Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

УРОК 19

Тема. Уроки чемності.

Мета: ознайомити зі змістом столового етикету, його доцільністю, з правилами культури поведінки за столом; ознайомити із вимогами до усного мовлення (чистота, виразність, чіткість); виховувати шанобливе ставлення до старших членів родини, людей; збагачувати словниковий запас привітними словами; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: грамзаписи пісень «Мово рідна!» у виконанні Павла Дворського, «Вместе весело шагать»; словничок привітних слів, пам’ятки господареві і гостеві, правила етикету; посуд для чаювання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Ранкова зарядка

Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися За промінчики взялися. Будем дружно присідати Встали-сіли, встали-сіли. Бачте, як розвеселились. Стало сонце танцювати

Нас до танцю припрошати Нумо разом, нумо всі Потанцюймо по росі.

— Що ж таке чемність? Звертаємося до словника. Чемність — це уважне, ввічливе, люб’язне, шанобливе ставлення до людей. Чемна людина вживає

ввічливі слова.

Отже, сьогодні будемо вчитися бути чемними, а наступного уроку постараємось бути насправді чемними господарями і гостями, бо у нас буде Школа ввічливості — вітатимемо іменинників — дітей, що народилися в січні.

II. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

«Ніщо не дається людині так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість».

(записано на плакаті).

102

Як ви це розумієте? Давайте залишимо цей плакат у класі і завжди будемо до нього звертатися.

Чи завжди потрібна ввічливість? Допоможуть це пояснити учні, які зіграють ролі бібліотекаря і читача.

1-й учень (читач): Дайте мені книжку «Українські народні казки».

2-й учень (бібліотекар): Вибач! Але я не можу тобі дати цю книжку.

1-й учень: А чому? Немає у вас такої книжки?

2-й учень: Та ні. Книжка є, але її тобі не дам з іншої причини. Подумай.

Через хвилину читач знову прийшов до бібліотеки і одержав потрібну йому книжку, бо по-іншому звернувся до бібліотекара. А як саме? Побудуйте цей діалог.

1-й учень: Доброго дня! Дайте мені, будь ласка, книжку «Українські народні казки».

2-й учень: Добрий день! З радістю. Візьми цю книжку. Бажаю тобі успіху.

1-й учень: Дякую. До побачення.

2-й учень: До побачення. Нехай тобі щастить.

— Чим перший діалог відрізняється від другого?

Словничок ввічливих слів: дякуємо, вдячні, будь ласка, вибачте, пробачте, прошу вас, до побачення, спасибі.

1. Бесіда.

1)Коли вітається чемна людина?

2)Назвіть слова-привітання.

3)З ким вітається чемна людина?

4)Як треба вітатися, коли здалеку помітив знайомого?

5)Коли багато людей в кімнаті, як треба привітатися?

6)Назвіть чемні слова. Як треба казати слова-ві- тання?

— Побудуйте діалог, використовуючи ввічливі слова.

2. Фізкультхвилинка

(Проводить підготовлений учень під пісеньку «Вместе весело шагать».)

103

3. Як поводитися за столом.

Хто із вас любить ходити в гості? А чому ви любите ходити в гості? (щоб поспілкуватись з друзями, весело та цікаво провести час). Частіше за все на гостей чекають, їх привітно зустрічають, їх частують, пригощають. А ми, українці, споконвіку славилися гостинністю. Господині уміють зустріти гостей, смачним пригостити. За тривалий час виробилися чіткі уявлення про те, як мають поводитися господар та гість, тобто «Народний етикет».

Вчитель читає правила народного етикету:

Будьте як вдома, а поводьтеся як у гостях.

В гостині завжди пам’ятай, що ти не вдома.

Веселий гість — дому радість.

Гостя по одягу зустрічають, а по розуму проводжають.

Чим хто має, тим гостей приймає.

Ситого гостя добре годувати.

Пам’ятка господареві

1)Будьте привітними господарями — доброзичливо зустріньте гостя, допоможіть йому роздягнутися, запросіть у кращу кімнату, спробуйте зайняти гостя.

2)Будьте уважними — знайдіть час поговорити з усіма гостями, більше уваги приділіть тому, хто у вас в гостях уперше.

3)Будьте тактовними — не звертайте уваги на помилки гостя, не говоріть на неприємні для нього теми.

4)Будьте вихованими — не зважаючи ні на що, не показуйте гостям свого незадоволення чи поганого настрою.

5)Будьте щедрими — не жалкуйте часу, зусиль на те, щоб гарно прийняти гостей, зі смаком сервіруйте (накрити) стіл.

Пам’ятка гостеві

1) Як поводитися під час їжі:

сидіти треба злегка нахилившись уперед;

розмовляйте з сусідом праворуч, не повертаючись спиною до того, хто сидить ліворуч;

сидіти треба прямо, при розмові повертати тільки голову;

ноги перед собою не витягуйте;

104

на столі можуть бути лише кисті рук, але не лікті;

з повним ротом не розмовляють;

намагайтесь, щоб тарілка була якомога менше забруднена;

кладуть на тарілку стільки, скільки можуть з’їсти;

не їжте швидко.

