Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
2.doc
Скачиваний:
12
Добавлен:
20.03.2015
Размер:
2.46 Mб
Скачать

Урок 6

Тема. Поняття «алгоритм» і «виконавець». Ознайомлення з мовою стрілок. Практична робота № 6. "Малюнок за зразком 2" Відпрацьовування навичок користування клавішами керування курсором"

Мета:

  • ознайомити учнів із мовою стрілок;

  • навчити орієнтуватися у напрямках «угору», «униз», «праворуч» «ліворуч»;

  • розвивати увагу;

  • навчити користуватися клавішами керування курсором;

  • виховувати дбайливе ставлення до клавіатури.

Програмне забезпечення: комп'ютерна програма «Скарбниця знань» Вимоги до учнів: уміти орієнтуватися у напрямках «угору», «праворуч, «униз», «ліворуч»; записувати й виконувати дії, записані за до­помогою мови стрілок; використовувати клавіші керування курсором і маніпулятор «миша» при роботі з програмами.

Хід уроку

  1. Організаційний момент (1 хв)

Підготовка зошитів, ручок, олівців та фломастерів.

  1. Актуалізація опорних знань

Розминка (5 хв)

Дайте відповіді на запитання.

Чи можна кинути м'яч так, щоб він пролетів певну відстань сам зупинився, ні до чого не торкаючись, а потім почав рухатись у зворотньому напрямку? Назвіть ці напрямки.

(Можна, якщо підкинути м'яч угору. Вгору - вниз )

Відгадайте загадки.

  • Його б’ють, він не плаче! Його кидають – назад скаче. Що це? (м’яч)

  • Хто заходить у закрите вікно, але не ламає його? (Сонячний промінь)

Перевірка домашнього завдання

Повторення правил техніки безпеки

Які правила ТБ порушив Петрик?

  • Петрик зранку збирав портфель і вирішив взяти із собою улюбленого ведмедика. На уроці інформатики Петрик посадив ведмедика біля екрану і почав виконувати завдання.

  • Петрик вирішив показати свої знання однокласнику і почав розкручувати мишку.

Гра «Увага».

Учитель пропонує виконати якусь дію (пострибати на правій нозі, підняти ліву руку, узятися за праве вухо, прикрити праве око, подивитися вгору, показати кулак лівою рукою, подивитися вниз), а сам виконує іншу дію. Учні повинні виконати ту дію, яку пропонує вчитель.

  1. Вивчення нового матеріалу (10 хв)

Одного разу друзі відпочивали на галявині біля своєї майстерні.

  • Ікс! Давай у бадмінтон зіграємо. – запропонував Горобчик

  • Зачекай трохи. Я придумую алгоритм для роботи мого нового робота

  • Алгоритм? А що це таке? Невже так важко придумати алгоритм? – здивувалася Гусінь.

  • Алгоритм – це завдання, яке складається із команд. Якщо всі команди придумані вірно і виконані одна за одною без помилок, то запропонована задача завжди буде вирішеною. – пояснив професор Фортран. -Правильний алгоритм придумати дуже нелегко. Адже кожну команду потрібно описати чітко! Зараз я розповім вам одну історію, яка трапилася з Іксом дуже давно. І ти відразу зрозумієш, як важко придумувати алгоритми.

Якось Ікс лежав і читав книгу «Що можуть роботи»

  • Іксе! Йди чистити картоплю. – позвав професор

  • Вже йду! От якби робота сюди… - сказав Ікс.

  • Робот не знає, як чистити картоплю. Потрібен алгоритм управління роботом.

  • Так це ж легко!

  • Легко? Зараз перевіримо. Давай я буду роботом. Командуй!

  • Роботе Фортран, чисти картоплю!

  • Із задоволенням.

І робот-професор почав чистити картоплю … носовичком.

  • Мій носовичок! Зупинись! – закричав Ікс.

  • Ти повинен давати точні і чіткі команди. Спробуй ще раз.

  • Роботе Фортран! Візьми в праву руку ніж і почисти картоплю!

Робот-професор взяв ніж, але … не тією стороною. І почав продовжив чистити картоплю.

  • Знову не так! Краще самому почистити картоплю. – зітхнув котик.

