Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

Дякую тобі, люба,— почула Краплинка лагідний голос. — Взимку ти мене зігріла, а сьогодні напоїла досхочу. Бо я без тебе вся потріскалася.

Впізнала Краплинка матусю-земельку, ніжно пригорнулася до неї і поцілувала.

(Під час звучання казки вчитель найголовніші епізоди малює на дошці кольоровою крейдою.)

Звідки ж береться сніг? Як утворюється сніжинка? Навіщо землі сніг?

(Пояснює за таблицею перетворення краплинки води на сніжинку.)

Якої форми сніжинки?

(Одні схожі на зірочки, інші — на їжачків, гілочки. Двох однакових не знайдеш, але всі вони — шестипроменеві.)

3. Бесіда.

— Далі перенесемося на берег ріки. Спить вона під кришталевим склом. Зима — майстер на різні витвори. Крім сніжинок, Зима створює ще…

Як на свято, вбрався дах В снігову сорочку, А чи знайдете на ній Крижану торочку?

(Бурулька.)

Які бувають бурульки? Як вони утворюються? Чи можна їх їсти?

А зараз перенесемося в зимовий ліс. Вночі був туман, а вранці вдарив мороз. У що вбралися гілочки? Загадка:

На гілках, що від морозу тремтять, Снігові дрібненькі білі гілочки висять

(Іній.)

Чому іній вважають справжньою окрасою зими?

Де можна побачити візерунки зими? Хто їх малює? Загадка:

Хто малюнок на вікні Уночі зробив мені?

(Мороз.)

4. Фізкультхвилинка.

(Діти під музику вальсу танцюють, ніби сніжинки.)

62

5. Загадка.

Продовжимо мандрівку. А хто буде нашим провідником, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Хто це? Що це? — всі кричать

Білі мухи он летять! (Сніжинки.)

Вони хочуть нам показати найкрасивіше місце країни Зима. Це ліс.

(Малюнок «Зимовий ліс».)

6. Бесіда.

1)Чи такий ліс, як був улітку, восени?

2)Які зміни ви помітили?

3)Які дерева сплять?

4)А які з них не захотіли засинати?

5)Чому їх називають хвойними?

6)Невже справді хвойні дерева ніколи не скидають листочки-хвоїнки?

7. Розповіді про дерева.

1. Ялинка росте дуже повільно (10–15 років).

З деревини ялини роблять музичні інструменти. 2. У сосни дуже глибокий корінь. В сосновому лісі

краще ростуть трав’янисті рослини, бо в ньому світліше. В цих лісах будують санаторії для лікування легенів. Живицю сосни використовують для виробництва лаків, фарб, парфумів.

3. — А чи відмирають листяні дерева? (Ні, вони перебувають в стані спокою.)

8. Дослідження.

— Аби переконатися, що листяні рослини живі, проведемо невелике дослідження. На місці опалого листя залишаються бруньки. Розгляньте гілочку, знайдіть бруньку, відокремте, розгляньте її.

1)Що покриває бруньку?

2)Що ви бачите під лусочками?

3)Яке значення мають лусочки?

Поставимо три гілочки вишні у вазу з водою і будемо за ними спостерігати.

9. Гра «З яких рослин ці гілочки?»

— Покажіть гілочку ялини, сосни, верби, калини, берези. Поясніть, які ознаки допомогли вам здогадатися.

63

10. Фізкультхвилинка.

Ловить крихітка-ялинка Рученятами сніжинки. І на пальчики-голки Нанизує залюбки.

V. Осмислення і узагальнення знань

1. Бесіда.

Ось і закінчилася наша мандрівка до царства Зими.

Де ми побували?

Що побачили?

Як зберегти здоров’я взимку? Що допоможе загартувати здоров’я?

Що нового ви дізналися про життя рослин взим-

ку?

Розкажіть про зимові розваги дітей. (Малю-

нок.)

Які обличчя у дітей? Чому?

Як одягнені діти. Чому?

Чому треба бути уважним на льоду?

