Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Domostroy

.pdf
Скачиваний:
25
Добавлен:
22.03.2015
Размер:
3.5 Mб
Скачать

ЛЕЧЕБНИК

икрепит живот. И того ради стерегися ясти, *коли же докончается нытие первое1, а то познаешь по хотению по многой слине во устех и по отрыганию. Иже кто яст в непотребное время, то стречает еству теплота прирожденная, и от того рождается великий жар.

Акогда приидет время, что есть похочется,

итогда яжь2 незамедлив, а только замедлишь, то потянет желудок излишней да *прибавит замесы разрушенны и накурит мозг3 паром лихими, а по сем хотя станешь ясти, то не в сладость и не в пользу животу».

1  до того, как наступит первое насыщение;

2  ешь;

3  смешается пища и пропитает мозг;

371

СКАЗАНИЕ О 12 ДРАГОЦЕННЫХ

КАМНЯХ

*К тому же и ризу творяху Арону жерцу от злата и синета, багряница и червленица испрядена, и расстригоша злато, аки по власу, имже сшиваху; дело швеное пестротою творяхут и верх ризы – доску наперсную, вваяну златом, в ней же беста 12 камыка драгого, по числу изволения сынов израилев1; есть же доска та наперсная на 4 грани, вваяны же *в ню2 камени по 3 ко единому3 углу.

1-й иже камык, нарицаемый сардион4 вавилонский, учермен5 же есть образом, яко кровь; обретают же в Вавилоне на земли путешествующие яже к Асирием, прозрачен же есть, силы це-

1  изготовил ризу жрецу Аарону из золота и синей ткани, затканной шелковыми алыми нитями, расстригли золото с тонкий волос и сшили наряд, а сшив, вышили пестрыми нитями и положили нагрудную доску из золота, в которой двенадцать камней драгоценных, по числу племен Израиля;

2  в нее;

3  каждому;

4  рубин;

5  красен;

372

СКАЗАНИЕ О 12 ДРАГОЦЕННЫХ КАМНЯХ

лебные в нем суть, и лекуют в нем отоки1, язвы, от железа бывающая, помазавают. Сий камык уподоблен есть Рувиму первенцу, понеже силен и крепок на дело бяше. Но и за грех недуговав 6 месяцев утробою, таже покаянием исцелев.

2-й камень панзион2, обретают его в Панзе, граде индейстем. Сила же целебная в нем есть, *и егда им острим по врачевней осле3, то не червлен испущает по образу своему сок, но аки млеко, и наполняет соку его сосуд мног и елико хощет; остряем же сам камык – не охудеет ни мерою, ни телом, но *во своем стану пребывает4, точая сок. Сок же его целит очные болезни, тем исцеляет *водные труды5, иже ся истовуют6, от вина морского целит. Сий камык уподоблен есть 2-му сыну Иаковлю – Симеону, иже имеяше гнев и немилосердие на брата своего Иосифа: хотях бо, рече, преже убити, *но запя ми Господь и разреши ми мочь ручную7, яко рука моя десная8 мало не бысть суха за 60 дний, и разумех рече, яко Иосифа ради то ми ся случи, и покаяхся, и плакахся Господеви.

1  опухоли;

2  топаз; 3  и когда затачиваем его на врачебном оселке;

4  в своем объеме сохраняется; 5  водяные болезни (водянка и проч;); 6  изнуряют;

7  но остановил меня Господь и связал мне силу рук моих; 8  правая (десница);

373

ДОМОСТРОЙ

3-й камык измарагд1 зелен есть, в горах индейских копают и2, светел же есть, еже лице человеческое видети в нем, аки в зерцале. Сий убо уподоблен есть левгию святителю и иерейскому чину, иже и лица человеческого не стыдитися им подобает. Сий убо камени едины рядом у единого угольца вваяны беша, ряд же вторый.

