Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

— Влітку Сонечко нас пестило теплом, а коли вересень завітав, то воно закликало нас до школи.

Дзвонить дзвіночок

Дзелень, дзелень! Сміється Сонце, Збудився день. Кличе дзвіночок:

Бім-Бом! Бім-Бом! В школу збиратися Час школярам!

Іпрокидаємося із сонцем

Як засяє ясне сонце Ясно стане у віконці. Як прокинуся я рано,

То й мені світленько стане. Я сміюся, я радію.

Я, як сонечко, яснію.

5.П’ята зупинка «Гора казок».

Ця зупинка — найцікавіша. Скільки казок на нас тут чекає! (зачитування казки В. Сухомлинського «Бо сонце єдине», К. Ушинського «Сонце і Веселка») Придивіться до Сонечка, яке воно, на що схоже? (гарне, яскраве, золоте, ласкаве, схоже на соняшник, золоту тарілочку, паляничку…)

6. Шоста зупинка — «Вершина правил».

Правила — це істини, які потрібно пам’ятати!

Іосновне сьогоднішнє правило, яке хоче подарувати вам Сонечко,— це любов. Без любові не можна прожити, бо вона дає тепло. Це вогонь, який постійно горить і творить добро, це світло на людських дорогах, це голос Бога, що заповнює землю. Отож любіть все живе так, як хотіли б ви, щоб любили вас.

7. Сьома зупинка — «Берізка завдань».

Сьогоднішні завдання на спостережливість. Чи зумієте ви розповісти про схід і захід сонця. Послухайте, як про це пишуть:

«Сонце заходить, гори чорніють Пташечка тихне, поле німіє…»

(Т. Шевченко)

«Випливло на небо красне сонечко. Розіслало всюди золоті промені — розбудило землю»

(К. Ушинський)

32

Тепер вам слово. Слухаємо ваші слова про схід

ізахід сонця.

8. Восьма зупинка — «Море цікавинок».

Уявімо себе в минулому. Українці завжди так любили Сонце, що навіть був у них Бог Сонця — Даждьбог. Даждьбога зображували верхи на коні, бо, за віруваннями наших предків, Сонце вдень мандрувало небом на коні, а вночі пливло водами підземного океану на човні-качці.

Сонце таке велике, що всередині нього вмістилося б 6 мільйонів таких планет, як Земля.

Світло від Сонця до Землі йде 8 хвилин 19 се-

кунд.

Температура Сонця на поверхні майже +6000° С,

ав глибині у багато разів більша.

9. Дев’ята зупинка — «Острів загадок».

Іде ворог — не плюскотить (Сонячне проміння). Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає (Сон-

це).

Гарне, добре, на всіх дивиться, а людям на себе дивитися не дає (Сонце).

VІ. Підсумок уроку

— Ви впорались з усіма завданнями і ми маємо право відкрити ось цю Сонячну скриньку (великий, красивий конверт або скринька):

а) книжечка Алли Кох «На сонячній галявині»; б) іскринки із сонячної скриньки: прикмети осені,

зими, які зв’язані з сонечком.

в) Пісня «Не гасіть сонце», слова В. Кудрявцева, музика І. Кириліної.

Всі ці сюрпризи ми опрацюємо у наших подальших мандрівках.

Подякуємо один одному і всім посмішкою і оплесками.

VІІ. Домашнє завдання

Намалювати малюнок на тему «Я вранці Сонце радо зустрічаю».

33

УРОК 8

Тема. Два уроки поспіль. У царстві рослин.

Мета: ознайомити дітей з розмаїттям рослин; формувати поняття «дерева», «кущі», «трав’янисті рослини», «органи рослин»; ознайомити з функціональним призначенням органів рослин; розвивати спостережливість, вміння перевіряти народні прикмети; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: схематичний малюнок «Органи рослини»; малюнки різних рослин: дерево, кущ, трава, на яких є не тільки листя, а і квіти, плоди, насіння; малюнки рослин у різні пори року; виставка малюнків на тему «Я вранці Сонце радо зустрічаю»; листочки різних рослин і різного забарвлення, гілочки сосни.

