
ukr.-mova-2klas-vashulenko
.pdf
Урок 28. Вимова та написання слів із дзвінкими
приголосними в кінці слова й складу
Мета: навчати учнів правильно вимовляти слова з дзвінкими приголосними; поглибити знання про дзвінкі та глухі приголосні; розвивати орфоепічну чіткість, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати бережливе ставлення до книги.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання (с. 41, вправа 114)
—Прочитайте рядки, які вам найбільше сподобалися.
—Назвіть у виділених словах окремо дзвінкі й глухі приголосні звуки.
2.Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Які приголосні звуки допомагають передати дзижчання джмеля і шелест хмелю?
Хміль і джміль
По тичині в’ється хміль. Біля хмелю в’ється джміль.
—Шу-шу-шу,— шумкоче хміль.
—Дзу-дзу-дзу,— дзумкоче джміль. Ми стояли поблизу, шум той слухали внизу.
Я сказав: — Шумкоче хміль! — Ти сказав: — Дзумкоче джміль!
А. Камінчук
—Спишіть перше і друге речення. У виділених словах однією рискою підкресліть букви, що позначають дзвінкі, а двома — букви, що позначають глухі приголосні звуки.
—Як ви розумієте значення слова в’ється у першому і другому реченнях?
3.Гра «Добери пару»
— Запишіть до приголосних дзвінких звуків парні глухі. Наведіть приклади слів, які починаються цими глухими звуками.
[б] — [ ], [д] — [ ], [з] — [ ], [г] — [ ], [ж] — [ ], [дз] — [ ].
III.Повідомлення теми і мети уроку
—Сьогодні ми будемо вчитися розрізняти дзвінкі та глухі приголосні.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за підручником (с. 42–43)
Вправа 120
Учні роздивляються малюнки на с. 42, складають і записують розповідь за малюнками і запитаннями.
1)Хто автор казки «Про двох цапків»? (М. Коцюбинський)
2)Чим відрізнялися цапки один від одного? (Один був білий, а другий — чорний.)
3)Що хотіли зробити цапки? (Цапки хотіли перейти через річку.)
4)Де вони зустрілися? (Вони зустрілися на кладці.)
Дата _______________________
Клас _______________________
61

5)Яка була кладка? (Кладка була вузька.)
6)Що сталося з цапками? (Цапки побилися, й обидва опинилися у воді.)
Вправа 116
Учні читають речення, називають букви, які «стали не на своє місце». Записують речення, виправивши помилки. (Мама заплела Маринці тоненькі кіски. Бігла кізка по мосту, збила куряву густу.)
2.Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Списування з граматичним завданням
— Прочитайте. Спишіть, позначаючи початок і кінець кожного речення і вставляючи пропущені букви. Букви, якими позначено дзвінкі приголосні
звуки, підкресліть однією рискою, а глухі — двома. |
|
||
Чарівний в сняний ранок на д |
ревах і траві бл |
щать крапельки роси |
|
|
|
|
|
повітря чисте сонце золотить поверхню оз рця т |
хенько гойдається оч рет. |
||
|
|
|
|
2. Гра «Усі — дзвінкі»
— Підкресліть слова, в яких усі приголосні звуки — дзвінкі.
Гори, друг, береза, дуб, суп, кіт, віл, риба, гірка, сито, тихо, гарбуз, дим, мед, кит, сон, дзвін, біб, зуб.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
—Які приголосні звуки називаються дзвінкими? Назвіть їх.
—Які приголосні звуки називаються глухими? Назвіть їх.
—Виділіть «зайвий» звук із таких груп:
yy [а], [о], [у], [ж], [і], [и];
yy [б], [д], [ж], [з], [к], [г], [дж], [дз].
VII. Домашнє завдання
С. 43, вправа 117.
62

