Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас Я i Украiна Конспекти.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
691.45 Кб
Скачать

VI. Осмислення знань учнями.

1. Робота з підручником.

Опрацювання статті "Болото — природне угруповання".

2. Порівняльна характеристика болота і луки. Заповнити таблицю.

Спільні ознаки

Відмінні ознаки

3. Робота в зошитах з друкованою основою, с. 57-58.

4. Гра "Хто більше" (робота в групах).

Скласти ланцюги живлення, що існують на болоті. Виграє та група, яка складе найбільше ланцюгів. Можна відмітити групу, яка складе найдовший ланцюг живлення.

VII. Узагальнення та систематизація знань.

— Що таке болото?

— Як озеро перетворюється на болото?

— Назвіть рослини, що ростуть на болоті.

— Які особливості має мох сфагнум?

— Як утворюється торф?

— Назвіть тварин, які живуть на болоті.

— Які з живих організмів на болоті є виробниками? Споживачами?

— Чому у болотному грунті нема бактерій?

— Чому болото називають природним угрупованням? Доведіть свою думку.

— Чому на луках рослинний світ різноманітніший, ніж на болоті?

— Як люди використовують болота?

VIII. Підсумок уроку.

— Про що ми говорили на сьогоднішньому уроці?

— Що нового ви дізналися?

— Що найбільше запам'яталося?

— Що здивувало?

— Що з почутого ви вже знали? Що — почули вперше?

IX. Домашнє завдання.

Читати і переказувати статтю з підручника "Болото — природне угруповання". Дати відповіді на запитання.

Творче завдання: підготувати з довідкової літератури розповідь про одну з рідкісних рослин або тварин болота.

— Назвіть рослини боліт, які запам'ятали.

— Яке значення вони мають?

— Які групи тварин живуть там?

— Яке значення боліт?

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____

Тема. Рослинництво в рідному краї.

Мета. Ознайомити дітей із рослинництвом як галуззю народного господарства; формувати поняття про головні зернові рослини та їх зовнішній вигляд; технічні та овочеві культури; пояснити, яке значення мають вони в житті людини; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати любов до праці та природи.

Обладнання. Гербарії зернових злаків, насіння цих рослин, таблиці із зображенням зернових рослин, технічних та овочевих культур.

Хід уроку

I. Підсумок фенологічних спостережень.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Індивідуальне опитування (письмове).

Картка 1.

1. Що таке болото?

2. Запиши назви рослин, що ростуть на болоті.

Картка 2.

1. Як утворюється торф?

2. Побудуй два ланцюги живлення, які склалися на болоті.

2. Фронтальне опитування.

— Як озеро перетворюється на болото?

— Чому на болоті не перегнивають залишки рослин?

— Які особливості має мох сфагнум?

— Які з живих організмів на болоті є виробниками? Споживачами?

— Які зв'язки існують між рослинами і тваринами на болоті? Наведіть приклади.

— Чому болото називають природним угрупованням?

— Яке значення мають болота?

3. Розгадування кросворда.

1. Які мікроорганізми не живуть у болотному грунті? (Бактерії.)

2. Найпоширеніша рослина боліт. (Мох.)

3. В мене є ходулі — не боюсь болота. Жабенят спіймати?— ось моя турбота. (Чапля.)

4. Рослина-комахоїд. (Росичка.)

5. Яка корисна копалина утворюється у болотах? (Торф.)

6. Болотний хижий птах. (Лунь болотний.)

4. Розповіді дітей про рослину чи тварину болота.