Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

в) Першу допомогу може надати…

книга;

аптека;

бинт.

3. Розповідь учнів.

Учні розповідають про славетних українців.

4. Ситуативне завдання.

У Андрійка постава правильна, а Сашко сутулий, горбиться. Чому? Яких правил не додержувався Сашко?

V.Робота над новою темою Проблемне питання.

Чому треба бути здоровим? (Діти діляться своїми міркуваннями.)

Здоров’я — це великий дар не тільки для самої людини, а здоров’я кожного має вирішальне значення і для розвитку всього суспільства. Недарма давні римляни казали, що у здоровому тілі — здоровий дух. Треба все робити для того, щоб бути завжди здоровим. Тільки здорова людина все може.

Послухайте уважно вірш і переконайтесь, наскільки важливо бути здоровим.

1-й учень. Хто здоровий, той сміється, Все йому в житті вдається. Він долає всі вершини, Це ж чудово для людини!

2-й учень. Хто здоровий, той не плаче, Жде його в житті удача. Він уміє працювати, Вчитись і відпочивати.

3-й учень. Хто здоровий — не сумує, Над загадками мудрує, Він сміливо в світ іде Й за собою всіх веде.

4-й учень. Бо здоров’я — це прекрасно, Здорово, чудово, ясно!

І доступні для людини Всі дороги і стежини!

Правильно, здоровому жити у світі чудово! Все доступно людині, коли вона здорова. Тоді вона весела, радісна і щаслива. Хочете бути такими? Здоров’я — це

12

найбільше багатство, яке має людина. І його треба берегти. Що допоможе зберегти здоров’я?

VI. Закріплення нової теми

Без здоров’я немає щастя! Іноді діти наче навмисне все роблять для того, щоб загубити своє здоров’я. Вони набувають поганих звичок, які негативно впливають на здоров’я.

(У кожного на парті лежить аркуш, де записана певна ситуація. Учні розв’язують їх вдвох. На відповідь 5 хвилин.)

Що буде, якщо:

а) на перерві учні будуть кричати, а не спокійно розмовляти;

б) під час письма низько нахилятися над зошитом; в) пізно лягати спати; г) у неділю цілий день лежати на дивані і дивитись

телевізор; д) почнуть курити цигарки.

Досі ми говорили про фізичне здоров’я, здоров’я тіла. Але у кожної людини є ще й духовне здоров’я, без якого не можна прожити. Духовне здоров’я — це добра думка, весела вдача, доброта, мудре слово, любов до ближнього, світла мрія. Якщо людина доброзичлива, весела, життєрадісна, добра, світла, то вона здорова, у неї немає злості, жорстокості, не буває поганого настрою, вона не буває сердитою, злою. Отже — вона духовно здорова, а це дуже важливо! Бо недаремно ж кажуть: як на душі, так і на тілі. Запам’ятайте, що духовне здоров’я відіграє велику роль для фізичного здоров’я. Хочеш бути здоровим — будь веселим, життєрадісним, добрим, люблячим, доброзичливим, не вживай поганих слів.

VIІ. Домашнє завдання

Записати прислів’я про здоров’я.

VIІІ. Підсумок уроку

1-й учень. Запам’ятайте, любі діти милі, Як буде на душі, так буде і на тілі.

Тому з хорошими словами подружіть, Веселими та добрими живіть!

13

2-й учень. Здоров’я бережіть, доки малі, І мудрими ідіть по цій землі.

Хай кожен з вас в житті запам’ятає Що без здоров’я щастя не буває.

3-й учень. А є здоров’я, буде все, як треба, Сміятиметься сонечко із неба.

І дітям світ постелиться під ноги, Щоб ви пройшли усі дороги.

4-й учень. Здорові діти — нація здорова, Багата Україна і чудова!

То ж, діти, ви здоровими ростіть, В майбутнє добрими ідіть!

