Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

зової золи та кори. В давнину селяни завершували вирубку березових гаїв, щоб звільнити площі для землеробства. Заготовлену деревину спалювали, а попіл використовували для виготовлення скла, з кори робили дьоготь. У першому місяці весни починають заготовляти традиційний напій — березовий сік. Сік видобували із старих дерев, які мали вирубувати, його зливали в діжку, заправляли смаженим ячменем або сушеними фруктами з груш-дичок і тримали в холодному місці. Цей напій був вельми смачним і корисним. Березовий сік рекомендують пити людям, у яких хворі нирки.

На перший місяць весни припадає чимало народних свят.

14 березня — Явдоха. Яка Явдоха, таке і літо. Увесь день погожий — усе літо пригоже. Якщо день сонячний — вродить пшениця, а похмурий — просо і гречка.

Прислів’я: Явдоха з водою, а Юрій з травою. Прийшла Явдокія — селянинові надія.

Жінки в цей день випікали «жайворонків», «голубів», давали дітям, щоб ті віднесли їх у сад, ліс чи поле, закликаючи:

Пташок викликаю з теплого краю. Летіть, соловейки, на нашу земельку Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки.

Отже, березень — особливий місяць. Він, як кажуть у народі, й усміхнеться, і заплаче, а то й вишкірить зуби. Недарма про його непередбачливу вдачу кажуть: «Вночі тріщить, а вдень плющить». Але весна бере своє, тому має рацію інша народна мудрість: «У березня кожух і без ґудзиків теплий». Прочитаємо прислів’я про березень.

Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує.

Березень у зими кожуха купив, а на третій день продав.

(Діти пояснюють зміст прислів’їв.)

IV. Домашнє завдання

Уважно спостерігайте щодня за змінами, які відбуваються в природі. Вірш «Березень» вивчити напам’ять, за його змістом намалювати малюнок.

V. Підсумок уроку

132

УРОК 25

Тема. Де ти живеш. Що дає місто — селу, село — місту.

Мета: ознайомити з тим, що виробляють, виготовляють на підприємствах рідного міста, як використовується ця продукція; формувати уміння вести діалог: формулювати питання, слухати відповідь; зацікавлювати здобувати знання про рідне місто, Україну; виховувати любов до рідного краю, шанобливе ставлення до людей праці, людей, що прославили і прославляють нашу країну.

Форма уроку: прес-конференція.

Обладнання: зразки продукції одного з підприємств міста; книжка «Історія міста»; карта України; записи пісень: «Чом, чом, чом, земле моя?» у виконанні Д. Гнатюка, «Молитва за Україну».

На урок запрошені батьки, які працюють на визначних підприємствах міста, села; запрошується бібліотекар, який може розповісти про історію міста, села.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день вам, добрі люди, Хай вам щастя, буде Не на день і не на рік,—

Ана довгий-довгий вік.

Сьогодні у нас незвичайний урок, на якому присутні шановні гості — ваші батьки, які працюють на підприємствах міста. Присутня і бібліотекар (ім’я та по батькові).

Урок проведемо у формі прес-конференції. Працюєте групами, ви будете кореспондентами, ставитимете питання нашим гостям.

ІІ.Ознайомлення з темою і метою уроку

Троє дітей в українських костюмах читають ві-

рші.

Не забудь!

Учень. Ще малий, але ж сміливець! — Сам біжить у гай… Ти, мій хлопче, українець — те запам’ятай.

133

Учениця. Ще мала, а по барвінок вже ходила в гай… Ти, дівчатко, українка — теж не забувай.

Вдвох. Вирина стежина рідна з теплої трави… Мати наша — Україна, не забудьте ви!

(В. Терен)

Українка я маленька

Учениця. Українка я маленька, українці батько й ненька, на Вкраїні родилася, в свою маму удалася.

Все, що рідне, я кохаю, Всім хто рідний, помагаю, Своє ціню, свого вчуся і до рідного горнуся.

У чужого я навчаюсь, але свого не цураюсь.

Знайте, що найкраще діло — Свого боронити сміло.

— Розмова у нас буде про нашу Батьківщину, про велику і малу Вітчизну. Поети у своїх віршах закликають нас, українців, любити і берегти все наше рідне, шанобливо ставитись до людей праці. Україна — це отча земля, наш рідний край. Яка вона? Вона найкраща, бо вона рідна. Погляньте на карту. Знайдіть, де знаходиться наша мала Батьківщина — Харківщина, де ви народилися, де живуть і працюють ваші батьки. На що багата наша мала Вітчизна? Яка її історія? Багато ви знаєте самі, шановні гості розкажуть нам ще багато цікавого.

(Діти співають пісню «Рідна Вітчизна», сл. В. Лагоди, м. М. Чембержі. (Початкова школа № 1, 2001 р.))

