- •Класифікація типів уроків
- •Дидактична структура уроку
- •Суть і завдання елементів дидактичної структури уроку
- •Методична структура уроку
- •Фактори, що впливають на підготовку уроку
- •Дидактичні вимоги до уроку
- •Технологія постановки цілей Способи визначення цілей уроку
- •Способи опису цілей уроку
- •Особливості окремих видів нестандартних уроків
- •Урок-лекція
- •Урок-семінар
- •Уроки-практикуми
- •Урок-залік
- •Урок-дискусія (диспут)
- •Урок-змагання, урок-конкурс
- •Урок-гра
- •Інтерактивне навчання
- •Групові форми навчання
- •Вимоги до вчителя при проведенні нетрадиційних уроків
- •Квадратні корені
- •Підготовка вчителя до уроку, план-конспект уроку.
- •Самоаналіз уроку
- •Приклади планів-конспектів нестандартних уроків Квадратні рівняння
- •I. Оргмомент
- •II. Активізація опорних знань
- •III. Історична сторінка
- •IV. Систематизація та узагальнення знань
- •1. Метод «Карусель»
- •2. Розв'язування вправ
- •V. Самостійна робота учнів
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Геометрична прогресія
- •Хід уроку
- •II. Розв'язування прикладних задач.
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •I. Організаційний момент.
- •II. Конкурс «Представлення команд».
- •III. Конкурс «Розминка».
- •IV. Конкурс «Хто швидше».
- •V. Конкурс «Двобій між командами».
- •VI. Конкурс капітанів.
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •VII. Конкурс «Розв'яжи кросворд».
- •VIII. Конкурс «Естафета».
- •Розв'язання
- •IX. Підсумок уроку.
- •Приклади конспектів уроків розроблених з використання «конструктора» уроку
- •Цілі: перевірити і провести корекцію знань, навичок і вмінь з даної теми, підвести підсумок письмової роботи; розвивати вміння самостійно працювати.
- •Хід уроку
- •Хід уроку
Особливості окремих видів нестандартних уроків
Пошуки удосконалення процесу навчання у загальноосвітній школі ведуться у різних напрямках, зокрема ведеться робота над пошуком шляхів удосконалення форм організації навчального процесу. Урок залишається основною формою організації. Зміна умови функціонування школи і вимог суспільства призводить до того, що традиційні методи і прийоми не завжди дозволяють досягати мети, тому ведеться робота з підвищення ефективності уроку. Одним із можливих шляхів, запропонованих на сучасному етапі є використання так званих «нестандартних уроків».
«Нестандартний урок» – це умовне поняття, яке свідчить про зміну типової дидактичної та методичної структури уроку завдяки застосуванню нових методів або модифікації відомих, зміні звичної організації навчальної діяльності учнів, застосуванню нових технічних засобів тощо. Як правило «нестандартний урок» у порівнянні з традиційним сприймається учнями більш емоційно, стимулює їх активність у пізнавальній діяльності, формує педагогічно доцільні стосунки між вчителем та учнями, зміцнює позитивне ставлення до школи і навчання.
Однак увесь процес навчання не може бути організований лише з використанням «нестандартних уроків». У практичній діяльності вони поєднуються з типовими, причому останнім повинна надаватись перевага.
Урок-лекція
Останнім часом широко використовуються уроки-лекції, на яких викладається значна частина теоретичного матеріалу теми, що вивчається. У залежності від місця лекції у системі навчання і специфіки задач, що вирішуються можливі різні види лекцій.
Інструктивні лекції знайомлять учнів з технологією їхньої майбутньої діяльності, з особливостями виконання окремих дій і способів діяльності. На інструктивних лекціях розглядаються алгоритми розв’язування задач, правила виконання дослідів, плани вивчення понять, способи конструювання правил, законів, теорій; пояснюються методи навчального пізнання.
Лекції теоретичного конструювання навчають школярів систематизувати і узагальнювати свої навчальні результати на теоретичній основі. У якості теоретичної основи на лекції обираються певні концепції, правила, закони, теорії. На лекції учні ознайомлюються із структурою та ієрархією встановленого теоретичного елементу, з методами його конструювання.
Методологічні лекції розкривають характер, структуру і методи наукового пізнання.
Історичні лекції підводять учнів до усвідомлення основних історичних етапів наукового розвитку.
Узагальнюючі лекції демонструють учням результати систематизації їх особистих знань, досягнень, проблем.
Структура лекції визначається вибором теми і мети уроку. Наведемо можливий варіант структури уроку-лекції:
створення проблемної ситуації при постановці теми, мети і задач лекції;
її розв’язання при реалізації наміченого плану лекції;
виділення опорних знань і вмінь, їх оформлення (з використанням пам’ятки «Як конспектувати лекцію»);
відтворення учнями опорних знань і вмінь за зразком, конспектом, опорним конспектом і т. ін.;
застосування отриманих знань;
узагальнення і систематизація вивченого;
формулювання домашнього завдання, постановка питань для самоперевірки, повідомлення списку пропонованої літератури і переліку завдань із підручника.