- •Вінниця, внту 2005
- •Рецензенти:
- •Є.С. Корженко, кандидат технічних наук, доцент
- •Передмова
- •1 Властивості ідеальних газів і газових сумішей
- •Приклади розв’язання задач
- •Зміна внутрішньої енергії газу в процесі, кДж
- •Задачі для самостійної роботи
- •2 Термодинамічні процеси ідеальних газів
- •2.1 Приклади розв’язання задач
- •Допустимий абсолютний тиск в балоні, бар, кПа
- •2.2 Задачі для самостійної роботи
- •3 Термодинамічні процеси з водяною парою
- •3.1 Приклади розв’язання задач
- •Розв’язування
- •Зміна ексергії, кДж/кг
- •Підведена теплота в процесі, кДж/кг
- •Кінцева ентропія в процесі, кДж/(кгк)
- •Теоретична робота пари в турбіні, кДж/кг
- •Через несправність парогенератора пара з такими параметрами постачатись не може. Але на тес є два джерела пари з параметрами:
- •Розв’язування
- •Показник адіабати в процесі с-5
- •3.2 Задачі для самостійної роботи
- •4 Термодинамічні процеси з вологим повітрям
- •4.1 Приклади розв’язання задач
- •4.2 Задачі для самостійної роботи
- •5 Термодинамічні процеси витікання газів і пари
- •5.1 Приклади розв’язання задач
- •Розв’язування
- •Теоретична потужність турбіни, мВт
- •Температура газів на виході з сопла, к
- •5.2 Задачі для самостійної підготовки
- •6 Стиск газів в компресорах
- •6.1 Приклади розв’язання задач
- •Розв’язування
- •Розв’язування Тиск повітря, що всмоктується компресором, бар
- •Розв’язування
- •6.2 Задачі для самостійної роботи
- •7 Цикли газотурбінних установок
- •7.1 Приклади розв’язання задач
- •Розв’язування
- •Розв’язування
- •7.2 Завдання для самостійної роботи
- •8 Цикли паротурбінних установок
- •8.1 Приклади розв’язання задач
- •Розв’язування
- •Розв’язування
- •Початковий тиск пари перед турбіною, кПа
- •Частка відбору пари з турбіни на рп
- •Ентальпія конденсату і конденсату відбірної пари, кДж/кг
- •Запишемо рівняння електричної потужності пту
- •З останнього рівняння визначаємо
- •Витрата пари на турбіну, кг/с
- •Термічний ккд теплофікаційного циклу
- •8.2 Завдання для самостійної роботи
- •9 Цикли двигунів внутрішнього згорання
- •9.1 Приклади розв’язання задач
- •Розв’язування
- •Розв’язування
- •9.2 Завдання для самостійної роботи
- •10 Цикли холодильних машин і теплонасосних установок
- •10.1 Приклади розв’язання задач
- •Питома ексергія підведеної теплоти, кДж/кг
- •Питома теплота, що відводиться з конденсатора
- •10.2 Задачі для самостійної роботи
- •Література
- •Додаток а Основні фізичні властивості деяких газів
- •Додаток б
- •Додаток в Інтерполяційні формули для обчислення масових і об’ємних теплоємностей деяких газів в межах 0 – 1250оС
- •Додаток г Значення теплоємності Ср води і водяної пари на нижній та верхній граничних кривих, кДж/(кг×к)
- •Додаток д
- •Навчальне видання
- •Навчальний посібник
- •21021, М. Вінниця, Хмельницьке шосе, 95, внту
Зміна ексергії, кДж/кг
ex = h – Tнс. S = 700 – 290 1,22 = 346,2.
Задача 3.1.6. Пара з параметрами t = 1500C, x = 0,95 перегрівається на 2200С. Визначити теплоту, витрачену на перегрів, середню теплоємність в процесі, роботу зміни об’єму, зміну внутрішньої енергії та ексергії, якщо tнс = 200С.
Розв’язування
П роцес перегріву ізобарний. Задачу розв’язуємо за допомогою h – s діаграми (рис.3.3). Початкову точку процесу 1 визначаємо на перетині ізотерми t1 з кривою міри сухості x1. Параметри в точці 1: P1=1500 кПа; h1=2700кДж/кг; ν1 = 0,14 м3/кг; S1 =6,25кДж/(кгК).
Оскільки P1 = const, то точку 2 визначаємо на перетині ізобари P1 з ізотермою t2, яка дорівнює: t2 = t1+220 =3700C.
Параметри пари в кінцевій точці процесу: h2 = 3200 кДж/кг;
ν2 = 0,2 м3/кг; S2 = 7,2 кДж/(кгК).