Доброго вам здоров’я! Робіть усе для того, щоб зростати і йти у світ здоровими, життєрадісними, світлими, сильними і добрими.

УРОК 4

Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити.

Мета: формувати уміння правильно розподіляти свій час, постійно дотримуватись режиму дня; переконувати, що раціональне заняття спортом сприяє збереженню здоров’я; формувати уявлення про збудників інфекційних хвороб та шляхи їх поширення; обговорити правила особистої гігієни; ознайомити з лікарськими рослинами та їх цілющими властивостями; попередити нещасні випадки під час поводження з небезпечними для життя і здоров’я предметами; удосконалювати вміння спостерігати за погодою, бачити прекрасне навколо, читати правильно і свідомо; працювати вдвох, допомагати один одному.

Обладнання: касета з піснею у виконанні Л. Федін «Доброго ранку», «Молитва за Україну»; плакат «Правила особистої гігієни»; словник: мікроскоп, аптека, йод, лікарські рослини, зеленка, бинт, вата; пучечки лікарських рослин: м’ята, ромашка, материнка, подорожник, калина, горобина; газета «Зелена планета»; кросворд на плакаті.

14

Хід уроку

І. Організаційний момент

(Звучить пісня у виконанні Лариси Федін «Доброго ранку».)

Діти, побажайте один одному доброго дня, здоров’я.

Щоб прогнати сон, лінь, зробимо зарядку.

II. Фізкультхвилинка.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Учні-фенологи перевіряють, як кожен уміє користуватися термометром.

1. Бесіда.

Яка зараз пора року? Місяць? Число?

Чи є сьогодні сонечко? Яке небо сьогодні?

Чи були опади, коли ви йшли до школи?

А тепер підіб’ємо підсумки спостережень за тиждень. (Запис спостережень у календарі.)

2. Перевірка домашнього завдання.

1.Прочитайте прислів’я, поясніть зміст кожного:

Вздоровому тілі — здоровий дух;

Бережи одяг, доки новий, а здоров’я, доки молодий; Як немає сили, то й світ немилий. Здоровому все здорово!

Здоров’я — це найбільше багатство, яке має людина!

Без здоров’я немає щастя. Як на душі, так і на тілі!

2. Виберіть два прислів’я, які вам найбільше сподобалися і прочитайте їх з питальною і розповідною інтонацією. (Для прикладу: читає вчитель і один учень.)

Вчитель: Без здоров’я? Немає щастя? 1-й учень: Без здоров’я! Немає щастя!

2-й учень: Як немає? Сили, то й світ немилий? Вчитель: Як немає! Сили, то й світ немилий!

15

3. Учні розповідають свій режим дня.

Розповідають, у яких секціях займаються спортом, радять тим, хто ще не вибрав, серйозно до цього поставитись, бо це потрібно для здоров’я.

4. Дискусія на тему «Як треба відпочивати».

Хто з дітей відпочиває корисно для здоров’я?

Як найкраще провести вільний час?

ІV. Засвоєння нових знань

Продовжимо тему Здоров’я. Сьогодні поговоримо про те, чому люди хворіють і що робити, щоб видужати. (Діти висловлюють свої думки.)

Ситуативне завдання.

Стасик допомагав бабусі садити на городі цибулю,

апісля цього з брудними руками сів за стіл.

Ну, що в тебе за руки?

Золоті! — відповів Стасик.

Поміркуйте, за що бабуся дорікнула Стасикові? Чому тільки чисті руки і свіжий одяг дозволяють сісти за обідній стіл?

Чи можна їсти немиті овочі і фрукти? Чому?

— Отже, чистота — залог… (здоров’я)

Давайте виконувати правила особистої гігієни, бо їх невиконання шкодить здоров’ю.

Плакат «Правила особистої гігієни»

1)Вмиватися вранці і ввечері.

2)Мити руки перед прийомами їжі, після відвідування туалету, після прогулянки.

3)Вранці та ввечері чистити зуби.