I УРОК

Хід уроку І. Організаційний момент

Треба всім нам привітатись: «Добрий день!» Дружно й голосно сказати: «Добрий день!»

Праворуч, ліворуч поверніться, Туди-сюди посміхніться.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Підсумок фенологічних спостережень.

— Яка зараз пора року? Який місяць? Який стан неба? Тепло сьогодні чи холодно? Чи були опади? Чи є вітер?

Діти ІІ групи розповідають, яка погода переважала протягом тижня; прогностик, що цікавого він помітив у природі.

2. Перевірка домашнього завдання.

1. Візьмемо із сонячної скарбнички 5 казок про Сонечко. Ці казки отримають діти І ряду і будуть працювати в парах.

Іпара. «Сонечко золоте». Завдання: прочитати

вособах.

ІІ пара. «Сонечко та берізка». Завдання: прочитайте вдвох в побудуйте діалог із 4 реплік.

34

ІІІ пара. «Сонце і Веселка». Завдання: прочитайте вдвох і побудуйте діалог із 3 реплік.

ІV пара. «Сонечко і Кульбабка». Завдання: прочитайте, закінчить, дайте відповідь на питання.

V пара. «Справжня дружба». Продовжте казочку.

2.Діти ІІ ряду отримали надзвичайно цікаве завдання зі Скарбнички — сонячний словник. Перечитайте вдвох, обговоріть, поділіться своїми міркуваннями і виберіть найцікавіше, щоб повідомити всім.

3.Діти ІІІ ряду розповідають, що дає нам сонце

інаводять приклади.

ІІІ.Ознайомлення з темою та метою уроку

Сьогоднішня тема цікава і знати її необхідно кожному. Про що ми будемо говорити, читати, що будемо вшановувати підкаже вам оформлення дошки і зміст віршів, які прочитають 3 учні. Отже, тема «У царстві рослин». Для чого Бог створив рослини? Так, для людей, для тварин, для краси. І тому треба добре знати все про ці незвичайні, загадкові, прекрасні частинки живої природи.

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

Діти, будьмо дослідниками. Зверніть увагу на малюнки: які рослини трапляються у природі? Назвіть, які ви знаєте. Придивіться, що є спільного у всіх рослин (записати на дошці): корінь, листок, стебла, квітка, плід, насіння — це органи рослини.

А може, у якихось рослин чогось немає? (У хвойних немає квіток і плоди у вигляді шишок.)

Чимвідрізняютьсярослининамалюнках?(Стеблом.) Отже, в природі всі рослини об’єднуються

в3 групи: дерева, кущі, трави.

Що характерне для дерев, кущів, трав’янистих рослин? Які стебла?

1. Фізкультхвилинка (2 рази).

Травичка низенько, низенько, Дерева високо-високо, Вітер дерева колише, гойдає, То вправо, то вліво нахиляє, То вперед, то назад.

35

Пташки летять, відлітають,

Адіти тихенько за парти сідають.

Чим відрізняються рослини будь-якої групи?

(Листя різної форми.)

Гра «Чий це листочок?» (Вчитель показує, діти називають рослину.)

Два листочки: клена і вишні (наприклад). Опишіть їх, називаючи спільне і відмінне.

Чи знаєте ви назви рослин, які бачите на дошці.

2. Наукові дослідження.

Назвіть органи у рослин. Кожен орган виконує

певну роботу, надзвичайно важливу для всієї рослини.

Це кімнатна рослина — пеларгонія (калачик). Пам’ятаєте, одного дня чомусь листочки квітки пов’яли. Чому? Тому що не полили. Але поливаємо землю. А до чого тут листочки? (Корінь бере воду і «подає» по стеблу листкам, квітам.) Чи тільки воду «подає» корінь? (Ще поживні речовини.) Чули такий вислів — «підкормити» рослину, тобто: в ґрунт добавити поживних речовин.

V.Узагальнення та систематизація знань

1. Робота в парах.

Слухаємо відповіді на питання: Які умови необхідні рослинам для життя (малюнок підкаже).

