Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас Я i Украiна Конспекти.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
691.45 Кб
Скачать

VI. Осмислення учнями знань.

1. Робота з підручником.

Опрацювання статті "Грунти в рідному краї". Відповіді на запитання після статті.

2. Робота в зошитах з друкованою основою

VII. Узагальнення та систематизація знань.

— Що таке грунт?

— З чого він утворюється?

— Який грунт називають чорноземом?

— Назвіть особливості піщаного і глинистого ґрунтів.

— Чому чорнозем — це родючий грунт, а піщаний і глинистий фунти — малородючі?

— Який ґрунт скоріше висихає — щільний чи пухкий? Як ви це поясните? v

— Що треба робити з кіркою, яка утворилася на поверхні ґрунту після дощу?

— Навіщо обробляють фунт? Навіщо боронують поле навесні?

— Навіщо удобрюють ґрунт? Чим його удобрюють?

VIII. Підсумок уроку.

— Яка тема сьогоднішнього уроку?

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Що найбільше запам'яталося?

IX. Домашнє завдання.

Прочитати статтю у підручнику "Ґрунти в рідному краї". Творче завдання: запропонувати способи підвищення родючості фунту на присадибній ділянці.

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____

Тема. Природні угруповання рідного краю. Ліси.

Мета. Сформувати в дітей поняття "природне угруповання", ознайомити із групами живих організмів, які там живуть; ознайомити із лісом як природним угрупованням; виховувати любов до природи; бережне ставлення до лісу; розвивати естетичні почуття.

Обладнання. Таблиці, гербарій рослин лісу, малюнки із зображенням рослин і тварин лісу.

Хід уроку

I. Підсумок фенологічних спостережень.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Тестування.

1) Ґрунт — це ...

а) шар землі чорного кольору;

б) верхній пухкий шар землі, в якому ростуть рослини;

в) верхній шар землі, який обробляють люди.

2) Який ґрунт називають чорноземом?

а) Той, на якому багато рослин;

б) малородючий;

в) ґрунт чорного кольору, у якому багато перегною.

3) Піщаний ґрунт:

а) містить мало повітря;

б) повільно пропускає воду;

в) має світле забарвлення;

г) після висихання стає твердим і щільним; ґ) погано зберігає воду;

д) від вологи стає в'язким;

е) швидко пропускає воду.

4) Глинистий фунт: (ті ж завдання).

5) Щоб родив багатий урожай, фунт треба:

а) обробляти;

б) вивчати;

в) засадити різними рослинами.

Відповіді: 1) б; 2) в; 3) а, б, д, є; 4) а, б, в, г, е; 5) а.

2. Індивідуальне опитування (усне).

— Розказати про типи фунтів.

— Якого догляду вимагає фунт, щоб отримати хороший урожай?

III. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети уроку.

— Придивившись уважно довкола себе, ви помітите, що нас оточує безліч живих організмів.

Усі ці живі організми вчені поділили на п'ять царств. Назвіть їх.

— Хоча царства різні, але між ними існує тісний взаємозв'язок. Наведіть приклади таких зв'язків.

— Складіть ланцюги живлення. (Кілька ланцюгів учні записують на дошці.)

— З якої ланки завжди розпочинається ланцюг?

— Що є другою і третьою ланкою у ланцюзі живлення?

— Які умови є необхідними для росту і розвитку рослин? А для життя тварин?

— У природі живі організми розподіляються не випадково. Вони селяться там, де є необхідні умови для їхнього життя, і утворюють певні, порівняно сталі комплекси — угруповання. Тема нашого сьогоднішнього уроку "Природні угруповання рідного краю".