Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

Бо тут мій дім і тут моя рідня, і тут священні предківські могили, душа моя не прожила б і дня

без тих країв, які мене зростили. Я їх люблю, і поки буду жив, трудитиму і розум свій, і руки, щоб на землі, яку я так любив, жили щасливо діти і онуки.

(М. Луків)

(Учні співають пісню «Ой, у лузі червона калина похилилася»).

Три матусі

Єу кожної дитини, навіть сиротини, наша мати солов’їна — рідна Україна.

Єу кожної дитини матінка єдина,

та, що любить нас і дбає, розуму навчає. І у кожному серденьку є і буде жити

Божа мати — наша ненька — мати всього світу.

(Л. Полтава)

(Звучить пісня «Аве, Марія!» у виконанні М. Гнатюка).

2. Гра «Мрія».

Уявімо, що у вас є 1 млн. гривень, що ви придбаєте для мами, бабусі?

Уявімо, що ви — Президент країни, що ви зробите для того, щоб наші мами були щасливими?

3. Весела хвилинка.

Діти читають байки «Сто вовків», «Я тобі кожух дав?»

Гра «Хто найшвидше і найкраще одягне хустинку» (два хлопчики).

Гра «Хто найкрасивіше зробить дівчинці зачіску» (два хлопчики).

IV. Підсумки свята

— Любі дітки і шановні мами і бабусечки! Щастя вам сімейного, любові дитячої, здоров’я довговічного і Божого благословення!

(Учні виконують пісню «Рідна мати моя» на сл. А. Малишка).

172

Що я люблю

Люблю матусю, батька люблю, люблю хатину рідну свою,

ірідну школу, і вчителів, село, де вперше сонце зустрів.

Люблю в криниці блакитну глиб,

ілан, що родить для мене хліб, садок, з якого грушки несу, горбок, де білі вівці пасу.

Бо ті горбочки, лани, ліси — для мене повні добра й краси, бо все, що бачу навколо я,— то люба, рідна моя земля!

(Марійка Підгірянка)

УРОК 33

Тема. Незабаром літо. Спостереження за природою влітку.

Мета: формувати поняття «літо»; розвивати спостережливість; ознайомити з народними іграми; виховувати почуття любові до рідного краю.

Обладнання: малюнки-пейзажі літньої природи; стенди «Ми і природа», «Календар природи»; завдання на літо; запис пісні «Смерекова хата».

Хід уроку

І. Підсумки спостереження за погодою, природою

Вчитель називає учнів, які найохайніше, систематично і правильно відмічали результати спостереження в робочих зошитах; які найбільше зібрали цікавинок; які найчастіше допомагали природі.

— Настає літо, канікули. Запишемо завдання на літо. Ви самостійно складете це завдання, мальовничо оформивши на аркуші паперу.

І ряд: Правила поведінки в природі.

ІІ ряд: Правила поведінки в громадських місцях.

ІІІ ряд: Правила поведінки вдома.

173

ІІ.Ознайомлення з новою темою

1.Дискусія на тему «Чому прийшло літо?»

Учні висловлюють свою думку, чому настала ця пора року, вчитель заперечує, учні доводять.

Літній ранок

Літній ранок Тепле сонце встало пишно,

одягається розкішно в яр і золото долина,—

встань і ти, моя дитина! Ранку тратити не треба; дочувайся: із-під неба пісня жайворонка ллється — то привіт тобі несеться! Подивися на рослину: кожну квітку і травину криє чистая сльозинка — діамантова росинка. Вітерець на тебе дише, джерегелями колише, на вушко тобі шепоче, щоб вставала ти охоче.

(Я. Щоголів)

Вечірня пісня

Тихесенький вечір на землю спадає, і сонце сідає в темнесенький гай.

Ой, сонечко ясне, невже ти втомилось, чи ти розгнівилось? Іще не лягай!

(В. Самойленко)

ІІІ.Самостійна робота

1.Складіть прислів’я.

На сонці тепло,

до матері — по серце.

У кого ненька,

як земля — людей.

Мати годує дітей,

у того й сорочка біленька.

Птах радіє весні,

а біля матері добре.

2.Дайте відповіді на запитання.

1.Якою повинна бути людина?

2.Які символи нашої держави ви знаєте?

3.Чим славиться наш край?

4.Що потрібно рослинам, щоб вони росли?

5.Які ти знаєш традиції нашого народу?

174

1.Як людина впливає на життя рослин, тварин?

2.Як називається основний закон нашої країни?

3.Що вирощують люди нашого краю?

4.Що потрібно тваринам для життя?

5.Які свята відзначають українці?

IV. Оформлення листівки «Завдання на літо»

Завдання на літо.

1.Спостерігайте за погодою.

2.Шукайте у природі цікавинки, записуйте їх

вальбомі «Літо-2005».

3.Не кривдьте ні травинку, ні комашку, ні пташку і постійно турбуйтесь про все живе в природі.