2. Кросворд «Зима».

1.Сніг на полях, лід на річках, Хуга гуляє, коли це буває? (Взимку.)

2.Хто це? Що це? — всі кричать — Білі мухи он летять! (Сніжинки.)

3.Без сокири та крюків ставить міст через річки. (Мороз.)

4.В небі хмара пролітала, білий пух порозсипала. (Віхола.)

VI. Домашнє завдання

64

УРОК 14

Тема. Як зимують птахи і звірі. Турбота людей про птахів, звірів узимку.

Мета: встановлення взаємозв’язків між змінами в неживій природі, житті рослин та тварин; розкрити особливості життя тварин взимку; продовжувати формувати вміння порівнювати за істотними ознаками тварин; класифікувати їх; виховувати бажання допомагати птахам узимку.

Обладнання: таблиці із зображенням звірів, домашніх тварин; плакати «Хто як зимує», «Зимуючі птахи»; малюнки лося, кабана, лисиці, зайця, білки і їх слідів; малюнки ведмедя, їжака, борсука.

Хід уроку I. Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал: Працювати час настав! Працювати починайте.

Щоб урок пройшов не марно, Нам сидіти треба гарно.

не крутись на уроках Як папуга чи сорока?

ІІ.Актуалізація опорних знань

1.Підсумок спостережень.

Доповідають діти IV групи.

2.Перевірка домашнього завдання.

а) Чому восени більшість дерев скидає листя? б) Що захищає рослини від вимерзання?

в) Під яким снігом рослинам буде тепліше: пухким чи щільним? Чому?

г) Як падають сніжинки в тихий і вітряний день? д) Яким буває сніг у мороз, у відлигу?

е) Як утворюються сніжинки? Які вони?

Бесіда.

Хто їсть без ложки? (Тварина.)

На які групи поділяються тварини?

Яких тварин ми називаємо свійськими, а яких — дикими?

Сьогодні надворі холодно. Все вкрите снігом. Взим-

65

ку всі намагаються сховатися від морозу, від холодного крижаного вітру, і кожен по-своєму пристосовується до зимівлі.

ІІІ.Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.Слово вчителя.

Поговоримо про зимуючих птахів, ознайомимось з умовами життя тварин взимку.

З’ясуємо, чим можна допомогти тваринам взимку. Як почувають себе зимуючі птахи? Чому пташки взимку не співають, ми не чуємо їхнього веселого щебету?

Сіренький, моторний на соняшник сів, Надзьобався добре й далі полетів.

(Горобчик.)

В сильні морози птахам треба більше корму, щоб не замерзнути. Але вони його не знаходять. У пошуках їжі птахи прилітають ближче до людської оселі. На подвір’ї можна побачити горобчиків, які стрибають по снігу. Вони настовбурчились, розпушились, стали схожі на м’ячики, стрибають, крихти підбирають. Тут же ворони гуляють перевальцем, між ними метушаться галки — так, дивись, щось їстівне й знайдуть.

Уселі взимку біля оселі не тільки цих пташок можна побачити. Сюди і синиці, і сороки прилітають. Голодно взимку їм у лісі.

2. Таблиця «Зимуючі птахи».

Назвіть птахів, зображених на таблиці.

Яких ви ще знаєте зимуючих птахів?

3. Розповідь про дятла.

Вірно людям я служу, Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників ним добуваю.

Що ви ще можете розповісти про дятла.

4. Гра «Чия це пісенька?»

Подивимось, хто не лише знає птахів, а й їхні голоси.

Чик-чирик! (Горобчик.)

Кар-ро-кх! (Ворона.)

Чи-чи-ку (Синиця.)

66

Чек-чек (Сорока.)

Трр-трр (Дятел.)

5. Розповідь про комах.

— Де ж це комахи поділись? Їх так полюбляють птахи.

(Діти розповідають.)

6.Малюнок: «Хто як зимує».