4)Через кожні 10 днів міняти постільну білизну.

5)Завжди одягатись чисто.

6)Мати при собі чисту носову хустинку, гребінчик.

7)Регулярно зрізати нігті на руках і ногах.

8)Стежити за чистотою волосся.

9)Щовечора чистити взуття.

Отже, хвороби виникають тому, що… (шкідливі мікроби проникли в організм).

А щоб шкідливі мікроби не проникли в організм, треба… (мити руки, тіло, овочі, фрукти, одягатися

вчистий одяг; кімнату, посуд тримати в чистоті; не спілкуватися з хворою людиною).

Значить, мікроби бояться… (чистоти).

16

А якщо уже захворіли, то потрібно лікуватись.

Отже, нам потрібна аптечка. Що там має бути? Назвіть.

V. Узагальнення та систематизація знань

Щоб зберегти і зміцнити здоров’я, треба:

Хочеш бути силачем — Подружись зі спортом. З ковзанами і м’ячем, Стадіоном, кортом.

а) подружитись зі спортом б) виконувати правила… (особистої гігієни).

в) організовувати свій… (відпочинок правильно).

1. Розгадування кросворду.

Сподіваюсь, після цих двох уроків здоров’я ви вже не будете маленькими Незнайками. Ви вже багато знаєте, а щоб підсумувати наші знання, розгадаємо кросворд і у виділених клітинках прочитаємо назву риси людини, яка завжди акуратна у всьому.

1.Якщо носити взуття без каблука, то виникне…

(плоскостопість).

2.Одяг і взуття захищають від… (холоду).

3.Позбутися бруду на взутті допоможе… (ганчір-

ка).

4.Якщо одяг не чистити, він буде… (брудний).

5.Влітку найкращим взуттям є … (сандалі).

6.Одяг від бруду допоможе почистити… (щітка).

7.Для занять спортом слід взувати… (кросівки).

8.Восени від холоду захистить… (куртка).

9.Від дощу захистить… (парасолька).

17

Прочитаємо, яке слово вийшло. Щоб бути охайним, що треба робити?

2. Виконання тесту.

1.Частіше люди хворіють від… а) переохолодження; б) мікробів; в) перегрівання.

2.Мікроби живуть у … а) будинках; б) книгах;

в) повітрі, воді, ґрунті, роті людини.

3.Ворогами мікробів є … а) мило і вода; б) носовичок; в) чисте взуття.

4.Найбільша аптека — це… а) міська аптека; б) Земля; в) районна аптека.

5.Лікувальними є такі рослини: липа, шипшина (продовжте).

VI. Домашнє завдання

Спостерігайте за погодою, робіть позначки у календарі. Шукайте в природі незвичайне і цікаве, свої знахідки записуйте і кладіть в конверт стенду.

VII. Підсумок уроку

УРОК 5

Тема. Народний календар.

Мета: розширити уявлення про різноманітність природи, тісний взаємозв’язок між предметами природи; сприяти прагненню дітей спостерігати за об’єктами природи, якнайбільше дізнаватися про неї; формувати поняття «народний календар»; дати знання про церковний календар, про призначення Великих Свят; вчити вшановувати Бога як Творця навколишнього світу, краси і гармонії природи; цінувати і поважати національні традиції; виховувати любов і бережливе ставлення до всього живого.

Обладнання: календарі: звичайний, народний, православний; ілюстрації із зображенням осені, квітів, тварин, рослин; глобус і настільна лампа.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Сьогодні у нас гості: бабусі і дідусь (ім’я та по батькові), вчитель музики і священнослужитель (отець…).

Треба всім нам привітатись: «Добрий день!» Дружно й голосно сказати: «Добрий день!»

Праворуч, ліворуч поверніться, туди-сюди посміхніться.

Побажайте один одному радості і успіху.

ІІ.Хвилинка спостережень

Діти-прогностики, вам слово!