4.Будьте завжди ввічливими, турботливими, милосердними.

5.Постійно піклуйтесь про своє здоров’я і здоров’я рідних; зміцнюйте його за допомогою природних дарів.

6.Дотримуйтесь правил поведінки в громадських місцях, у природі, вдома.

7.Не забудьте про читання для удосконалення техніки, поповнення знань.

V.Підсумки уроку

Згадайте уроки, які пройшли за рік, який найбільше запам’ятався? Чому? Що б ви побажали мені як вчителю природознавства?

Усе моє, все зветься Україна

Буває, часом сліпну від краси. Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,— оці степи, це небо, ці ліси, усе так гарно, чисто, незрадливо, усе як є — дорога, явори, усе моє, все зветься Україна.

Така краса, висока і нетлінна, що хоч спинись і з Богом говори…

(Л. Костенко)

Грудочка землі

Ще в дитинстві я ходив у трави, в гомінливі трепетні ліси, де дуби мовчали величаво у краплинах ранньої роси.

175

Біла стежка в далечі губилась, а мені у безтурботні дні назавжди, навіки полюбились ніжні і замріяні пісні.

Ті пісні мене найперше вчили поважати труд людський і піт, шанувать Вітчизну мою милу, бо вона одна на цілий світ.

З нею я ділити завжди буду радощі, турботи і жалі, бо у мене стукотить у грудях грудочка любимої землі.

(В. Симоненко)

— Чого вчать ці вірші, до чого закликають? Що найдорожче у кожного із нас?

(Звучить пісня «Смерекова хата» у виконанні Павла Дворського.)

УРОК 34 (90-ХВИЛИННИЙ УРОК

З 10-ХВИЛИННОЮ ПЕРЕРВОЮ)

Тема: Ми і природа. Поняття про навколишнє природне середовище. Взаємодія людини і природи.

Мета: ознайомити із значенням природи для життя людей; обговорити правила поведінки в природі; аналіз прикладів позитивного і негативного впливу людини на природу; виховувати любов до природи, бажання захищати її, уміти бачити красу, милуватися нею.

Форма уроку: узагальнюючий урок «Довкілля — наш спільний дім». КВК. На уроці присутня вчителька музики.

Обладнання: записи пісень «Аве, Марія!», «Пташиний спів»; на переносній дошці: текст для «мудреців», схеми-опори, віршик для фізкультхвилинки; «чарівна» скринька, малюнкикапітошки, 7 художніх книжок на тему «Природа».

Підготовка до уроку

1.Сформувати дві команди із 7 учнів, придумати назву, емблему, девіз; обрати капітанів.

2.Кожна команда готує по 3 питання.

3.Намалювати два малюнки:

— «Майбутнє нашого довкілля» (куточок міста (села), краще біля школи, де все є для ігор, проведення уроків фізкультури, природознавства, зелено: дерева, кущі, квіти, птахи, метелики);

176

— «SOS!» (той же куточок, але все виглядить огидно: поламане, молодих дерев немає, а старі поламані, скрізь сміття; квітів, пташок, метеликів немає).

4.Малюнки на конкурс «Найкращий куточок на землі».

5.На уроці мови написати твір-казку «Зустріч Людини з Ластівкою».

6.Кожна із п’яти груп вибирає учня для доповіді про спостереження за природою.

Хід уроку

І.Підсумки спостереження за природою

1.Доповіді учнів.

Яким був місяць квітень: теплий — холодний, сухий — дощовий, вітряний — безвітряний, похмурий — хмарний — ясний? Довести.

Які зміни відбулися в неживій і живій приро-

ді?

Які цікавинки знайшли учні?

Кому (чому) допомогли учні?

2. Спостереження за природою.

На 10 хвилин всі виходять на вулицю.

ІІ. Організаційний момент (в класі)

Учні сіли за парти у два ряди в залежності від того, за яку команду «вболівають».

І ряд: за команду «Струмок», капітан… ІІ ряд: за команду «Сонечко», капітан…

За столиком сидять старшокласники… Це журі. Вони люблять і добре знають природу, визначать, хто найкраще знає природу. Переможеним вручать кумедних, але гарненьких Капітошок. Переможцям — цікаві книжки. Успіху всім!

ІІІ.Ознайомлення з темою, метою

1.Слово вчителя.

На уроці Людяності «Довкілля — наш спільний дім» ми поведемо розмову про те: яким повинен бути цей дім для всіх живих і неживих предметів і що може зробити Людина, щоб кожній рослинці, маленькій комашці і кожному було добре в цьому домі.

177

Перевіримо: що ви знаєте про природу, чи вмієте бачити красу і милуватись нею, чи вмієте ви працювати в групі, допомагаючи один одному.

Ми — я і мої помічники — оцінимо ваші знання, уміння мислити, доводити, бути уважними до своїх однокласників. Оцінимо, як ви вмієте спостерігати, робити висновки.

2. Презентація команд.

IV. Основна частина уроку

1.Оцінювання малюнків на виставці кращих малюнків; казок-творів.