Четвертый же камык анфракс3 червлен есть образом, блещашеся, бывает в Халкидоне Лувийстем, иже наречется Анфракий; нощию же убо обретают, и порода на земли той издалеча убо видети – аки свеща светится или аки углие искрами мигнется, и по свету идущи обрящут и. *Взят же убо сый аще и какими ризами обовьется4, но обаче блеск его вне ризы его. Сий же убо камык уподоблен есть 4-му сыну Иаковлю Иуде, царскому колену, от сего убо *веща цари5 изыдут, и якоже обычай есть царем, *еже уветом своя порядити, таче и мучити злодея6, тако же и огню свое есть жещи и светити, тако и Господу нашему Иисусу Христу, егоже прорече Иаков, емуже щадити свое есть, еже миловати и прощати грехы, и мучити же некающихся. Но и *сему образ предлежит7, аще и по распятии ризами

1  смарагд (то есть изумруд);

2  его;

3  карбункул; 4  когда берешь его в руки, он словно обернут тканью; 5  мудрые цари;

6  как наставлением успокоить или казнить злодея (преступника); 7  знаком является;

374

СКАЗАНИЕ О 12 ДРАГОЦЕННЫХ КАМНЯХ

обвит, во гробе положен бысть, но божеством от гроба воскресе, егоже и стрегущие стражие видевше, блещанием омертвеша, но исполниша мздами1 десница их, и утаити мняху воскресение, еже ныне во всем мире славится.

5-й камык самфир багрян есть, бывает же во Индеи ефиопской, силы целебные бывают им; острим убо по осле2 со млеком – отоки напыщения целит. *Закон же восприимая Моисей той на камыце самфире глаголашеся быв3; сий уподоблен бысть 5-му сыну Ияковлю Исихару: той убо быстьИсихар*доброделательитяжарь4 праведен и еже от тяжания пота своего *всяк овощ первородный иереом приношаше5, рече, земная благая в правости сердца.

6-йкамыкнарицаетсяипсис6,–бозеленесть; обретают же его на устьях Фермодонты реки и *на Омантийстей реке7; уподоблен же есть требе Заулону, 6-му сыну Ияковлю, сыну Лиину, понеже бяше муж благ и кроток и смирен, яко в Завете глаголя к сынам своим: «Чист семь аз пред Богом, аще согреших – в мысли разве, но всею простотою сердца послушах отца и старейшую братию; но и первое начах плавати по морю

1  наградами, дарами;

2  на оселке; 3  на этом камне Моисей выслушал закон Бога;

4  добродетельный и земледелец;

5  первины урожая приносил священникам;

6  алмаз;

7  на Кипре;

375

ДОМОСТРОЙ

египетскому, ловитву творя отцу моему, и Бог благостынею своею помогаше ми, и поспеваше труды моя». Сии же убо камени три у единого уголца вваяны.

7-й убо камень нарицаемый уакинф1 аки учермен есть, обретается же во внутренней Варварии – сурстей Скифии. Скифию же нарицают страну ту всю северскую, иже суть *Готфи да Венеси2, да ту убо утрь3 в пустыне великия Скифия и есть пропасть зело глубока и человеком не входима; стенами бо каменными отвсюду аки ограждена есть, да тем с горы приникше комулибо, аки со стены немощно долу зрети от глубиныбомракаесть,нопосылаюттамоосужении человеци от ближних царств, да или сами изгибнут, или акинф камень обретше, *прости будут4. *Пришедшим южником тамо5 и закалают овчата и, одравше кожу с них, и мещут в пропасти дебри тоя; и прилипают тамо камене уакинф к мясам тем; орли же убо в камении том живуще, и на воню мясную ходят ко дну, и тако выносят мяса со прилипшим камением, егда изъядят мяса, камение же оставляется на месте, идеже бе сидел орел той: и тако добывают камения того. Камень же той имеет действо сице: *намещем на

1  яхонт;

2  готы и венеды;

3  в центре;

4  будут прощены; 5  когда приходят туда узники (заключенные, обреченные);

