Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

УРОК 16

Тема. Родина, рідня, рід. Сімейний календар.

Мета: формувати поняття родина, рідня, рід; вчити складати родовідне дерево своєї сім’ї; встановлювати залежності одного члена родини від інших; з’ясувати сутність вислову жити по совісті; виховувати активність мислення, творчу думку; бажання піклуватися про членів родини, гордість за свій рід, бережне ставлення до речей сім’ї.

Обладнання: картки «Народний прогностик. Січень», листівки; стенди «Ми і природа», «Ми і довкілля», «Календар природи»; грамзаписи пісень «Родина» Н. Яремчука, «Ой роде наш красний» Н. Матвієнко; малюнок родовідного дерева.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Підсумок спостереження за погодою, природою.

1.— Якою була погода ці два тижні? (Відмічають

укласному календарі).

Учні розповідають про цікавинки у природі. (Якщо діти не змогли помітити цікавинок, вчителька розповідає про свої знахідки).

Чи є у вас пропозиції щодо збереження довкіл-

ля?

Назвіть прикмети погоди в січні (Використовуються картки «Народного прогностика» за січень).

III.Повідомлення теми та мети уроку

Щоб дізнатися про тему сьогоднішнього уроку, пропоную розгадати ребуси:

(Родина)

(Сім’я)

92

Слово вчителя.

— Так, родина — найдорожче для кожного з нас. Сподіваюсь, що наша розмова допоможе придивитись уважніше до кожного члена вашої родини, поспостерігати за ним. Це дуже важливо, бо таким чином ви більше дізнаєтеся про вашу схожість, як батьки піклуються про вас; ви помітите, скільки вони працюють для того, щоб всім у родині було добре. Дізнаєтесь більше про своїх бабусь і дідусів, прабабусь і прадідусів, які вони були, що зробили для своєї родини.

Ви зовсім по-іншому подивитесь на свою сім’ю і зрозумієте, як багато залежить від вас, щоб сім’я була щаслива. Але вам доведеться попрацювати, щоб більше дізнатися про найближчих вам людей.

IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

(Слухання грамзапису пісні «Родина».)

1. Слово вчителя.

Отже, сім’я складається з тата, мами і дітей. Від кожного з них залежить щастя сім’ї. Сім’я — це сім Я, але вони об’єднані в одне міцне слово СІМ’Я.

Подивіться на це незвичайне дерево. Це дерево родоводу.

Скажіть, з кого складається рід. Так, це:

-прапрадідусі і прапрабабусі

-прадідусі і прабабусі

-тато і мама

-ти і сестричка

Як ви думаєте, що об’єднує ваш рід? Кожен рід? (Прізвище.) Звідки воно взялося? Прізвище є ознакою роду. Подумки вимовте своє прізвище і уявіть, скільки років вашому прізвищу.

Чому ваш рід має таке прізвище? Пофантазуємо. (Учні читають уривок вірша.)

Ріка вмирає без джерел,

Дерева сохнуть без коріння. У ріднім краї ти — орел, Твій родовід тут покоління.

(В. Вихрущ)

Поясніть основну думку вірша.

Діти! Бережіть своїх рідних — маму, тата, бабусю і дідуся, прабабусю і прадідуся (в кого вони є).

93

Доглядайте за могилами своїх пращурів.

— Давайте візьмемо з собою в життя листівку, яку передали вам діти, що вже закінчили школу і самі вже батьки. Вони хочуть, щоб ви жили за нею, як вони живуть, і щоб ви передали ці листівки своїм дітям і онукам.

Листівка

Шануй і поважай бабусю і дідуся! Вони дали життя твоїй мамі і твоєму татові. Вони ночей не спали біля твоєї колиски. Пам’ятай, що сонце осяює твій радісний ранок. Для них сонце — уже на вечірньому крузі. Люби і поважай своїх рідних. Пишайся своїм родом. Ніколи не забувай про свою рідну домівку. Тепло рідного дому, любов найближчих тобі тата і мами, бабусі і дідуся завжди в твоєму серці, вони захистять тебе завжди і всюди, бо вони твої Обереги.

Я вірю, що ви будете люблячими, турботливими, справжніми синами, дочками, онуками. Пам’ятайте! Людина, як і рослина, не живе без правічного ґрунту. Вирваний з природного середовища, живий організм почне всихати, перероджуватись на перекотиполе. І якщо хто з вас не засвоїть родовідних цінностей, то може на все життя залишитись тим, який не знатиме свого роду-племені, чиїх батьків він син, чия дитина.

Жити на світі без зв’язків із родом, без родинної підтримки дуже важко.

2. Бесіда.

Прочитайте ці прислів’я. Виберіть, яке вам більше до вподоби.

Поясніть його зміст.

1)Шануй батька і неньку, буде тобі скрізь гладень-

ко.

2)Добрі діти — батькам вінець, а злі діти — батькам кінець.

3)Який дуб, такий тин, який батько, такий син.

