Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

1 клас

101

 

 

Людина не може жити без води, тому що її запаси в організмі весь час витрачаються. У спеку вода виходить із потом. Дрібні крапельки води у вигляді пару виходять із подихом.

Для організму людини вода має дуже важливе значення­ . Без їжі ми можемо прожити кілька місяців, а без води не можемо прожити й кількох днів.

Вода займає понад 70 % поверхні­ Землі. Від загальної кількості води прісна вода становить лише 3 %, інші 67 % — солона.

Основні запаси прісної води знаходяться в льодах­ Арктики й Антарк­ тики.

Сніг і лід — це вода у твердому стані.

При підвищенні температури повітря сніг і лід переходять у рідкий стан, а при температурі понад 100°С вода переходить у газоподібний стан — пар.

Урідкому стані вода набуває форми предмета, в який вона налита,

ав газоподібному стані розчиняється­ в повітрі.

Вода має ще одну властивість — розчиняти де­які речовини, наприклад, цукор і сіль. Розчинені у воді речовини впливають на її смак. Але такі речовини­ , як пісок і глина, у воді не розчиняються.

Жир та олії погано розчиняються у воді, тому жирні плями важко змити водою.

Робота у групах «Гімн Феї Води».

Дітипочерзіговорятьяке-небудьслово,щохарактеризуєводу(напри- клад:чиста, кришталева, потрібна, тепла тощо). Все перераховане дітьми записати на дошці. Після цього діти обирають яке-небудь слово із записаних на дошці і по черзі пояснюють, коли вода буває чистою, кришталевою, теплою. Потім у групах діти складають гімн Феї Води.

Висновок. Вода потрібна людям, тваринам, рослинам для життя.

Загадки.

1)Яку воду можна носити у решеті? (Сніг)

2)Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)

3)«Що це? Що це? — всі кричать, — Білі мухи он летять». (Сніг)

4)Скатертина біла весь світ накрила. (Сніг)

5)Взимку горою, а літом водою. (Сніг)

6)Текло, текло, та і лягло під скло. (Вода і лід)

7)І в огні не горить, і в воді не тоне. (Лід)

8)Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)

9)Без чого не буває криниці? (Без дна)

10)В який горщик не можна налити воду? (У повний)

11)Синя, соковита, на дереві росте,

А «с» на «з» змінити — Великий дощ впаде. (Слива — злива)

102

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

12)Якщо із «з» візьмеш це слово, Великий дощ впаде раптово. Як тільки «з» на «с» заміниш,

Між фруктами мене зустрінеш. (Злива — слива)

Гра «Вставте потрібні слова».

Вода буває у ___ станах. Коли холодно, вода ___.

Коли кипить чайник, з його носика виходить ___. Вода ___ сіль і цукор.

Вода ___ пісок, камінчик, цвях. Вода потрібна ___, ___, ___.

Урок 18

Тема. Як берегти воду

Мета: розповісти учням про значення води в житті людини, про «живу» і «мертву» воду в казках; розвивати спостережливість, мислення дітей; спрямовувати практичну діяльність учнів, пов’язану з охоро­ною та збереженням природних багатств; виховувати повагу до традицій українського народу шанувати воду, дбайливе ставлення до води.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?

Яке небо?

Які опади?

Який вітер?

Якою є температура повітря?

Що змінилось порівняно з минулим тижнем?

2.Робота за підручником (С. 56).

1)Учитель читає текст.

Як наші предки ставилися до води?

Як вони шанували воду?

Які слова промовляли, коли вмивали дитину?

Як зверталися до води?

2)Читання заклички про воду (С. 104).

Як звертаються до води?

Які пестливі слова використані у закличці?

1 клас

103

 

 

Використовуючи ці твори, діти вивчають і пояснюють народну мудрість.

Учитель пояснює, чому вода вважається святою.

У ч и т е л ь. Вода свята. Вона береться із землі. До води народ ставиться з повагою і вважає за гріх говорити на воду лайливі слова. Вода — символ здоров’я, її використовують у замовляннях і заклинаннях.

І зараз воду святять, щоб душу очистити від гріхів. Водою святять (кроплять) усе в дворі і сараї, щоб вигнати нечистого з двору. Свячена вода вживається лікувальною від всіх хвороб. Кажуть, що не можна увечері води виливати, тому що коли виллєш і вступиш у цю воду, то будеш хворий.

Люди відвіку лікувалися так званою мертвою і живою водою. Через безліч казок та переказів різних народів і часів пройшла легенда про «живу» воду. Вона зцілювала рани, оживляла мертвих, надавала сміливості та збільшувала сили.

Учитель згадує уривки з казок, де йдеться про живу і мертву воду.