Урок 29. Вправи на правильне вимовляння
дзвінких звуків у кінці слова і складу
Мета: навчати учнів правильно вимовляти дзвінкі звуки у кінці слова і складу; закріпити вміння диференціювати дзвінкі та глухі приголосні; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання (с. 43, вправа 117)
—Який дзвінкий і який парний йому глухий приголосний найчастіше трапляються в скоромовках?
—Назвіть букви, якими позначено дзвінкі приголосні звуки.
2.Гра «Добери кінцівку»
—Поміркуйте і закінчіть рядки вірша. Підкресліть букви, якими відрізняються слова.
Виріс в лісі білий ____. Захворів Петро на ____.
III.Повідомлення теми і мети уроку
—Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти дзвінкі приголосні у кінці слова і складу.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за підручником (с. 43–44)
Вправа 118
Учні читають і відгадують загадки.
—Прочитайте виділені слова. Чітко вимовляйте у них останній звук.
—Запишіть слова, які закінчуються на дзвінкий приголосний звук. Підкресліть останню букву в кожному слові.
Вправа 119
Учні читають, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки перед глухими
увиділених словах.
—Випишіть виділені слова. Поділіть їх на склади. Підкресліть букви, які позначають дзвінкі приголосні звуки в кінці складу.
—Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 43.
Вправа 120
Учні читають слова, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці слова і складу. Складають і записують речення з виділеними словами.
2.Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1.Робота над прислів’ями
—Прочитайте прислів’я і поясніть їх значення.
—Спишіть прислів’я (одне на вибір). Підкресліть букви, що позначають дзвінкі приголосні звуки.
yy До доброї криниці стежка утоптана. yy Щоб рибку їсти, треба в воду лізти.
Дата _______________________
Клас _______________________
63

2.Творче списування
—Вставте пропущені слова з довідки.
____ засипало сніжком.
____ усю зиму лапу смокче.
Слова для довідок: ведмідь, стежки.
—Спишіть одне речення на вибір. Поділіть слова для переносу слова.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
—Як в українській мові вимовляються дзвінкі приголосні у кінці слова
іскладу? Наведіть приклади.
VII. Домашнє завдання
С. 44, вправа 121.
додаток до уроку 48
3.Аудіювання
1)Слухання тексту, який читає учитель.
Протоптали стежку
Уночі була хурделиця. Намело кучугури снігу. Рано-вранці йшло троє дітей — Юрко, Михайлик і Ніна. Всюди коло хат з’явилися люди. Відкидали сніг лопатами, прокладали доріжки.
Ось хатина бабусі Марії. Вона живе одна-однісінька. Зупинилися діти біля бабусиного двору. Нікого не видно.
—Як же це бабуся до криниці вийде? — сказав Юрко.— Снігу ж скільки.
—Давайте протопчемо стежечку від хати до криниці! — порадив Михайлик.
Діти увійшли на бабусине подвір’я. Йшли по глибокому снігу. Від воріт до хати — трохи легше. Пройшли два, три, чотири рази. Протоптали стежку від воріт до хати і від хати до криниці.
Спітнілі, стомлені, радісні діти йшли до школи. Вони думали: ось бабуся Марія вийшла з хати. Побачила стежечки. Радіє...
В. Сухомлинський
2)Тестування.
1.Куди йшли діти? а) Кататися з гірки; б) до школи.
2.Кого побачили діти біля хатини бабусі Марії? а) Нікого; б) бабусю, яка відкидала сніг.
3.Що вирішили зробити учні?
а) Допомогти бабусі відкидати сніг; б) протоптати стежку.
4.Про що думали діти?
а) Бабуся Марія подякує їм за допомогу; б) бабуся зрадіє, коли побачить стежечки.
64

