Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

6. Творча робота в парах: скласти прислів’я, прикмети:

чайнує, той, літом, голодує, хто, взимку

а, кисне, восени, день, блисне, три

багатий, квітень, снігом, лютий, водою, а

годує, лютий, весну; збирає, зима, а, осінь, з’ї-

дає

у, вересні, грім,— на, осінь, теплу

З, птиця, двору — пору, в, осінню

рослинах, по, павутина, стелиться — тепла, до

іде, осінь — веде, собою, дощі, за

води, цебер, ложка, восени, а, багна

листопад, пізній — зиму, і, сувору, на, тривалу

на, багато, дубі, жолудів — зиму, на теплу

квітами, весна, снопами, а, красна, осінь

багатий, горобець, і, восени; час, свій, овочеві, кожному

родить, що, влітку — не, взимку, шкодить.

VІ. Домашнє завдання

Вивчити слова обрядової пісні.

VІІ. Наукові дослідження

Що спільного у всіх календарях? 12 місяців, кількість тижнів, днів.

З чим це пов’язано? Доба — це день і ніч, 24 години. Це залежить від Сонця.

За який час Земля обертається навколо Сонця?

(рік)

А чому у лютому 28—29 днів?

ІХ. Підсумок уроку

Шановні гості! Ми вдячні за науку. Здоров’я, радості і Божого благословення Вам.

22

УРОК 6

Тема. Природа навколо нас.

Мета: формувати поняття «природи» як естетичної, екологічної та моральної цінності; уточнювати і розширювати уявлення про різноманітність природи; з’ясувати відмінності між живою і неживою природою; дати уявлення про об’єкти живої і неживої природи; встановити взаємозв’язки у природі, ланцюжки живлення; виховувати бережливе ставлення до навколишньої природи; формувати уміння спостерігати, бачити і помічати прекрасне, робити висновки.

Обладнання: кросворд; малюнки на тему «Осінь».

Хід уроку

(За 10 хвилин до уроку)

І. Ранкова зустріч

1. Привітання вчителя.

— Доброго ранку, любі діти! Приємно бачити ваші усміхнені личка. Чи у всіх вас добрий настрій? Ні? Задумайтесь, що може поліпшити настрій нашому другові? (Добрі, лагідні слова, веселий віршик, поцілунок, обійми, подарунок.)

Пропоную: постарайтеся створити гарний настрій. Вивчимо віршик для гарного настрою:

Добре те, що сонце світить! Добре те, що віє вітер! Добре те, що цей ось ліс Разом з нами ріс і ріс! Добре те, що в нашій річці Синя — не брудна вода!

І мене матуся рідна Після школи зустріча! Добре гратися надворі! Добре вчитися у школі! Добре плавати в ставку! Добре те, що я живу!

2. Робота з класним календарем природи, власним зошитом-календариком.

— Уявіть собі, що ви художники і вам треба зобразити сьогоднішній день. Які б ви використали фарби? Яке сьогодні небо? Чи є опади? А яка погода була про-

23

тягом тижня? Хто приготував цікаві повідомлення, малюнки, загадки, питання? (Діти висловлюються.)

— Сьогодні почесне місце в Кріслі автора займає (ім’я), бо у нього найкраще повідомлення. Він буде моїм помічником, з ним я буду радитись. Сьогодні ми почнемо готуватись до свята Її Величності та краси Осені. (Помічник пропонує дітям план підготовки до Свята.) А тепер до зустрічі в класі. За 10 хвилин почнеться урок.

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

Кросворд «Прочитай слово по вертикалі»

1.Хто нам пісеньку таку все співа: «Ку-ку-рі-ку»?

2.Стоїть при доріжці На тоненькій ніжці. Хоч шапочку має, Та нас не вітає.

3.Товстенька бабуся, завжди у кожусі, Спробуєш роздіти — будеш сльози лити.

4.Всім перехожим я моргаю, бо очей багато маю, Щоб глянули пильно на мене: червоне, жовте і зелене.