4)Який кущ, така й калина, яка мати, така й ди-

тина.

5)Щасливо там жити, де сім’єю робити.

6)Яблучко від яблуньки недалеко падає.

7)Цвітуть біля матінки діти, як пишнії квіти.

94

3. Фізкультхвилинка

Всіх гарненько зустріла І в кімнаті посадила Степанко сів на стільчик, Андрійко — на ослінчик, Іванчик — на диванчик, Василько сів у кріслі, Щоб бути всім укупці.

(Підготовлений учень виконує вправи, а діти повторюють)

V.Осмислення знань учнями

1.Бесіда.

Що таке родина? Рідня? Рід?

Давайте поміркуємо: жити по совісті. Що це значить? Що таке совість?

Кожна сім’я живе за правилами. Кожен виконує певну роботу.

Яку? Чиє слово вирішальне? Чому?

Кросворд «Склад сім’ї».

1.Група близьких родичів. (Родина)

2.Як ще називають батька? (Тато)

3.Ким тобі доводиться мамин брат? (Дядько)

4.Особа чоловічої статі щодо батьків? (Син)

5.Діти, що народилися в один день. (Близнюки)

6.Маленький хлопчик або дівчинка. (Дитина)

2. Батьків у нас в Україні шанували споконвіку.

Все, що залишилось на згадку від старих поколінь,— їхня мудрість, поради, хатні речі, яку вони зробили

95

чи придбали,— оберігають кожного з нас і звуться вони оберегами. Батькова хата, бабусина вишиванка, бабусина криниця — усе це наша родовідна пам’ять, символ України, наші обереги.

Америка — країна гарна, Та в кожного своє добро: Комусь миліше Ніагара, Ніж мій Київ, мій Дніпро.

Там, де живем, там і вмираєм. Коли ж пізнати хочеш рай, То так зроби, щоб квітнув раєм

Твій рідний край, твій стражденний край.

(А. Кацнельсон)

— Прочитаємо хором чотири останні рядки і назавжди запам’ятаємо звернення поета.

VI. Домашнє завдання.

Складіть родовід своєї сім’ї.

VIІ. Підсумок уроку.

— Закінчимо урок піснею «Ой роде наш красний…», яку виконує Н. Матвієнко.

Завдання на зимові канікули.

1.Спостерігати за погодою, охайно відмічати в Календариках зими, січень (І–ІІ тижні).

2.Систематично підгодовувати птахів, спостерігати за їх поведінкою.

3.Відшуковувати цікавинки в природі.

4.Вести спостереження за тим, як підтверджуються прикмети народного прогностика за січень (І–ІІ тижні).

Методичні рекомендації

1.Щоб виконати програмові вимоги, необхідно проводити роботу в парі, групі. А для цього доцільно об’єднати дітей в групи відносно якості підготовленості і здібностей. Тоді можна давати диференційовані завдання.

2.Ефективніше буде, коли спостерігати за природою будуть діти певної групи помісячно.

3.Не забувати, що уроки природознавства мають мету: крім основних, удосконалювати техніку читання, збагачувати словниковий запас дітей і розвивати

96

усне зв’язне мовлення. А тому раджу: а) урок природознавства у розкладі поставити після читання, щоб можна їх об’єднати, коли це доцільно; б) на уроках використовувати вірші і пісні українських поетів.

4.Враховуючи вимоги програми «Крок за кроком», доцільно і ефективно використовувати допомогу батьків і дітей старших класів у підготовці та проведенні деяких уроків.

5.Матеріалу для повних уроків підібрано значно більше, ніж можна використати його за ноль. З метою вибору того, що вчителю більше підходить в залежності від підбору чи підготовленості дітей, чи з іншої якоїсь причини.

6.Деякі уроки заплановані на 90 хвилин за рекомендацією науковця-педагога, академіка Ш.А. Амонашвілі, на зустрічі з яким була особисто.

Дяченко Л. М.

УРОК 17

Тема. Твоя квартира. Будь обережним.

Мета: з’ясувати призначення кожної кімнати у квартирі (власному будинку) і важливості дотримання порядку в них; з’ясувати сутність поняття акуратний; виховувати навички особистої гігієни, працьовитості; сприяти засвоєнню правил поводження з електропобутовими приладами, водопроводом, газовою плиткою.

Обладнання: ілюстрації: електроприлади, газова плитка, водопровід і т. д.; грамзапис «Рушники».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Сьогодні працює комісія в складі двох членів — учнів-відмінників (вони сидять окремо), моїх помічників. Вони будуть оцінювати домашні завдання.

97

Індивідуальні завдання мають два учні (картки).

Завдання № 1

1)За що ти відповідаєш перед сім’єю?

2)Коли родина живе щасливо?

3)Що означає вислів вдома і стіни гріють?

Завдання № 2

1)Що значить жити по совісті?

2)Чому в народі кажуть хліб — батько, вода —

мати?

Всі готують (2 хв.) відповіді на питання:

1.Яке улюблене свято у вашій сім’ї?