  • Тепер ти зрозумів, що управляти роботами не просто? Потрібен був алгоритм.

  • Який же він, той алгоритм?

  • А ось який:

  1. Взяти правою рукою ніж за ручку.

  2. В ліву руку взяти не почищену картоплю.

  3. Гострою стороною леза зрізати у картоплі всю шкірку.

  4. Положити картоплю в каструлю.

  • Цікаво, а алгоритм потрібен тільки роботам?

  • Алгоритми потрібні різним машинам, людям, тваринам. А того, хто виконує такий алгоритм, називають виконавцем. – відповів професор Фортран.

  1. Фізкультхвилинка (1 хв)

Світить сонце золоте.

Відвести корпус трохи назад, енергійно махати на себе руками.

Квітка поміж трав росте.

Встати навшпиньки, потягнутись усім тілом догори з підня­тими руками.

Бджілка весело кружляє,

Руками «затріпотіти», немов крильцями, і обернутись навколо себе на напівзігнутих ніжках.

З квіточки пилок збирає.

Скласти руки «ковшиком» і нахилитись уперед.

Бджілко, бджілко, постривай!

Підскакуючи на місці, помахати руками.

Меду нам смачного дай!

Обхватити себе руками за плечі й похитатися зі сторони в сторону.

  1. Практична робота

Робота із зошитом (7 хв)

Ознайомити учнів із способом запису команд у вигляді стрілок. (Усі команди виконуються послідовно, стрілка вказує напрямок, руху, а цифра за нею — кількість клітинок, які потрібно пройти у вказаному напрямку). Перед виконанням першого завдання слід пояснити, що відлік починається з тієї клітинки, перед якою зараз розміщений об'єкт. Щоб легше було орієнтуватися, діти можуть . слідкувати за діями, ставлячи в клітинках, де зупинився об'єкт, крапки. Перше завдання можна виконати «ланцюжком»: діти по черзі говорять, які дії треба виконати, а вчитель записує ці дії на дошці за допомогою мови стрілок.

Завдання 1.

Допоможи котові впіймати мишу.

Відповідь:

ліворуч — 4 клітинки;

угору — 4 клітинки;

ліворуч — 4 клітинки;

униз — 5 клітинок;

праворуч — 2 клітинки;

угору — 1 клітинка.

Запис па дошці: 4 4 4 5 2 1

Завдання 2.

Запиши, які дії потрібно виконати морському котикові, щоб з'їсти рибку.

Завдання 3.

Допоможи козі дійти до капусти.

Відповідь:

ліворуч — 5; униз — 3; ліворуч — 4; угору — 2;

праворуч — 1; угору — 2; ліворуч — 5; униз — 2;

праворуч — 2; униз — 4; праворуч — 4; униз — 1;

праворуч — 2; угору — 1; праворуч — 2; угору — 1;

праворуч — 1.

Запис на дошці: 5 3 4 2 1 2 5 2 2 4 4 1 2 1 2 1 1

Робота з комп'ютерною програмою. Зупинка «Увага» (Малю­нок за зразком 2) (10 хв).

  1. Релаксація (1 хв)

  • Сидячи за столом, розслабтесь і повільно поводіть очима справа – наліво. Потім зліва – направо. Повторити 3 рази у кожну сторону.

  • Подивіться на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1-4, потім переведіть погляд вдалину на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

  1. Пояснення домашнього завдання (1 хв)

Напиши, кого вполює лев, якщо виконає ці дії. Дії:

3 1 2 2 2 5 1 3 4 3 5 1 3

  1. Підсумок уроку (5 хв)

1) Добери слова, протилежні за значенням:

великий – (малий) веселий – (сумний)

гарячий – (холодний) товстий – (тонкий)

солодкий – (гіркий) твердий – (м’який)

2) Учні визначають свою поведінку на уроці:

1 бал: Я був неуважний, не виконував вказівок учителя, заважав іншим, розмовляв не за темою, порушував правила техніки безпеки.

2 бали: Я був неуважний, не завжди виконував вказівки учителя, іноді заважав іншим.

3 бали: Намагався працювати, але час від часу відволікався на сторонні справи.

4 бали: Був уважний весь урок, працював, незважаючи на перешкоди.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]