Запам’ятайте: у чужому домі будь привітливий, а не примітливий.

За що мене люблять

Любить мене матуся, Що я гарно вчуся, Любить мене тато, Що читаю багато. Люблять мене сусіди, Що я чемний завсігди: Не пустую ніколи, Ні вдома, ні в школі.

(Марійка Підгорянка)

4. Сервіровка стола.

Два учні накривають стіл для гостей. Інші в цей час грають у гру «Так» і «Ні».

1)Вихована людина буде сміятися над чужими помилками.

2)Можна показувати пальцем на якийсь пред-

мет.

3)Під час розмови треба дивитися у вічі співрозмовнику.

4)Людина, яка вживає ввічливі слова, чемна?

5)Грюкати дверима ввічливо.

6)Неввічливо говорити погано про відсутніх.

7)Перебивати розмову дорослих або ровесників ввічливо.

Учні показують і розповідають, як вони накрили стіл для гостей.

— Як повинна говорити чемна людина? Чи можна назвати ту людину, яка не знає, не вміє розмовляти своєю рідною літературною мовою, чемною?

«Матусин заповіт»

Раз казала мені мати: «Можеш, мов, багато знати, Кожну мову шанувати, Та одну із мов усіх,

105

Щоб у серці ти зберіг». В серці ніжну і погідну Збережу я мову рідну.

Поговоримо про нашу мову. Що є «сміттям»

умові? Чим воно шкідливе? Наведіть приклади.

ІІI. Узагальнення вивченого

Робота в парах.

Скласти прислів’я про мову, працю.

IV. Домашнє завдання

Приготуватись до свята «Школа ввічливості» — святкуються дні народження дітей, які народилися у січні.

Завдання для роботи в парах: складіть прислів’я, поясніть зміст, вивчіть.

1)словами, не, як, хвостом, кидай, пес

2)голову, душу, ранить, а, шабля, слово

3)гірко, буває, і, від, слів, солодких

4)приятель, не, голові, язик, дурний

5)доброти, без, чекай, роботи, не

6)люблять, білі, чужу, руки, роботу

7)працює, а, бджола, й, мала, та

8)говори, більше, та, менше, роби

9)все, вперта, переможе, праця

10)труд, все, і, впертість, перетруть

11)почесний, труд, всякий

12)роботи, де, крику, мало, багато, там

УРОК 20

Тема. Школа ввічливості. Гостини.

Мета: з’ясувати сутність понять ввічливий, уважний, байдужий, чемний, нечемний; ознайомити з правилами етичної поведінки в гостях; формувати уміння накривати на стіл, дарувати подарунки; виховувати пошану до дорослих, повагу до ввічливих, гостинних господарів; формувати уміння користуватися правилами етикету.

Обладнання: грамзаписи пісень «Зеленеє жито, зелене», вальсу і польки; на дошці записані слова вітання іменинників.

Хід уроку

І. Підсумки спостереження за природою за місяць,

учні розповідають, що корисного зробили для

живої природи.

Птиця

Тріпоче серце пійманої птиці,

вруках моїх не чує доброти.

— Я дам тобі водиці і пшениці, моя пташино, тільки не тремти!

— Хіба потоки загубили воду, Хіба в полях уже зерна нема?!

Пусти мене, мій хлопче, на свободу, І все, що треба, я знайду сама.

— Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,

всвоїх руках легеньких, як вітрець. Хіба неволя це? Хіба це важко Від мене взяти кілька зеренець?

— Пусти мене! Мені, дитина мила, дорожча воля, ніж зерно твоє! Страшна, хоч навіть лагідна та сила, яка розкрити крилець не дає!

— Лети! Співай у небі гомінкому. Хоч і маленький, зрозумів я все. Моя рука ніколи і нікому Ні кривди, ні біди не принесе!

(Д. Павличко)

II.Ознайомлення з темою та метою уроку

Я разом із іменинниками і їх мамами — господарі сьогоднішнього святкового уроку «Школа ввіч-

107

ливості». Будемо вчитися бути ввічливими, чемними, як господарі, так і гості.

Нагадайте Пам’ятки господареві і гостеві. (Господарі готуються до прийому гостей: гріють чай, розставляють напої, розкладають печиво і цукерки; на кожну парту кладуть серветки.)

III.Урочиста частина уроку

1.Господарі шанобливо зустрічають гостей, проводжають кожного на його місце.

Господарі: Ми дуже раді бачити вас у нашій світлиці.

Спасибі вам, що завітали, будьте як вдома. Сподіваємося, що ви не пожалкуєте, що при-

йшли.

(Звучить пісня «Зеленеє жито, зелене!» у виконанні Оксани Білозір.)

Вітання учнів-іменинників з днем народження.

2.Конкурс компліментів.

(Вручення подарунків: не тільки речі, а і вірші, пісні, смішинки.)

Мами, бабусі розповідають цікаві історії, що трапилися з іменинниками.

(Звучить вальс, діти танцюють)

3. Гостини.