Який місяць? Яка була погода за тиждень? за місць? Підбийте підсумки.

Продовжують спостерігати за погодою діти ІІ бригади.

Гра «Хто сьогодні чарівник?»

У давнину люди ставилися до природи дуже поважно, шанобливо, бо вважали, що вона не просто жива, а чимось подібна до людини, може радіти і сумувати.

19

Дивіться всі навколо, діти, Природа ніби ожива.

Про що мовчать дерева, квіти? Про що шепоче нам трава?

Але далеко не всі можуть у своїй уяві «оживити», «олюднити» природу. Хто це вміє, той справжній чарівник.

А хто з вас може, уважно подивившись навколо (малюнки, у вікно) «оживити» природу, щоб нам сьогодні заспівали сонечко, оцей чарівний ліс, квіти чи може якась тваринка? Хто спробує відчути їх настрій?

Спочатку шановна (ім’я та по батькові вчителя музики) передасть настрій краси осіннього лісу.

Завдання: про що б розповіло це деревце? А ця квітка? Про що сьогодні співають пташки? А про що скаржиться нам травиця?

ІІІ.Вивчення нового матеріалу

1.— Для чого створені рослини і тварини? Пам’я- таєте слова Маленького Принца із казки Сент-Екзю- пері «Ми відповідаємо за тих, кого приручили»? Поясніть, як ви їх розумієте.

Отже, нам довіряють тварини, рослини сподіваються, що люди захистять, примножать все живе, що навколо нас, бо Природа — це наше… (життя, здоров’я, щастя). А в природі все взаємозв’язане, у всьому є порядок, гармонія, і коли ми завдаємо шкоди чомусь одному, страждає багато інших.

2.Які є календарі, як вони створюються і для чого?

3.Глобус — це модель Землі. Ось ми, українці, тут живемо. Що впливає на природу, погоду? (Сонце.) Зараз осінь. Як ви думаєте, де ми зараз знаходимось щодо Сонця?

— Отже, щоб заздалегідь знати, яка буде погода, людина повинна спостерігати за… (Сонцем, вітром, хмарами, рослинами, тваринами.) А яка була погода рік-два тому? Чи є значні відмінності? Чому важливо передбачати погоду? (наприклад, для сільськогосподарських робіт). Наші пращури свої спостереження, знання про природу, погоду передавали від одного покоління до іншого.

20

Це і є народний календар, або хліборобський. Українці — в основному хлібороби, з давніх-давен вирощували хліб, овочі, зернові культури — працювали на землі.

4.Послухаємо наших гостей (згадують, яка погода була у їх молоді роки у вересні, що збирали, які були врожаї, що, на їх думку, впливає на погоду, врожай, які прикмети допомагали господарювати).

5.Гості розповідають цікаві прикмети, поради. До народного календаря увійшли не тільки при-

кмети, а й прислів’я, приказки, звичаї. Наші предки надзвичайно винахідливі на таку народну творчість. Звичай своїх предків треба не тільки поважати, а і вшановувати.

IV. Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі, Вушка є у них довгенькі В лісі грались, веселились.

Працювати вже втомились. А щоб добре працювати, Треба трішки пострибати. Відпочили, розім’ялись — Й до роботи знову взялись.

(Вчитель читає віршик, виконує вправи підготовлений учень, а всі діти — за ними.)

V.Усвідомлення нової теми

1.— А це церковний календар. В чому подібність звичайного і церковного православного календарів? Що є у православному календарі?

2.Отець… розповідає про великі свята (сутність, чому святкують саме в ці дні).

3.Отець… розповідає, як святкують Покрова (найближче свято).

4.Вчитель музики розучує обрядову пісню з ді-

тьми.

5.Розробка проекту «Народний календар»: учні вибирають місяць і заповнюють сторінку не тільки матеріалом про погоду, рослини, тварини, а й про свята, добирають прислів’я, прикмети.

21

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]