Є крила, а не доженеш, Ніг не має, а не доженеш, Є голова, а шиї немає, Очі є, а брів немає, Рот є, а не говорить.

Без ніг, а далеко ходить.

(Риба.)

— Як же риби та їхні сусіди по водоймах — раки та жаби — поводяться взимку?

7. Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі Вушка є у них довгенькі. В лісі грались, веселились,

Працювати вже втомились. А щоб добре працювати, Треба трішки пострибати. Відпочили, розім’ялись — Й до роботи знов взялись.

ІV. Закріплення навчального матеріалу

1. Слово вчителя.

Зима багато клопоту завдає не тільки пташкам, рибам, а й усім звірам. В холодну погоду вони ховаються в теплі нори. Але голод змушує їх виходити із домівок в пошуках їжі. На снігу в лісі ми можемо побачити багато слідів.

2. Гра «Плутанка».

На дошці висять малюнки лося, кабана, лисиці, білки, зайця. Під ними, але не в тому порядку, малюнки слідів цих тварин. Потрібно вгадати, де чиї.

3. Розповідь учителя з елементами бесіди.

— Зима для тварин — важкий час: холодно, обмаль їжі. Бродять лісом олені, лосі, об’їдають тоненькі гілочки дерев і кущів. А кабани навпаки, довго на одному місці тримаються. Залягають звірі, дрімають,

67

а просинаються під кучугурами. Там мороз м’якший, і вітру нема.

Прийшла кума із довгим віником На бесіду із нашим півником. Схопила півня на обід, Та й замела мітлою слід.

(Лисиця.)

4. Розповідь учня.

1. — У лисички пухнасте руде хутро. Тіло в неї дуже рухливе. Ноги гнучкі, тонкі. Лапи вкриті шерстю і не мерзнуть навіть у люті морози. Її їжа: миші, птахи, ягоди, насіння.

Не ходжу я, а скакаю, бо нерівні ноги маю Через поле навмання перегнав би я коня Я — страшенний боягуз, всіх на світі я боюсь

В полі, в лісі, навкруги — скрізь у мене вороги Часом лізу я у шкоду, їм капусту по городах Моркву, ріпу, буряки. Відгадайте, хто такий?

(Заєць.)

2. — У зайця немає ні нори, ні гнізда. Він ховається то під кущем, то в ярочку виспиться. Інколи ямку в снігу викопає — там і заночує. Шуба у зайця тепла, біла. Вдень заєць спить, а вночі виходить на полювання. Їсть молоді гілочки дерев, кущів. Інколи в село завітає до стогу сіна.

Хвіст трубою, спритні ніжки — Плиг із гілки на сучок!

Внеї очі, як горішки, Кожушина хутряна, Гострі вушка, наче ріжки, Носить все собі горішки

Взолотий свій сундучок.

(Білка.)

3.— Білка живе у дуплі дерева — у гнізді, яке будує

зхмизу та гілок. У ньому тепло і затишно. А якщо великий мороз, то білка згортається клубочком, вкривається пухнастим хвостом і спить. Головна їжа у білки в коморі — жолуді, горіхи, сушені гриби. Шубка у білки взимку сіра.

5.Бесіда.

— Давайте згадаємо про ведмедя, їжака, борсука. Що спільного між цими тваринами?

68

Чим ласує ведмідь, їжак?

Чи можна знайти цю їжу взимку?

Як живуть косулі, лосі взимку?

Хто допомагає цим тваринам вижити?

6. Робота в парах.

Завдання: відгадати загадку і розповісти про зи-

мівлю цього звіра.

Я веселенький звірок:

Плиг з ялинки на дубок (Білка.)

Стрункий, швидкий, роги гіллясті. Пасеться весь день. Хто це? (Олень.)

Дивний звірок, круглий, мов клубок. Голки стирчать. Спробуй узять (Їжак.)

Прийшла вона з довгим віником На бесіду із нашим півником. Схопила півня на обід, Та й замела мітлою слід (Лисиця.)

По полю, по лісу гасає Овечок хапає та всіх лякає (Вовк.)

