Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас Я i Украiна Конспекти.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
691.45 Кб
Скачать

VII. Узагальнення та систематизація знань учнів.

— Про що ви дізналися на уроці?

— Що вам сподобалося найбільше? Які виникли запитання?

VIII. Домашнє завдання.

Прочитати статтю у підручнику "Сонячна система", вміти її переказувати.

Творче завдання: підготувати повідомлення про одну із планет Сонячної системи за допомогою додаткової літератури.

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____

Тема. Земля — планета Сонячної системи.

Мета. Сформувати уявлення про форму Землі, дати елементарне поняття про глобус як зменшену модель Землі, ознайомити з екватором, Північним та Південним полюсами, півкулями; виховувати бережне ставлення до природи, любов до рідної України; розвивати спостережливість, логічне мислення, акуратність.

Обладнання. Фотографії Землі з космосу, глобус, яблуко, тонка металева спиця, лінійка, стрічка.

Хід уроку

I. Підсумок фенологічних спостережень.

— Який зараз місяць?

— Який день? Число?

— Який стан неба?

— Чи світить сонце?

— На вулиці тепло чи холодно?

— Чи є на вулиці вітер? Визначте його напрям.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Індивідуальне письмове завдання (на аркушах).

1) Чим відрізняється зірка від планети? Написати відмінності.

2) Які космічні тіла складають Сонячну систему?

3) Вставити пропущені літери і записати назви планет:

Н....н, Ю...р, В...а, М...с, М...й, П...н, З...я, У...н, С...н.

— Що називається орбітою планети?

2. Усне фронтальне опитування.

— Що таке Космос? У якій системі перебуває наша планета?

— Яке значення має Сонце для Землі?

— Покажіть на малюнку планет Сонячної системи орбіту Землі.

— Які планети Сонячної системи є сусідами Землі?

— Яка планета проходить найбільшу відстань навколо Сонця?

— Яка з планет має найкоротшу орбіту?

3. Усне індивідуальне опитування.

Розповіді учнів про зорі, Сонце. Заслухати підготовлену дітьми додаткову інформацію про планети Сонячної системи.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Розповідь учителя.

— Вам усім відомо, що ми живемо на планеті, ім'я якій — Земля. Вона має форму кулі. Але це побачити неможливо. Тому раніше люди думали, що Земля — це плоский або опуклий круг, який тримається на підпорах.

Одні думали, що Землю тримають чотири слони, які стоять на величезній черепасі (наочність). Інші вважали, що Землю тримають великі-превеликі три кити (наочність).

Формою Землі цікавились усі. Старовинні книги пишуть: Земля нерухома і знаходиться у центрі всього світу, тобто Всесвіту, а Сонце і зірки рухаються навколо неї. Інші вчені здогадалися, що Земля має форму кулі, і не Сонце рухається навколо Землі, а, навпаки, Земля рухається навколо Сонця. Уявлення людей про те, що Земля має форму кулі, складалися протягом довгого часу. Люди давно помітили: якщо опинитися на рівній місцевості (в степу, у полі), то поверхня цієї місцевості проглядається у вигляді круга. Те саме вони бачили, коли перебували на кораблі у відкритому морі. Як же це пояснити? Нарешті зрозуміли: так буває тому, що Земля має форму кулі.

2. Розгадування кросворда.

— Розв'яжіть кросворд і ви прочитаєте прізвище відомого мандрівника, який вперше здійснив кругосвітню подорож і довів, що Земля — куля.

1

2

3

4

5

6

7

8



1. Назва планети Сонячної системи. (Марс.)

2. Що вкриває більшу частину поверхні Землі? (Вода.)

3. Модель Землі. (Глобус.)

4. Планета, яка є другою за відстанню від Сонця. (Венера.)

5. Найвіддаленіша від Сонця планета. (Плутон.)

6. Меркурій, Венера, Земля, Марс тощо. Загальна назва. (Планета.)

7. Шлях, яким рухаються навколо Сонця всі планети. (Орбіта.)

8. Передостання планета Сонячної системи. (Нептун.) (Слово по вертикалі — Магеллан.)