(Звучить музика.)

1.Господарі запрошують до столу, частують чаєм, печивом і цукерками: ввічливо і уважно слідкують за тим, щоб всім гостям було затишно, комфортно.

2.Господарі розважають, веселять гостей.

3.Всі співають пісеньку про день народження.

ІV. Підсумок уроку

І господарі, і запрошені діляться враженнями.

108

УРОК 21

(ДВА УРОКИ НА ОДНУ ТЕМУ)

УРОК I

Тема. Що таке культурна спадщина. Правила поводження у громадських місцях.

Мета: з’ясувати сутність поняття культурна спадщина; ознайомити з правилами поводження у бібліотеці, храмі, на вулиці; формувати уміння дотримуватись правил поводження у громадських місцях; удосконалювати уміння творчо мислити, спостерігати, бачити прекрасне; розвивати уміння зв’язно і логічно висловлювати свої думки; виховувати бережливе ставлення до всього прекрасного, що створили пращури.

Обладнання: дорожні знаки; костюм «Світлофора»; зелені фішки; в центрі класу — імпровізоване перехрестя; три малюнки (їжачок, білочка і зайчик) з індивідуальним завданням.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день вам, добрі люди, Хай вам щастя буде Не на день і не на рік,—

Ана довгий-довгий вік.

Діти, усміхніться один одному і нашому гостю, працівнику ДАІ. Щоб добре зрозуміти і засвоїти сьогоднішню тему, ознайомитись із правилами поводження у громадських місцях, навчитись їх виконувати, замало 30 хвилин. І тому у нас буде два уроки на цю тему.

ІІ.Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання. Інсценівка.

Три учні працюють біля дошки: вибирають собі

завдання (записані на іграшках: їжачок, білочка та зайчик). Якщо відповідають правильно на питання, беруть їх собі.

Їжачок. Чи замислювався ти, що про тебе думають люди: ввічливий ти чи грубий? Уважний чи байдужий? Чемний чи нечемний? Чому? Доведи.

Білочка. Казка «Лисичка і журавель», розкажи чого навчає казка тих, хто запрошує гостей. А тих, хто йде в гості?

109

Зайчик. Розкажи про правила гостя, чому їх треба дотримуватись.

— Поміркуйте, де заперечення не не буде зайвим: коли розмовляєш, то: жестикулюй; розмахуй руками; уважно слухай, перебивай співрозмовника; намагайся перекричати всіх; роби зауваження; по-

казуй свою зверхність.

Всі інші. Культуру мовлення ви знаєте, загадки одразу відгадаєте:

Коли говориш — не… (кричи) Слів поганих — не… (вживай) На всі боки — не… (крутись)

У вічі співрозмовнику… (дивись) Говори спокійно, чемно. Спілкуватись тобі буде… (приємно).

2. Гра «Так» чи «Ні».

а) Чи можна:

ставити лікті на стіл;

розмішувати цукор у чаї швидко і шумно;

коли їси, сьорбати і чавкати;

маленькою ложкою їсти котлету;

великою ложкою їсти перші рідкі страви;

чай і компот сьорбати із ложечки;

Як їсти:

хліб потрібно брати виделкою;

відкушувати великими шматками;

брати рукою;

відламувати маленькими шматочками від цілої скибки;

класти на свою тарілку і відламувати шматочками;

з’їдати, не залишаючи і малих окрайців. Викидати хліб — великий гріх.

Інші правила:

перед вживанням їжі побажайте один одному смачного;

їсти треба акуратно;

їсти з ножа не можна;

котлету та варені овочі розрізай ножем.

б) «Помічниця».

Є у мами доня Гарна, білолиця,

110

Є у мами доня, Оля — помічниця Устає раненько, Підмете чистенько,

Ще й до мами каже:

— Відпочиньте, ненько! Посуд я помию, Гарно стіл накрию, Тільки борщ зварити Я іще не вмію!

(Ольга Стрілець)

ІІІ.Основний зміст уроку

У нас незвичайний урок. Це — змагання за правилами дорожнього руху. У нас змагаються дві команди: «Пішоходи» і «Водії» за право називатися «Кращим знавцем правил дорожнього руху».

1. Вікторина.

За правильну відповідь — зелена фішка (треба якнайшвидше відповісти).

1)Як називаються вулиці біля нашої школи?

2)На якій вулиці розташована наша школа?

3)Назвіть елементи вулиці (проїзна частина, тротуар, перехрестя, перехід).

4)Що таке проїзна частина?

5)Що таке тротуар?

6)Що таке перехрестя?

7)Що таке пішохідний перехід?

8)Який рух транспорту встановлено в Україні? (Правосторонній)

9)Що таке зебра?

10)Для чого потрібен світлофор?

11)Що означають кольори світлофора? Запишемо рахунок цього конкурсу на дошці.

 

 

«Водії»

«Пішоходи»

1.

Вікторина

 

 

2.

«Хто більше?»

 

 

3.

Кросворд

 

 

4.

«Перехрестя»

 

 

5.

«Логіка»

 

 

Підсумок

 

 

111

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]