Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

ББК 74.262.0 Д 99 А в т о р :

вчитель початкових класів, вчитель вищої категорії, вчитель-методист,

Відмінник освіти України Л. М. Дяченко

Навчальне видання

Дяченко Людмила Миколаївна

Матеріали до уроків Я І УКРАЇНА

2 клас

Відповідальний редактор Т. М. Косолапова

Редактор Т. В. Проскуріна Коректор Н. О. Матюх

Комп’ютерне макетування О. М. Тельнов Художній редактор М. С. Жубр

Підписано до друку 15.08.2005 Друк офсетний. Папір офсетний. Гарнітура Шкільна

Формат 60х84 1/32. Обл. вид. арк. 11, 16 Замовл. №

«ТОРСІНГ ПЛЮС» Свідоцтво серія ДК №2143 від 01.04.05

З питань оптових поставок звертатися: Україна, 61057, Харків, вул. Сумська, 13 Тел. (057) 7-199-873, т./факс 7-171-026 E-mail: torsing_or@rider.com.ua www.torsing.com.ua

Книга — поштою:

61057, м. Харків, а/с «Книжкова ліга»

Дяченко Л. М.

Д 99 Матеріали до уроків. Я і Україна. 2 клас. — Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2005. — 192 с.

ISBN 966-670-598-2.

Уроки спрямовані на розвиток творчої особистості учнів. Методичний посібник має високий виховний потенціал на уроках, що дає позитивну можливість поліпшення якості знань учнів та рівня їх вихованості, підвищує ефективність і результативність уроків.

Для вчителів початкових класів, вчителів-методистів та студентів педагогічних навчальних закладів.

ISBN 966-670-598-2

ББК 74.262.0

©Дяченко Л. М., 2005

©«ТОРСІНГ ПЛЮС», 2005

©Жубр М. С., дизайн обкладинки, 2005

УРОК 1

Тема. Ми — українці.

Мета: формувати уміння слухати, правильно говорити, працювати за планом, алгоритмом, робити висновки; удосконалювати техніку правильного, свідомого читання; розвивати активне мислення, творчу думку дітей; формувати громадські уявлення та патріотичні почуття приналежності до українського народу; сприяти вихованню любові до всього рідного.

Обладнання: грамзаписи: «Хай сонечком світить українська душа», «Молитва за Україну» (П. Ш. № 10, 2002 р.); малюнок «Дерево родоводу сім’ї».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал: Працювати час настав!

Тож і ви часу не гайте, Працювати починайте.

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

Тема нашого уроку «Ми — українці». Цю тему обрано на першому уроці для того, щоб ми зрозуміли, чому ми так звемося і чим відрізняємось від інших народів; чим ми пишаємось, а за що нам соромно, і що нам треба робити, щоб бути справжніми українцями.

Унас в гостях шановні люди, це сім’я (прізвище)

івчитель української мови. Це справжні українці: вони багато знають про нашу країну, люблять її, розмовляють рідною мовою.

ІІІ.Основний зміст роботи

1.Усний журнал «Я і Україна».

Цей журнал ми будемо вести весь рік. Ви будете заповнювати сторінки цього журналу: станете дослідниками, письменниками, художниками, поетами. Дві сторінки цього журналу оформила сім’я (прізвище).

Перша сторінка «Ми — українці».

(Малюнки дорослих і дітей в українських костюмах на землях України під чистим і сонячним небом.)

3

Всім питання:

— Хто ви? Звідки?

(Заслуховування відповідей 3—4 учнів.)

А тепер слово нашим гостям. Це сім’я справжніх українців. Ось Дерево-родовід цієї сім’ї. (Наймолодший член сім’ї розповідає про свою сім’ю; бабуся читає Молитву за Україну, матуся і татусь читають вірш «Грудочка землі», дідусь згадує дитячі роки, вся сім’я виконує пісню «Чорнобривці».)

Скажіть, шановні гості, яка основна риса характеру українців? (Українці працьовиті, справжні господарі, хочуть жити з усіма в мирі і злагоді.)