376

СКАЗАНИЕ О 12 ДРАГОЦЕННЫХ КАМНЯХ

углие1 горящее, то погасит углие, сами же без вреда пребывают; аще кто обвиет понявицею2 и держит над огнем, то руку си ожжет, понявица же без вреда пребывает. Глаголют же и рожающим на потребу есть; к сему же убо камыку приложен есть Дан, сий убо камык уподоблен есть Дану, 7-му сыну Ияковлю, сыну Валлину, рабы Рахилины, иже в Завете пишет пред своими сыны поноси3, глаголя: «Аз, рече, бех имея сердце и утробу немилостиву на брата Иосифа, и *бех стрегий4 его, аки рысь козлища, но Бог отца моего избави и от руку моею, и не да ми сего зла сотворити, да не рассыплется 12 скипетр во Израили. И по летех и по временех будет князь ваш Сатана». О том отец его Ияков прорекл бяше: «Дан тебе суд есть: *ими змия, на распутии сидяща5, и на пути хапляя6 пяту конску – и спадеся конник вспять» – сиречь о Антихристе рекоста, яко от племене Данова ему же есть изыти. Темже убо к сему уакинфу приложен есть Дан: в пропасти бездныя жилище его.

8-й убо камык *ахатис усин есть7. Обретают же и того во странах тоя же земля, сила же

1  бросим на угли;

2  тряпицею;

3  укоризны;

4  подкарауливал; 5  схвати змия, на перекрестке дорог сидящего; 6  жаля; 7  агат есть виссан;

377

ДОМОСТРОЙ

врачебная в нем есть: егда убо острим по осле и промазывают соком его усекновения змииная и скорпийная, тако отгоняет дух их. Сий убо ахатис приложен есть Навталимову сыну Ияковлю, сыну Валлину, понеже бо бысть муж благ и смирен. Отец же его Ияков на вся послания скорая посылаше и всегда *не труден1 пребываше.

9-й камык убо именем амфусий2 аки пламен зело, в горах же обретают Лувийских; сий убо приложен есть Гаду, 9-му сыну Ияковлю, сыну Зельфину, рабы Лиины, понеже бысть муж кроток, в горах пастяше стада отца своего Якова. Сии убо камени 3 вваяны у единого угольца.

10-й убо камень, нарицаемый хрусолиф3, образ же зрака его аки злато есть, обретает же ся *во кладяжном камени химиниды, Вавилонския реки4; сий убо уподоблен есть 11 Асиру, 10-му сыну Ияковлю, сыну Зелфину, 2-му рабы Лиины; понеже муж благ и кроток, отметаяся всего зла, бывает чист яко злато.

11-й камык нарицается онухиону5 рус есть, обретается же ся в той же горе; то сий убо уподоблен есть 11 сыну Ияковлю Иосифу, сыну Рахилину.

1  здоров;

2  аметист;

3  хризолит; 4  в камне источника, откуда истекает река Вавилон;

5  (здесь ошибка, должно быть: берилл);

378

СКАЗАНИЕ О 12 ДРАГОЦЕННЫХ КАМНЯХ

12-й камык, нарицаемый онухиону1, рус есть, обретается в той же горе, то сий уподоблен есть Вениамину, 12 сыну Ияковлю, сыну Рахилину, понеже убо Вениамин и Иосиф от единыя матери изыдоста; и сии убо 3 камыка вваяны быша ко единому угольцу и окованы златом чистым.

Камыки же тии бяху от сынов израилев 12 по именем их написана знамения, кождо по своим именем, такоже убо и в сем правовернем законе – 12 апостола верховная по числу сынов Израилев.

1  оникс;

379

ТРАВНИК

1.  Есть трава именем парамон, собою волосата, как черный волос, растет возле болота кустиками, а наверху что1 шапочки желты; давать пить *по молодому и по ветхому2 от нечистого духа, от черныя болезни. Кто *хмельного держится3, то пить отнюдь не будет.

2.  Есть трава зодик, растет по старым росчистям, собою мохната, листочки мохнатые ж с одной стороны, ростом в пядь. Кто ту траву ест порану4, тот человек, *живучи, скорбей не увидит­5.

3.  Есть трава одолень, растет при реце на камене коренью, собою голуба, ростом в локоть и более, цвет рудожелт6, листочки беленькие; *как человек окормит смертию7 – ясть, та трава добра, и к тому *пронесет верхным концом8.

1  будто; 2  в новолуние и на ущербе месяца;

3  к хмельному тянется;

4  поутру; 5  пока жив, болезней не узнает;

6  оранжевый;

7  когда человека отравят до смерти;

8  вынесет через рот;

380

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]