Урок 30. Відпрацювання вимови та написання слів
із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу
Мета: вправляти учнів у правильній чіткій вимові слів з дзвінкими приголосними; розвивати фонематичний слух; виховувати працьовитість.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання (с. 44, вправа 121)
— Прочитайте слова парами. Чітко вимовляйте дзвінкі приголосні в другому слові кожної пари.
2.Гра «Добери пару»
—Доберіть парні дзвінкі чи глухі приголосні. Продовжте ряд слів, добираючи пари, які починалися б цими приголосними.
[д] — [ ], [ ] — [ш], [з] — [ ], [ ] — [ч], [ґ] — [ ].
Дід — тітка...
III.Повідомлення теми і мети уроку
—Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти дзвінкі приголосні у кінці слова і складу.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за підручником (с. 44–45)
Вправа 122
—Розгляньте малюнок і прочитайте початок прислів’я. Поміркуйте, як його можна закінчити.
—Запишіть прислів’я. Підкресліть букви, які позначають дзвінкі приголосні звуки перед глухими.
—Усно складіть розповідь за малюнком.
Вправа 123
Учні читають текст, чітко вимовляючи звуки, позначені виділеними буквами. Списують текст. Усно виконують звуковий аналіз слова бджоли.
Вправа 124
—Підготуйтеся до виразного читання тексту. Поміркуйте, швидко чи повільно будете читати. Поясніть, чому саме так. Читаючи, дзвінко вимовляйте звуки, позначені виділеними буквами.
—Здогадайтеся, що це за гість завітав на пасіку. Поясніть, як ви його впіз-
нали?
—Запишіть його назву. Розкажіть, яку ілюстрацію можна намалювати до тексту.
—Випишіть парами слова іде й суне, їсть і ласує. Яка відмінність між
ними?
Вправа 125
Учні читають і відгадують загадку.
—Випишіть виділені слова.
—Прочитайте їх, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці складу і слова.
—Назвіть слова у вірші, у яких є тільки дзвінкі приголосні.
Дата _______________________
Клас _______________________
65

2.Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1.Гра «Вимовляй чітко!»
—Прочитайте, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки. Біб степ віз вус гриб грип гарбуз ананас
дуб стовп хмиз абрикос зуб суп в’яз рис хліб короп мороз ліс
—До перших слів кожного рядка доберіть назви ознак.
—Запишіть словосполучення за зразком.
Зразок. Зелений біб.
2.Гра «Чого більше?»
— Чого у кожному з наведених слів більше — звуків чи букв? Чи їх порівну? Поставте знаки «<», «>», «=».
Джміль — зв. б.; ящик — зв.
б.; Київ — зв.
б.
3.Робота над деформованими реченнями
—Прочитайте слова. Складіть речення і запишіть їх. Підкресліть слова,
уяких дзвінкі приголосні стоять перед глухими.
1) В, плавала, акваріумі, рибка, золота. 2) На, Алінці, день, подарували, народження, книжку. 3) Школярі, дубки, і, берізки, посадили.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
—Назвіть пари дзвінких і глухих приголосних звуків.
—Як в українській мові вимовляються дзвінкі приголосні у кінці слова
іскладу? Наведіть приклади.
VII. Домашнє завдання
С. 46, вправа 126.
66

Урок 31. Тверді й м’які приголосні.
Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення
Мета: поглибити знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; розвивати зв’язне мовлення; виховувати патріотичні почуття.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання (с. 46, вправа 126)
—Прочитайте записані слова, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки перед глухими.
—Яке речення ви склали?
2.Робота над загадкою
— Прочитайте загадку. Відгадку запишіть. Підкресліть букви, що позначають м’якість приголосних звуків.
yy Як звуться яблука великі і малі, Котрі щоліта достигають у землі?
III.Повідомлення теми і мети уроку
—Приголосні звуки в українській мові можуть вимовлятися твердо
ім’яко. Про те, як це позначається на письмі, піде розмова на цьому уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за підручником (с. 46–47)
Вправа 127
Учні читають слова та складають з ними речення. Називають звуки, якими відрізняються слова.
—Якою буквою позначено м’якість звука [н’]?
—Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 46.
Вправа 128
Учні читають вірш, виписують з вірша слова у два стовпчики: в один — зі звуком [т], а в інший — зі звуком [т’] за зразком.
Вправа 129
Учні списують, змінюючи слова за зразком. Пояснюють, як позначено м’якість приголосних у словах.
Вправа 130
Учні списують слова, вставляючи за потреби, знак м’якшення. Пояснюють написання слів.
2.Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1.Робота над скоромовкою
— Прочитайте скоромовку, виразно вимовляючи тверді та м’які приголосні звуки.
Одиничка — одиначка, Неабияка дивачка!
Дата _______________________
Клас _______________________
67