2.Як ви його відзначаєте?

Звучить пісня у виконанні М. Свидюка «Рушники».

III.Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1.Слово вчителя.

— Уявіть свою квартиру: скільки і які в ній кімнати. Для чого вони призначені? Яку функцію виконують? Які предмети в них є? Яка з них затишніша,

ав якій ви любите найчастіше бувати? Чому?

Вкожній кімнаті затишно, бо акуратно розставлені всі предметиі; чисто, немає нічого зайвого. А якби було навпаки?

2. Завдання «Будь обережним».

(Учні роздивляються малюнки і пояснюють.) Отже, ці прилади (ілюстрації на дошці) полегшу-

ють…, а недбале поводження з ними загрожує….

І тому існують правила поводження з цими приладами.

3. Робота в групах.

Група вибирає ту картку, з якою буде працювати (малюнки: пилосос, утюг, телевізор, газова плитка, водопровід. На кожному малюнку записані питаннязавдання: 1. Як людина використовує? 2. Правила користування).

Експертом в цьому завданні виступає тато одного з учнів, електротехнік, він прекрасно знає правила поводження не тільки з електроприладами, а й з іншою технікою.

98

IV. Узагальнення та закріплення знань

1. Продовжте речення:

1)У квартирі все є для того, щоб було… (зручно

ізатишно).

2)Квартиру треба тримати в … (чистоті).

3)Кожна річ повинна мати… (своє місце).

4)Акуратний учень — це той, який все робить… (охайно), у нього всі речі… (чисті).

5)Перед тим як лягти спати, треба… (прибрати всі речі на місце, почистити зуби, провітрити кімнату).

6)Зробив діло —… (гуляй сміло).

7)Одне зараз краще… (трьох потім).

8)Праця чоловіка годує, а лінь… (марнує).

2. Гра «Так» чи «Ні».

1)Працьовита людина — це та, що долає труднощі, виробляє в собі наполегливість, майстерність, спритність.

2)Лінивий завжди все встигає.

3)Вогонь — це гарна цікава іграшка.

4)Можна залишати пилосос ввімкненим на ніч.

5)Не залишай ввімкненим утюг.

6)Можеш вмикати телевізор мокрими руками.

7)Холодильник треба періодично вимикати, щоб помити, провітрити.

V.Домашнє завдання

Підготуватись до прибирання в класній кімнаті.

УРОК 18

Тема. Про працелюбних і лінивих.

Мета: формувати уявлення про працю як першооснову життя; з’ясувати сутність понять працьовита людина, лінива людина; виховувати повагу до людей праці, бережливе ставлення до природи, творче мислення, уміння бачити прекрасне.

Обладнання: пам’ятка спостерігача, знаряддя для прибирання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Більша частина нашого уроку — це практична робота, ми будемо прибирати класну кімнату, впорядковувати полички, підвіконня, купати квіти — наводити чистоту.

II. Актуалізація опорних знань

Підсумки спостереження за погодою, природою.

Діти розповідають свої спостереження за природою, цікавинки.

У робочі зошити записують: Пам’ятка юного спостерігача

1)Тільки спостережливому й терплячому природа відкриває свої таємниці.

2)Умійте слухати тишу.

3)Будьте мудрими дослідниками: вчіться вдивлятися, прислухатися, думати.

4)Вмійте дивуватися.

5)Будьте великодушними, добрими до природи.

III. Підготовка до практичної роботи

План роботи:

I група: витирають всі предмети сухою ганчіркою, підмітають підлогу;

II група: купають квіти, миють підвіконня, красиво розставляють їх;

III група: миють парти, витирають їх насухо; IV група: миють полички, стенди, дошки;

V група: приносять і виносять воду. Роботу оцінює техпрацівник.

100

ІV. Робота з текстом

Сказав мудрець:

— Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро і вищу правду віра Людину відрізня від мавпи і від звіра. Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

(Л. Забашта)

Бесіда.

Встановлення причиново-наслідкових зв’язків між учинками дітей та настроєм батьків.

Згадайте сьогоднішній ранок. Вас до школи проводжала мама (тато, бабуся). Який настрій був у них? Як ви думаєте, чому? Так, найчастіше настрій батьків залежить від учинків дітей.

Відкрийте щоденники, подумайте, який настрій буде у ваших рідних від спілкування з вашим щоденником? Що треба зробити, щоб підвищити настрій? (вибачитися за погані вчинки, пообіцяти покращити своє ставлення до роботи, допомогти матусі, подякувати, обійняти, поцілувати, сказати: «Матусю, я так тебе люблю». Зробити самостійно і старанно всі домашні завдання.)

Чим хата багата

Хата мною багата. Людям брат я і друг. І коли вже я в хаті — Буде й щастя навкруг!

V. Підсумок уроку

Вдома сьогодні допоможіть мамі навести лад на кухні і приберіть свою кімнату.

Оцінить вашу роботу матуся.

101

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]