5.Хто малюнок на вікні уночі зробив мені?

6.Хоч у нього шуба є, та як холод настає, Він не їсть тоді, не п’є, і не ходить, не гуляє, А у лігво спать лягає.

Та лиш вчує він весну, прокидається від сну.

7.Пара довгих вушок, Сіренький кожушок. Скорий побігайчик А зоветься…?

24

ІІІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

Природа навколо нас — така тема сьогоднішнього уроку. Що ж таке природа? Де б ми не були, чим би не займалися, над нами завжди є сонце, ми дихаємо повітрям, п’ємо воду, нас оточують люди, рослини, тварини, ми стоїмо на землі, вночі світить місяць — це природа. Назвіть предмети природи (записати на дошці): сонце, повітря, вода, люди, рослини, тварини, земля, місяць — це предмети природи. Що їх об’єднує? Їх можна поділити на дві групи за чимось спільним.

Люди, рослини, тварини — це жива природа. Сонце, повітря, вода, земля, місяць — це нежива. Предмети живої і неживої природи тісно взаємо-

пов’язані: уявіть на мить, що сонечка не стало, воно згасло. Що настане тоді? Що потрібно, щоб росли рослини? Чи впливає жива природа на неживу? (рослини очищують повітря, збагачують ґрунт). Яке значення має природа для людей? Чому природа для нас — велика цінність? Як людина впливає на живу та неживу природу?

IV. Фізкультхвилинка

Повітря нам потрібно всім І дорослим і малим.

Мені, тобі, звірятку, пташці Листочку, квіточці, комашці. Чи під воду ми пірнаєм — Все повітря споживаєм. Комашка по землі повзе — І та повітрям дихає.

Вітер крила обертає молодого вітряка, І вітрила надуває величезного човна. А щоб повітря чистим було Потрібно, щоб дерев багато росло.

Вигляньте у вікно, помилуйтеся красою природи. Назвіть предмети живої природи, неживої; предмети, зроблені руками людей.

Гра «Жива і нежива природа».

Вчитель читає загадки. Якщо слова відгадки стосуються живої природи, то діти плещуть у долоні, якщо неживої — не плещуть, а якщо предмети створені працею людей — піднімають руки.

25

Вона мила та руденька, хвіст пухнастий має, Ще й улеслива хитренька, всі підходи знає. Хто ж така це? Може киця? Ні, не киця, а …

(Лисиця)

Наче в звіра, ніг чотири, та не ходить по квартирі.

(Стіл)

У воді вона живе, не має дзьоба, а клює.

(Риба)

Червоне коромисло через річку повисло.

(Веселка)

За горами, за лісами золотий кружок встає.

(Сонце)

Червоненька і смачненька, дуже з вигляду гарненька.

І боки у неї пишні, літом смачно їсти…

(Вишні)

Дехто навіть і на носі цифру вісім часто носить Цифра вісім у футлярі — дідусеві…

(Окуляри)

Гра «Хто більше».

Учні діляться на дві команди. По черзі одна команда називає предмети живої природи, друга — предмети неживої природи. Виграє та команда, яка назве більше предметів.

Робота з підручником.

— Що таке ланцюжки живлення? Як ви це розумієте? Прочитайте у підручнику. Розгляньте малюнок. Розкажіть про ланцюжок (зв’язок) живлення, капуста—попелиця—сонечко.

V. Домашнє завдання

Запам’ятайте слова зі словничка. Спостерігайте за погодою, природою.

VІ. Підсумок уроку

1. Читання вірша «ланцюжком»

Вмійте природу любити, Вам у походи ходити І мандрувать, любі діти,

Вмійте ж природу любити, Кожній стеблинці радіти

26

В полі, у лісі, над яром — Квіти, дерева і трави. Цвіту не вирви задаром, Гілки не втни для забави Оберігайте ж повсюди Шлях і стежиночку в гаї, Все це окрасою буде Нашого рідного краю

(П. Синиченко)

— Яка головна думка вірша?