Лежить Іван-царевич мертвий, над ним уже вороння літає. Звідки не візьмись, прибіг Сірий Вовк і вхопив ворона з вороненям.

— Лети, вороне, за живою і мертвою водою. Принеси мені живої та мертвої води, тоді я випущу твоє вороненя.

Нема чого робити, полетів ворон, а Вовк тримає його вороненя. Чи довго летів ворон, чи ні, але приніс він живу і мертву воду. Сірий Вовк окропив мертвою водою рани Івана-царевича, і вони загоїлися; окропив живою водою — Іван-царевич ожив.

...Незабаром прибігає й вовк. Дивиться, аж дурня вже клює сорока,

агадюка ссе з нього кров. От він зараз гадюку убив, а до сороки й каже: 

— Як ти мені не принесеш води цілющої й живлющої, то й тебе

уб’ю. 

— В чому ж я тобі принесу? — питає сорока.

Він взяв зробив з листя дві коробочки, одну прив’язав сороці до однієї ноги, другу до другої та й пустив її. На другий день прилітає вона до нього в полудень і приносить воду. Тоді вовк узяв полив дурня цілющою водою, зцілив його, а далі живлющою — оживив...

• Був один цар і мав трьох синів. Той цар був дуже старий. Одної ночі бачив він красний сон: снилося йому, що є така вода, коли вмитися нею, то можна стати молодим. Рано пробудився він, став оповідати своїм синам і сказав:

— Який із вас дістане мені тої води, половину царства матиме.

... Привезли сини воду. Дали татові, умився — став молодий (моло-

дильна вода).

104

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

3.Робота у зошиті з друкованою основою (С. 42, завдання 3).

Учні розглядають малюнки, складають речення, розповідають, від

чого забруднюється вода.

Висновок. Воду потрібно бережно використовувати, не витрачати її дарма, не забувати закривати крани!

Фізкультхвилинка

Дерева високі-високі, Трава низенька-низенька. Вітер дерева колише, гойдає, Листочки зриває.

Листочки падають, кружляють,

Адіти тихенько за парти сідають.

4.Робота за підручником (С. 56).

Учитель читає текст про те, як турбуватися про воду. Учні складають

речення за малюнком.

Яка порада дана в тексті?

5.Вправа «Мікрофон».

А як ви бережете воду?

6.Підсумок уроку.

Як наші предки шанували воду?

Як і для чого люди використовують воду?

Як потрібно ставитися до води?

Які поради ви запам’ятали?

Яке прислів’я вивчили?

На уроці можна використати такі завдання.

Гра «Додайте словечко».

Даремно не ________ воду. Наші предки _______ воду.

__________ воду.

Загадки.

1)Текло, текло, та й лягло під скло. (Вода, лід)

2)Що росте догори коренем? (Бурулька)

3)Впаде з неба — не розіб’ється, впаде у воду — розпливеться. (Сніг)

4)Взимку горою, а літом водою. (Сніг)

5)Що приходить тихо, а йде з шумом? (Сніг)

6)Мене просять і чекають, а як покажусь — утікають. (Дощ)

7)Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)

8)Сивий віл випив води повен діл. (Туман)

9)Без очей, а сльози ллє. (Роса)

10)Коли небо нижче від землі? (Коли дивишся у воду.)

1 клас

105

 

 

Приказки, прислів’я, порівняння.

1)Коли квітень з водою, то травень з травою.

2)Травнева роса краща вівса.

3)Дощ угору — золото.

4)Чайка сіла у воду — чекай доброї погоди.

5)Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.

6)Ранні пташки росу п’ють, пізні — слізки.

7)Вийде правда наверх, як олива з води.

8)У нього стільки правди, як у решеті води.

9)Вода все сполоще, а злого слова — ні.

10)Не той молодець, що за водою пливе, а той, що проти води.

11)Хто топиться, той за соломинку вхопиться.

12)Не плюй у криницю, знадобиться напитися.

13)Не спитавши броду, не лізь у воду.

14)Не все те переймай, що по воді тече.

15)Водою воду не загатиш.

16)Вода — не кума.

17)Риба у воді, а він до неї петрушку кришить.

18)Без Гриця і вода не святиться.

19)Ми з тобою — як риба з водою: я на лід, а ти під спід.

20)Тиха вода людей топить, а бурна тільки лякає.

21)Під лежачий камінь і вода не тече.

22)Стовкла воду в ступі.

23)Бовть, як дурень у воду.

24)Йому як з гуски вода.

25)Схожі, як дві краплі води.

26)Хліб та вода — бідного їда.

27)Хліб — батько, вода — мати.

28)Риба — вода, ягода — трава, а хліб — всьому голова.