Одиничці все однак, Що й сусіда — одинак!
(Народна творчість)
2.Робота над загадками
yy Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (Молоко)
yy Попід лісом котилася діжа з тістом. (Місяць)
yy Ногами у воді зав’яз. Вода до пояса якраз.
Він простягнувся над водою, Два береги з’єднав собою. (Міст)
yy Я рудий, прудкий звірок: Плиг з ялинки на дубок. (Білка)
yy У куточку поселивсь І мерщій обгородивсь,
Сплів драбинки про запас.
—Прошу, мухи, в гості вас! (Павук)
—Запишіть відгадки, підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Наведіть приклади слів зі знаком м’якшення.
VII. Домашнє завдання
С. 47, вправа 131.
68

Урок 32. Позначення м’якості приголосних перед [о]
знаком м’якшення. Перенос слів із ь
Мета: поглибити знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; вчити позначати м’якість приголосних знаком м’якшення (ь); розвивати зв’язне мовлення; виховувати позитивні риси характеру.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання (с. 47, вправа 131)
— Прочитайте загадку разом із відгадкою.
— Які пропущені букви ви вставили?
— Підкресліть у словах букви перед знаком м’якшення.
— Які звуки позначають підкреслені букви перед знаком м’якшення?
2.Гра «Додай букву»
— До поданих слів допишіть букву, що не позначає звука. Чи змінилося їх
значення? |
|
Лан — лань |
рис — ... |
Син — ... |
полин — ... |
— З однією парою слів складіть речення.
3.Робота над скоромовкою
—Прочитайте скоромовку. Спишіть.
—Поділіть слова (дужечками знизу) на склади.
Лиска лащить лисеня, а лосиха лосеня. Лев ласкаво лапою левенятко ляпає.
—У яких словах є м’які приголосні звуки?
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за підручником (с. 47–48)
Вправа 132
Учні читають прислів’я, вимовляють у виділених словах звуки і називають букви.
—Що позначає знак м’якшення у цих словах?
—Доберіть до слів поганий, біда протилежні за значенням.
Пригадайте!
М’якість приголосного перед о позначається знаком м’якшення (ь): льон,
бадьорий.
Вправа 133
Учні читають вірш, називають пропущені букви.
—Розкажіть, до кого і до чого звертається поет.
—Визначте кількість звуків і букв у слові синьому.
—Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 48.
Вправа 134
Учні читають та списують речення, вставляючи пропущені букви. Пояснюють, що позначає знак м’якшення у слові польових.
Дата _______________________
Клас _______________________
69

Слово про слово
Половіли — достигаючи, набували жовтого кольору.
2.Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз! На носках стоїть весь клас. Два — присіли, руки вниз, На сусіда подивись.
Раз! — і вгору, Два! — і вниз, На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати, Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись. Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати, Може вже відпочивати.
V.Узагальнення й систематизація знань
—Прочитайте. Вставте пропущені букви. Підкресліть слова зі знаком м’якшення.
Мама дон ку колисала, гарну пісен
ку співала. Тонен
кий, прозорий л
одок укрив калюжі. Коло пен
ків ростут
мален
кі опен
ки.
—Поділіть на склади для переносу виділені слова.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Гра «Твердий — м’який»
Учні розподіляються на дві команди: хлопчики — дівчатка. Перша команда називає склади з твердими приголосними звуками, друга — з м’якими.
— Які букви не можна писати після букв, що позначають тверді приголосні букви?
VII. Домашнє завдання
С. 48, вправа 135.
70