ІІУРОК

3.Наукові дослідження.

— Яка пора року настала? В народі кажуть: «Сидить осінь на горбочку, вишиває лісові сорочку». Погляньте на малюнок і скажіть, які листочки з яких дерев зображені на ньому? (Картка С–1, № 6, № 11).

В які кольори забарвлені ці листочки? Це найпоширеніші кольори осені. А чому восени листочки змінюють колір? Зелений колір листю надає хлорофіл. Влітку хлорофілових зерен утворюється багато, а восени тепла і світла менше, тому і хлорофілу утворюється менше. Крім хлорофілу, в листях є речовини

36

жовті, червоні, жовтогарячі. Це дуже красиво. Помилуйтеся лісом (С–1, № 11).

Жовтень

Подивись: на видноколі мов змінились ліси.

Хто це їх у жовтий колір так барвисто прикрасив. Ось край річки — жовті клени і берези золоті. Ялинки лише зелені залишилися в самоті, І пишаються дерева золотим своїм вбранням:

Це якийсь маляр, напевно, догодити хоче нам. А маляр цей — місяць Жовтень: у ведерцях

чарівних Жовту фарбу перебовтав і розбризкує по них.

(Н. Забіла)

1. — Яку ж функцію виконують листочки? Взимку рослини сплять, не ростуть; вони живі, але не ростуть. Чому? (холодно, мало світла, немає листочків, і рослина не росте). Отже, листочками рослина дихає, росте.

Для чого цвітуть дерева та інші рослини?

Де знаходиться насіння?

Якщо насіння впало в ґрунт, то що з ним станеться?

Чому у одних рослин квіти яскраві і запашні,

ав інших — ні? (наприклад: мак, гарбуз, жито, кукурудза. Рослини приманюють бджілок, метеликів, комах для запилення, тільки тоді буде плід. А у жита, пшениці пилок розноситься вітром.

Зверніть увагу, майже всі плоди мають крильця, за допомогою яких їх розсіває вітер.

А ось плоди горобини, калини, бузини. Такі плоди поїдають птахи. Це насіння має тверду оболонку (показує) і, проходячи через систему травлення птаха, не втрачає свого вигляду і якості.

Які вічнозелені рослини ви знаєте? У сосни, ялини листочки у вигляді голочок (демонструє), вони дуже вузенькі, голчасті і називаються хвоєю. Чому голки-хвоя не опадають восени? (хвоя теж восени опадає, але потроху, не вся одразу, тримається хвоя на дереві 2–5 років. Голки вузенькі, вкриті воском і тому потребують значно менше води, бо повільно випаровують її). То чому сосну і ялину ми називаємо вічнозеленими?

37

4. Гра «Знайди потрібну рослину».

Вчитель показує листочок, діти називають дерево. Загадки:

Я кущ зелений, люблю рости біля криниці І хоч не дівка я, Але стою в червоному намисті.

(Калина)

На дереві гойдається, Жупан колючий має. На літо одягається, А восени скидає.

(Каштан)

5. Фізкультхвилинка.

Бігли, бігли по доріжці

Івтомились наші ніжки. Ми присядем і підскочим Танцювати ніжки хочуть. Бігли, бігли по доріжці

Івтомились наші ніжки. На травичку ми лягли, Ніжки, ручки простягли. Вже спочили наші ніжки, Пострибаємо ми трішки. Пострибаєм, пострибаєм

Ів долоні поплескаєм.

6.Робота в зошитах.

Доведіть, що дуб — дерево, ліщина — кущ, кульбаба — трав’яниста рослина.

Додаткові завдання:

І. Назвіть рослини, листя і коренеплоди яких вживаються в їжу.

ІІ. Як можна розмножувати рослини?

ІІІ. Чому рослини — частина живої природи? ІV. Що роблять рослини взимку? Чому?

V. Що спільного у всіх рослин?

V.Домашнє завдання

Доберіть одну загадку чи одне прислів’я про рос-

лину. Намалюйте цю рослину чи знайдіть малюнок.

VІ. Підсумок уроку

38

Додаток

Алгоритм роботи у групах

1.Роздивитись уважно малюнки.