29)Звик з бідою — як риба з водою.

Робота у парах.

Спробуйте скласти вірш про воду зі словами: в’ється — сміється; чиста — промениста.

Урок 19

Тема. Ґрунт. Як дбати про землю

Мета: дати учням уявлення про ґрунт як верхній пухкий шар землі, на якому зростають рослини; застосовуючи методи дослідницької діяльності, переконати дітей, що у ґрунті є повітря; розповісти про значення ґрунту для рослин і тварин; ознайомити з перетворювальною діяльністю

106

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

людей: як люди дбають про землю; розвивати загальнонавчальні уміння учнів; сприяти накопиченню досвіду особистісного ставлення до системи цінностей українського суспільства; виховувати пошану до землі.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день?

Які число і місяць?

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

2.Робота із загадкою. Зимою біле, весною чорне,

Літом зелене, а восени стрижене. (Поле)

3.Робота у зошиті з друкованою основою (С. 44). Учні розгадують ребус про ґрунт.

Метод «Мікрофон»

Що таке ґрунт?

4.Робота за підручником (С. 57) і проведення досліду. Учитель читає текст.

Що потрібно, щоб виріс хороший урожай?

Що таке ґрунт?

Що є у ґрунті для життя рослин?

Висновок.У ґрунті є поживні речовини, вода, повітря, тобто є все, що потрібно для росту рослин.

Дослід

Укиньте грудочку ґрунту у воду. З неї виходять бульбашки. Висновок. У ґрунті є повітря.

Учитель продовжує читання тексту (С. 57).

Для чого рослині потрібний корінь?

Як ви гадаєте, рослини краще ростуть у твердому чи у пухкому ґрунті? Чому?

Що потрібно робити, щоб ґрунт був пухким?

Практична робота

Висійтенасіннявґрунт,полийтейого.Спостерігайте,коливонопроросте і пустить корінчик.

Висновок. Ґрунт так само важливий для росту рослин, як і вода. Він утримує воду, що є необхідною для рослин, і постачає поживні речовини. Корені дихають повітрям, яке міститься у ґрунті.

1 клас

107

 

 

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, потягніться, Землі нашій поклоніться За щасливий день вчорашній. І до сонця потягніться, Веретенцем покрутіться. Відпочили? Все гаразд.

Уч и т е л ь. Майже вся земна поверхня вкрита шаром ґрунту. Це верхній­ шар землі, на якому зростають рослини.

Цей шар ґрунту темніший тому, що опале листя, відмерлі рослини

ітварини перегнивають під дією води, повітря, сонячних променів і життєдіяльності живих організмів. Утворюється перегній (гумус). Він і надає верхньому шару темного кольору. Від кількості перегною, піску і глини у ґрунті залежить його колір. Головною ознакою ґрунту є родючість. Ви часто чуєте від бабусі чи дідуся: «Ця земля родюча». Ґрунт — це родюча земля.

Діти розглядають малюнок у підручнику (С. 57), називають тварин, для яких родюча земля стала домівкою.

Уч и т е л ь. Дрібні тварини — жуки, хробаки, кроти, миші — розпушують ґрунт, в результаті чого він звільняється від вуглекислого газу

ізбагачується киснем.

Ґрунтове повітря заповнює усі не зайняті водою пори і пустоти. Кроти,ховрашки,хом’яки,мурахиіличинкижуківперемішуютьнижнішари ґрунту з гумусом. Так утворюється родючий ґрунтовий шар. Він створюється тисячоліттями, а зруйнуватися може дуже швидко.

Висновок. Ґрунт є домом для деяких тварин. У ґрунті живуть дощові хробаки, личинки комах, миші, кроти, хом’яки, ховрашки.

Ознайомити з перетворювальною діяльністю людей (як люди дбають про землю) допоможуть завдання, вміщені у підручнику (С. 58).

Як наші предки шанували землю?

Що потрібно робити, щоб був урожай був хорошим?

Учні вивчають і пояснюють народну мудрість, складають речення за малюнками, розповідають, хто дбає про землю, а хто — ні.

5.Підсумок уроку.

Що таке ґрунт?

Для яких тварин ґрунт є домівкою?

Яке значення ґрунту в житті людини?

Як люди повинні дбати про ґрунт?

Які загадки і прислів’я запам’ятали?

108

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

На уроці можна також використати такі завдання.

Прислів’я.

Хто про землю дбає, вона тому повертає. Поле працю любить.

Землю гріх ображати, бо вона наша мати. На чорній землі білий хліб родить.

Тест.

а) Дерево може рости: o на асфальті;

o в саду; o на городі; o у річці; o у лісі;

o у полі.

