загадуватимемо, яку ріпку витягати, а він шукатиме її на городі. Хто хоче допомагати дідусеві витягати ріпку?

Дитина стає біля фланелеграфа. Діти по черзі називають порядкове число ріпки: «Перша, друга, п’ята...», а помічник дідуся знаходить цю ріпку і складає її в купку в іншому місці фланелеграфа. Якщо діти називають порядковий номер великої ріпки, то необхідно зробити вигляд, що бракує сил її витягти. Коли всі малі ріпки витягнуто і складено купкою, тоді діти лічать їх.

Ви х о в а т е л ь. Скільки? (П’ять) У ряду на городі також було п’ять. Як перевірити? Чи не забули: скільки їх там було?

Дидактичні ігри

137

 

 

Саме для того ми і позначили їх кількість цифрою 5. Отже, чи у купі, чи в рядку кількість малих ріпок однакова — п’ять. А велика — одна. Це число позначає цифра 1.

Стомився дід. І ми втомилися. Відпочинемо! А завтра всі гуртом допоможемо витягти велику ріпку.

У другій грі-вправі вихователь загадує загадку.

Я кругленька, ще й жовтенька, З хвостиком тоненьким.

На городі мене рвуть Та до столу подають. (Ріпка)

Вихователь пропонує дітям розмістити велику ріпку на краю демонстраційного фланелеграфа таким чином, щоб далі можна було викласти всіх персонажів казки.

Продовжує розповідь казки, розпочату попереднього разу. Щойно новий персонаж з’являється у розповіді, вихователь із дітьми створює його образ із фігур на демонстраційному та індивідуальних фланелеграфах (баба, онучка, собачка, кішка, мишка).

Вихователь пропонує дітям створити стільки помічників для діда, скільки вони зможуть.

Вихователь спонукає дітей називати кольори і фігури, які вони використовують для створення персонажів.

Вихователь загадує загадки.

Хто з хвостиком і вушками, У кого лапки з подушками,

Як ступа, ніхто не чує? (Кішка)

Маленьке, сіреньке, А хвостик, як шило. (Миша)

Щоразу створюючи новий персонаж, вихователь лічить із діть­ ми: скільки тепер помічників у діда? Скільки їх разом із дідом? Позначає кожну нову кількість персонажів цифрою, будуючи ряд із персонажів і цифр.

В и х о в а т е л ь. Зрештою велику ріпку витягли. Дід її забрав

іпішов собі. Скільки його помічників залишилося без ріпки? Вихователь пропонує дітям дати кожному персонажеві по ріп-

ці. Для цього слід узяти малі ріпки з купки. Цікаво, кому кожна дитина віддасть найбільшу ріпку?

Наприкінці гри вихователь разом із дітьми влаштовують хоровод навколо ріпки.

138

745 ігор для дошкільників

 

 

БАРВИ ВЕСЕЛКИ

Мета: закріплювати знання про числа та цифри першого десятка; закріплювати назви основних кольорів.

Ігровий матеріал: грубі вовняні нитки семи основних кольорів (відрізки завдовжки 20 см для демонстрування і 10 см для роздавального матеріалу).

Хід гри

У першому занятті-грі вихователь пропонує дітям пригадати відомі їм кольори. З-поміж тих, які діти називають, слід обрати лише основні. У відповідній послідовності слід позначити їх кольоровими нитками, що закріплені на демонстраційному фланелеграфі півдугами, одна біля одної: червона, оранжева, зелена, блакитна, синя, фіолетова.

В и х о в а т е л ь. Отже, з’явилась веселка. Можливо, хтось її бачив на небі? Коли вона з’являється? (Після дощу, коли сяє сонце.) Чим ми скористаємося, щоб на нашому небосхилі з’явилось сонце? Для цього у пригоді стане жовтий круг.

Ще раз послідовно діти називають барви веселки, а одна дитина їх показує.

Вихователь загадує загадку.

Понад гори, понад ліс Виріс в небі диво-міст. Хоч знайомий дітям всім, А ніхто не йде по нім, Має міст аж сім шарів Із веселих кольорів. Сонце сяє — міст палає,

Зайде сонце — він зникає!..

Що за диво? Хто згадає? (Веселка)

Вихователь пояснює дітям, що кольори у веселці завжди розміщені у певному порядку, один біля одного. Якщо змінити порядок кольорів, то це буде вже не веселка.

Завдання різної складності за бажанням дітей.

