- •Класифікація типів уроків
- •Дидактична структура уроку
- •Суть і завдання елементів дидактичної структури уроку
- •Методична структура уроку
- •Фактори, що впливають на підготовку уроку
- •Дидактичні вимоги до уроку
- •Технологія постановки цілей Способи визначення цілей уроку
- •Способи опису цілей уроку
- •Особливості окремих видів нестандартних уроків
- •Урок-лекція
- •Урок-семінар
- •Уроки-практикуми
- •Урок-залік
- •Урок-дискусія (диспут)
- •Урок-змагання, урок-конкурс
- •Урок-гра
- •Інтерактивне навчання
- •Групові форми навчання
- •Вимоги до вчителя при проведенні нетрадиційних уроків
- •Квадратні корені
- •Підготовка вчителя до уроку, план-конспект уроку.
- •Самоаналіз уроку
- •Приклади планів-конспектів нестандартних уроків Квадратні рівняння
- •I. Оргмомент
- •II. Активізація опорних знань
- •III. Історична сторінка
- •IV. Систематизація та узагальнення знань
- •1. Метод «Карусель»
- •2. Розв'язування вправ
- •V. Самостійна робота учнів
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Геометрична прогресія
- •Хід уроку
- •II. Розв'язування прикладних задач.
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •I. Організаційний момент.
- •II. Конкурс «Представлення команд».
- •III. Конкурс «Розминка».
- •IV. Конкурс «Хто швидше».
- •V. Конкурс «Двобій між командами».
- •VI. Конкурс капітанів.
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •VII. Конкурс «Розв'яжи кросворд».
- •VIII. Конкурс «Естафета».
- •Розв'язання
- •IX. Підсумок уроку.
- •Приклади конспектів уроків розроблених з використання «конструктора» уроку
- •Цілі: перевірити і провести корекцію знань, навичок і вмінь з даної теми, підвести підсумок письмової роботи; розвивати вміння самостійно працювати.
- •Хід уроку
- •Хід уроку
Фактори, що впливають на підготовку уроку
З'ясуємо, які саме чинники навчання варто враховувати при розробці уроку. Для зручності аналізу їх доцільно поділити на групи.
Характеристика навчального матеріалу: базові знання, складність нових знань і умінь, обсяг навчального матеріалу, кількість нових понять, загальна кількість інформації, потенційні можливості використання навчального матеріалу для мотивації навчання (використання в професійній діяльності людини або в буденному житті; значення для розвитку особистості тощо), внутрішні предметні зв'язки навчального матеріалу та міжпредметні зв'язки.
Характеристика учнів і класу: вік учнів, рівень знань, рівень розвитку, рівень пізнавальної активності учнів, ставлення до навчання, ставлення до вчителя, мотиви навчання, працездатність, рівень уваги, рівень дисциплінованості і відповідальності, об'єднання класу як групи, співвідношення між кількістю дівчат і хлопців, співвідношення між сильними, середніми та слабкими учнями, настрій дітей та налаштованість їх на навчання, наявність у класі дітей з девіантною поведінкою (обдарованих, дезорганізаторів, педагогічно занедбаних).
Організаційно-методичне забезпечення навчального процесу:
а) організаційні фактори: день тижня, місце уроку в розкладі занять, характеристики попереднього і наступного уроків (характер навчальних вимог учителів, стиль педагогічної діяльності та педагогічного керівництва, рівень дисципліни, рівень тривожності учнів); наявність навчального кабінету та спеціального обладнання;
б) методичне забезпечення навчального процесу: якість плану-конспекту уроку; наявність та якість відео, ілюстративного та демонстраційного матеріалів, дидактичного роздаткового матеріалу; диференційованих завдань, матеріалів для перевірки і контролю знань і умінь учнів; наявність підручників, методичної та додаткової літератури.
Характеристики вчителя: рівень професійних знань, педагогічні вміння, досвід викладання певної теми, здатність орієнтуватися в ситуації, методична підготовка, вміння спілкуватись, вольові та організаційні якості, педагогічний оптимізм, активність та ініціатива, рівень працездатності, ставлення до учнів, ставлення до педагогічної роботи, якість підготовки до уроку.
При аналізі наведених вище факторів необхідно визначити, які з них можуть здійснити негативний вплив на хід спланованого уроку, а дія який факторів буде сприяти ефективному проведенню уроку. Прогноз уроку, тобто оцінка можливих ускладнень при проведенні уроку, зроблених на основі уявної моделі реалізації уроку, допомагає вчителеві не втратити поставлених орієнтирів в ситуації реального «живого» уроку.
Дидактичні вимоги до уроку
Розглянемо суть дидактичних вимог до уроку. В першу чергу, вони пов'язані з логікою і структурою процесу пізнання учнів, який спеціально сплановано і організовано вчителем і реалізується ним.
Значне місце в ході уроку повинно приділятися мотивації навчальної діяльності учнів, формуванню пізнавальних мотивів, широкому використанню професійних, соціальних та спонукальних мотивів навчання.
Кожне навчальне заняття – це маленький крок на тернистому шляху до системи знань, накопичених людством. Тому вимога відбору змісту та обсягу знань, оптимальних щодо рівня розвитку і підготовки учнів, адаптування його вчителем є надзвичайно актуальною.
Для того, щоб реалізувати цю вимогу, вчитель повинен провести діагностику рівня знань та умінь учнів. Структура навчального заняття має відповідати класичній формулі процесу пізнання: «сприймання – розуміння і осмислення – запам'ятовування – застосування". Навчальне заняття повинно мати реальний результат, продукт навчального процесу у вигляді знань та вмінь учнів, їхнього сформованого ставлення до певного соціального явища, до себе тощо. Результативність уроку означає співвідношення між запланованою вчителем метою та одержаним результатом. Практика свідчить, що повної реалізації поставленої мети практично не можливо досягти, оскільки вчитель вчить одночасно дітей з різним рівнем розвитку і підготовки, з різним ставленням до навчання. Педагогічний брак у педагогічному процесі також постійно існує, і про це варто знати майбутнім вчителям, молодим вчителям.
Введення стандартів в освітній галузі ще раз привертає увагу до проблеми результативності і ефективності навчального процесу в цілому, зокрема уроку як його частки. Результативність уроку в такому тлумаченні означає, що кожен учень повинен здобути мінімально визначений обсяг знань і умінь, досягти певного результату в навчанні. Ефективність уроку пов'язує такі поняття, як результат уроку і витрачені зусилля вчителя і учнів, кількість витраченої ними праці та часу.
Чим менше знадобилось зусиль і часу на здобуття учнями знань, тим ефективніше був організований учителем процес навчання, а це, в першу чергу пов'язано з оптимальним вибором методів і прийомів навчання.
Урок має сприяти розвитку особистості, формувати її світогляд, розвивати творчу ініціативу та самостійність мислення. Цьому сприяє застосування активних проблемних і дослідницьких методів у навчанні, введення поетапного контролю.