2. Діти отримують Пам’ятку. (Читає вчителька, а діти слідкують).

Пам’ятка

1.Кожен зелений листочок, кожна травинка виділяє в повітря кисень.

Без нього немає життя. Не топчи, на рви її даремно!

2.Найгарніша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!

3.Невеликий скромний букет квітів говорить про те, що ти свідома, добра, бережна людина.

4.Щоб згубити молоде дерево — потрібна хвилина, а виростити — роки.

5.Не ламай черемху та інші кущі! Природа щедра до нас. Усе, що ми маємо,— від неї. То відплати їй своєю добротою, увагою, і вона буде щедрою.

Струмочок

Біг струмочок невеликий. Запитав струмочка я:

Звідки, друже?

Від кринички, то матусенька моя.

А куди біжиш?

До річки!

Я кажу йому: — Не треба! Там обійдуться без тебе.

А струмочок розсміявся.

— Я цього не сподівався, що не знаєш ти простого:

Обійдуться без одного, Але струмочки і потічки — Це вже сила! Ми вже річка!

(С. Пушик)

27

УРОК 7

Тема. Сонце — джерело світла і тепла.

Мета: розширювати уявлення про Сонце; з’ясувати роль Сонця для природи; ознайомити зі значенням сонячного світла і тепла для всього живого; пробуджувати інтерес до навколишнього світу; виховувати почуття любові до живого, доброту і людяність; ознайомити, як український народ вшановує Сонце; розвивати вміння спостерігати за об’єктами природи.

Обладнання: малюнки — предмети природи для встановлення ланцюжків живлення; схема-малюнок «Подорож до сонячної скриньки-скарбнички»; глобус.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Прослуховування грамзапису пісні «Голос дивокраю» у виконанні М. Ларіної.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Підсумок фенологічних спостережень.

Доповідають діти ІІ групи, які цікавинки знайшли

вприроді, прогностик доповідає, що він помітив; діти доповідають, що корисного зробили природі.

— Яка осінь за вікном?

— Яке небо? Холодно чи тепло?

— Чи є вітер? Чи були опади?

— Яка погода переважала протягом тижня?

2.Перевірка домашнього завдання.

1.Декілька дітей отримують індивідуальне завдан-

ня.

Завдання 1.

1.До природи належать…

2.Що належить до живої природи?

Завдання 2

1.До неживої природи належать…

2.Як пов’язані між собою жива і нежива природа?

Завдання 3

1.Що належить до живої природи?

2.Які ознаки живої природи?

Поки діти виконують завдання, клас грає у гру

«Хто швидше запише».

28

(Клас ділиться на три команди. В кожній команді — однакова кількість учасників. Діти по черзі записують.)

1)Предмети, які належать до живої природи.

2)Предмети, які належать до неживої природи.

3)Предмети, створені руками людини. Перемагає та команда, яка швидше справилася і не

припустилася помилок.

Перевіряються індивідуальні завдання.

3.— Наведіть приклади ланцюжків живлення

уприроді.

— Зверніть увагу на малюнки, що лежать у вас на партах. Встановіть ланцюжок живлення. (Працюють вдвох).

ІV. Ознайомлення з темою та метою уроку

1.— Відгадайте загадки:

Внебі я тружусь — знає мене кожен, Я на всіх дивлюся,

На мене ж не можна.

(Сонце)

Жовта поляна над дахом повисла

(Сонце)

2. — Отже, будемо говорити про Сонце. Сподіваюсь, що ви дізнаєтеся багато цікавого і корисного. А провідником нашої подорожі буде девіз:

Веди нас, сонечко, в політ — Більше дізнаймось, діти сонця, Ми — діти світла, діти сонця, І ми заглянем у віконце, Лишень прокинемося рано — Зразу нам світленько стане.