Про неї, про рідну, луна наша пісня, Що з серця дитячого ллється сама, Прославимо в пісні любиму Вітчизну — Ріднішого краю за неї нема!

Привільна й привітна, у дружбі єдина —

134

Ми змалечку любим її недарма: Милішого краю за нашу країну На білому світі немає, нема!

Пройшла крізь негоди суворі і грізні, І прапор свободи над світом трима.

Про неї, Вітчизну, лунай, наша пісня,— Дорожчої в світі немає, нема!

ІІІ.Прес-конференція на тему «Чим славиться наше місто»

Розповіді батьків про визначні підприємства міста. Діти ставлять питання.

Розповідь бібліотекаря про історію міста, славетних земляків.

(Звучить пісня «Чом, чом, чом, земле моя?»)

V.Закріплення нового матеріалу

Самостійна робота.

«Що дає місто — селу, село — місту».

1)Що отримує наше місто від підприємств міста Харкова?

2)Що дає наше місто мешканцям Харкова?

3)Що ми отримуємо від жителів навколишніх

сіл?

4)Що дає наше місто жителям навколишніх сіл?

VI. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про відомого земляка.

VII. Підсумок уроку

УРОК 26

Тема. Твоя країна — Україна. Символи держави.

Мета: формувати уявлення про країну; ознайомити з найвідомішими містами, найбільшими річками України, з національними символами; формувати національну свідомість; виховувати патріотизм, повагу до символів України; розширювати пізнавальні інтереси.

Форма уроку: усний журнал.

Обладнання: карта України; плакат «Символи України»; журнал «Твоя країна — Україна»; записи: Гімн України, пісня «Одна калина», «Молитва», «Рідна Вітчизна»; словничок: символи, герб, гімн, прапор, 24 серпня 1991 рік, 2 вересня 1991 рік, 28 січня 1992 рік.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Девіз нашого уроку:

Ми всі діти українські, Український славний рід. Дбаймо, щоб про нас маленьких Добра слава йшла у світ.

Все, що рідне, хай нам буде Найдорожче і святе.

Рідна віра, рідна мова, Рідний край наш — над усе!

ІІ.Перевірка домашнього завдання

1.Назвіть свою маленьку Батьківщину («ланцюжком»).

2.Закінчте речення:

рідний куточок, це той, де ти… (народився)

жити на рідній землі — це велике… (щастя)

Батьківщина — це… і … (труд і свято)

Батьківщина — це… і … (мама і тато)

Відкрийте карту України (форзац підручника), знайдіть свою малу Батьківщину. Що вам про неї відомо? Яких славетних земляків ви знаєте?

136

III. Ознайомлення з темою і метою уроку

Буває, часом сліпну від краси. Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,— Оці степи, це небо, ці ліси — Усе так гарно, чисто, незрадливо, Усе, як є — дорога, явори,

Усе моє — все зветься… (Україна)

(Ліна Костенко)

— Урок наш присвячений Україні, її символам. Проведемо його у вигляді усного журналу, який підготували учні.

IV. Ознайомлення з новим матеріалом

Усний журнал «Твоя країна — Україна».

1. Сторінка перша. «Що таке Батьківщина».

(Учні І групи)

— Що для вас означає слово Батьківщина? Від якого слова воно походить? Назвіть слова-синоніми.

Святою для кожної людини є земля, де вона зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину пісню-колисанку, пішла стежкою до школи. Любов до Батьківщини — святе почуття, оспіване в піснях і віршах.

1-й учень.

Що таке Батьківщина?

Під віконцем калина, тиха казка бабусі, Ніжна пісня матусі, дужі руки у тата. Під тополями хата, під вербою криниця, В чистім полі пшениця, серед лугу лелека

Ідіброва далека,

Івеселка над лісом, і стрімкий обеліск.

2-й учень.

Україно, земле рідна, Земле сонячна і хлібна, Ти навік у нас одна.

Ти, як мати, найрідніша, Ти з дитинства наймиліша, Ти і взимку найтепліша — Наша отча сторона.

3-й учень.

У пшеничний вінок одягнемо схвильовану пісню,

Подаруємо спів, Батьківщино, сьогодні тобі

137

Углибоких очах пам’ять бачиться давня

ігрізна,

А у серці любов, як простори небес голубих.

4-й учень.

Над блакиттю весни, над широким задивленим світом

Промовляє твоє, Батьківщино, завітне ім’я, Бо твоя доброта у дорозі нам сонячно світить, Наші дні зігріва правда горда і щира твоя.

5-й учень.

У всіх людей одна святиня, Куди не глянь, де не спитай, Рідніше нам, своя пустиня, Аніж земний в чужині рай. Їм красить все їх рідний край. Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщина.

(Учні виконують пісню.)