Теплота, яка витрачена на перегрів пари, кДж/кг
q = h2 – h1 = h = 3200 – 2700 = 500.
Середня теплоємність в процесі, кДж/(кгК)
Cp = q/t = 500/220 = 2,272.
Робота зміни об’єму, кДж/кг
lv = P (ν2 – ν1) = 1500(0,2 – 0,14) = 90.
Зміна внутрішньої енергії, кДж/кг
U = (h2 – P2 ν2) – (h1 – P1 ν1) = (h2 – h1) – P(ν2 – ν1)=q – lv = 500 – 90 = 410.
Зміна ентропії, кДж/(кгК)
S = S2 – S1 = 7,2 – 6,25 = 0,95.
Зміна ексергії, кДж/кг
l x = h2 – h1 – Тнс S = 500 – 293·0,95 = 221,65.
Задача 3.1.7. До пари з параметрами: 1= 2кг/м3, x1=0,95 ізотермічно підводиться 0,13733 кВтгод теплоти. Визначити роботу процесу, зміну внутрішньої енергії, ентальпії та ексергії, теплоту пароутворення для початкового тиску. Температура навколишнього середовища на 1140С менша, ніж пари.
Розв’язування
З адачу розв’язуємо за допомогою h – s діаграми (рис. 3.4.). Початкову точку визначаємо на перетині ізохори ν1= 1/1 =1/2 = 0,5 м3/кг з лінією міри сухості x1=0,95.
Параметри пари в точці 1:
P1 = 350 кПа; S1 = 6,7кДж/(кгК); h1 = 2635 кДж/кг; t1 = 1390C.
Підведена теплота в процесі, кДж/кг
q = 0,137333600 = 494,4.
Для ізотермічного процесу q = TS, звідки
S = S2 – S1 = q/T = 494,4/412 = 1,2.
Кінцева ентропія в процесі, кДж/(кгк)
S2 = S1 +S = 6,7 + 1,2 = 7,9.
Точку 2 визначаємо на перетині ізотерми t1 з вертикаллю S2=const.
Параметри пари в кінцевій точці: P2=50 кПа; ν2=4 м3/кг; h2=2750 кДж/кг.
Зміна ентальпії, кДж/кг :
h = h2 – h1 = 2750 – 2635 = 115.
Зміна внутрішньої енергії, кДж/кг :
u = H – (P2ν2 – P1ν1) = 115 – (504 – 3500,5) =90.
Таким чином, на відміну від ідеальних газів, для реальних газів значення u і h в ізотермічному процесі не дорівнюють нулю.
Робота процесу, кДж :
v = q – u =494,4 – 90 = 404,4.
Зміна ексергії, кДж/кг :
ex = h – Tнсs = 115 – (T1- 114)S =115 – (412 -114) 1,2 = -242,6.
Отже, не дивлячись на підведення енергії, роботоспроможність пари зменшується внаслідок необоротних втрат.
Для визначення теплоти пароутворення пари з початковим тиском визначаємо ентальпію сухої насиченої пари: h = 2735 кДж/кг.
Теплота пароутворення, кДж/кг :
Задача 3.1.8. Пара з початковими параметрами t1 = 5000С,
ν1 = 0,07 м3/кг адіабатно розширюється в турбіні. При цьому її густина зменшується в 285,71 раза. Визначити роботу, яку виконує пара в турбіні, показник адіабати в процесі, питому витрату пари на виробництво
1 кВтгод. енергії, зміну внутрішньої енергії та ексергії. Температура навколишнього середовища на 160С менша від температури відпрацьованої в турбіні пари.
Розв’язування
З адачу розв’язуємо за допомогою h-s діаграми.
Початкову точку визначаємо на перетині ізохори ν1 та ізотерми t1 (рис. 3.5).
Параметри перегрітої пари в точці 1: P1 = 5000 кПа; S1 = 7 кДж/(кгК);
h1 = 3450 кДж/кг. Для адіабатного процесу q = 0, а S1 = S2 = const. Оскільки = 1/ν, то в скільки разів зменшиться густина, в стільки разів збільшиться питомий об’єм, тобто ν2 = ν1285,71 = 0,07285,71 = 20 м3/кг.
Кінцеву точку визначаємо на перетині ізоентропи S1 = S2 з ізохорою ν2. Параметри пари після розширення в турбіні:
t2 = 360C; P2 = 6 кПа; h2 = 2150 кДж/кг; x2 = 0,83.
В адіабатному процесі робота, яка виконується в турбіні (робота зміни тиску) дорівнює зміні ентальпії зі зворотним знаком, тобто
т = -h = h1 – h2.
Ця робота називається теоретичним теплоперепадом в турбіні (Но).