Максимальна кількість балів — 5 балів.

2.Команди, на сцену! Журі оцінює зовнішній вигляд, емблеми і девіз.

Девіз «Струмка»: «До сонечка біжить, стрибає на камінчиках, хлюпоче і дзвенить».

Девіз «Сонечка»: «Все навколо зеленіє, річка ллється і шумить, тихо-тихо вітер віє і з травою гомонить».

Іце все завдяки Сонечку!

3.Конкурс капітанів.

Потрібно розгадати зашифрований текст. Максимальна кількість балів — 3 бали.

(навколишнє природне середовище).

А зараз ви повинні з’ясувати, з яких частин складається природне середовище. В цьому нам допоможуть опори-схеми.

178

Отже, природне середовище складається з: неба, повітря, води, ґрунту, рослин, тварин.

— Людина — частинка природи. Вона весь час взаємодіє з нею, не може жити без навколишнього середовища. З якою частинкою природи людина взаємодіє постійно і яка найнебезпечніша для неї? (Людина). Але водночас вона — найцінніший скарб. Кожен із вас — неповторна особистість.

Ти знаєш, що ти — людина?

Ти знаєш, що ти — людина? Ти знаєш про це, чи ні? Усмішка твоя — єдина, Мука твоя — єдина, Очі твої — єдині.

Більше тебе не буде Завтра на цій землі. Інші ходитимуть люди, Інші кохатимуть люди — Добрі, ласкаві і злі. Сьогодні усе для тебе: Озера, гаї, степи.

Іжити спішити треба, Кохати спішити треба — Гляди ж не проспи!

Бо ти на землі — людина,

Іхочеш того, чи ні — Усмішка твоя — єдина, Мука твоя — єдина. Очі твої — одні.

(В. Симоненко)

4.Конкурс віршів.

Представники обох команд читають вірші про красу, диво-природу.

Дивосвіт

Дивосвіт, дивосвіт… Хто придумав оцей світ? Землю красну, отаку у зеленому вінку?

Всі ці квіти і ліси, і пташині голоси?

Ліс, і річка, і поля — це ж усе моя земля!

(Л. Забашта)

179

Звернення

До вас, мої рідні, звертаюся я — найменший у нашій сім’ї, стоїть на узліссі ялинка моя — не зрубайте її!

На озері плаває пташка моя — не убийте її!

Яскріє на небі зірка моя — не згасіть її! Світ-казку будує мрія моя — не спиняйте її!

(Д. Павличко)

5. Фізкультхвилинка.

Всі ми — діти Землі і неба!

Всі, хто маленький, хоче рости!

«Чисті повітря й водичку нам треба»,— просить з нас кожен: і я, і ти.

Хочемо ми, щоб сонце світило! Хочемо ми, щоб поле родило! І щоб навколо квіти цвіли! Хочемо, хочемо, хочемо ми,

хочемо ми, щоб красень цей — ліс з нами угору ріс і ріс!

Хочемо ми, щоб у мирі завжди люди, тварини й рослини жили! Ми — крапельки природи, її творіння — ми.

Повітря, Землю й воду ми будемо берегти!

6. Розумова розминка.

Назвати три предмети живої природи.

Назвати три предмети неживої природи.

Що потрібно живій істоті?

Ґрунт — це…

Яка пташка народжує пташенят взимку?

Що таке Червона книга?

Чого люди не знають?

7. Робота з підручником.

Алгоритм роботи в парі

(Діти домовляються між собою, хто сьогодні «учитель», а хто — «учень»).

1.«Учитель» читає абзац чітко, правильно,

а«учень» слідкує.

180

2.Цей же абзац читає учень.

3.Учитель читає з дошки питання, а учень — відповідає.

4.Якщо учень не зміг відповісти, вчитель дає відповідь.

5.І так працюють удвох з кожним абзацом.

6.Учитель оцінює відповіді учня.

7.Повідомляють, що завдання виконали.

Питання

1.Для чого людина вивчає природу?

2.Що допомогло людині зробити літак і інші предмети?

3.В чому краса природи?

4.Як природа допомагає людині?

5.Які звичаї є у народі?

6.Чому природа — непрочитана книжка?

(Відповідають дві-три пари, обов’язково капітани).

Перерва

Не забудь

Ще малий, але ж сміливець! — Сам біжить у гай… Ти, мій хлопче, українець — те запам’ятай.

Ще мала, а по барвінок вже ходила в гай… Ти, дівчатко, українка — теж не забувай.

Вирина стежина рідна з теплої трави… Мати наша — Україна, Не забудьте ви!

(В. Терен)

Розмова про сонце

Дитина: — Скажи мені, мати, де йде сонце спати?

Мати: — За високу гору, в золоту комору. Дитина: — А хто йому стелить на білій постелі? Мати: — Зіронька вечірня, гарна, як царівна. Дитина: — Хто ж його колише усе тихше і тих-

ше?

181

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]