Прикрасити сонечко стрічками.

Створити веселку.

Картинка за віршем.

Картинка — фантазія дітей.

Після завершення роботи вихователь виставляє створені діть­ ми веселки, з’ясовує, чи такі самі набір і послідовність кольорів,

Дидактичні ігри

139

 

 

як і на великій веселці. Неправильно зроблені веселки повертає дітям. Вони відшукують і виправлять помилки. На інших веселках діти лічать кольори, користуючись порядковою лічбою.

Вихователь робить висновок, що кольорів — сім.

В и х о в а т е л ь. Можливо, хто-небудь із вас упізнає цифру 7 серед раніше знайомих цифр?

Виставляє її поряд із веселкою. Ще раз діти лічать її кольори та розглядають цифру.

Вихователь загадує загадку.

В неї є одна нога,

Асама, як кочерга. Цифра ця відома всім,

Аяк зветься вона?.. (Сім).

Тепер вихователь виставляє сонечко, заквітчане кольоровими стрічками (нитками).

В и х о в а т е л ь. Чим роботи дітей і сонце в стрічках нагадують веселку? (Мають її сім кольорів.) Насправді може бути такою веселка? Яка у неї форма? (Форма дуги) А ще що схоже на веселку? Назвіть кольори, що розміщені в певній послідовності. Спочатку — теплі кольори: від найбільш насиченого червоного до м’якого, але теплого — жовтого. Оранжевий — це поєднання червоного і жовтого.

Далі розміщені холодні кольори — зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Зелений утворився від змішування жовтого і синього, фіолетовий — від змішування червоного і синього.

РУКАВИЧКА

Мета: уточнювати уявлення про форму предметів, їх подіб­ ність і відмінність, характерні ознаки; вправляти у лічбі предметів у межах 7.

Ігровий матеріал: овали різного розміру; круги, трикутники сірого, оранжевого, блакитного кольорів; трикутники зеленого кольору; картинки (мишка, жабка, лисиця, вовк, заєць, кабан, ведмідь); цифри 1–7.

Хід гри

Першу гру-вправу вихователь розпочинає загадкою.

Плету хлівець на четверо овець, А на п’яту окремо. (Рукавиця)

140

745 ігор для дошкільників

 

 

Якщо діти не здогадалися, вихователь обводить контурне зображення великої рукавички грубою вовняною ниткою. Робить його на половину екрана демонстраційного фланелеграфа таким чином, щоб у цій рукавичці змогли розміститися звірята з геометричних фігур. Фланелеграфи дітей — це їхні рукавички.

Ви х о в а т е л ь. Ви здогадалися, де ці четверо овець? Підніміть їх і полічіть. Скільки у тебе, Олено, пальчиків-овець? Так

ів загадці сказано: на — п’яту окремо. Рахуємо спочатку чотири, а як приєднаємо ще один пальчик, то стане п’ять. Далі рахуємо пальчики порядковою лічбою і кожне новоутворене число позначаємо цифрою. Виставляємо їх на дошці в ряд.

Вихователь пропонує дітям впустити в свою рукавичку стільки звірят, скільки вони бажають.

Вихователь повільно розповідає казку. Під час розповіді виставляє картинки. З геометричних фігур діти щоразу викладають саме тих персонажів, які згадуються в розповіді.

Наприкінці діти разом розглядають персонажів кожної дитини. Чи впізнають вони їх за фігурами і кольорами? Вони обговорюють ознаки створених образів, співвідношення розміру фігур у персонажа, а також різних персонажів між собою.

Ви х о в а т е л ь. Скільки кожен із вас впустив звірят у рукавичку? Полічіть і позначте кількісною цифрою.

Діти, які сидять поряд, перевіряють одне в одного: чи збігається кількість їхніх персонажів із цифрою, якою вони їх позначили.

Дітям, які швидко безпомилково виконали своє завдання, вихователь доручає впустити звірят у рукавичку на демонстраційному фланелеграфі.

Після завершення гри вихователеві доречно запропонувати дітям розглянути звірят, використовуючи для їх характеристик загадки.

ХТО ПОБУДУВАВ ЦЕЙ ДІМ

Мета: ознайомлювати з цифрою 8; закріплювати знання про те, що кількість предметів не залежить від їх розміру, форми та кольору.

Ігровий матеріал: квадрати, прямокутники, трикутники; круги для створення проблемних ситуацій; цифри 1–8.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.