б) У ґрунті живуть:

oптахи;

oкроти;

oмиші;

oчерв’яки;

oховрахи;

oметелики.

Урок 20

Тема. Рослини. Рослини в житті людей

Мета: розширити та уточнити знання учнів про різноманітність рослин, умови їх зростання; формувати уявлення та по­няття про цілісність світу; вчити розпізнавати і наводити приклади рослин із навколишнього середовища, спостерігати за ними, встановлювати найпростіші зв’язки між неживою природою (сонячним світлом, водою, повітрям і поживни-

ми речовинами) та рослинами; ознайомити з різноманітністю кімнатних рослин, довести цінність рослин для людини (естетичну, практичну, оздоровчу); формувати вміння порівнювати рослини (за розміром, місцем зростання, використанням їх людиною); виховувати прагнення догляда-

ти кімнатні рослини.

Науроціможнавикористатинаочніпосібникитадемонстраційніматеріали видавництва «Ранок»: плакати «Фрукти. Що росте в моєму саду»; «Овочі»;«Дерева,кущі,гриби»;«Трав’янистірослини»;демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство»; «Що росте на грядках».

1 клас

109

 

 

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Тепло чи холодно надворі?

Яке небо?

Чи є дощ?

2.Відгадування загадок.

Живе один батько і тисячі синів має.

Всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб і жолуді)

Має гарні жовті вічка Й фіолетову спідничку.

Запах ніжний і духмяний Наповняє ліс весняний. (Фіалка)

На дереві гойдається, Жупан колючий має, На літо одягається,

А восени скидає. (Каштан)

У зеленім кожушку, костяній сорочці Я росту собі в ліску — всім зірвати хочеться. (Горіх)

Сонечко в траві зійшло, Усміхнулось, розцвіло, Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

З води росте, на воді сидить, у воду дивиться. (Латаття)

На сонечко я схожий і сонце я люблю, За сонцем повертаю я голову свою.

Стою стрункий, високий, в зелених шатах я, І золотом убрана голівонька моя.

На кожному городі ви бачите мене, І всі із мене їли насіннячко смачне. (Соняшник)

Як назвати одним словом відгадки?

3.Робота за підручником (С. 59).

Учитель читає текст, вміщений у підручнику.

Чи скрізь ростуть рослини?

Які умови потрібні рослинам для росту?

Де ростуть дуб і ліщина?

Де ростуть конюшина і кульбаба?

Де росте аїр?

Де ростуть ряска і латаття біле?

Де росте каштан? Троянда? Соняшник?

Учні розглядають перший малюнок і розповідають, що росте у лісі, на городі і в саду.

110

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

4.Робота в парах.

Розкажіть сусідові по парті, які кімнатні рослини є у вас вдома. Учитель розповідає, як доглядати за кімнатними рослинами.

Кімнатні рослини потрібно ставити на добре освітлені місця, поливати. Воду для поливання потрібно брати не холодну, а таку, що знаходилася 3–4 години в приміщенні. Від холодної води рослина може загинути. Не слід наливати багато води. Час від часу необхідно протирати листочки.

Учні розглядають другий малюнок (С. 59), називають рослини, ви­ значають «зайву» рослину, доводять свої міркування.

5.Робота у зошиті з друкованою основою (С. 46, завдання 1). Учні знаходять рослини, розфарбовують їх.

Фізкультхвилинка

ГРИБ

Диб-диб-диб! Диб-диб-диб! (Ходьба на місці.)

Біля пенька гриб!

(Показати, нахилившись вперед.)

Отакий товстезний, (розвести руки в сторони)

Отакий грубезний, Бриль — на голові, а нога — в траві.

(Похитати головою, показати вниз на ніжки.)

Диб-диб-диб! Диб-диб-диб! Біля пенька гриб!

Опрацьовуючи малюнки, вміщені у підручнику (С. 60), доречно розкрити зміст цінності рослин для людини (естетична, практична, оздо-

ровча).

Діти розглядають малюнки, відповідають на запитання.

Дари яких рослин зображено на малюнку?

Що виготовляють із пшениці, винограду, полуниць, соняшників?

Що з цих рослин росте на полі?

Що виготовляють із дерева?

Яка є ще користь людині від рослин?

Висновок.Рослинизабезпечуютьнасхарчуванням.Рослинивикористовуються для приготування медика­ментів. Із них виготовляють папір, меблі. Рослини милують око.

6.Підсумок уроку.

До якої природи належать рослини (живої чи неживої)?

Яка ваша улюблена рослина? Чому?

Які кімнатні рослини ви знаєте?

Які дерева, кущі, трави ви знаєте?

Які рослини ростуть у лісі? На городі? У саду? У полі? На воді?