V.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

Ми щодня зустрічаємося з Сонечком, але ніколи не замислюємося про його значення для життя на Землі. Воно безперервно посилає нам на Землю світло і тепло. Якщо уявити собі, що Сонце враз зникне, тоді Земля потоне в мороці, рослини загинуть, тварини помруть з голоду. Повітря, океан, суходіл віддадуть тепло, одержане від Сонечка. Усе живе за-

29

мерзне від холоду, і Земля вкриється товстелезним шаром криги.

На щастя, такого не може трапитися. Сонце — джерело життя на Землі і знаходиться дуже далеко від нас. Щоб доїхати до нього швидким поїздом, не вистачить

іжиття. А маленькому промінчику Сонця потрібно всього-навсього 3 хвилини, щоб дістатися до Землі.

Іось промінчики доторкнулися до дитячих щічок

іносиків, і з’явились у декого маленькі крапочкивеснянки. І з’являються вони у того, кого Сонечко любить, бо ці діти веселі і допитливі, хоч Сонечко любить усіх без винятку.

Щоб більше дізнатися про Сонечко, світло і все, що воно освітлює, ми вирушимо в подорож, в кінці якої на нас чекатиме Сонячна скарбничка.

1. Перша зупинка — «Долина знайомств».

— Що таке Сонячна система? (Сонце і всі тіла, що рухаються навколо нього. Навколо Сонця рухаються планети, кожна з яких має свою доріжку, яка називається орбітою.

Є планети найближчі й найдальші до Сонця, назвіть їх. А між якими планетами розташована Земля?

Земля, на якій ми живемо — одна з планет Сонячної системи. Вона рухається по своїй дужці (орбіті) навколо Сонця. І долає цей шлях за один рік. Крім цього, Земля обертається навколо своєї осі. Земля не самотня, у неї є супутник — Місяць. Освітлює Землю Сонце. Промінчики від Сонця рухаються тільки прямо, нікуди не звертаючи, і якщо зустрічають на своє-

30

му шляху якусь перешкоду, вони її не можуть обігнути і з’являється тінь.

Сонце — куля-велетень. Наша Земля в порівнянні

зним — маленька монетка, а Місяць, в 4 рази менший від Землі, як намистинка.

Сонце — дуже гаряча, розпечена куля, і якщо наблизитися до неї, то одразу згориш.

Отже, серед великої кількості планет і зірок знаходиться найтепліша і найяскравіша зірка. За тисячі кілометрів воно посилає свої промені, а разом

зними — тепло і життя іншим світам і планетам, свою любов до всього живого.

2. Друга зупинка — «Практична».

а) (Якщо сонячне проміння б’є у віконце, а якщо, ні — використати настільну електролампу).

Сонячні промінчики скрізь проникають, а якщо

яна шляху проміння поставлю ось цей кубик, чи проходить воно крізь кубик?

Це тінь. Тінь — темна ділянка. Від яких предметів у природі падає тінь? Всі ці предмети непрозорі.

Візьмемо скляні пластинки. Чи проходить сонячне проміння? Через прозорі предмети частина сонячного проміння проходить.

б) — Питання на осмислення: подивіться на нашу квітку, що стоїть на підвіконні, у який бік направлені її стебла? Про що це свідчить? (все живе тягнеться до Сонця, до його світла і тепла).

3. Третя зупинка «Фізкультхвилинка». (Вчителька говорить слова, а підготовлені учні

роблять вправи перед класом)

Вийди, вийди, сонечко (рукою кличуть сонечко) На дідове полечко (показують широке поле)

На бабине зіллячко (садять в землю зіллячко) На наше подвір’ячко На весняні квіточки (присідають)

На маленькі діточки (показують один на одного) Там вони граються (беруться за руки)

Тебе дожидаються (підстрибують).

4. Четверта зупинка «Підніжжя поезії».

а) — Сонечко дуже любить віршики. Зараз послухаємо, який віршик приготували діти (завдання було дане на минулому уроці).

31

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]