Україно

Слова і музика Т. Петриненка

Дороги іншої не треба, Поки зорить Чумацький Шлях. Я йду від тебе і до тебе По золотих твоїх стежках.

Мені не можна не любити, Тобі не можна не цвісти. Лиш доти варто в світі жити, Поки живеш і квітнеш ти. Приспів:

Україно, Україно, Після далечі доріг Вірне серце твого сина

Якладу тобі до ніг.

Отже, для кожної людини найдорожча і найрідніша та земля, на якій ми народилися, де живуть наші батьки, де поховані наші предки.

Це — наша рідна земля, наша Україна. Любімо

ішануймо її.

(Звучить пісня «Одна калина».)

2. Сторінка друга. «Наші символи».

(Учні ІІ групи)

1-й учень. Кожна країна світу обов’язково має три

138

символи. Символ — це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу.

Символи України — Гімн, Герб, Прапор.

У ст. 20 (І розділ) Конституції України записано: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України, Державний Гімн України».

Плакат «Символи України»

ГЕРБ + ПРАПОР + ГІМН = ДЕРЖАВА

ГЕРБ [Зображення герба]

Золотий тризуб на синьому тлі. Чому саме тризуб вважають Гербом України? Мабуть, тому, що число 3 завжди вважають казковим, чарівним. А ще у тризубі відображено триєдність життя. Це — батько — мати — дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов.

ПРАПОР [Зображення прапора]

Державний прапор України — синьо-жовтий. Він має досить давнє походження. Жовтий колір — це колір пшеничного лану, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір — це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів, не заколосився б життєдайний хліб.

ГІМН (Музична редакція)

Ще не вмерла Україна

Слова П. Чубинського, муз. М. Вербицького

Ще не вмерла Україна, і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці, Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Душу й тіло ми положим за нашу свободу І покажем, що ми, браття, козацького роду.

Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону, В ріднім краю панувати не дамо нікому.

139

Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє, Ще у нашій Україні доленька наспіє.

Душу й тіло ми положим за нашу свободу

Іпокажем, що ми, браття, козацького роду. А завзяття, праця щира свого ще докаже, Ще ся волі в Україні піснь гучна розляже. За Карпати відіб’ється, згомонить степами, України слава стане поміж народами. Душу й тіло ми положим за нашу свободу

Іпокажем, що ми, браття, козацького роду.

Кожен народ з повагою ставиться до своїх символів. Прапор і Герб є нашими святинями, тому їх слід шанувати й берегти. Під час виконання і слухання Гімну всі повинні підвестися, співаючи разом.

1-й учень.

Прапор.

Прапор — це державний символ, він є в кожної держави, це для всіх — ознака сили,

це для всіх — ознака слави. Синьо-жовтий прапор маєм, синє — небо, жовте — жито, прапор свій оберігаєм, він — святиня, знають діти.

Прапор свій здіймаєм гордо. ми з ним дужі і єдині, ми навіки вже — народом.

2-й учень.

Герб.

Наш герб — тризуб, це воля, слава, сила, Наш герб — тризуб. Недоля нас косила, Та ми зросли, ми є, ми завжди будем, добро і пісню несемо ми людям.

3-й учень.

Гімн.

Слова палкі, мелодія врочиста, державний гімн ми знаємо усі.

Для кожного села, містечка, міста — Це клич один з мільйонів голосів. Це наша клятва, заповідь священна, Хай чують друзі й вороги,

140

Що Україна вічна, незнищенна, від неї ясне світло навкруги.

(Звучить Гімн України. Діти встають.)

3. Сторінка третя. «Наш стяг — пшениця у степах під голубим сплетінням неба».

(Учні ІІІ групи)

— Пофантазуємо, чому саме синій і жовтий кольори вибрано для нашого прапора. Які почуття, скажімо, викликає у нас жовтий колір? (Жовтий колір — це колір пшеничної ниви, колір хліба — зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, а також жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився життєдайний хліб. Синій колір — це колір ясного, чистого, мирного неба.)

1-й учень.

Наш прапор

Небеса блакитні, Сяють з глибини.

А пшеничні й житні мерехтять лани Образ цей не зблідне, хоч минуть жнива, Це знамено рідне — злото й синява. Прапор наш, як літо в сонці майорить — По долині — жито, по горі — блакить.

(Д. Павличко)

2-й учень.

Два кольори

Під синім небом України зазолотилися жита, У чуйнім серці воєдино з’єдналася палітра та. Бо це давно нам споконвіку — Від пращурів жива яса — Душею, що не любить крику, Єднати землю й небеса.

(В. Крищенко)

3-й учень.

Наш прапор

Прапор Руси повіває, Синьо-жовтий, злотом тканий, а на нім завіт сіяє, Мономахом ще нам даний.

(В. Коломієць)

141

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]