Розповідь бабусі про те, як святкувалися християнські свята у її дитинстві, як батьки вчили чемності, поважати старших, допомагати рідним.

Дякуємо Вам, шановні (прізвище сім’ї).

Друга сторінка журналу «Рідна мова».

(На сторінці намальовані книги: Словник, Грама-

тика, Рідна мова.)

— Діти, до вас звертається вчителька, яка багато років навчала дітей рідної мови. Вона розповість нам ще чому ми українці. (Розмовляємо українською мовою.) І треба нам так добре знати рідну мову, щоб нас міг зрозуміти кожен українець, а іноземець, слухаючи нас, насолоджувався б її чарівністю, милозвучністю. (Читає вірш В. Сосюри «Любіть Україну».)

2. Гра «Так чи Ні».

Вчитель показує малюнок і називає предмет, що намальований. Якщо правильно, діти говорять «Так», а якщо неправильно — «Ні».

3. Фізкультхвилинка.

Ми мандруєм, ми мандруєм, Україною крокуєм, Ось побачили Карпати,

Як вершину нам дістати? Заглянемо в озерця, Не торкнутися нам дна?

Так ми довго-довго йшли

Ідо школи знов прийшли!

4.Робота з підручником.

— Перед вами підручник «Я і Україна». Як ви розумієте цю назву, чого навчить нас цей підручник?

4

На форзаці підручника карта України. Розгляньте

її.Ми частенько будемо звертатись до неї.

5.Бесіда.

1)Яка найголовніша риса українців?

2)Хто ми такі?

3)Чим відрізняються українці від інших наро-

дів?

6. Вікторина «Що я знаю про Україну».

(На дошці записані слова, треба вибрати правильну відповідь.)

1. Назвіть столицю України. Москва, Київ, Рим.

2. Які гори знаходяться в Україні? Кавказ, Урал, Карпати.

3. Коли ми святкуємо День незалежності? 7 листопада, 24 серпня, 8 березня.

4. Яка найбільша річка в Україні? Волга, Амазонка, Дніпро.

7. Творча робота «Я — українець».

— Для цієї роботи потрібні фломастери і альбом. Першу сторінку поділіть навпіл. На половині аркуша намалюйте те, що, на вашу думку, підтвердило б зміст речення «Я —українець». Поділіться своїми міркуваннями.

(Звучить запис пісні у виконанні М. Гнатюка «Хай сонечком світить українська душа».)

8. Робота в парах.

(Алгоритм (послідовність роботи — порядок, план) записаний на дошці.)

1. С. 1, прочитайте вірш «Ми — українці» один одному.

2. Поставте один одному питання і дайте відповіді: а) Про що треба дбати маленьким українцям?

б) На вірність чому присягають українці?

3. Виконайте завдання № 3, 4, порадившись.

IV. Домашнє завдання

Спостерігайте за погодою, природою, заносьте спостереження в настінний календар.

V.Підсумок уроку

Послухаємо слова Молитви за Україну. Велика щира подяка всім.

5

УРОК 2

Тема. «Грамотний-видющий і на все тямущий».

Мета: формувати переконання в тому, що знання надзвичайно потрібні людині, що вчитися в школі — це важливо, бо знання, уміння і навички, здобуті в школі, потрібні будь-кому для подальшого життя; формувати у другокласників уміння бачити, спостерігати, співчувати, зіставляти, робити висновки; вчитися слухати один одного, оцінювати свою роботу і товаришів; виховувати любов до прекрасного.

Обладнання: картки «Народний прогностик» (5 шт.) — вересень; стінний календар природи; стенд «Я і Природа»; науководослідницький журнал «Я і Довкілля»; флюгер, термометр, умовні позначення явищ природи.

Місце проведення: у шкільному парку (20 хв. уроку).

Вкласі на дошці записано:

Явас чекаю біля берізки. Портфелі залиште в класі.

Ваша вчителька.

Хід уроку

І.Ознайомлення з темою та метою уроку

Я рада бачити вас. Як добре, що ваші личка радісні, усміхнені. Будьте завжди такими. Тема сьогоднішнього уроку «Грамотний-видющий і на все тямущий». А як ви думаєте, чому ми тут, серед природи? (Діти висловлюють свої думки).

