- •Класифікація типів уроків
- •Дидактична структура уроку
- •Суть і завдання елементів дидактичної структури уроку
- •Методична структура уроку
- •Фактори, що впливають на підготовку уроку
- •Дидактичні вимоги до уроку
- •Технологія постановки цілей Способи визначення цілей уроку
- •Способи опису цілей уроку
- •Особливості окремих видів нестандартних уроків
- •Урок-лекція
- •Урок-семінар
- •Уроки-практикуми
- •Урок-залік
- •Урок-дискусія (диспут)
- •Урок-змагання, урок-конкурс
- •Урок-гра
- •Інтерактивне навчання
- •Групові форми навчання
- •Вимоги до вчителя при проведенні нетрадиційних уроків
- •Квадратні корені
- •Підготовка вчителя до уроку, план-конспект уроку.
- •Самоаналіз уроку
- •Приклади планів-конспектів нестандартних уроків Квадратні рівняння
- •I. Оргмомент
- •II. Активізація опорних знань
- •III. Історична сторінка
- •IV. Систематизація та узагальнення знань
- •1. Метод «Карусель»
- •2. Розв'язування вправ
- •V. Самостійна робота учнів
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Геометрична прогресія
- •Хід уроку
- •II. Розв'язування прикладних задач.
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •I. Організаційний момент.
- •II. Конкурс «Представлення команд».
- •III. Конкурс «Розминка».
- •IV. Конкурс «Хто швидше».
- •V. Конкурс «Двобій між командами».
- •VI. Конкурс капітанів.
- •Розв'язання
- •Розв'язання
- •VII. Конкурс «Розв'яжи кросворд».
- •VIII. Конкурс «Естафета».
- •Розв'язання
- •IX. Підсумок уроку.
- •Приклади конспектів уроків розроблених з використання «конструктора» уроку
- •Цілі: перевірити і провести корекцію знань, навичок і вмінь з даної теми, підвести підсумок письмової роботи; розвивати вміння самостійно працювати.
- •Хід уроку
- •Хід уроку
Урок-змагання, урок-конкурс
Формуючи пізнавальні інтереси учнів, педагоги розуміють, що цей досить довгий та трудомісткий процес має починатися з формування допитливості, створення ситуацій успіху. Саме тому основою «нестандартних» уроків часто є командні або індивідуальні змагання. Переважно вони використовуються з метою формування вмінь, застосування знань та вмінь або систематизації знань, умінь та навичок.
Змагання, покладене в основу уроку, використовується для формування вмінь учнів у стандартних умовах, коли необхідно, щоб учні виконали велику кількість одноманітних вправ і не втратили інтерес до них, також використовується вчителем при застосуванні знань, умінь та навичок, Для організації цього виду уроків застосовуються наступні види змагань: індивідуальне, групове і командне, що застосовується значно частіше
Підкреслимо, що ці уроки мають всі ритуальні ознаки змагання: наявність судді, правил, завдань для команд, церемонію нагородження Важливим психологічним завданням такого уроку є формування команди учнів як єдності. Це відбувається ще під час виконання першого завдання, яке не є навчальним: створити команду, обрати капітана, придумати назву команди, підготувати вітання для інших команд-учасниць, девіз команди та її емблему (3-5 хвилин).
Специфічними виховними завданнями цього уроку є компенсування невдачі команди, що отримала поразку, розчарування, формування у переможців уміння співпереживати, а у переможених – уміння радіти перемозі інших. Не можна на уроці давати місце заздрощам. Якщо вчитель не приділяє належної уваги виховним аспектам уроку-змагання, то врешті решт можна отримати розколоту групу учнів із певним рівнем розвитку конфлікту між ними.
Урок-змагання може мати наступну структуру:
повідомлення теми і завдань уроку;
формування команд (організаційне);
представлення суддів;
ознайомлення з правилами змагань, штрафними санкціями, формами апеляції;
виконання ввідного завдання;
перехід до завдань, пов'язаних з метою уроку, проведення змагань;
завершення змагань, підведення підсумків і результатів;
обговорення ходу змагання учнями;
домашнє завдання.
На такому уроці можна використовувати різні схеми організації змагання:
змагання за ланцюжком;
виконання завдань по черзі, але за вибором; самостійне виконання завдань;
виконання завдань за допомогою команди;
завдання на доповнення, коли відповідь першого складає частину умови завдання другого.;
змагання з використанням сукупності вправ, побудованих за принципом лабіринту.
Урок-гра
Використання гри як методу навчання дозволяє суттєво змінити емоційну атмосферу на уроці, дає змогу вчителеві побудувати роботу так, щоб досягнення основних цілей уроку стало бажаним перш за все для самих учнів. При цьому можна виділити ігри рольові та ділові
Характерними ознаками рольової гри є загальний опис початку взаємодії (ситуація) і характеристики ролей. Виконавці діють у межах ролі, але можуть імпровізувати.
Ділова гра відрізняється від рольової тим, що крім виконання ролі, на учнів покладено розв'язання конкретного навчального завдання, пов'язаного з імітацією виробничих відносин у суспільстві. В уроці-діловій грі виділяються такі елементи, як: завдання, ролі, ситуації, взаємодія і проблема, яка чекає розв'язання. Вчитель як правило бере на себе обов'язок ведучого. У діловій грі на противагу від рольової велике значення має не виконання і імпровізація ролей, а фактаж, аргументи, напрацьовані виконавцями при підготовці до уроку, обмін інформацією в процесі гри. Ділова гра проходить надзвичайно цікаво. Вперше учні залучаються до «пробного» розв’язання глобальних проблем, якими займаються дорослі, відчувають відповідальність за соціальні і наукові проблеми.