Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас Я i Украiна Конспекти.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
691.45 Кб
Скачать

V. Осмислення учнями знань.

1. Робота з підручником.

Опрацювати статтю "Як поверхня Землі нагрівається сонячними променями".

2. Відповіді на запитання.

— На які теплові пояси умовно поділяють поверхню Землі?

— Чому виникають теплові пояси на Землі?

— Чим теплові пояси Землі різняться між собою?

— У якому поясі найбідніша жива природа? Чому?

— Який рослинний і тваринний світ у жаркому поясі? Помірному? Чим відрізняються вони? Чому?

3 . Розгадування кросворда.

1. Небесне світило, що рухається навколо Сонця і своєї осі. (Земля.)

2. Тепловий пояс Землі, де увесь час жарко і не буває зими. (Жаркий.)

3. Уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Південний полюси. (Вісь.)

4. Пора року. (Зима.)

5. Прилад, що використовується у досліді для пояснення зміни дня і ночі, пір року. (Телурій.)

6. Модель Землі. (Глобус.)

7. Час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця. (Рік.)

1—7. Лінія, що умовно поділяє на Північну і Південну півкулі. (Екватор.)

4. Робота у зошитах з друкованою основою, с. 20-21.

VI. Узагальнення та систематизація знань учнів.

— Про що дізналися сьогодні на уроці?

— Як змінюється кількість сонячного тепла, яке отримує поверхня Землі від екватора до полюсів?

— У якому тепловому поясі розташована Україна?

VII. Домашнє завдання.

Прочитати у підручнику статтю "Як поверхня Землі нагрівається сонячними променями". Підготувати відповіді на запитання. Творче завдання: дібрати загадки про різні пори року.

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____

Тема. Як орієнтуватися на місцевості.

Мета. Формувати в учнів поняття "горизонт", "лінія горизонту", "відкрита місцевість", "закрита місцевість", "основні й проміжні сторони горизонту"; ознайомити учнів з будовою компаса; навчити їх визначати сторони горизонту за компасом, Сонцем; розвивати спостережливість, пам'ять, виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням відкритої та закритої місцевості, таблиця з назвами сторін горизонту, компаси, картки з написом сторін горизонту.

Хід уроку

I. Підсумок фенологічних спостережень.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Індивідуальне письмове опитування (на аркушах).

1) Які особливості жаркого (тропічного) теплового поясу Землі?

2) Яким є помірний тепловий пояс Землі?

3) Чим відрізняється холодний тепловий пояс Землі від інших?

2. Фронтальне опитування.

— На які теплові пояси умовно поділяють поверхню Землі?

— Чому виникають теплові пояси на Землі?

— Де Сонце не заходить за горизонт протягом шести місяців?

— Що таке полярна ніч?

— Що буде в північному полярному поясі, якщо в південному — полярна ніч?

3. Індивідуальне усне опитування.

— Розповісти, чим теплові пояси Землі різняться між собою.

— Порівняти рослинний і тваринний світ у теплових поясах Землі.

— За допомогою глобуса і якогось джерела світла, що слугуватиме за Сонце, пояснити, чому на полюсах полярний день і полярна ніч тривають по кілька місяців.

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Для початку послухайте казкову розповідь.

Пішли якось діти в гості до дідуся Лісовика і ... заблукали. Бачать — стрибає зайчик. Діти до нього:

Зайчику, Зайчику, розкажи, Зайчику, Зайчику, покажи. Як знайти стежину до дідуся в хатину?

— До хатинки Лісовика? — перепитав Зайчик. — Дуже просто: спочатку запахне грибами, потім — заячою капустою. А як відчуєте запах лисячої нори, обійдіть це місце зліва чи справа. Коли воно залишиться позаду, принюхайтесь — і вловите запах диму. Стрибайте прямо на нього, нікуди не звертаючи. Це дідусь Лісовик самовар ставить.

— Спасибі, Зайчику, — відказали діти. — Шкода, що носи в нас не такі чутливі, як у тебе. Доведеться розпитати ще когось.

А й справді, як бути, коли в лісі ви втратили орієнтацію, заблукали? (Діти висловлюють свої думки.)

— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із темою "Як орієнтуватися на місцевості".