ІІ.Основний зміст роботи

1.Спостереження за погодою.

Так, природа — це розкрита книга, книга дуже цікава, загадкова. І тільки видющі і тямущі люди можуть цю книгу читати. Але ж людина живе в природі, тісно з нею пов’язана, життя людини залежить від природи, і знати природні закони, вивчати їх, уміти розуміти природні явища — це завдання людини.

Будемо читати цю книгу (природу)? Звичайно, для цього потрібні знання і уміння, спостережливість, любов і добре ставлення до природи. Ми, люди, повинні не тільки милуватися цією красою, а й оберігати, вивчати, розуміти.

Почнемо вивчати погоду. Свої спостереження будемо позначати в календарі природи.

6

2. Бесіда.

Що впливає на погоду? (Сонце, вітер, вода — важливі умови погоди.)

Якою буває погода? Від чого вона залежить?

Що таке вітер? (Рух повітря.)

Чи впливає на погоду сила і напрям вітру? Визначте напрям вітру. Допоможе в цьому при-

лад — флюгер.

3. Практична робота.

В календарі природи ми будемо позначати вітер спеціальним значком → ↑

Погода залежить від стану неба. Гляньте на небо: яке воно, чи бачите ви сонечко? Якщо небо вкрите суцільними хмарами, і сонечко не проглядає, ми позначаємо так — похмуро, а якщо сонечко проглядає, то це — хмарно, а якщо немає хмар, то — ясно. (Вчитель показує знаки, діти повторюють.)

Ще на погоду впливає вода — опади. Які бувають опади? Так, у вигляді дощу, снігу, граду, туману (діти називають, вчителька показує умовні знаки:

)

Температуру повітря вимірюємо ось цим приладом — термометром (міряють температуру).

Для чого треба вивчати погоду? З сьогоднішнього дня погоду вересня більш досконало вивчають діти першої бригади — прогностики і занотовують у картки — Народний прогностик на вересень.

 

Народний прогностик

Власні

Висно-

Число

спосте-

стверджує

вки

 

реження

 

 

 

11.09

Івана Головасика. Збира-

 

 

 

ють коріння для ліків.

 

 

 

Журавлі відлітають —

 

 

 

рання зима

 

 

14.09

Семена. Починається «ба-

 

 

 

бине» літо. Ясний день —

 

 

 

осінь погожа і тепла

 

 

19.09

Михайла. Листя пожов-

 

 

 

кло на горобині — рання

 

 

 

осінь та рання і холодна

 

 

 

зима

 

 

7

24.09Корнила. Федора. Всяке літо закінчилося

27.09Здвиження. Зрубують капусту. З цього дня змії залягають у сплячку

Прикмети вересня

Підсумки

спостережень

1.Листя на березах почне жовтіти з верхів — весна рання, знизу — пізня

2.Листопад проходить швидко — буде холодна зима

4.Ознайомлення з Календарем природи, стендом «Я і Природа», науково-дослідницьким журналом «Я і Довкілля» (урок в класі).

Зверніть увагу на ці три стенди. Будемо позначати наслідки наших спостережень за погодою в Календарі, а все цікаве, що побачимо, в журналі «Я і Довкілля», щоб зробити наукові висновки щодо погоди. Будемо вчитися читати книгу природи, розуміти все, що відбувається в ній, навчимося бачити, любити

іберегти прекрасне.

Учні читають вірш М. Сингаївського «Голос природи».

Голос природи

Коли вітер у полі колихне колосок, кожне дерево в лісі має свій голосок. То сумну, то веселу пісню слухає ліс…

Затремтить, як на сполох Осиковий лист.

Ізаграє у тиші ніжна флейта дрозда

Ізамовкне синиця

Імовчить, як вода.

Потім перші солісти голос пробують свій:

не замовкне допізна концерт лісовий.

8

Тут почуєш зозулю, сойку, спів солов’я. Щедрий голос природи Змалку слухаю я.

(М. Сингаївський)

Як, на вашу думку, уміє поет чути, бачити красу природи? Доведіть словами із вірша.