2.Розподілити ролі у групі: хто хоче читає, хто пише.

3.Прочитати завдання. Кожен висловлює свою думку.

4.Посперечатись, довести і записати правильну відповідь.

5.Дотримуватись правил роботи в групі:

уважно і спокійно вислуховувати один одного;

обов’язково висловлюється кожен член групи;

спокійно радитися, користуючись підручником, робочим зошитом;

працювати тихо, поважаючи один одного.

УРОК 9

Тема. У царстві тварин.

Мета: ознайомити із різноманітним світом тварин; формувати поняття «комахи», «птахи», «звірі», уміння їх розпізнавати за істотними зовнішніми ознаками; розвивати логічне мислення через завдання на порівняння, встановлення взаємозв’язків; удосконалювати уміння спостерігати об’єкти природи; виховувати дбайливе ставлення до живої природи, прагнення вивчати природу.

Обладнання: ілюстрації тварин трьох груп; ілюстрації сича, лелеки, дятла, оленя, лося, вовка, снігура; кросворд; «ромашка» (пелюстки ромашки на столі); грамзапис пісні «Прохання».

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Підсумок фенологічних спостережень.

— Яка зараз пора року? Місяць? Це початок осені чи кінець? Якого кольору небо? Чи є хмари? Чи світить сонечко? Яка погода переважала протягом тижня? Які ще зміни ви помітили у живій природі?

39

2.Цікаві повідомлення «Птахи передбачають погоду».

— Снігурі щебечуть під вікном — буде відлига.

— Прилетіли жайворонки — почалася справжня весна.

— Ластівки літають високо — на хорошу погоду,

анизько на дощ.

3.Перевірка домашнього завдання.

1.Індивідуальне завдання: словник: органи рослин, дерева, кущ, трав’янисті рослини, плід, насіння.

2.Гра «Ромашка». На столі розкладені пелюстки ромашки, виготовлені з паперу. На кожній пелюстці написано запитання. Діти проходять до столу, вибирають одну пелюстку і дають відповіді на запитання.

1.Назвіть органи рослин.

2.На які три групи діляться рослини?

3.Чим відрізняються кущі від дерев, трав’янистих рослин?

4.Яку функцію виконує корінь, стебло?

5.Для чого цвітуть рослини?

6.Доведіть, що рослина належить до живої природи.

7.Які рослини не мають плодів?

3. Діти показують малюнки рослин, загадують загадки.

ІІІ.Ознайомлення з темою та метою уроку

Ви дізнаєтесь, про кого ми говоритимемо на уроці, коли розгадаєте всі слова кросворду (на дошці).

40

1.Правильно людям я служу, їм дерева стережу. Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним добуваю

(Дятел)

2.Хоч у нього шуба є, Та як холод настає, Він не їсть тоді, не п’є, І не ходить, не гуляє, А у лігво залягає

(Ведмідь)

3.Він із казки, він із пісні, В нього зубки, як залізні. Капустину він гризе, Зветься звір на букву «З»

(Заєць)

4.Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця, Голос тоненький, а ніс довгенький. Хто його вб’є, той свою кров проллє.

(Комар)

5.В темнім лісі проживає, Довгий хвіст пухнастий має

Їй на місці не сидиться, а звуть її…

(Лисиця)

6.Літає крилами, ходить ногами, Висить догори лапами.

(Кажан)

7.Відлітають за море, у краї далекі, На будинках гнізда в’ють, Звуть же їх…

(Лелеки)

— Сьогодні ми будемо говорити про тварин, тема «У царстві тварин». Ви дізнаєтеся про те, на які групи діляться тварини, за якими ознаками; як шанували тварин наші предки і нам заповідали любити і шанувати живу природу.

ІV. Сприймання та усвідомлення нової теми

1. Слово вчителя.

— Як розумно створений світ! Читаємо в Біблії: «На шостий день, за словом Божим, з’явилися на землі тварини: вівці, корови, коні і всякого роду звірі повиходили із землі; з’явилися також бджоли, мурахи,

41

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]