Я — вухастий ваш дружок В мене сірий кожушок Куций хвостик, довгі вуса Я усіх-усіх боюся (Заєць.)

7.Цікавинки на тему «Як звірі готуються до зими».

а) Ведмідь старанно готує барліг під корінням дерев або в сушняку. Бурий ведмідь — всеїдна тварина. Він любить ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринками. Взимку йому не знайти такої їжі. До зими

уведмедів відкладається багато жиру під шкірою і вони залягають в сплячку.

б) Передні лапи кажанів перетворилися на крила. Восени частина кажанів відлітає в теплі краї, а інші зимують у печерах та будівлях. Там кажани сплять повиснувши вниз головою і склавши крила.

8.Гра «Що? Де? Коли?»

І група — Які звірі сплять узимку? ІІ група — Кому що до смаку?

ІІІ група — Які птахи зимують у нас?

IV група — Чим живляться лисиці, зайці, лосі? Всі готують: як я допомагаю тваринам взимку.

69

Поспіши

Поспіши, дитино мила, Глянь на світ навкруг: Все зима запорошила, Снігом все покрила — І поля, і луг!

Ні зігрітись у промінні, Ні знайти зерна Ось лежить там на камінні Пташка нежива,

А тут друга прилетіла, Жалібно квилить:

— Поможи, дитино мила, Сю зиму прожить. Обережно, о дитятко, Стіл щодня змети — І кришини перед хатку Пташці принеси.

(І. Кравченко)

V.Домашнє завдання

Зробити разом з батьками годівнички для птахів

іпостійно насипати їжу.

Хочу звернутися, діти, до вас з проханням.

Холодно взимку зайчатам і білці, Песику в будці, в сараї корівці, Мерзнуть у котика лапки і вуха, Мерзне ворона в лиху завірюху. Горю зарадити можемо — В будку Шаркові настелим соломи,

Зайчикові покладемо під кущик Кілька морквинок, листочок капусти. Теплу корівці поставим водичку,

Птицям насиплемо крихт в годівничку… Як допоможемо дружно, малята,— Виживуть взимку птахи і звірята.

(Л. Левченко)

70

УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ УРОК 15

(90 ХВИЛИН)

Тема. Охорона природного довкілля.

Мета: узагальнити знання про компоненти природного середовища (земля, вода, повітря, ґрунт); підвести до усвідомлення необхідності зберігати і примножувати природні багатства, раціонально їх використовувати; ознайомити із заходами відтворення та збереження природи; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальний інтерес, мислення, уміння працювати групами та самостійно; виховувати бережливе ставлення до природного середовища.

Тип уроку: Урок-конференція. 1. До уроку підготувати:

а) доповідачів, що люблять природу, уміють спостерігати, читати, робити висновки аналізувати. Доповіді на теми:

1)Охорона повітря.

2)Охорона водойм. Запросити прабабусю.

3)Охорона ґрунтів.

б) секретарів-учнів, що вміють слухати уважно, робити висновки, писати красиво і охайно; в) експертів, що вміють робити досліди, робити певні висновки;

г) кореспондентів, що вміють грамотно говорити.

2.Підготувати відповідно вдягнуті дійові особи — Земля, Вода, Повітря, Рибка.

3.Розучити пісню «Ой у полі криниченька».

4.Двом учням дати завдання вивчити вірш Олександра Пархоменка «Казкова країна добра і краси» (С. 139 у підручнику «Я і Україна»).

Обладнання: стенди «Ми і довкілля», «Ми і Україна», «Календар природи»; карта України; глобус; словник: природне середовище: земля, вода, повітря, вітер, дощ, хмара, сонце, дикі тварини та рослини, мікроорганізми.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань

1.Підсумок спостережень за погодою, приро-

дою.

Доповідають учні, використовуючи стенди.

а) «Ми і Довкілля». Нагадують і пояснюють слова Антуана де Сент-Екзюпері «Ми відповідаємо за тих,

71

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]