5. Проект «Славетні українці».

Діти другої бригади будуть розробляти цей проект, а всі інші їм допоможуть.

(Учні читають вірш по строфі.)

Учися, дитино

Учися, дитино, бо вчитися треба; Учися, голубко, хай розум не спить, Хай серце і воля, і дух росте в силу; Для життя, для світу треба ся учить. Учися, дитино, бо світ сей не батько — Широкий, розлогий, мов поле в степу; Знайти в нім дорогу той лиш потрафить, Хто служив науці, хто вчився життю. Учися, дитино, бо доля не мати,— Шукать її треба, сама не прийде; А той її має, той її зазнає, Кому розум сонцем в голівці зійде.

Учися, дитино, Бог буде з тобою, Вшанують тя люди, полюбить тя світ. Учися, щоб сіять добро межи люди.

І вічно жить будеш, не згине твій слід. Учися, дитино, бо вчитися треба; Шукай сонця правди, хай розум не спить. Чого ти навчишся, вода не забере.

Не візьме розбійник, вогонь не спалить!

(В. Масляк)

5. Бесіда.

1.Про що вірш? Для чого треба вчитися?

2.Який цей світ? Що це значить?

3.Хто знайде дорогу в світі?

4.Хто зазнає долі (щастя)?

5.Кого шанують і люблять люди?

6.Робота в групах.

Розв’язування ситуативних завдань для закріплення у групах.

9

Після 7 хвилин розв’язування ситуації доповідає учень, якого вибрала група.

І група. Якою була погода у вересні?

ІІ група. Як ви будете виконувати проект «Славетні українці», хто що буде робити, чому?

ІІІ група. Один із ваших товаришів не вміє правильно читати. Що ви будете робити?

ІV група. Що треба робити, щоб навчитися визначати температуру повітря?

ІV. Домашнє завдання

Вивчити прислів’я про природу.

V.Підсумок уроку

Кожна група оцінює урок.

УРОК 3

Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити.

Мета: уточнити і розширити поняття «режим дня»; з’ясувати значення систематичного дотримування режиму дня, правильного розподілу свого часу; формувати у другокласників знання про людину, її дух і тіло; вчити спостерігати і милуватися природою; удосконалювати техніку читання; сприяти розвитку усного мовлення.

Обладнання: віршик для фізкультхвилинки, записаний на дошці.

Хід уроку

І.Організаційний момент

(Учень читає вірш.)

Допитливим, цікавим будь, Та тільки не байдужим.

В Країну знань велику путь Долай уперто, друже.

Урок — це країна знань, будьте ж допитливими, цікавими, але тільки не байдужими.

Щоб прогнати лінь, байдужість, зробимо зарядку.

10

II. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки в боки

Ізроби чотири кроки. Вище руки підніміть

Іспокійно опустіть. Розведіть їх в сторони. Плесніть діти кілька раз, За роботу — все гаразд!

ІІІ.Ознайомлення з темою та метою уроку

Сьогодні дуже відповідальний урок, бо ми будемо говорити про знання і здоров’я.

Підсумки фенологічних спостережень за тиждень.

1.Діти І групи розповідають, якою була погода. Всі перевіряють у своїх календариках.

2.— Звертаю вашу увагу на стенд «Я і Природа»: хто знайшов якісь цікавинки в природі, може розповісти про них, а також пропозиції щодо обережного ставлення до всього живого. (Діти розповідають про свої відкриття.)

ІV. Перевірка домашнього завдання

1. Бесіда.

а) Хто живе в Україні?

б) Як одним словом можна назвати усіх нас? Хто такі громадяни України?

в) Яка професія найголовніша? Доведіть.

г) Що значить «грамотний — видющий і на все тямущий»?

2. Тест «Щоб бути здоровим і встигати все робити».

а) Щоб встигнути зробити все, що запланував треба…

багато рухатися;

дотримуватися режиму дня;

багато спілкуватися.

б) Щоб здоров’я було міцним, треба…

подружити зі спортом;

більше спати;

добре їсти;

11

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]